Найкращі композитори світового кінематографу
В історії світового кінематографу є чимало хороших композиторів. Ми не намагаємось зробити рейтинг чи класифікатор. Ми хочемо зібрати найкращих, щоб або нагадати читачам про їх улюблену музику з кінофільмів, або відкрити нові імена і мелодії.
Клікайте на назви фільмів у цій статті – це посилання на саундтреки до них на YouTube. І підтримуйте наш сайт, щоб ми могли і далі створювати цікавий і корисний контент.
Томас Ньюман
Американський композитор, який написав музику до більш ніж 70 фільмів. 15 (!) номінацій на Оскар і жодної перемоги поки що (щоправда, в його активі 6 виграних Греммі). Найвідоміші його твори (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
З 80-х по наші дні Томас Ньюман написав музику до таких фільмів як “Життя спочатку”, “ВОЛЛ·І”, “Ерін Брокович”, “Народ проти Ларрі Флінта”, “Запах жінки”, “007: Координати «Скайфолл»” та “007: Спектр”, “Міст шпигунів”, “1917”.
Але, мабуть, найвідомішим твором Ньюмана є музика до фільму “Краса по-американськи”.
Альфред Ньюман
Якщо вас вразили 15 номінацій на Оскар для Томаса Ньюмана, то подивіться на портфоліо його батька, Альфреда Ньюмана: 45 номінацій та 9 отриманих статуеток. Більше тільки у Волта Діснея. Щоправда, багато номінацій Ньюман отримав ще в 40-х, тоді Оскар ще не набув настільки титанічного значення, і було чимало трансформацій правил премії (можна звернути увагу, що багато номінацій Альфред отримав не за власні оригінальні композиції, а за музичні обробки, наприклад), але масштаб, звісно, вражає.
Не тільки син Альфреда став видатним композитором кіно – ще було двоє братів, інший син, Девід (також номінований на Оскар), дочка, племінник Ренді (він також отримав два Оскари – за “Корпорацію монстрів” та “Історію іграшок 3”; а ще він написав, серед іншого, пісню «You Can Leave Your Hat On») та, нарешті, онук Джої (ну хоча б цей Оскар не вигравав (поки що), але на Еммі був номінований).
Повернемося до творчого доробку Альфреда Ньюмана (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Аеропорт
– Найвеличніша історія з коли-небудь розказаних
– Якою зеленою була моя долина
Бернард Геррманн
Бернард Геррманн – один з тих композиторів, які впливали на розвиток індустрії музики кіно. Його прийоми та використання нових музичних інструментів (таких як терменвокс та траутоніум) пізніше використовували у фільмах багатьох жанрів, а тому він увійшов в історію не тільки як автор багатьох гарних мелодій для улюблених стрічок, але і як інноватор, той хто змінював саме обличчя кіно. Його найвідоміші твори (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Таксист
– Психо
– і, звісно, вбивство у Психо
Александр Деспла
Французький композитор написав музику більше, ніж для 100 фільмів, отримав два Оскари та запам’ятався як один з найяскравіших мелодистів кіно. Серед фільмів, для яких він писав саундтреки «Незрівнянний містер Фокс», «Гаррі Поттер і Смертельні реліквії», «Сутінки», «Король говорить!», «Королівство повного місяця», «Арго», «Тридцять хвилин по півночі» (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube).
– Загадкова історія Бенджаміна Баттона
– Філомена
Густаво Сантаолалья
У себе на батьківщині Густаво стояв у витоків аргентинського року, а коли він прийшов у музику кіно, він привніс до неї характерне звучання Південної Америки. Його музика легко впізнавана і часто миттєво починає лунати у голові, коли згадуєш фільми Алехандро Іньярріту або гру, а тепер і серіал “Останні з нас”. Двічі оскарівський лауреат – згадаємо найбільш відомі мелодії (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Вавилон
– Б’ютифул
– 21 грам
Алан Менкен
Так, ім’я Алана Менкена не настільки відомо публіці як, скажімо, Ганс Циммер або Енніо Морріконе. Але знаєте, скільки він отримав Оскарів? Вісім. Це другий результат в історії після Альфреда Ньюмана, про якого ми розповіли вище, якщо казати про музичні категорії. Ба більше, він отримав чотири рази по два Оскари в один рік, тому що він номінувався і вигравав одразу в двох категоріях – найкраща пісня і найкраща музика до фільму. І звісно ж, ви чули його музику. Ось анімаційні фільми, за які він отримував ці Оскари (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Аладдін
Також він написав музику для таких фільмів, ігрових і анімаційних, як «Горбань із Нотр-Дама», «Геркулес», «Зачарована», «Рапунцель: Заплутана історія», «Білосніжка: Помста гномів», писав бродвейські мюзикли і взагалі, створив неймовірно розгалужене портфоліо. Він один із 16 людей, які отримували нагороди Оскар, Еммі, Греммі та Тоні. Звічно, він отримав і свою зірку на Алеї слави, але головне, що він вплинув вже на декілька поколінь композиторів кіно і анімації.
Макс Ріхтер
Мінімалізмом та сформованим з нього постмінімалізмом зазвичай широку аудиторію не привабиш. Але Максу Ріхтеру вдалося зробити настільки багатий звук мінімалістичними засобами, що його музика суттєво вирізняється на загальному фоні. Звідси і чимало пам’ятних мелодій з фільмів та серіалів (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Вороги
– Прибуття
– До зірок
– Табу
Рамін Джаваді
Є, мабуть, дві головні візитівки для цього німецького композитора іранського походження:
А крім цього вже кілька десятків класних тем із фільмів та серіалів за останні 25 років.
Джеймс Ньютон Говард
Ще один американський композитор, що вже більше чотирьох десятиліть пише музику для найбільших голлівудських фільмів (у тому числі, він співпрацював над кількома з іншим титаном, про якого ми згадаємо нижче, Гансом Циммером). Найвідоміші роботи (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
“Утікач”, “Еволюція Борна”, “Війна Чарлі Вілсона”, “З мене досить!”, “Красуня”, “Фантастичні звірі: Злочини Ґріндельвальда”, “Таємне життя” та багато інших. 9 номінацій на Оскар – поки що без нагороди.
Окремо, мабуть, варто згадати тривожну драматичну музику до чудового фільму “Шосте відчуття”.
Владимир Косма
Володимир Косма народився Румунії, але прожив все життя у Франції. Як результат, він написав величезну кількість музики для французького кіно (понад 200 саундтреків). Фільми за участю П’єра Рішара, Софі Марсо, Луї де Фюнеса, Жан-Поля Бельмондо – всіх наших улюблених акторів Франції (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Бум
– Високий блондин у чорному черевику
– Татусі
Але вам найбільш відома ось ця мелодія:
Хісайсі Дзьо
Це псевдонім – він імітує звучання імені знаменитого композитора Квінсі Джонса на японський манер. Японський композитор, який написав багато творів як для японської мультиплікації (зокрема, для Хаяо Міядзакі), так і для японських художніх фільмів (зокрема, для картин Такеші Кітано). Із найвідомішого (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
Філіп Ґласс
В інтернеті все сперечаються про те, мінімаліст Ґласс, або просто використовує музику з структурами, що повторюються. Тим часом величезна кількість визнаних авторитетів у світі музики (такі як Девід Бові, Браян Іно, Леонард Коен та інші) відзначають вплив персони композитора на їхню творчість. Власне, це стаття не про місце Ґласса на музичному олімпі. Цей пост про музику в кіно – її композитор створив чимало, він навіть тричі номінувався на Оскар. Зазначимо найяскравіше (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Години
– Кундун
Прекрасна лірична тема із “Шоу Трумана” з Джимом Керрі та Едом Гаррісом:
Рейчел Портман
Перша жінка, яка отримала Оскар за найкращу музику до фільму. Близько 70 робіт для кіно, серед яких (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Шоколад
І, власне, оскароносна тема – до фільму “Емма”:
Марк Сноу
Американський композитор, який народився в Нью-Йорку, працює для ТБ та кіно з 1975 року. Для багатьох серіалів він писав музику протягом 10-12 сезонів (наприклад, для “Секретних матеріалів” та “Тисячоліття”) – тобто, не лише головну тему, а й безліч інших фрагментів, різних для різних серій. Найвідоміші роботи Марка – це саме серіали. Не будемо вражати кількістю, виділимо дві основні теми, які ви знаєте.
Про жінку-кілера.
Моріс Жарр
Французький композитор. Тричі лауреат Оскара, чотири рази Золотого глобусу та однієї Греммі (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube).
– Привид з Демі Мур, Патріком Свейзі і Вупі Голдберг
Загальна кількість робіт для кіно перевищила півтори сотні.
Анджело Бадаламенті
Бадаламенті написав музику для більш ніж 70 фільмів та серіалів, але найбільш він відомий співпрацею з Девідом Лінчем. Ось, до речі, що він сам розповідає про це співробітництво – це варто подивитися, композитор показує, як він писав тему для “Твін Пікса”, надихаючись атмосферною промовою від режисера:
Та сама тема без коментарів – як вона звучить в оригінальному саундтреку:
І ще одна тема з “Твін Піксу”:
Ще трохи Лінчу:
Денні Ельфман
Ви любите “Сімпсонів”? Це означає, що ви слухаєте Ельфмана регулярно:
Чотириразовий номінант на Оскар має величезну кількість робіт для кіно (близько сотні), особливо плідно він співпрацював з Тімом Бертоном. Зазначимо основне у композиторській біографії (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– П’ятдесят відтінків сірого – куди ж без них
– Бетмен
Франсіс Ле
Французький композитор писав, переважно, для кіно французького. Але не лише для нього. “Історія кохання” Артура Гіллера – одна з найкласичніших мелодій для піаніно та звуків очікування у телефонній трубці:
“Чоловік і жінка”. Навіть якщо ви не дивилися цей старий фільм Клода Лелуша, музику з нього ви все одно чули.
Усього на рахунку Ле понад п’ятдесят фільмів.
Генрі Манчіні
Володар чотирьох Оскарів і незліченної кількості Греммі, американський композитор з італійським корінням. Найголовніше:
І звичайно ж:
Білл Конті
Ще один американець з італійським корінням творить для кіно з 1976 року. Можливо ви не чули його ім’я, але не чути його музику ви не могли. Спробуємо пояснити, чому:
Серіал “Династія” настільки довгий, що ви, напевно, хоча б пару серій бачили. А коли так, то чули і заголовну тему:
– Династія
Приклав руку композитор і до бондіани – фільм “Тільки для ваших очей”, музика та пісня:
Декілька менш відомих фільмів та серіалів, але з не менш чудовою музикою:
– серіал “Північ і Південь”, досить рання роль Патріка Свейзі – 1985 рік, ще до “Брудних танців”
– серіал “Наполеон і Жозефіна: історія кохання” з Армандом Ассанте та Жаклін Біссет
Мішель Легран
Французький композитор вірменського походження, тричі володар Оскара, п’ятиразовий володар Греммі. А головне – невичерпне джерело гарної музики, зокрема для кіно. Понад двісті мелодій для екрана. Серед найвідомішого (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Афера Томаса Крауна (пісня The Windmills of Your Mind, яку хтось тільки потім не виконував). Це пісня до оригінального фільму зі Стівом Макквїном. Фільм з Пірсом Броснаном і Рене Руссо – ремейк (для нього цю пісню виконав Стінг).
– Ніколи не кажи „ніколи“ (фільм про Бонда з Шоном Коннері, який офіційно не входить до бондіани)
Але ви всі знаєте цю мелодію з фільму “Шербурзькі парасольки” (враховуйте, що знайомий всім фрагмент починається не відразу, потрібно дочекатися):
Кліфф Мартінез
Ця людина у 80-х була барабанщиком у Red Hot Chili Peppers. Але тепер ми знаємо її як успішного композитора кіно. І любимо за ці мелодії (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Драйв
Джеймс Горнер
Джеймс Горнер написав музику до такої кількості хорошого кіно, що легше назвати фільми, до яких він музику не писав. Серед його робіт «48 годин», «Джуманджі», «Ігри розуму», «Зіткнення з безоднею», «Чужі», «Командо», «Легенди осені», «Хоробре серце», « Аполлон 13», «Двохсотлітня людина», «Троя», «Аватар» та багато іншого. Два Оскара (десять номінацій) (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube).
– Чужі
– Троя
– Аватар
Але ви всі, напевно, насамперед схвалите його присутність у списку через цю пісню:
І до речі, саме ці пісня та музика для “Титаніка” Джеймса Кемерона стали переможними на церемонії вручення Оскара – дві нагороди в один рік для композитора.
Ніно Рота
Італійського композитора, який народився в Мілані, знають, насамперед за мелодією з “Хрещеного батька”:
Але це не єдина його мелодія, яку ви знаєте. Просто так вийшло, що музику Ніно Рота писав здебільшого до кіно італійського. Ба більше, головним його партнером в кіно був Федеріко Фелліні. Ось і виходить, що ім’я Ніно Рота у всіх на слуху, але його музику всі не так чітко ідентифікують – що тут казати, “Аватар” та “Титанік” подивилися більше людей, ніж “8½” та “Амаркорд”. Втім, музика – то така річ, яка часто живе самостійним життям, окремо від фільму. А тому навіть якщо ви не дивилися “8½”, музику ви все одно, напевно, чули:
Клінт Менселл
Клінт Менселл відомий за своєю тривалою та продуктивною співпрацею з Дарреном Аронофскі. І навіть якщо ви не дивилися “Реквієм за мрією”, то ви точно чули музику з нього:
“Ной”, “Чорний лебідь”, “Рестлер”, але не тільки Аронофскі: “Багно” з Макевоєм, “Сахара” з Макконахі, “Місяць 2112” з Роквеллом. Втім, найвідоміша музика Менселла все одно з фільмів Аронофскі – наприклад, “Фонтан”, композиція Death Is The Road To Awe:
Говард Шор
Насамперед, Говард Шор відомий своїми саундтреками до “Володаря перснів” та “Хоббіта”. Однак це далеко не все, що канадський композитор зробив. На його рахунку музика до таких фільмів як “Муха”, “Обід голяка”, “Місіс Даутфайр”, “Філадельфія”, “Клієнт”, “Сім”, “Гра”, “Догма”, “Банди Нью-Йорка”, “Авіатор” та багатьох інших.
Хоча, будемо об’єктивними, найпомітніші роботи пов’язані саме з фільмами Пітера Джексона:
Вангеліс
Евангелос Одіссеас Папатанасіу, як ви можете здогадатися за іменем – грек. Свого часу він грав з ще одним відомим греком Демісом Руссосом у рок-групі “Дитя Афродіти”. Потім їх творчі шляхи розійшлися, і в результаті кількох років експериментів Вангеліс (творчий псевдонім Евангелоса) вирішив зосередитися на інструментальній музиці – на стику класичного та електронного звучання. Вангеліс написав безліч сольних альбомів та понад тридцять саундтреків до фільмів. Серед них (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Той, що біжить по лезу Рідлі Скотта
– Гіркий місяць Романа Поланські
Мабуть, дві найвідоміші його композиції – це саундтреки до фільмів “1492: Завоювання раю”…
… і “Вогняні колісниці” (у цьому кліпі окремо відзначимо момент на 29-42 секундах, в якому проявляється вся суть грека-композитора – так розслаблено покурити і випити чашку кави між фрагментами гри на піаніно може тільки Вангеліс).
Джеррі Голдсміт
Сотні творів для кіно, абсолютно легендарна постать. Джеррі Голдсміт, який, на жаль, вже давно не з нами, написав музику для “Перша кров” (Рембо), “Гремліни”, “Літак президента”, “Полтергейст”, “Левіафан”, “Чорнокнижник”, “Китайський квартал”, “Тора! Тора! Тора!”, “Планета мавп” та багатьох, багатьох інших (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Чужий
– Зоряний шлях (або Стар Трек)
– Омен (Ave Satani)
Окремо відзначимо музику до чудового фільму Пола Верговена “Основний інстинкт”:
Алан Сільвестрі
“Хто підставив кролика Роджера”, “Ван Хелсінг”, “Хижак”, “Чого хочуть жінки”, “Охоронець”, “Вигнанець”, “Політ навігатора”, “Роман з каменем”, “Беовульф” і багато, багато інших (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Месники
Окремо відзначимо:
Ганс Циммер
Ганс Циммер розділив Оскар із Елтоном Джоном за мультфільм “Король Лев”, а пізніше отримав самостійно за “Дюну”. Крім цього, він створив музику для таких фільмів як “Перл-Гарбор”, “Скеля”, “Краще не буває”, “Водій міс Дейзі”, “Дні грому”, “Тельма і Луїза”, “Падіння «Чорного яструба»”, “Справжнє кохання”, “Фрост проти Ніксона” та багатьох, багатьох інших (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Початок
– ще Початок
Джон Вільямс
Неймовірна кількість фільмів та серіалів, до яких Вільямс написав музику. П’ять Оскарів (та загалом 45 номінацій – стільки ж, скільки у Альфреда Ньюмана, більше тільки у Волта Діснея). Згадаємо лише найвідоміше (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Зоряні війни – Імперський марш
– Щелепи
– Супермен
Енніо Морріконе
Італійський бог музики кіно (клікайте на назви фільмів – це посилання на саундтреки на YouTube):
– Місія
– Одного разу на Дикому Заході
… а загалом, більше 400 фільмів, до яких Морріконе написав музику.
Якщо вам подобається те, що ми робимо, підтримайте наш проєкт
Читайте також:
Найкраща музика із фільмів у форматі плейлистів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom