Найкращі трилери 90-х років, які ви, можливо, не бачили
Про 90-ті роки часто згадують як про “лихі”, маючи на увазі засилля бандитизму та бідність населення. Але, як і в будь-яку епоху, завжди є і позитивні моменти. Для кіноманів – це те кіно, яке знімали у часи тридцятирічної давнини. Особливий стиль та атмосфера та багатий вибір справді чудових фільмів.
Трилери – одна з характерних особливостей тих часів. Спецефекти ще тільки починали захоплювати екрани, а тому сценаристам та режисерам доводилось приділяти куди більше уваги тому, що відбувається у картині з сюжетної точки зору. Напружена дія, непередбачувані ходи, психологія персонажів та їх відносин – скільки хітів подарували нам 90-ті. Але є досить багато фільмів, які забуто незаслужено – а тому є чудова нагода пригадати їх та знов переглянути (або зробити це в перший раз, якщо ви не бачили їх раніше).
Отже, kinowar.com пригадує 25 забутих трилерів 90-х, які варто переглянути. Ми будемо вдячні, якщо ви зможете підтримати наш сайт, щоб ми продовжували створювати цікавий та корисний контент для вас.
Мізері (Misery) 1990
Фанати – це круто. Особливо якщо це ваші фанати. Якщо ви письменник, і є хтось, хто чекає кожного нового вашого твору – це ж просто чудово. Але якщо ви опинилися у фанатки, яка дізнається, що ви хочете вбити її улюбленого персонажа у наступній книзі, то все може скластися не найкращим чином. Кеті Бейтс отримала за роль у цьому фільмі Оскар та Золотий глобус (а ще стала героїнею нічних кошмарів цілого покоління), а Джеймс Каан… ну, принаймні він міг бути щасливим, що це лише кіно. Режисер – Роб Райнер (“Декілька хороших хлопців”, “Список останніх бажань / Поки не зіграв у ящик”, “Принцеса-наречена”, “Залишся зі мною”), а знято фільм за книгою Стівена Кінга, майстра напруженого трилера.
Утікач (The Fugitive) 1993
Успішного хірурга (Гаррісон Форд) звинувачують у вбивстві власної дружини – і він миттєво перестає бути успішним. Тепер він або опиниться в тюрмі на довгий час, або скористається шансом на втечу. Це надає трохи часу на те, щоб розібратися з тим, хто насправді стоїть за цим жахливим злочином і хто підготував все таким чином, щоб усі докази вказували саме на чоловіка вбитої. З моменту втечі погоня не зупиняється ні на хвилину, адже втікача переслідує майстерний детектив, фанат своєї справи (Томмі Лі Джонс). Хто переможе у цій скаженій гонитві?
Мис Страху (Cape Fear) 1991
Екранізація романа Джона Д. Макдональда – режисером виступив Мартін Скорсезе. Роберт Де Ніро, що для зйомок привів себе у неймовірну фізичну форму, грає в’язня, що готується до вільного життя. Але коли він опиняється на свободі, він не надто переймається пошуками роботи або гедонізмом. У нього є одна мета: зробити життя його колишнього адвоката нестерпним настільки, щоб смерть здавалася йому простим виходом з ситуації. Персонаж Де Ніро тут виступає майже термінатором: його складно вбити, він не знає втоми та жалю, його воля до помсти непереборна, а похмура фантазія не знає меж.
Рука, що гойдає колиску (The Hand That Rocks the Cradle) 1992
Молода (і спокуслива) няня спершу виглядає ідеальним подарунком для родини з малою дитиною. Вона кмітлива, ввічлива, уважна та любить (як здається) дітей. Але згодом подружжя розуміє, що вони впустили в дім дияволицю. Ба більше, вона одержима помстою, отже у небезпеці усі, хто є в домі… Одна з найвідоміших ролей Ребекки Де Морней. Режисер Кертіс Хенсон також зняв такі фільми як “Таємниці Лос-Анджелесу” та “Восьма миля”.
Королі самогубств (Suicide Kings) 1997
Група молодих студентів викрадає поважного мафіозі (Крістофер Вокен). Але роблять вони це не через бажання розважитись чи полоскотати нерви. Справа в тому, що сестру одного з хлопців викрала мафія – злочинці вимагають два мільйони доларів. Оскільки дістати такі шалені гроші у подібний термін молодь не може, вони намагаються влаштувати викрадення для обміну. При цьому всі пошкодження, які будуть наносити дівчині, студенти будуть завдавати викраденному мафіозі…
Гра (The Game) 1997
Після успіху “Сім”, але до створення “Бійцівського клубу”, Девід Фінчер зняв “Гру”. Потужний трилер з Майклом Дугласом у головній ролі, де досвідчений актор грає впевненого у собі багатія, якому брат-шалопай (Шон Пенн) пропонує взяти участь у грі, яка нібито “змінить його життя”. Дуглас не надто вірить у цю затію, до того ж, відразу після реєстрації у грі з ним починають траплятися дивні речі. Йому доводиться звертатися за допомогою до зовсім незнайомих людей, а поступово під ударом може опинитися його сім’я.
Дев’ята брама (The Ninth Gate) 1999
Містичний трилер режисера Романа Поланскі. За допомогою головоломки, яка зашифрована у трьох книгах 1666 року видання, можна викликати диявола на Землю. Навколо створення цих книг багато легенд, а наприкінці двадцятого століття за ними полюють колекціонери. От тільки цілі у цих колекціонерів зовсім не культурологічні. Для того, щоб з’ясувати, який з примірників є оригіналом, один такий колекціонер (Френк Ланджелла) наймає детектива, який займається пошуком рідкісних книг (Джонні Депп). Відразу після старту розслідування починають відбуватися дивні речі. Для персонажа Джонні Деппа, схоже, це квиток в один кінець. Втім, а для кого з його оточення це буде інакше?
Коматозники (Flatliners) 1990
Джоель Шумахер зняв фантастичний психологічний трилер. Група студентів проводить небезпечні досліди: один з них умовив товаришів ввести його у стан клінічної смерті на одну хвилину, а потім реанімувати. Він хоче дізнатися, що переживає людина, коли перебуває по той бік. Пізніше всі студенти намагаються пройти через цей стан, але після цього вони починають бачити дивні видіння. Ці галюцинації пов’язані з минулим студентів, а от майбутнього в зв’язку з цим у них може і не бути… Цілий ансамбль юних талантів: Кіфер Сазерленд, Джулія Робертс,
Вільям Болдвін, Кевін Бейкон та інші.
Перехрестя Міллера (Miller’s Crossing) 1990
Гангстерський трилер від братів Коенів. Важкі відносини між ірландською та італійською мафією ще більше ускладнюються через особисті стосунки боса ірландців (Альберт Фінні). Гебріел Бірн грає його радника, виваженого та хитрого гангстера, якого всі поважають. Проте і в нього є персональні проблеми, здебільшого фінансового порядку – він винен забагато грошей дуже серйозним людям. Поступово від хисткої рівноваги сторони конфлікту переходять до війни, яка охоплює все місто…
Шосе (Freeway) 1996
Зовсім ще юна Різ Візерспун (тут їй приблизно 20 років). Напружений трилер про маніяка, який спочатку здається звичайним закомплексованим чоловіком середніх років, потім поступово демонструє свою збочену сутність, а потім переходить в режим вбивчої психопатичної машини. Окремо варто відмітити поступове розкриття персонажів та таке ж поступове нарощування динаміки напруги.
Імітатор (Copycat) 1995
Серійний вбивця імітує злочини минулого, виконуючи їх повністю у тій самій манері, що і оригінальні вбивства. Для того, щоб знайти маніяка, поліція звертається до докторки, яка спеціалізується на психології вбивць. Вона колись пережила напад і тепер страждає від агорафобії (страх відкритих просторів, скупчення людей тощо), тому спочатку відмовляється допомагати, але згодом погоджується. Коли вона занурюється у матеріали справи, розуміє, що злочини пов’язані з її біографією. У головних ролях Сігурні Вівер та Голлі Хантер.
Самотня біла жінка (Single White Female) 1992
“Самотня біла жінка” – це опис для анкети пошуку житла. Персонаж Бріджит Фонди розлучилася зі своїм бойфрендом і тепер шукає нову квартиру, щоб почати усе спочатку. Вона знаходить компаньйонку для оренди квартири і запевняє її, що вороття до колишнього немає. Втім, не так сталося, як гадалося. Але образа її сусідки куди глибша, ніж можна було очікувати: тепер вона стає психопатичним ворогом, що бажає відшкодування власної болі… У ролі сусідки Дженніфер Джейсон Лі.
Виховання Каїна (Raising Cain) 1992
Джон Літгоу у ролі лікаря-психолога, який сам страждає на роздвоєння особистості через досліди, які проводив його батько. Він штучно викликав множинне розщеплення особистості у сина, а паралельно ще й викрадав дітей, щоб робити подібні досліди з ними. Коли його викрили, його справу наслідує син, який в залежності від особистості може бути або чутливим батьком, або неконтрольованим злочинцем. Режисер – Браян Де Пальма.
Фірма (The Firm) 1993
Ідеальна комбінація письменника Джона Грішема та режисера Сідні Поллака. Отримаємо юридичний трилер (але не поспішайте, це не є чимось нудним та цікавим лише юристам). За молодого перспективного адвоката борються найпрестижніші юридичні фірми. Він обирає менш відому, але її представники роблять йому шалену пропозицію по грошам. Новобранець намагається максимально віддячити наймачеві важкою відповідальною працею: він перший у офісі, останній його залишає, обробляє тисячі документів та не жаліється на втому. Втім, навіть за такого щільного графіка, він починає помічати дивні речі щодо своєї компанії. А коли навколо починають гинути люди, а до нього самого приходять спецслужби, він розуміє, що опинився всередині злочинного гіганта, вибратися з якого, не втративши життя, або принаймні репутацію, буде дуже важко… У головних ролях Том Круз, Джин Гекмен, Джин Тріплгорн, Гел Голбрук, Ед Гарріс, Голлі Гантер, Гері Б’юзі.
Талановитий містер Ріплі (The Talented Mr. Ripley) 1999
Ще одна екранізація бестселера: за однойменним романом Патриції Гайсміт вже ставили італо-французький трилер “На яскравому сонці” з Аленом Делоном. В американській екранізації акценти виражено чіткіше: спочатку здається, що багатий персонаж Джуда Лоу настільки відверто знущається з Тома Ріплі, що мимоволі відчуваєш співчуття до нього. У певний момент ти навіть виправдовуєш його перші злочини, вважаючи, що це емоційний зрив. Але поступово глядач починає розуміти, що таланти містера Ріплі насправді базуються на його підступній природі, а сором’язливий юнак насправді є монстром, що ховається за окулярами та ввічливими манерами. Одного разу вчинивши злочин, він вже не зупиняється на шляху до кращого життя… Чудове центральне тріо – Метт Деймон, Джуд Лоу та Гвінет Пелтроу, а також Кейт Бланшетт та
Філіп Сеймур Хоффман на ролях другого плану.
Каліфорнія (Kalifornia) 1993
Типовий дорожній трилер 90-х, але від цього його не менш цікаво дивитися. Письменник планує написати книгу про маніяків-убивць, а тому вирушає до Каліфорнії, щоб відвідати місця скоєних злочинів. По дорозі вони беруть попутника, який обіцяє допомогти. Як ви вже мабуть зрозуміли, він виявляється вбивцею-маніяком, який детально показує письменнику, що в голові у психопата на практиці. У головних ролях Бред Пітт, Девід Духовни і Джульєтт Льюїс.
Драбина Іакова (Jacob’s Ladder) 1991
Ветеран В’єтнаму страждає від видінь, які є наслідком ПТСР. Він бачить демонічних істот, і у пошуку порятунку звертається до бойових товаришів, які також потерпають від подібного кошмару. Разом колишні солдати намагаються розібратися у природі того, що відбувається. Режисером виступив Едріан Лайн, відомий, в першу чергу, за своїми еротичними трилерами. У головних ролях Тім Роббінс, Елізабет Пенья, Денні Аєлло, Матт Крейвен.
Долорес Клейборн (Dolores Claiborne) 1995
Знов вибухове поєднання твору Стівена Кінга та Кеті Бейтс у головній ролі. Чи буде насильство і вбивства? Так, звичайно. Але на відміну від “Мізері”, згаданої вище, ця історія набагато тонше та більш багатошарова. Щоб збагнути, що призвело до злочину у наш час, доньці та матері доведеться зазирнути далеко у минуле, у складні відносини між ними та батьком сімейства, та зрозуміти, хто був винен у смерті тоді. Психологічний детектив і трилер одночасно – доньку і матір грають Дженніфер Джейсон Лі та Кеті Бейтс.
Стан несамовитості (State of Grace) 1990
Герой Шона Пенна повертається у Пекельну кухню (район Нью-Йорка). Його зустрічають друзі та дівчина, в яку він був закоханий. Найближчий друг (Ґері Олдмен) – брат ватажка ірландської мафії (Ед Гарріс), яка фактично є головною у районі. Дівчина, яка є його давнім коханням (Робін Райт) – їх сестра. А він сам – коп під прикриттям. І тепер йому доведеться обирати між обов’язком та почуттями…
Контакт (Contact) 1997
Коли згадуєш постать режисера Роберта Земекіса, у першу чергу згадуєш такі його роботи як “Назад у майбутнє”, “Форрест Ґамп”, “Вигнанець” – і зрозуміло чому, це зразки найкращого кіно в світовій історії. Втім, “Контакт” є дуже близьким за рівнем до цих стрічок. Докладна фантастична драма у формі трилера, де основна напруга, як це не дивно, надходить не з космосу, а від світу людей. Занадто багато розбіжностей у світоглядах, занадто великі его, зіткнення таких тектонічних основ як наука і релігія. Джоді Фостер грає вчену, що встановила контакт з віддаленою цивілізацією. І тепер потрібно зустрітися з її представниками: але хто це зробить, у якій формі та з якою метою – справжнє поле бою. У інших ролях також Меттью Макконахі, Джеймс Вудс, Том Скеррітт, Вільям Фіхтнер, Джон Герт, Анджела Бассетт, Девід Морс.
Хороший син (The Good Son) 1993
Маколею Калкіну потрібно було змінити амплуа після участі у двох частинах “Сам удома” – і режисер Джозеф Рубен надав йому таку можливість. Тепер із бешкетника із добрим серцем він перетворився на монстра, що намагається вбити всіх, хто поруч, незважаючи на підлітковий вік. До його сім’ї приїжджає його двоюрідний брат, який втратив мати (його грає інший вундеркінд від кіно – Елайджа Вуд). Його батько у відрядженні, а отже тепер хлопець буде жити з його братом та дружиною. Спочатку хлопці швидко знаходять спільну мову, але потім неврівноваженість персонажа Калкіна починає турбувати його нового товариша. Він вбиває собаку, стає винуватцем аварії і хто знає, хто буде його наступною метою…
Хижак 2 (Predator 2) 1990
Почнемо з очевидної істини: перший “Хижак” майже нереально перевершити. Особливо, якщо у тебе в розпорядженні вже немає залізного Арні. Але якщо вирішити підійти до створення сценарію адекватно і не робити типову помилку сиквелів, тобто не копіювати повністю сюжетну лінію першого фільму, а створити нову історію у вже знайомому глядачу оточенні, то шанси на успіх значно підвищуються. Денні Ґловер хоча й не Шварценеггер, але потужний актор з харизмою та впізнаваним стилем, то ж побачити його у головній ролі було цікаво – десь за двадцять хвилин фільму вже ніхто й не згадував про Арні, бо Ґловер виконував свою роботу відмінно.
Дорога на Арлінгтон (Arlington Road) 1999
Тема тероризму в кіно досягла піку після терактів 11 вересня у США, але ще у 90-тих було створено дуже багато фільмів про терористів та боротьбу з ними. Дружина головного героя, професора університету Джорджа Вашингтона (Джефф Бріджес), працювала у ФБР та загинула під час операції проти екстремістів. А тепер, спостерігаючи за своїм новим сусідом (Тім Роббінс), головний герой починає підозрювати, що той готує масштабний теракт, плануючи підірвати великий урядовий об’єкт. Прототипом теракту є найбільший до подій 11 вересня 2001 року теракт в Оклахома-Сіті.
Ідеальне вбивство (A Perfect Murder) 1998
У чому проблема ідеальних злочинів? Вони існують тільки на етапі плану. А потім щось йде не за планом, і це вже зовсім не ідеальне вбивство. Багатій (Майкл Дуглас) дізнається, що дружина (Гвінет Пелтроу) йому зраджує. Але він не впадає в істерику. Навпаки, він дізнається, хто саме коханець дружини, чи можна на нього давити чимось, а потім створює той самий план ідеального вбивства своєї благовірної (тобто вже не дуже благовірної). І все було б на користь мільйонера, але щось завжди йде не за планом. Фільм за однойменною п’єсою вже ставив раніше Альфред Гічкок – «У випадку вбивства набирайте „М“». Але нова спроба також вийшла дуже потужною.
Розплющ очі (Abre los ojos) 1997
Звісно, більш відомий голлівудський ремейк цього іспанського фільму – “Ванільне небо” з Томом Крузом та Пенелопою Крус. А для режисера Алехандро Аменабара він фактично став запрошенням у той самий Голлівуд (“Інші” з Ніколь Кідман; втім, потім Аменабар продовжив знімати у Іспанії). Головний герой, який живе у власне задоволення, розлучається з однією коханкою, а потім фліртує з дівчиною свого найкращого друга. Після цього колишня наступного дня запрошує його зайнятися сексом – він погоджується, не підозрюючи, що це пастка. Дівчина направляє автівку у аварію. Головний герой виживає, але його обличчя спотворене. Друзі відвертаються від нього, а дівчина, з якою він фліртував, не намагається дізнатися, як у нього справи. Але це тільки початок катастрофи – згодом його звинувачують у вбивстві, а після цього йому починає здаватися, що він втрачає розум…
Якщо наш матеріал був корисним для вас, ви можете підтримати нашу редакцію, перейшовши за посиланням
Читайте також:
100 найкращих фільмів 90-х років
100 найкращих детективів всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom