Кінокритики з усього світу не оминають увагою драму режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука, виробництва компанії Bosonfilm. The Guardian згадали стрічку серед найкращих фільмів цього року, раніше “Памфір” був також в добірках від Cineuropa та Telerama (Le Monde). Які ще здобутки стрічка зібрала за рік?
Драма «Памфір» від початку стала помітною подією в українському кінематографі. Історія Леоніда, колишнього контрабандиста, який повертається додому із заробітків за кордоном та через безумовну принциповість і любов до родини звертає на ризикований шлях з незворотними наслідками, захоплює не лише українців.
Прем’єра стрічки Дмитра Сухолиткого-Собчука відбулася в межах «Двотижневика режисерів» на Каннському кінофестивалі 2022. Фільм отримав гран-прі Каїрського міжнародного фестивалю та гран-прі Міжнародного кінофестивалю Молодість, був представлений в програмах фестивалів у Роттердамі та Карлових Варах. А Європейська кіноакадемія номінувала «Памфір» на EUROPEAN DISCOVERY – Prix FIPRESCI, яким нагороджують за найкращий дебютний фільм. «Памфір» отримав цілих 5 нагород «Київського Тижня Критики», взяв участь у понад 60 фестивалях у 28 країнах світу. Фільм побачили в Північній і Південній Америках, Європі, Азії, Африці та Австралії. Драма збирає чимало захоплених відгуків від критиків, колег та глядачів з усього світу. А Українська кіноакадемія включила стрічку до лонг-листа номінантів на Сьому Національну кінопремію «Золота Дзиґа» в категорії ігрових повнометражних фільмів.
Найпопулярніше французьке видання Le Monde зазначає, що «Памфір» «вражає картинкою та точністю розповіді. […] Цей фільм, повний грецької трагедії, тримає напругу до останнього кадру». Всеєвропейський портал про кіно та аудіовізуальну індустрію Cineuropa назвав фільм одним із 20-ти найкращих релізів 2022 року та коментував: «оригінальний український фільм, не схожий на те, що ми бачили раніше. Він розповідає не про війну (хоча тут і присутній рядок про конфлікт на Сході), а й висвітлює історію сімейної трагедії, яка легко знайде відгук у багатьох глядачів з різних країн».
«Зізнаюся, я не думав про такий успіх і розголос в Україні. Для мене це неймовірно велике відкриття, що велика кількість людей пішла саме на авторську картину. Я очікував дискусії і неймовірно важливо, що вона відбулася. Проте я не сподівався, що вона буде такою масштабною через кількість відгуків як у соціальних мережах, так і під час обговорень на допрем‘єрних, прем‘єрних та спеціальних показах. Висловлювалися й одні з головних діячів культури в Україні і ця дискусія була полярно протилежною. Для мене був важливий вектор дискусу, у якому можна було знайти аргументи, переконання, відстоювання, трактування. Це для мене найважливіший ефект, який спричинив “Памфір”. Я неодноразово чув фразу, яка стала своєрідним висновком: наше кіно змінило індустрію. Підхід підготовки до знімань та існування акторів в кадрі. Це якісна зміна та висока планка, яку задав “Памфір”. І я сподіваюся, що попри повномасштабне вторгнення, у нас буде можливість і надалі знімати ігрові картини, які делікатно та етично рефлексуватимуть на тему того, що було до гібридної війни, під час та про повномасштабне вторгнення. Тепер війна наш головний “знаменник”», — ділиться Дмитро Сухолиткий-Собчук, режисер та автор сценарію фільму «Памфір».
На українські екрани «Памфір» вийшов 23 березня, прокат усе ще триває в столиці. За цей час фільм зібрав 11 565 899 грн бокс-офісу, на сеанси було продано 78 399 квитків. А вже 22 червня він з’явиться на найвідомішому світовому стримінговому сервісі Netflix.
«Памфір довів, що сучасне незалежне українське кіно стоїть в одному ряду з найбільш помітними світовими релізами за останній рік. Фільм збирає повні зали на різних континентах, спонукає до обговорення в соцмережах, професійних медіа, отримує відзнаки від провідних кінокритиків та демонструє, що авторський фільм може бути успішним у міжнародному прокаті. Це результат кількох років відданої роботи талановитої команди, а також підтримки партнерів, які повірили у фільм. Ми вдячні кожному і радіємо, що фільм знайшов шлях до сердець глядачів. Будемо докладати максимум зусиль, щоб і надалі представляти Україну на найвищому рівні», — коментує продюсерка фільму Олександра Костіна.
У драми «Памфір» уже є історія міжнародного прокату. Її встигли побачити у Франції, Швейцарії, Литві та Греції, де фільм дуже сподобався глядачам, а просто зараз триває прокат у Великій Британії та Ірландії. І це не остаточний перелік країн: далі стрічку побачать в Італії, Польщі, країнах Балтії, Словенії, Канаді. Загалом реліз відбудеться у понад 20 країнах світу.
ДОВІДКА
Події фільму «Памфір» розгортаються у західних областях України напередодні традиційного карнавалу Маланка. Режисером та автором сценарію фільму є Дмитро Сухолиткий-Собчук. Памфір повертається додому після тривалої відсутності, щоб возз’єднатися з сім’єю. Безумовна любов сім’ї Памфіра має побічну дію і змушує його звернути на ризикований шлях з незворотніми наслідками.
«Памфір» — копродукція України, Франції, Польщі, Чилі, Німеччини та Люксембургу. Виробництво компанії Bosonfilm, у співпраці з Les Films D’Ici, Madants, Quijote та у партнерстві з Mainstream pictures, Soilfilms, Wady Media та Moderator.
Продюсери: Олександра Костіна, Євгенія Яцута, Лора Бріан, Клаудія Смея, Богна Шевчик, Жанкарло Насі. Ко-продюсери: Артем Колюбаєв, Альона Тимошенко, Сільвана Сантамарія, Адольф Ель Ассаль, Адам Гуделл.
Девелопмент проєкту здійснювався за підтримки Українського Культурного Фонду.
Виробництво фільму підтримали Державне агентство України з питань кіно, Польський Інститут Кіно (PISF), Французький національний центр кіно CNC (Aide aux cínemas du monde), Чернівецька обласна державна адміністрація та міжнародні фонди Visions Sud Est, Hubert Bals Fund, та Goteborg Film Fund.
Міжнародна промоція фільму здійснюється за підтримки Українського Інституту, German Films та Goteborg Film Fund.
Читайте також:
Найкращі українські фільми часів Незалежності
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom