Світова прем’єра фільму «Із зав’язаними очима» режисера Тараса Дроня відбудеться на Варшавському кінофестивалі. Стрічку було відібрано до міжнародного конкурсу дебютних фільмів. Він відбудеться у форматі офлайн із 9 до 18 жовтня.
Сьогодні ми спілкуємося з режисером щодо майбутньої прем’єри та загалом стану сучасного українського кіно.
— Ваш фільм — це потужна жіноча історія. Як вважаєте, чи вистачає у сучасному українському та світовому кіно історій, де жінка у центрі розповіді?
Саме жіночих історій є надзвичайно багато, особливо у світовому кіно, і це, скоріш, пов’язано з тим, що жінка як персонаж є більш емоційною та сильнішою, жінка є більш непередбачуваною, а такі риси характеру дуже добре працюють у драматургії кіно. Щодо питання, чи вистачає таких історій у кіно — упевнений, що забагато не буде ніколи, оскільки ми всі трансформуємося з часом, і жінка як сучасний персонаж також: з’являються нові страхи та виклики, нові проблеми та способи їх розв’язання, і щодалі, то складніший вибір. На мою думку, конфлікт, через який розказується історія, повинен бути універсальним і зрозумілим для будь-кого, незалежно від національності, а от розв’язання має бути унікальним і притаманним українському персонажу, зокрема українській жінці.
— Ваш фільм заснований на реальній історії. Що це за історія, і чи можете розказати про прототип героїні?
Так, це правда, в основі фільму «Із зав’язаними очима» лежить реальна історія, але не все так просто. Ще 2016 року, коли я розробляв зовсім іншу тему, і це було пов’язано також із характером жінки, я зустрічався з дуже багатьма своїми знайомими, щоб дослідити свою тему. І от під час такої розмови моя добра знайома мені розказала свою ситуацію, у якій вона опинилася через півтора року після Майдану. У неї там загинув хлопець, і вона, власне, проходила шлях Юлі у фільмі. Її 15-хвилинна розповідь настільки мене вразила, що вже через день я мав написану фабулу фільму, а коли показав професорові у кіношколі в Лодзі, то він одразу сказав: це повний метр, і роби це обов’язково.
Після цього почалася майже дворічна робота над сценарієм, щоб підсилити основну тему фільму. Вже придумано було досить локальне і закрите середовище боїв без правил у клітці, і цей спорт найбільше підсилив фільм як візуально, так і драматургічно. З часом було ще багато придумано необхідних елементів, але ці перші кілька речень як основний задум не змінилися до сьогодні. Пізніше виявилося, що досить багато дівчат у схожій ситуації, хоч причини і були різними. На жаль, ім’я цієї дівчини я не хочу розголошувати, вона і так натерпілась і повільно приймає та відпускає свою травму.
— Фільм переміг на пітчингах на етапі work in progress (Boat Meeting Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» у 2019-му) й отримав головний приз пітчингу Work in Progress CoCo Cottbus на Міжнародному кінофестивалі в Котбусі (Німеччина). Наскільки це важливо для фільму? Чи це допомогло вам у роботі?
Це насправді дуже важливо для фільму на будь якому етапі, особливо коли ти вже не описуєш, що ти хочеш робити, а коли ти через екран спілкуєшся з глядачем. Це ж все підтримка і коли ти розумієш, що фільму ще нема, а в тебе вже повірили, то хочеться працювати все більше і більше. Дуже така віра в проект заряджає, додає впевненості. Це дуже важливо в Україні, але також для мене особисто важливо, бо я відчуваю, що історія буде зрозумілою і у світі, підтвердженням цього і є європейські кінофестивалі, які підтримують проєкти ще на стадії розробки та зйомки. Відчуття, що тебе розуміють і ти висловився цікаво додає наснаги в такому довгому та складному процесі.
— Розкажіть, будь ласка, про кастинг, як довго обирали головну героїню?
Сам кастинг тривав понад два місяці, але більш ніж рік я приглядався до багатьох акторок, адже роль надзвичайно складна, окрім акторської майстерності вона передбачала складну фізичну роботу над собою. Допомагала мені в цьому Алла Самойленко, яка після прочитання сценарію одразу включилась у роботу. Я проводжу кастинг досить-таки специфічним чином, повільно змішуючи актора чи акторку з персонажем, і тільки тоді приймаю рішення. Головне для мене чесність і відвертість. Був момент, коли в мене було три акторки, які б могли це зіграти, і три партнери. Спробувавши кожного з кожним, тільки тоді стало зрозуміло, хто найбільше підходить під саме цю роль. Один актор усе таки не в змозі зробити все, тому я думаю також ансамблем. Марина Кошкіна, яка зіграла головну роль, одразу сказала, що вона не хоче дублерів на бої і зробить усе сама. Справді до зйомок було кілька місяців виснажливих фізичних тренувань і бойового мистецтва. Світ спорту, який ми виклали на екран, надзвичайно складний, для цього і тренер Юлі, якого зіграв Олександр Мавріц, пройшов багато етапів. Це виїзди на змагання, спостереження за реальними боями і через спортивні канали. У певний момент я пам’ятаю, коли побачив підкачані м’язи, я сказав Марині: досить, ти все-таки дівчинка і тобі ще грати не тільки спортсменок.
— Спортивна драма — жанр, який зараз лише зароджується в Україні, але на заході є легендарні стрічки, які вигравали «Оскар» («Крихітка на мільйон доларів» і «Роккі», наприклад). На які проєкти ви спирались у роботі, які для вас були еталоном?
Скажу чесно, я ніколи не поділяв фільми за жанрами, тому що жанр для мене — це лише умови, на яких ми домовляємося взаємодіяти з глядачем. До того ж мені завжди не хотілося бути схожим на когось, і тільки-но з’являється схожість, я від неї намагаюся втікати, інколи навіть жертвуючи хорошими задумами. Відомі стрічки, які ви назвали, це, скоріш, натхнення, певний заряд енергії та успіху. Здебільшого під час роботи ще над сценарієм я надихався стрічками зі схожою тематикою, і це не були спортивні драми. Тому для мене і зараз весь цей спортивний світ — просто частина форми фільму, способу візуального рішення.
— Чи є шанс у кіно не про війну чи патріотичну тему бути поміченим у сьогоднішньому українському прокаті?
Наш фільм є переможцем у пітчингу патріотичного кіно від Міністерства культури, а разом із тим я переконаний, що хороше кіно не залежить від того, чи там є війна. Бувають не менш складні теми, пов’язані, наприклад, з самоусвідомленням чи самоідентифікацією. Часто такі питання і призводять до війни, тому вони не менш важливі. Для мене, якщо йдеться про українців як персонажів, у яких розкритий український характер, це вже і є патріотичне кіно. І це зовсім не означає, що потрібно нас показувати тільки з найкращої сторони і ми ні в чому не винні. Я не в праві взагалі судити, що є добре, а що погане, все в житті неоднозначне, тому найголовніше — це, ще раз повторюся, чесність перед самим собою. До речі, мій наступний фільм «Дім за склом», власне, і піднімає тему, ким ми є насправді, а ким ми себе показуємо, виставляємо і презентуємо, як далеко може зайти така різниця світів.
— Де є баланс між «серйозним», «справжнім» кіно та розважальним і мейнстримовим продуктом? Чи можливо одночасно бути і популярним для широкої аудиторії, і цікавим із точки зору мистецтва?
Я завжди був прихильником змішування жанрів, зараз це навіть отримало окрему назву — артмейнстрим. Мені подобається виходити за межі чистого авторського кіно і привертати увагу звичайного глядача, який прийде в певному сенсі на розвагу, а вийде з кінозалу з чимось іншим. Так, це складно і несе за собою багато ризиків, але я, власне, захоплююся стрічками, які можуть собі це дозволити і бути одночасно серйозними та справжніми, і мати елементи так званої розваги чи чогось візуально цікавого. Найголовніше в цьому всьому не загубити себе, а бути відвертим із глядачем, і тоді буде добре кіно.
— Які українські фільми останніх п’яти років ви б виділили як цікаве та потужне кіно?
За останні п’ять років українське кіно справді зробило багато впевнених і цікавих кроків, особливо фільми, які потрапили на міжнародні фестивалі й отримали нагороди. Я радію практично кожному фільму, який відбувся, адже кожен фільм все вдаліший і показує нестримний розвиток української індустрії. З тих фільмів, які можна скоро побачити в кінотеатрах, звісно, рекомендую подивитись «Атлантиду» Валентина Васяновича. Я вже бачив, тому переконаний, що байдужим ніхто після цього фільму не вийде. Любителям сучасної документалістики рекомендую подивитися фільм «Зарваниця» Романа Хімея та Яреми Малащука, який також незабаром з’явиться у прокаті.
— Кіно у часи карантину: чи є шанси на помітний прокат цього та наступного року?
На мою думку, складно буде цього року з прокатом, навіть якщо кінотеатри запрацюють на всю потужність. Глядач у більшості випадків після кількох місяців безробіття і без упевненості у завтрашньому дні, думаю, не поспішить одразу в кіно. Разом із тим, шанси завжди є, і я готовий зробити все, що від мене залежить, щоб вони збільшувалися.
— Українське кіно сьогодні: куди воно прямує, чи це добре та які у нього перспективи у найближчі п’ять років?
Це запитання, скоріш, не до мене, усе буде залежати від результатів останнього пітчингу Держкіно чи наступних пітчингів, хто буде фінансово підтриманий. У перспективі найбільше б хотілося, щоб кіно було незалежним і цікавим, хочеться, щоб ходити в кіно стало «модно», і тоді глядач сам вирішить, на яке кіно йому йти і за чим. Я б хотів, щоб кіно було чистою емоцією, навіть, скоріше, масою різних емоцій, яких інколи так бракує в буденному житті.
Якщо вам подобається те, що ми робимо, підтримайте наш проект
Читайте також:
Де дивитися українське кіно онлайн легально
Найкращі українські фільми 2019 року
Найкасовіші українські фільми 2019 року
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom