kinowar.com

Поезія на фестивалі “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного: повна програма п’ятого дня заходу

У суботу 22 липня в Києві відбудеться п’ятий день фестивалю “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного. 

Роман Ратушний

Цей день буде присвячено поезії. Зокрема, цього дня в межах фестивалю пройде літературно-музична презентація антології “Поміж сирен. Нові вірші війни” за участі поетів та музикантів, концерт композиторки Олесі Здоровецької та показ документального фільму  “Іван і Марта” режисера Сергія Буковського.

Повна програма п’ятого дня фестивалю “Протасів Яр” пам’яті Романа Ратушного 22 липня (локація: галявина на Протасі, таксі-локація – нижня заправка Wog; вул. Солом‘янська 40-а): 

18.00 Літературно-музична презентація антології “Поміж сирен. Нові вірші війни”.

Цією подією організатори висловлюють пошану авторам, котрі долучилися до лав ЗСУ та боронять наші життя. Під час презентації поети читатимуть не тільки власні вірші, але й поезію колег, які зараз на фронті.

Водночас це вечір подяки та світлої пам’яті тим, хто загинув, але продовжує жити з нами через свою творчість, велику мету та невидимі зв’язки болю, світла і сили. Ми згадуватимемо громадського активіста Романа Ратушного, котрий, боронячи Україну з першого дня повномасштабної війни, загинув під Ізюмом від рук російських окупантів.

З усім теплом, сумом та вдячністю ми будемо згадувати і читати поезію Вікторії Амеліної, чиї вірші увійшли до збірки “Поміж сирен”. 27 червня Вікторія – українська письменниця, членкиня Українського ПЕН та документаторка воєнних злочинів – отримала важкі поранення внаслідок ракетного удару російських окупантів у Краматорську. 1 липня серце Вікторії перестало битися.

Учасники презентації: 

Музика: Нестор Барчук, Володимир Єрмоленко, Вахтанґ Кебуладзе, Орест Криса, Тарас Лютий, Микола Сіома.

Поезія: Тетяна Власова, Олена Гусейнова, Катерина Калитко, Павло Коробчук, Мирослав Лаюк, Світлана Поваляєва, Остап Сливинський.

Модераторка: Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН.

19.45 Концерт Олесі Здоровецької “Голос крові”: пісні спротиву, любові й смерті. Свідчення. Присвята звуком – своїм і своєму”. 

Олеся Здоровецька – українська виконавиця, композиторка та кураторка, яка від 2011 року мешкає і працює у Західній Європі. Учасниця міжнародних артформацій, а також авторка власних проєктів. Працює з імпровізаційною, новою академічною, джазовою, афро-карибською та експериментальною музикою. Творить саунд-дизайн для кіно та театру. Олеся є засновницею Українсько-Ірландської Культурної Платформи, а також кураторкою музично-поетичного фестивалю Phonica.

20.40 Документальний фільм “Іван і Марта” Сергія Буковського. 

Документальна історія про подружжя шістидесятників Івана і Марти Дзюбів, яка фільмувалася, починаючи з осені 2018-го. 

Іван Дзюба народився в 1931 році на Донбасі. Вчений, дослідник літератури, публіцист, письменник, знана постать покоління шістдесятників. Він першим публічно звинуватив комуністичний режим у переслідуваннях та арештах українських інтелектуалів — письменників, вчених, художників, композиторів. Це сталося на премʼєрі фільму “Тіні забутих предків” 4 вересня 1965 року. Його робота “Інтернаціоналізм чи русифікація” була визнана владою як антирадянська. Івана Дзюбу заарештували. І півтора роки він перебував у слідчому ізоляторі КДБ.

Марта Дзюба, дружина Івана — львівʼянка. Вони прожили довге тривожне, сповнене драматичних подій, але щасливе життя. Марта стала його ангелом-охоронцем і присвятила себе чоловікові, допомагаючи йому, оберігаючи його.

Їхню історію ми почуємо з вуст Марти, а Івана бачитимемо лише час від часу… Контрапунктом фільму стає день народження Івана Михайловича — 90-річний ювілей, на який зібралися найближчі йому люди.

Фестиваль “Протасів Яр” засновано  громадською організацією “Захистимо Протасів Яр” і  громадою Протасового яру за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”. До координаційної ради фестивалю ввійшли Світлана Поваляєва, Юлія Бартле, Артур Харитонов, Мирослава Барчук, Яна Безсмертна, Тетяна Терен, Вікторія Амеліна, Тетяна Власова, Оксана Ігнатова. 

Фестиваль відбувається з травня до вересня 2023 року і містить кілька напрямків:

  • Мистецький (кінопокази, концерти, поетичні читання, лекції, створення муралу); 
  • Демократії і прав людини (дискусії, розмови, лекції, покази і обговорення документальних фільмів);
  • Історичний (лекції, екскурсії).

Організаційні партнери фестивалю “Протасів Яр” – Український ПЕН та Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара”.

Інформаційні партнери: 5 канал, Еспресо ТВ, Телеканал Київ, Громадське радіо, LiRoom, The Ukrainians, Суспільне Мовлення, Радіо Культура, Новинарня, Цензор.НЕТ. 

Фестиваль відбувається за сприяння Міжнародного фонду “Відродження”.

Читайте також:

Найкращі українські фільми часів Незалежності

Найкращі українські фільми про війну з росією

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі