kinowar.com

10 старих фільмів, які все ще кращі за багато сучасних блокбастерів

 06.06.2024  ТОП

Старі фільми, які досі актуальні і варті перегляду

Навіть якщо фільм загально визнаний культовою класикою кінематографу, це ще не означає, що його буде цікаво дивитись через кілька декад після його виходу на екрани. Втім, трапляються і такі випадки – роки спливають, а стрічка все ще цікавіша за багато сучасних картин, незважаючи на технологічний прогрес і шалені бюджети, які сьогодні витрачаються на кіно.

Сьогодні згадаємо декілька таких фільмів: всі вони вийшли раніше, ніж 1970 рік, тобто кожному фільму більше, ніж 50 років. І тим не менш, саме це кіно ми залюбки порекомендуємо глядачу, на відміну від багатьох прем’єр поточного року, наприклад.

Якщо ви знайдете щось цікаве для себе, підтримайте нашу редакцію.

12 розгніваних чоловіків (Twelve Angry Men) 1957

12 розгніваних чоловіків (Twelve Angry Men) 1957

Дванадцять присяжних мають визначити долю хлопця, якого звинувачують у вбивстві. Вирок має бути винесеним одностайно. Одинадцять чоловіків голосують за те, що хлопець винен. Але один з них не побоявся виступити проти, щоб переконати більшість у зворотному. Та чи реально це, переконати одинадцять незнайомих дорослих чоловіків, та ще й в умовах скаженої спеки в тісній кімнаті, де вони вимушено опинилися разом?

 

Вісім з половиною (Otto e mezzo) 1963

Вісім з половиною (Otto e mezzo) 1963

Всі чули про цей фільм, але не так багато глядачів його бачили. Втім, на момент виходу картина мала не тільки успіх у критиків, але й комерційний успіх (уявіть собі, були часи, коли публіка ходила на авторське кіно без очевидного сюжету). Це майже автобіографічне відображення боротьби в душі відомого режисера вкотре демонструє коректність тези про те, що найбільше шансів на успіх творець має, якщо занурюється у власні переживання і проблеми. Альтер-его Федеріко Фелліні вкотре виступив Марчелло Мастроянні, який втомлено пересувається елітним санаторієм поміж жінок своєї мрії та шукає сенс рухатися далі.

 

У джазі тільки дівчата (Some Like It Hot) 1959

У джазі тільки дівчата (Some Like It Hot) 1959

Навіть якщо ви знаєте цей фільм напам’ять, ви все одно не втратите шанс переглянути його ще раз. Така проста і органічна комедія про двох чоловіків, які рятуються від мафії, сховавшись у жіночому джаз-бенді. Навіть доволі примітивний прийом перевдягання чоловіка в жінку, цьому шедевру на завдає шкоди.

 

Хороший, поганий, злий (Il buono, il brutto, il cattivo) 1966

Хороший, поганий, злий (Il buono, il brutto, il cattivo)

Двоє шахраїв дізналися про те, де заховані шалені гроші. Проблема у тому, що кожен з них знає лише частину інформації про це місце, а отже, вони потрібні одне одному. Але вони не довіряють одне одному, якщо не сказати більше. Вони продовжують рухатись до потрібного місця, тим часом за ними йде ще й третій шахрай, набагато підступніший та більш жорстокий за них. Кожен з трьох вміє стріляти точно і дуже швидко – пошуки великих грошей мають стати смертельно небезпечною пригодою, де фінал передбачити просто неможливо.

 

Міст через річку Квай (The Bridge on the River Kwai) 1957

Міст через річку Квай (The Bridge on the River Kwai) 1957

Британські військовополонені в японському таборі вимагають відношення до себе як до солдат і офіцерів згідно міжнародних конвенцій. Заради цього вони здатні підняти бунт та протистояти жорстокому начальнику табору. Але далі події приймають неочікуваний вигляд: старший офіцер британців відмовляється обговорювати можливість втечі і вимагає від власних підлеглих повної самовіддачі при побудові моста через річку Квай. У той час, як полонені вважають, що єдиним шляхом не вмерти у цьому таборі є підготовка до втечі, їх підполковник влаштовує їм дисциплінарну тяганину заради принципів. І чим далі, тим рівень божевілля підвищується.

 

Нюрнбергський процес (Judgment at Nuremberg) 1961

Нюрнбергський процес (Judgment at Nuremberg) 1961

Дуже довгий фільм про так званий “малий” Нюрнбергський процес – на таких процесах суд виносив вироки не найвищому керівництву нацистів, а військовим та чиновникам меншим за рангом. Американському судді доведеться зіткнутися з помітним опором – і не тільки з боку звинувачуваних та їх майстерного адвоката, але й з боку вдови страченого німецького генерала, яка, здається, виявляє справжню зацікавленість у зрілому чоловікові.

 

Римські канікули (Roman Holiday) 1953

Римські канікули (Roman Holiday) 1953

Тепла сонячна комедія про пригоди у вічному місті. Принцеса, втомлена нескінченними протокольними зустрічами, втікає з палацу, але перед цим їй встигають вколоти снодійне. Вона засинає на руках у репортера, який змушений привезти її до себе у квартиру. Коли він дізнається, кого саме він зустрів, він домовляється з редакцією, що візьме пікантне інтерв’ю у принцеси за певний (суттєвий) гонорар. Що переможе, симпатія до юної щирої красуні чи жага до легких грошей?

 

Буч Кессіді і Санденс Кід (Butch Cassidy and the Sundance Kid) 1969

Буч Кессіді і Санденс Кід (Butch Cassidy and the Sundance Kid) 1969

Цей вестерн починається як безтурботна пригода двох приятелів, що майстерно грабують банки. Пол Ньюмен і Роберт Редфорд своєю чарівністю можуть підкорити будь-кого, ми бачили це в багатьох фільмах, де з’являвся цей легендарний дует. Однак це не спрацьовує з усіма тими численними правоохоронцями, які йдуть по сліду двох зухвалих грабіжників. І тепер бадді-муві ризикує перетворитись на трагедію.

 

Убити пересмішника (To Kill a Mockingbird) 1962

Убити пересмішника (To Kill a Mockingbird) 1962

Майстерна екранізація загальновідомої книги Гарпер Лі. Принциповий адвокат і батько, який хоче привчити жити своїх дітей за принципами справедливості і рівності, захищає темношкірого юнака у майже безнадійній справі.

 

Касабланка (Casablanca) 1942

Касабланка (Casablanca) 1942

Найстаріша стрічка у нашій добірці, яка стала одним з найвідоміших фільмів в історії кінематографу. Навряд чи навіть творці цієї картини сподівались на подібний успіх, навіть з урахуванням запрошення таких акторів як Гамфрі Богарт і Інгрід Бергман. Богарт відійшов від амплуа нуарного детектива, який працює не тільки головою, але й кулаками, і зіграв ліричного героя зі складним минулим. Місцем дії стала Касабланка, яка на той час знаходилася під контролем вішистського уряду Франції (колаборанти нацистської Німеччини). Богарт грає власника нічного клубу, де збираються всі – і нацисти, і представники опору, і контрабандисти, і дрібні злочинці, і люди з минулого, яких головний герой волів би забути…

Якщо добірка була корисною, підтримайте нашу редакцію (є також банка, якщо так зручніше).

Читайте також:

Забуті фільми 80-х, варті перегляду

Не найвідоміші фільми 90-х років різних жанрів, які варто переглянути

Класні фільми 2000-х, які пройшли повз увагу глядача

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі