kinowar.com

7 найкращих фільмів про маніпуляцію масовою свідомістю

 08.05.2023  Новини, ТОП

Найкращі фільми про маніпуляцію масовою свідомістю

“Нами маніпулюють”, “хтось диригує цим процесом, перебуваючи за сценою”, “це комусь вигідно”, “хтось стоїть за цим усім” – ми часто чуємо подібні висловлювання, коли відбувається щось глобальне. Під час пандемії та тотального карантину їхнє вживання помітно підвищилося, а під час повномасштабного вторгнення взагалі побило всі можливі рекорди. Коли люди особливо стривожені (простіше кажучи, коли вони вірять у теорії змов, тобто належать до найбільш схвильованої категорії громадян – конспірологи), вони використовують такі вагоміші словосполучення як “змова масонів”, “шість сімей, які контролюють світ”, “золотий мільярд” “чипізація населення”, “план Даллеса”, “електронний паспорт – мітка антихриста”. Тому що якщо щось виглядає як собака, гавкає як собака, веде себе як собака і махає хвостом як собака, то давайте не робитимемо поспішних висновків і подумаємо, кому це вигідно.

Ми не намагаємося вчити дорослих людей, як жити – кожен вільний дотримуватися власного світогляду. Думати критично, сприймати інформацію критично – це нормально. Головне, щоб це критичне оцінювання нової інформації не переростало в параною і не впливало на ваше здоров’я та психіку ваших близьких.

Зворотній бік – відсутність критичного мислення – також є проблемою, адже тоді влада та медіа можуть розповідати населенню все, що завгодно, і населення це проковтне. Найбільш яскравим прикладом масової відсутності критичного мислення є росія. Кількість людей, які підтримують злочинні дії влади на протязі вже більш, ніж двох десятиліть, вражає. І це в епоху інтернету, коли все можна побачити на власні очі та проаналізувати. Але навіщо вмикати мозок, якщо є пропаганда на телебаченні.

Згадаємо про цікаві фільми, які розповідають про масову маніпуляцію свідомістю. Що ми включали до статті:

  • фільми про масову маніпуляцію – тобто у добірку не потрапили стрічки про те, як ввели в оману одну людину чи сім’ю. Масштаб маніпуляції – планета, континент, країна, місто або хоча б помітна кількість людей у межах міста/країни.
  • найкращі фільми цього жанру, а не взагалі всі, які є на цю тему
  • занадто метафоричні фільми і казки в цю добірку також не потрапили – чарівник з країни Оз, безперечно, маніпулює свідомістю в досить помітному обсязі, але навряд чи це представник жанру, який ми сьогодні розглядаємо.

Отже, kinowar.com представляє 7 найкращих фільмів про маніпуляцію масовою свідомістю.

Брекзит (Brexit: The Uncivil War) 2019

фільми про маніпуляцію людьми

Багато хто дивується, як британці могли ухвалити рішення про вихід з Євросоюзу, враховуючи цілком явні економічні мінуси цього рішення. Творці фільму на пальцях пояснюють “як”. Допомагає їм в цьому Бенедикт Камбербетч, який облисів за допомогою гримерів.

Серед іншого тішить, що оповідання не крутиться навколо лише скандалу з Cambridge Analytica і мікротаргетингами в соцмережах, що налаштовуються за допомогою вкрадених даних мільйонів користувачів. Набагато більше уваги приділяється зміні підходу до риторики політиків – перехід від використання фактів та цифрових аргументів до емоцій та популізму, який найбільше резонансно потрапляє в нерв звичайного жителя Великобританії. Саме про зміну парадигми мови пропаганди варто замислитися як політичному істеблішменту, так і рядовим виборцям.

Чи було все саме так, як показано у картині? Цього вам ніхто не скаже. Але механіка роботи з громадською думкою показана докладно і цікаво.

 

Хвіст крутить собакою (Wag the Dog) 1997

фільми про маніпуляцію людьми

Екранізація роману “Американський герой”, що максимально віддалилася від оригіналу, проте при цьому не поступається книзі. Збережено основні мотиви: для відволікання уваги виборців від секс-скандалу навколо президента, який готується до переобрання, розробляється спецоперація щодо створення видимості ведення війни. Адже якщо війну показали в телевізорі, то вона йде насправді.

У ролі куратора проекту Роберт Де Ніро, у ролі голлівудського продюсера, який стає політичним продюсером – Дастін Гоффман. Дуже вдале поєднання розумного кіно та тонкого гумору.

Читайте також: Топ фільмів, які краще за книгу

 

Матриця (The Matrix) 1999

фільми про маніпуляцію людьми

Рай конспіролога: ВСЕ навколо нас є маніпуляцією. Весь світ лише ілюзія, що грає зі свідомістю для того, щоб викачувати ресурси з людських тіл. Врятувати людство, а точніше, пробудити його від сну може лише обраний. Але він не надто поспішає: в результаті знято ще два фільми, а потім після довгої паузи ще один (жахливий, але вже як є).

 

Хранителі (Watchmen) 2009

фільми про маніпуляцію людьми

Де ще може бути зручніше грати в альтернативну реальність, як не у світі фільмів за коміксами. За версією “Хранителів”, США перемогли у війні з В’єтнамом за допомогою надістоти Доктора Манхеттена, який самотужки може знищувати цілі дивізії супротивника. Але тепер світ стоїть перед загрозою ядерної війни, а в загоні супергероїв, які контролювали світовий порядок, суцільний розбрід. Як вибиратися з цього передапокаліптичного стану і чи можливо з нього вибратися в принципі, розповідається в нетиповому фільмі за коміксами від режисера Зака Снайдера.

 

Дякую вам за куріння (Thank You for Smoking) 2005

фільми про маніпуляцію людьми

Лобіювання тютюнової промисловості – золоте дно, якщо ти розумієшся на своїй справі. Чи можна зберігати моральні принципи, якщо ти прикриваєш диявола? Чи можна спробувати зупинити безжальну багатомільярдну машину, якщо ти вирішиш, що захищати її далі неправильно? Де межа між правом на захист та служінням злу? Це непрості питання навіть у рамках художнього фільму. Режисер Джейсон Райтман, у головних ролях Аарон Екгарт, Вільям Мейсі, Марія Белло, Роб Лоу, Кеті Голмс, Сем Елліотт, Роберт Дюваль, Дж. К. Сіммонс.

 

Гра на пониження (Big Short) 2015

фільми про маніпуляцію людьми

І знову фільм, який на простих речах пояснює щось глобальне та складне. Пам’ятаєте кризу 2008-2009? Її виникненню передували цілком конкретні економічні та соціальні причини. Про них у формі легкої динамічної комедії розповідає режисер Адам Маккей. Паралельно проходять три сюжетні лінії про людей зі сфери біржової економіки, які вчасно помітили, що із сучасним світом фінансів щось негаразд, і вміло зіграли на цьому.

У ролях Крістіан Бейл, Стів Карелл, Раян Гослінг та Бред Пітт.

 

1984 (1984)

фільми про маніпуляцію людьми

Адже який ще фільм міг потрапити в цю добірку? Чи не найвідоміша книга про тотальне придушення державою людської волі та встановлення абсолютного контролю на всіх рівнях екранізувалася неодноразово. Одна з найбільш помітних екранізацій вийшла у 1984 році (збіг?). У головних ролях дві легендарні постаті – Джон Герт і Річард Бертон (для Бертона цей фільм став останнім у кар’єрі, того ж року актор помер). Режисер – Майкл Редфорд, який поставив також “Венеційський купець” з Пачіно і Айронсом і “Поштар”.

Читайте також:

Найкращі фільми про афери і шахраїв

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі