kinowar.com

Презентовано 12 нових українських документальних фільмів, профінансованих ARTE на понад 1.5 млн євро

Generation Ukraine — це проєкт франко-німецької медіа платформи ARTE у співпраці з європейськими партнерами, Ґете-Інститутом та Українським інститутом, спрямований на підтримку українського документального кіно. Результатом проєкту стануть 12 документальних фільмів, знятих українськими режисерами після повномасштабного вторгнення та вироблених спільно з ARTE. Ці стрічки досліджують українську дійсність зсередини, розповідаючи про наслідки російської війни проти України.

Stefania_Alexandra (1) - Anna Kapustina

Презентація у Києві

16 березня у кінотеатрі «Жовтень» Український інститут провів презентацію проєкту Generation Ukraine з показом матеріалів 12 документальних фільмів. Щоб представити проєкт в Україну приїхав Фабріс Пюшо, керівник відділу «Суспільство і культура» платформи ARTE:

«Я хотів би подякувати режисерам, режисеркам, продюсерам та продюсеркам, вони — це серце цієї ініціативи. Для нас надзвичайно важливо чути голоси українців про життя під час боротьби з російським вторгненням. Висловлюємо вам щиру вдячність. Кіно здатне змусити глядачів глибоко проникнутися тим, що війна робить з людьми, тим, що ви проживаєте, і саме для цього існує Generation Ukraine. Це не благодійність, ми не просто фінансуємо українське кіно. Нам потрібне українське кіно. Нам потрібно, щоб його показували всюди в Європі. Бо Європа це не десь там, Європа тут, в Україні».

Презентацію відвідали: Олів’є Жако, директор Французького Інституту в Україні, Ліза Сіренко, фахівчиня програмного відділу Ґете-Інституту в Україні та команди фільмів з колекції Generation Ukraine

«Напрямок “Кіно” Українського інституту системно та успішно займається підтримкою кіногалузі в частині промоції фільмів і талантів. 12 стрічок розкривають різноманітність тем сьогодення та резонують з відчуттями українського народу. Документалістика в різні часи відігравала ключову роль, адже це свідчення часу, документ та рефлексія на періоди нашої історії. Зараз як ніколи актуально підтримувати цей напрям українського кіно завдяки інституційній співпраці, коли можливості підтримки українського кіновиробництва мінімальні. Тож щира вдячність за партнерство та підтримку ARTE, Французькому Інституту та Ґете-Інституту, а також авторам і авторкам цих фільмів», — сказала Юлія Сінькевич, голова Наглядової ради Українського інституту.

Уперше українська документалістика отримує таку міжнародну увагу, підтримку та фінансування. Загальний бюджет проєкту понад півтора мільйони євро. Фільми виходитимуть поступово, упродовж 2024-2025 років. Після фестивальних прем’єр, стрічки показуватимуть в ефірі ARTE та додадуть у бібліотеку платформи.

«Ми познайомились з ARTE наприкінці 2022 року, коли нам запропонували долучитися до програми. Український інститут багато зусиль спрямовує на те, щоб створювати можливості для співпраці українських кінематографістів із закордонними колегами, тому ця ініціативна ідеально співпала з нашим стратегічним баченням підтримки кіноіндустрії під час великої війни — ми одразу погодились, і вже у січні 2023 провели спільний воркшоп в Стразбурзі, що символічно — в будівлі Ради Європи, там і було вирішено, що до добірки увійде 12 стрічок. Ми дуже раді представити проєкт нарешті в Україні і з нетерпінням чекаємо міжнародних премʼєр усіх фільмів», — сказала Наталія Мовшович, керівниця напряму «Кіно» в Українському інституті, яка модерувала подію.

Про колекцію фільмів Generation Ukraine

  • «Переміщені» (робоча назва), реж. Ольга Журба, прод. Дарʼя Бассель, Анна Кьонке, Керстін Убелекер, ARTE France, FISK 
  • «День як день», реж. Роман Блажан, прод. Роман Блажан, Крістілла Гійяр-Кан, ARTE France 
  • «Мирні люди», реж. Оксана Карпович, прод. Джакомо Нуді, Росіо Барба Фуентес, Полін Тран Ван Льє, Дарʼя Бассельта Ольга Бесхмельниціна, ARTE France   
  • «Куба&Аляска», реж. Єгор Трояновський, прод. Ольга Бесхмельниціна, Крістіан Попп, ко-продюсерка Ханна Фліпо, Бельгія, ARTE France  
  • «Королеви радості», реж. Ольга Гібелінда, прод. Іванна Хіцінська, Луї Бодемон, ARTE GEIE 
  • «Дні, які хочеться забути» (робоча назва), реж. Аліна Горлова, Єлизавета Сміт, Максим Наконечний, Семен Мозговий, прод. Євген Рачковський, Набіль Белаcен, Ральф Візер, SWR / ARTE  
  • «Щоденник іншої людини», реж. Олександр Ткаченко, Ілля Гладштейн, BR/ARTE 
  • «Блаженні», реж. Андрій Лисецький, прод. Геннадій Кофман, Ольга Бесхмельниціна, Улдіс Секуліс, Ерік Вінкер, MDR/Arte 
  • «Nukemailing», реж. Павло Черепін, сцен. Антон Базелінський, прод. Єгор Олесов, Катерина Мізіна, Heroes Docs, DOCDAYS Productions GmbH, RBB /ARTE/DW 
  • «Трішки чужа», реж. Світлана Ліщинська, прод. Анна Капустіна, Фредрік Ланге, Крістіна Бер’єсон, ARTE / ZDF 
  • «Окуповані» (робоча назва), реж.Тетяна Ганжа, Зоя Фольк, прод. Оксана Іванців, Зоя Фольк, Регіна Мар’яновська-Давідзон
  • «Тиха повінь», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук, прод. Каріна Костина, Євген Рачковський, Таня Георгієва-Вальдхауер, Райар Зван, MDR / ARTE.

Детальніше про стрічки за посиланням.

Світові прем’єри двох фільмів, які є частиною Generation Ukraine, вже відбулися на Берлінському міжнародному кінофестивалі 2024. Це фільми «Трішки чужа», режисерка Світлана Ліщинська та «Мирні люди»,  режисерка Оксана Карпович. Документальний фільм «Мирні люди» отримав спеціальний приз Екуменічного журі (секція Forum), який вручають за релігійну, соціальну та гуманістичну тематику фільму. А також спеціальну згадку від журі організації Amnesty International. 

Як відбирали фільми?

Впродовж 2022 року представники ARTE відвідували презентації проєктів українських документальних фільмів на міжнародних фестивалях і обирали учасників. Український інститут долучився експертно, запропонувавши довгий список проєктів на різних стадіях виробництва. У результаті до участі в проєкті Generation Ukraine було запрошено команди 12 документальних фільмів.

Generation Ukraine — це проєкт франко-німецької медіа платформи ARTE у співпраці з ARTE France, ARTE G.E.I.E, ARTE Germany, Міністерством закордонних та європейських справ Франції, Ґете-Інститутом, Радою Європи, телеканалами BR, MDR, RBB, SWR, 2DF, Європейською асоціацією документального кіно, Doc Society та Українським інститутом.

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі