kinowar.com

Квартирники були насправді: як відбувались зйомки фільму «Літо»

«Літо» Серебреннікова у розпалі. Ще до виходу на широкий екран навколо фільму почався ажіотаж: режисер монтував картину, перебуваючи під домашнім арештом, фільм увійшов до основного конкурсу Каннського фестивалю, а Борис Гребенщиков сказав, що сценарій фільму «брехня від початку до кінця». Не вщухають пристрасті і після прем’єри — це таки грандіозний фільм чи фальшивка? Ми зібрали факти про зйомки фільму «Літо», які зацікавлять і тих хто вже дивився, і тих хто ще вагається.

Про Цоя

Виконавець ролі Віктора Цоя, Тео Ю, майже не знав російської. За три тижні до початку зйомок він: розбив сценарій на сторінки, сторінки на сцени, сцени на речення, речення на слова, а слова на звуки і обклеїв цими стікерами всі стіні у готельному номері. Кожне слово або речення він повторював 100 або 200 разів, потім перекладав та намагався додати емоцію при вимові.

фильм Лето Виктор Цой

Про музику

Фільм розповідає про події, які відбувалися до запису альбому «45» — першого альбому групи «Кіно». Тому в картині звучать тільки ті пісні, над якими працював Віктор Цой і його приятелі в той час. Це такі знакові композиції, як «Алюмінієві огірки», «Восьмикласниця», «Нероба №2» та інші. В цілому у фільмі звучить 11 пісень Віктора Цоя (10 каверів і 1 оригінальна пісня) та шість групи «Зоопарк».

«У нас було завдання дотримуватися хронології, і ми використовували тільки ті пісні, які могли бути на той момент, у 1982, – розповідає Рома Звєрь. — Якісь із них проходять у фільмі як саундтрек, якісь грають в кадрі на сцені або під час репетиції».

фильм Лето Виктор Цой

Про костюми

Віктора Цоя почали фотографувати з 1985 року, а знімків того часу, про який розповідає фільм, було дуже мало. Художник по костюмах, Тетяна Долматовська, вивчила всі знакові куртки Цоя, але ідеальну знайшла в гостях у знайомого сценариста та виміняла на свій «Ролекс».

Сорочка з жабо, у якій виступав молодий Віктор Цой, абсолютний історичний факт. «У нього було кілька таких костюмів. Але ми зробили усереднену версію, щоб це жабо виглядало не зовсім вже жахливо, — зізнається Тетяна Долматовська. — Костюм, в якому він виступає на останньому концерті в фільмі, тобто чорна сорочка з заклепками на манжеті і брошка, я повторила в точності. Це дослівна цитата з якогось його виступу».

За тканиною для халата сусідки подружжя Науменко, Євгенії Павлівни, художник вирушила на склад старих радянських тканин в Пітері, а деякі сукні для героїні Ірини Старшенбаум взяла в гардеробі своєї мами.

Плащ Скептика був куплений в Англії і існував в єдиному екземплярі, поки не була придумана сцена, де в нього стріляють. Тоді Тетяна Долматовська за допомогою декількох кравчинь за ніч пошила ще вісім таких самих плащів, щоб їх вистачило на зйомки сцени з пострілом.

Значки з символікою Ленінградського зоопарку, які носили всі члени групи «Зоопарк», шукалися по приватних колекціях. «У всіх учасників групи «Зоопарк» були футболки із зображенням їх тварин за китайським гороскопом, — продовжує Тетяна Долматовська. — Ми їх всі заново намалювали та надрукували на майках. Правда, сучасні майки по коміру і канту шиються по-іншому. Довелося купувати звичайні, і переробляти їх по горловині та рукавах так, щоб вони були схожі на ті, що були тоді».

фильм Лето Виктор Цой

Про Петербург

Практично весь фільм був знятий у Санкт-Петербурзі: в справжніх квартирах, на вулицях, на пляжі Фінської затоки. Комуналку, в якій жили Майк з Наташею, шукали в старому фонді.

«Знімати в квартирах, коли в маленьку кімнатку набивається 15-20 чоловік, і потрібно ще розміститися з камерою, і камера теж повинна якось жити, було не просто, — каже оператор Влад Опельянц. — Але це та приємна втома, після якої залишається прекрасний післясмак. Коли ти втомлений їдеш додому і посміхаєшся, згадуючи ті кадри, які сьогодні знімав».

Серебренніков дуже вірив у важливість атмосфери, тому у перший знімальний день було влаштовано справжній імпровізований квартирник.

За словами знімальної групи: «Сам Петербург нам допомагав. Коли потрібен був дощ, йшов дощ. Коли на пляжі потрібно було знімати, саме в ці дні було сонячно. Пітер таке місто, що воно або приймає, або ні. І він нас прийняв».

фильм Лето Виктор Цой

Дивитись чи не дивитись?

Якщо ви хочете біографічний фільм про Цоя та нелегке життя рок-музикантів у тоталітарній країні — подивіться «Рок» Олексія Учителя, а для настрою — величезний фотоархів Джоанни Стінгрей. Якщо ви хочете атмосфери — тоді «Літо».

Дивіться «Літо» в HD-якості з російською та українською озвучкою на OLL.TV!

Комментарии