kinowar.com

BadComedian як дзеркало російської злочинної безпорадності

 18.07.2022  Новини, ТОП

BadComedian – шлях від закоханості у Радянський Союз до злочинної бездіяльності

У 2019 році ми написали статтю “10 причин, чому BadComedian – це погано”. У ній ми пояснювали, що незважаючи на любов і повагу до Євгена Баженова та його справи, є багато речей, які виглядають не надто обнадійливо. Тоді ми отримали чимало хейту, адже аудиторія у Беда велика та лояльна. Швидке перемотування вперед – і ось Бед спочатку мовчить про вторгнення росії в Україну, потім завантажує відео про те, що день победы в росії не цінують належним чином, а потім підтримує гуманітаркою ЛНР.

БедКомедіан Євген Баженов злочинна бездіяльність

Це ми пишемо не до того, що, мовляв, подивіться, які ми розумні і як все передбачили. Так само, як і більшість населення, ми не вірили у реальність повномасштабного вторгнення росії та багато інших речей, які сталися. Кришталевої кулі у нас немає, а якби й була, навряд чи це щось змінило. Згадали ми про цю статтю виключно тому, що надмірна любов до СРСР є тривожним симптомом (а саме цю особливість Баженова ми згадували серед 10 причин). Поступово це може трансформуватися у більш неприємні речі – і, судячи з відео, яке BadComedian завантажив напередодні, так і сталося.

Тривалість відео дві з половиною години. Але це той випадок, коли Баженов, здається, прикривається хронометражем, щоб можна було сказати про детальну зважену роботу над матеріалом. Насправді, кількість джерел та інформації, яка з них здобута, ніяк не виправдовують жахливі маніпуляції, які Євген здійснює у цьому відео. Спробуємо описати це так, щоб ви не витрачали дві з половиною години ані на наш матеріал, ані на відео BadComedian.

Повідомлення, яке закладає Бед, виглядає приблизно так:

  • війна – це завжди гра політиків та олігархів
  • вони займаються цією грою лише заради власної вигоди, а про народ вони не думають
  • для того, щоб залучити народ до війни, використовується пропаганда
  • пропаганда існує з обох боків, її прийоми та якість однакові для росії і України

Власне, про це дві з половиною години – Баженов аналізує два серіали (один український, один російський) та один фільм (російський), на їх базі аргументує власні тези. Чи є ці тези коректними? Якщо дивитися в широкому сенсі, не прив’язуючись до конкретної війни між росією та Україною, то, скоріше, так (і, власне, не те щоб Євген відкриває цим щось принципово нове – доросла адекватна людина знає, що те, що проголошується з високої трибуни не означає автоматично, що це задумано для людей). Але чи можемо ми зараз дивитись на подібні огляди, абстрагуючись від поточних подій?

У цьому головна проблема. Баженов знов намагається бути “над проблемою”, “вище за оце усе”. Мовляв, поки ви там так легко споживаєте все, чим вас годують і обговорюєте такі дрібниці, як війна, я дивлюсь куди глибше, у корінь справжньої проблеми. Але війна – це і є справжня проблема. Ракета, яка влучає у торгівельний центр та забирає декілька десятків життів – це не пропаганда, це реальність. Тому казати про те, що в українському кіно теж є пропаганда у даний момент – це маніпуляція, і епітет “жахлива”, який ми застосували вище, не є перебільшенням.

Немає сенсу у цьому аналізі, якщо ти на початку відео не робиш прив’язку до реальності, тобто не визнаєш, що дві країни у стані війни. Це не теоретична ситуація, це відбувається прямо зараз. І напад здійснила саме росія, тому прирівнювання української пропаганди до російської, ототожнювання прийомів та аргументів країни-агресора та країни, яка захищається, це у найкращому випадку безглуздий інфантилізм, а у найгіршому – злочинна маніпуляція. Не важливо, ким є Євген Баженов у цій ситуації – корисним дурником або свідомим маніпулятором, думка, яку він поширює, завдає шкоди. Чому?

Тому що для багатьох це сигнал для приблизно таких думок:

коментарі до відео БедКомедіан

Звісно, це коментар або росіянина, або білоруса, але немає гарантії, що у частини українців не буде виникати подібних думок. Адже Євген так все “аргументовано” розповідає, а потім пропонує просте рішення – не потрібно сперечатися, це все погані політики, просто припиніть стріляти та живіть у мирі і злагоді. Все ж так “просто”.

На жаль, це працює лише у голові тих, хто думає подібним чином та ідеальному світі Баженова (який також не виходить за межі його голови). Військо росії на території України – реальне, це не пропаганда. Їх ракетні та артилерійські обстріли – це реальність, не пропаганда. Жертви серед мирного населення та знищені українські міста – це не “вас програмують” і не “вас дезінформують”, це трагічна реальність. І ніякої зупинки не буде – та й як вона може з’явитися, якщо навіть найадекватніші (принаймні, так колись здавалося) з росіян не можуть хоча б визнати акт агресії їх країни і прикриваються огидними розповідями про “це все війна політиків, це не наша справа”.

Україна використовує ті самі прийоми пропаганди, як і росія? І тому можна забути про війну і розійтися по домівках? І забути, що в даний момент окуповані Донецька, Луганська, Херсонська області та Крим? Це відбулося тому, що в українських серіалах створили поганий образ росіянина – саме тому путін дав наказ, а його армія його виконала і вдерлася на територію незалежної країни? Чи може Євген просто настільки боїться за власну шкуру, що йому страшно назвати війну війною і показати, хто насправді винен у тому, що відбувається? Але якщо показати, що та сама російська пропаганда зробила з населення рф стадо покірних баранів, які підтримують будь-які злочинні накази путіна, навіть якщо йде мова про вбивство мирного населення, то, по-перше, тебе заарештують, а по-друге, твої вірні фанати з росії перестануть кидати донати, чи не так?

Між пропагандою в росії і в Україні є велика різниця. Ця різниця полягає у тому, що Україна не вдерлася на територію російської федерації. Тому навіть якщо прийоми у фільмах чи серіалах можуть бути схожими, сутність при цьому зовсім інша. Певно, у кіно Північної Кореї також є схожі пропагандистські прийоми, але чи означає це, що у нас є розстріли у якості вищої міри покарання? У серіалах Саудівської Аравії, можливо, теж є патріотичні заклики, як і в українських серіалах, але чи дозволено в Україні закидати жінок камінням? Нащо ця підміна понять? Мабуть тому, що тоді можна продовжувати жити у власному уявному світі і не думати про колективну відповідальність росіян за злочини росії в Україні. Це ж все олігархи і політики з обох сторін винуваті, так?

Навіть якщо спуститися на рівень нижче і подивитись на те, чим оперує BadComedian у відео, то і інструменти його є маніпулятивними. Адже він (за старою звичкою) порівнює не надто вдалі, скажімо так, проекти. Він не аналізує фільми “Кіборги” або “Погані дороги”. Він не розбирає “Атлантиду” Васяновича або “Вулкан” Романа Бондарчука. Він обрав серіал “Гвардія” (при всій повазі до усіх причетних, не настільки вдалий проект). І зрозуміло чому. Бо якщо обрати найкраще з українського кіно, доведеться обрати найкраще з нових російських фільмів про війну, а це… а, стоп. Їх немає. У цьому сегменті в росії знімали все, що Баженов так ненавидить – “Сталінград”, “Т-34”, “Зоя” і таке інше. Отже, він буде у програшному становищі, російське пропагандистське кіно буде за дефолтом гіршим, ніж якісне українське. І не дивно чому, адже в росії тобі просто не дадуть грошей на кіно про війну, якщо це не буде чимось тотожнім з лінією партії. Ось у чому відмінність пропаганди в Україні і росії. І не кажіть, що різниці немає – просто уявіть, чи можна в рф зняти фільм на кшталт “Атлантида”.

Отже, Баженов обирає найслабші проекти, щоб порівняти – а там дійсно мають місце кліше, штампи, недопрацювання (бо тому це і є слабші проекти). І тут вже легше казати, що “пропаганди двох країн працюють однаково”. І так само він задіяв політиків чи суспільних діячів. З боку росії він обирає путіна, мєдвєдєва, шойгу, а з боку України… киву, Корчинського та Бузину? Це ті особистості, які формують курс української політики? Корчинського та Бузину взагалі знає, може 3-5% населення, а про киву знають лише тому, що це людина-мем, але хто ж його сприймає як серйозного владного політика? Просто Євгену потрібні якісь дурощі в форматі цитат, а для цього легше взяти радикальних персон, клоунів або киву, інакше логіка розповіді збивається, пропаганда вже не видається такою тотожною.

І так на кожному наступному рівні. Знецінює досягнення Майдану, адже “щось це не відбилось на рейтингу найбагатших людей країни”. Це тому, що, на жаль, зміни в країні не відбуваються за рік-два, особливо коли поруч є сусід, який окупує твою територію. Над змінами потрібно працювати – і це те, що українці роблять, а росіяни відмовляються. Вони ж, включно з BadComedian, “нічого не можуть вдіяти”. Тому простіше розповідати про те, що “це війна олігархів і політиків”, а не про те, що російське суспільство настільки деградувало (вже вкотре), що не може вчинити хоч щось, щоб припинити заподіювати шкоду собі, що вже казати про сусідні країни. А от коли “не втручаєшся в ці остогидлі ігри політиків”, то все йде нормально, адже пропаганда ж все одно працює всюди однаково. От тільки у своєму відео Баженов не наважується вживати слово “війна” – може, все ж таки, щось не так і над цим варто замислитись?

Можна було б розібрати дуже докладно це двогодинне відео. Розглянути кожен аргумент, розібратися, чи це дійсно відповідає дійсності. Але нащо? По-перше, це зробить Віталій Гордієнко із “Загону Кіноманів” (і ми вже чекаємо на це відео). А по-друге, це відео Баженова лише підтвердження тієї думки, що активно поширюється останнім часом – не слухайте росіян. Навіть тих, що здавалися адекватними. Навіть тих, хто здається адекватним зараз, вже після повномасштабного вторгнення. Все одно настане момент, коли вони будуть казати щось абсолютно неприйнятне. Як Шевчук про те, що “росіяни хороші, вони просто в окупації”. Як Серебренніков про те, що “російські солдати не менші жертви у цій ситуації і їх потрібно підтримати”. Як усі інші “хорошие русские”. Бо “хороших русских” просто не існує. Це атавізм, який ще якимось чином залишився – сподіватися, що хтось з них адекватний та все розуміє вірно. Але це пройде.

UPD: Загін Кіноманів вже завантажив власний аналіз.

Трохи раніше це зробив і Geek Journal.

https://www.youtube.com/watch?v=sPdf8Efofyo

Читайте також:

10 причин, чому BadComedian – це погано

Найкращі українські YouTube канали

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Комментарии

Comments are closed.