kinowar.com

Українська кіноспільнота вимагає відставки керівництва Держкіно через некомпетентність і недоброчесність

Відкритий лист до української влади підписали представники найбільших громадських кіноорганізацій

Національна спілка кінематографістів України оприлюднила відкритий лист про відповідальність чинної Голови Державного агентства України з питань кіно Марини Кудерчук за поглиблення кризи в українському кінематографі. До листа приєдналися інші кіноорганізації, зокрема Спілка кінокритиків України, Українська гільдія режисерів та інші.

У Листі перелічені факти, які свідчать про непрофесійність і невідповідність займаній посаді Голови Держкіно Марини Кудерчук, а також недобросовісні дії в якості державного службовця категорії «А». З метою подолання кризи кіноспільнота висунула свої вимоги, в тому числі про відставку чинної Голови Держкіно та її заступників.

Лист адресований Президенту України Володимиру Зеленському, Прем’єр-міністру України Денису Шмигалю, Голові Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики Микиті Потураєву, Міністру культури та інформаційної політики України Олександру Ткаченку та Голові Національного агентства України з питань державної служби Алюшиній Наталії.

Фактами, які стали підставою для написання Листа стали:

 1. Неефективне використання із порушенням законодавства коштів державного бюджету, спрямованих на державну підтримку кінематографії та управління об’єктами державної власності — згідно зі Звітом Рахункової палати № 32-6 від 07.12.2021.
 2. Перешкоджання участі національних фільмів на міжнародних кінофестивалях. Виробники фільмів отримували претензії від Держкіно про порушення неіснуючих норм щодо права представляти фільми на міжнародних кінофестивалях без погодження з Держкіно, і вимогу про повернення коштів державної підтримки в повному обсязі.
 3. Порушення прав і законних інтересів іноземних виробників, залучених місцевими суб’єктами кінематографії до зйомок в Україні. Так, незаконна відмова першому ж іноземному проекту (фільму «Останній найманець» для Netflix з Жан-Клодом ван Даммом у головній ролі), що вирішив скористатися системою повернення частини кваліфікованих витрат (так званим «кеш-рібейтом»), підірвала довіру до дій держави серед найпотужніших іноземних кіновиробників.
 4. Систематичні порушення Держкіно своїх обов’язків при виконанні договорів про надання державної підтримки на виробництво фільмів і перевищення повноважень при оформленні договорів, що є схилянням виробників до порушення закону та немотивованих виправлень бухгалтерської звітності та первинних документів, з метою зменшення суми державного фінансування при підписанні акта про завершення виробництва.
 5. Перевищення службових повноважень головою Держкіно у сфері діяльності державних кіностудій, зокрема, наказ № 93 від 15.07.2022 року «Про проведення комплексної перевірки Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» (згідно з Положенням про Держкіно цей орган не є суб’єктом проведення перевірок).
 6. Так звана «Реорганізація» Довженко-Центру, яка загрожує знищенням культурної інституції.
 7. Неприпустима поведінка керівника державного органу, що принижує честь і гідність громадян. Так, у відповідь на звернення Голови Всеукраїнської громадської організації «Шлях українців» Оксютенко Олени Іванівни до Голови Держкіно, проти неї було вчинене кримінальне правопорушення.

Підсумовуючи вищевикладене, підписанти вимагають:

 1. Відправити у відставку керівництво Держкіно — голову і її заступників, недоброчесні та незаконні дії яких призвели до поглиблення кризи в українському кінематографі.
 2. Скасувати Наказ Держкіно №100 про «реорганізацію» Довженко-Центру що ставить під загрозу діяльність Довженко-Центру як унікальної культурної установи.
 3. Призначити на посаду генеральної директорки Довженко-Центру Олену Гончарук, яка виграла перемогла у конкурсі, результати якого є дійсними і не були скасованими.
 4. Надати Довженко-Центру статус Національного фонду фільмів.
 5. Зібрати погоджувальний круглий стіл з представниками влади і українських кіноорганізацій з персональним членством щодо призначення компетентного і доброчесного керівництва Держкіно.

Національна спілка кінематографістів України ініціює пресбрифінг, який відбудеться у п’ятницю, 25 листопада 2022 року об 11:00, у Прес-центрі УКМЦ за адресою: м.Київ, вул. Хрещатик, 2 «Український дім».

Спікери:

Олесь Янчук, голова Національної спілки кінематографістів, директор Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка
Сергій Тримбач, член Наглядової ради Української кіноакадемії
Жанна Максименко-Довгич, режисерка, голова Української гільдії режисерів, членкиня Громадської Ради Держкіно
Денис Іванов, продюсер, член Правління Української кіноакадемії
Володимир Войтенко, голова Спілки кінокритиків України

Читайте також:

Найкращі українські фільми

Найкращі українські фільми про війну з росією

Підтримайте Україну:

 • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
 • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
 • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
 • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі