kinowar.com

Дюна: Частина друга. Рецензія від людини, яка читала книгу

 14.03.2024  Новини, Рецензія

Фільм “Дюна: Частина друга” розпочинається практично на тому ж місці, де закінчився перший. Тому перед переглядом другої частини варто освіжити пам’ять і переглянути частину першу.

У тексті присутні мінорні спойлери книги та фільму. Позиція редакції може не збігатися з думкою автора. 

Творці фільму намагалися максимально дотримуватись оригіналу, але через обмеження кіноформату їм довелося відмовитися від деяких важливих частин книги та навіть персонажів. Дочку Джессіки та Лето Атріда ми побачимо тільки у вигляді ембріона в животі матері. Тому фатальної розмови Алії з Бароном та Імператором ми не побачимо. Також в другій частині відсутній ментат Хават, а граф де Вріс промайне в епізоді. Часовий проміжок від смерті герцога Лето Атріда до фінальної сцени книги також скорочено. Якщо в книзі це 4-5 років, то в фільмі менше 9 місяців. Навряд чи за такий короткий період можливо з 17-річного хлопця перетворитися на вождя повстанців.

«Дюна. Частина друга» (Dune Part Two) (2)

Мінуси в сценарії повністю компенсовані операторською майстерністю та художніми прийомами. Кожен кадр – це професійна мистецька робота. Широкі плани воєнної могутності Харконненів, архітектура Арракіса, восьминігоподібні військові машини, пустельні пейзажі та їзда фременів на хробаках – все це з’являється одне за одним на екрані під гіпнотичну музику Ганса Циммера.

Також були щедро використані експресивні прийоми для посилення візуального контексту: бій Фейд-Раути з полоненими воїнами Дому Атрідів, канібали, інтимна сцена в кімнаті леді де Фенрінг та інші. Саме завдяки цим візуальним невербальним прийомам глядач любить фільми Вільнева.

Персонажі фільму «Дюна» Вільнева створені з великою увагою до деталей та естетики, навіть коли йдеться про найнеприємніші образи. Глядачам не потрібно шукати прихований зміст характерів, адже візуальна складова робить їх максимально зрозумілими.

Щодо акторської гри, то чогось принципово нового в порівнянні з першою “Дюною” ми не побачили. Є очевидні речі, та деякі моменти все ж варто відзначити.

Дюна Частина друга (Dune Part Two) 2024

Режисер дав Полу Атріду менше 9 місяців на перетворення в Муад’Діба. Чи зміг Тімоті Шаламе здійснити цей “квантовий стрибок”? У фінальній частині фільму Шаламе несе емоційний тягар майже всіх сцен, в той час як інші персонажі, включаючи Джессіку та Стілгара, відійшли на другий план, ставши бекграундом для Муад’Діба. Чи виправдав актор довіру режисера? Відповідь не є однозначною. Внутрішня амбівалентність персонажу Шаламе є складною, з одного боку – протиріччя, видіння, рефлексії, сумніви, а з іншого – рішучість, відповідальність, жорсткість. Можливо, через обмежений час, переконливості у виконанні складних сцен не вистачило. Режисерська помилка полягає в тому, що Муад’Діб може бути месією, але не палачем. Чи мав актор реальні шанси на успіх з таким комплексом завдань – це питання залишається відкритим.

У першій “Дюні” барон Владімір Харконнен був головним антагоністом, та в “Дюна: Частина друга” ми вже бачимо змагання між дядьком та племінником, яке перетворюється на справжній акторський батл. Стеллан Скашгорд, хоча й виконав свою роль добре, все ж поступився місцем.

Низько посаджені очі на блідому холодному обличчі та чорне піднебіння напіввідкритого рота з пухкими майже дитячими вустами магнітом притягують увагу. Остін Батлер втримував фокус на своєму героєві з якоюсь знахабнілою легкістю в той час коли Тімоті Шаламе божеволів від того, кого він зараз має явити людям. Батлер не має багатого досвіду актора першого плану в касових фільмах. Головна роль Преслі скоріше виключення. Проте, Фейд-Раута – це найкращий акторський вклад в другу частину “Дюни”. Той випадок, коли хочеться побачити розвиток персонажа, але сценарій не дає такої можливості.

Фільм також підсвітлює важливі сучасні теми через події, що відбуваються на Арракісі. Не зовсім ясно, чи Дені Вільнев мав на меті провести паралелі з сьогоденням, чи це лише його інтерпретація оригінального тексту книги. “Дюна: Частина друга” яскраво демонструє боротьбу проти жорстокого агресора, який виступає в ролі колонізатора та вбивці з садистськими вподобаннями. «Старі добрі прості рішення» з використання артилерії проти мирного населення Сіач Табора для придушення опору є красномовним прикладом. Фільм також акцентує увагу на значенні володіння ядерною зброєю, в той час як питання кліматичних змін відходять на задній план. Не на часі.

«Дюна. Частина друга» (Dune Part Two) (2)

Серед фременів немає єдиної стратегії виживання, і вибір між боротьбою та втечею викликає гострі дискусії. Опір агресору може призвести до глобальної війни в Галактиці, яка буде кривавою та тривалою. Володіння цінним ресурсом змушує фременів залишатися в центрі політичних баталій.

Білошкірий аристократ Пол Атрід намагається знайти спільну мову з фременами. Незважаючи на сміливі вчинки, він не уникає кепкування з боку корінних жителів Арракіса. Пол стає месією для фременів завдяки їхній фанатичній вірі в релігійні пророцтва, але чи це було його бажанням і чи готові фремени слідувати за своїм Лісан аль-Гаібом за межі Арракісу?

Фінальна сцена боротьби за владу в другій “Дюні” показує, що месія на троні перетворюється на політика. Чи зрозуміли це його послідовники? Можливо, відповіді будуть у третій частині саги.

У фільмі Дені Вільнева принцеса Ірулан має амбіції та мотивацію, на відміну від її образу в оригінальній книзі. Це додає інтриги до очікування Дюни-3. Також глядачеві показали, як буде виглядати сестра Пола, Алія.

Дюна: Частина друга

У книзі Френка Герберта Чані представлена в рамках патріархального світу, але Вільнев виводить її за ці межі. Чані в фільмі (Зендея) – незалежна та впевнена в собі, вона не погоджується бути “першою серед других”. Завершення фільму видається більш яскравим, ніж у книзі, завдяки гострим протиріччям та конфліктам між персонажами, що збуджує інтерес до майбутнього сиквелу.

Загалом фільм “Дюна: Частина друга” зробив заявку на масштабну кіносагу, на яку вже давно чекали шанувальники фантастики.

Валентина Новосвітла

топ фільмів режисера Дені Вільньова

Дюна: Частина друга

топ фільмів режисера Дені Вільньова

Читайте також:

Всі фільми Дені Вільнева, ранжовані від найгіршого до найкращого

Найкращі фантастичні фільми 21 століття

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі