kinowar.com

Вийшли офіційний трейлер та постер документального фільму «Євродонбас» про європейську історію Східної України

Документальний фільм «Євродонбас» режисера Корнія Грицюка показує, що понад 100 років тому Східна Україна була невіддільною частиною Європи. Виробництвом фільму займається кінокомпанія 435 FILMS за підтримки Держкіно України.

Робота над фільмом розпочалась на початку 2021 року. В травні того ж року команда вирушила на зйомки у міста Донеччини та Луганщини — Маріуполь, Лисичанськ, Костянтинівку, Дружківку, Нью-Йорк. Зараз ці міста  кожного дня з’являються у сюжетах новин, адже саме в них чи на їх околицях проходять активні бойові дії внаслідок військової агресії росії.

На період зйомок міста та селища, про які йдеться у фільмі, були прифронтовими, і люди жили там мирним життям, лише час від часу чуючи відлуння вибухів війни. 

Дім Юза 2021 архів фото

Дім Юза у 2021 році

Дім Юза Архів фото Донецьк

Дім Юза

Команда зафільмувала унікальні пам’ятки, які залишили після себе європейці ще з XIX століття. Зараз кадри фільму мають особливу цінність, адже на них збереглись пам’ятки європейської культури XIX століття, багато з яких наразі знищено назавжди.

Розстріляний Маріуполь, де вже загинуло понад 20 тисяч українців, — повністю зруйнований. У документальному фільмі «Євродонбас» він постає квітучим, наповненим весняним теплом, з містянами, які, самі того не знаючи, проживають останню спокійну весну. Зараз від міста та його американської та бельгійської спадщини залишились лише руїни.

Євродонбас документальний фільм

Будинки німців у Нью-Йорку та бельгійців у Лисичанську щоденно перебувають під обстрілами та ракетними ударами. Наразі неможливо сказати, що вціліло із давніх пам’яток архітектури. Відомо, що гімназія та будівля тубдиспансеру, що входили до бельгійської спадщини у Лисичанську вже зруйновані.

Євродонбас документальний фільм

Всі ці міста та селища Донбасу заснували іноземці з Бельгії, Німеччини, Великої Британії та Франції. Наприкінці ХІХ ст. вони посеред степу побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши регіон одним з найрозвиненіших у Європі. Більшість даних про цей період Сходу України було знищено радянською владою. Аби показати засекречену радянськими істориками, європейську історію Донбасу, команда фільму «Євродонбас» по крупицях збирала інформацію в архівах України, Бельгії та Англії. 

«Майже сто років назад відбувались ті ж самі події. На українські землі після революції 1917 року прийшла радянська влада зі своїм “русским миром”, іноземні інвестори, які активно розбудовували Схід України втекли, хто залишився, тих розстріляли, червона армія завоювала Україну і тоді європейські держави, які мали величезні проблеми через Першу світову війну, не вступилися за незалежну Україну. Так Україна стала частиною Радянського Союзу, так Донбас став радянським надбанням», Анна Паленчук, продюсерка фільму.

«Я родом із Донбасу, але лише під час зйомок цього фільму я дізнався про безліч важливих історичних та архітектурних артефактів, що залишили по собі європейці. Цей фільм – спроба повернути дуже важливу частину історії Донбасу. Показати європейську ідентичність цього регіону», Корній Грицюк, режисер.

Презентація трейлеру фільму «Євродонбас» відбулась 23 лютого на Зимовому Кіноринку від ОМКФ. Через початок російської агресії, прокат стрічки в Україні відстрочено, проте команда фільму активно співпрацює з іноземними сейлз-агентами, щоб показати стрічку міжнародним глядачам.

Facebook

Instagram

Євродонбас документальний фільм

Про фільм

Остгейм, Лібенталь, Нью-Йорк, Блюменфельд, Бунге, Марієнталь – чи чули ви про такі міста та села… Донбасу? Майже всі вони у радянські часи отримали типові комуністичні та «антибуржуазні» назви, такі як Новгородське або Юнокомунарівськ, разом з вигаданою проросійською історією, яку, на жаль, отримав і весь Донбас, перетворившись на найбільш міфологізовану радянську територію, унікальну та недоторкану фортецю «русского мира». Насправді ж на Донбасі знаходяться десятки міст, містечок та сіл, заснованих європейськими переселенцями та місцевими українцями ще на наприкінці ХІХ ст., а його розквіт розпочався задовго до приходу більшовиків до влади. Його батьки-засновники: німці, бельгійці, британці, французи та американці.

Саме завдяки європейським інвестиціям у промисловість та великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку ХХ століття з «дикого поля» перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Пряме залізничне сполучення з Брюсселем, філіали французьких та німецьких банків, динамічні міста з сучасною на той час архітектурою, вихід на європейські ринки, економічне зростання, транснаціональні підприємства, серед яких, наприклад, відділення компанії Siemens, справжній космополітизм, високий рівень життя робітників та великі перспективи – таким був Донбас до приходу радянської влади. Відтак, саме про такий Донбас та його історичне минуле й розкаже наш фільм.

Режисер: Корній Грицюк

Оператор: Богдан Кінащук

Автори сценарію: Корній Грицюк, Анна Паленчук

Продюсер: Анна Паленчук

Монтажер трейлеру: Денис Захаров

Дизайнерка постеру: Дарця Люба

Жанр: документальний фільм

Виробництво: 435 FILMS за підтримки Державного агентства України з питань кіно

Тривалість: 73 хвилин

Читайте також:

Найкращі українські YouTube-канали

Найкращі фільми України за 30 років Незалежності

Усі російські танки, БТР, ББМ, ЗРК, літаки та гелікоптери, знищення яких було знято на відео під час війни в Україні

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі