Рая та останній дракон: християнська етика під азіатським соусом
Ви чули, що сказано: “Око за око, і зуб за зуба”. А я вам кажу не противитись злому.
Євангеліє від Матвія. 5.38
«Рая та останній дракон» (Raya and the Last Dragon) – свіжий мультфільм від Disney, який услід за «Мулан» використовує візуальну стилістику Азії. Дія відбувається у вигаданому світі Кумандра, для створення якого автори надихалися Таїландом, В’єтнамом, Камбоджею та іншими країнами Південно-Східної Азії.
Азійський стиль в мультфільмі у всьому: дракони на кшталт китайських – схожі на тхорів, їжа – виключно супи, морепродукти та дивні цукати, бойовий стиль Раї – з Філіппін. Тут навіть є аніме-вставка, привіт Японії. А от герої – політично коректні, усіх рас та культур.
В Кумандрі завжди панувала злагода між людьми, бо поряд з ними жили справжні дракони. Але з’явились ненаситні чудовиська, знані як Друнь, що буквально спустошували землі, висмоктуючи з них енергію, а людей перетворювали на кам’яні статуї. Лише драконам вдалося зупинити Друнь, проте високою ціною: вони віддали свою магію, створивши перлину, що захищала Кумандру.
Смотрите легально на MEGOGO
Друнь відступила, але між людьми почалися чвари за те, хто ж повинен володіти драконячою перлиною. І колись єдина Кумандра розпалась на п’ять ворожих королівств. За сварками люди пропустили, як повернулась Друнь. Щоб зупинити її, головна героїня Рая, не плутати з Раїсою, це не фільм Гайдая, відправляється на пошуки останнього з драконів.
Навіщо це Раї? Бо саме її племені довірили охороняти драконячу перлину. А її батько в кращих традиціях християнської етики замість дати відсіч підставляв ворогам іншу щоку. Прямо як Папа Римський Франциск, котрий задумав нині відправитися в Ірак і запропонувати мусульманам примирення, щоб зупинити геноцид християн в країні.
Що з цього вийде, ніхто не знає, але зважаючи на пандемію та загрозу терактів в Іраку, навряд подорож буде легкою. А що вийшло у батька Раї, ви вже можете побачити в кінотеатрах.
За формою «Рая та останній дракон» – це класичний мультфільм про подорож головної героїні та її смішних поплічників, серед яких кок-танцівник, малюк-бандюк з ватагою мавпочок і справжня драконка.
Подорож ця потрібна не стільки для пошуку драконів і чарівних артефактів, хоча мета визначена саме так, скільки для дорослішання героїні. Рая повинна добряче поборотися з ворогами та самою собою, щоб дійти до батькового християнського погляду на відносини з людьми.
Адже це лише на словах просто – пробачати й першим йти на примирення заради спільного блага. На ділі ж тебе можуть розіп’ясти до того, як ти втовкмачиш іншим цінність мирного співіснування. Завжди легше перемогти ворога, ніж раз за разом пропонувати йому мир. Бо для війни достатньо волі одного, а от примирення мають прагнути усі.
Режисерами мультфільму виступили аж четверо, серед яких ви можете знати Дона Голла, що зняв «Супер шістку» (Big Hero 6). Написали ж сценарій американський драматург в’єтнамського походження Кві Нгуєн та вроджена малазійка Адель Лім.
Мультфільм «Рая та останній дракон» вийшов класичним діснеєвським творінням, яке опирається на перевірені століттями істини й банальні сюжетні ходи та використовує тисячу разів звідані прийоми з інших мультфільмів. Проте робить це легко, під дійсно якісний візуальний та музичний супровід. Так, що майже дві години пролітають непоміченими.
P.S. Disney вперше з 2016 року вирішили випустити коротеньку замальовку перед повнометражним мультфільмом. У вкрай милій мультиплікації «Знову ми» (Us Again) на глядачів чекає світ, в якому люди спілкуються виключно мовою танцю.
Дмитро Сидоренко
Рая та останній дракон (Raya and the Last Dragon)
2021 год, США
Продюсер: Оснат Шурер
Режисери: Дон Холл, Карлос Лопес Естрада, Джон Ріпа, Пол Бріггс
Автор сценарію: Адель Лім, Кві Нгуєн
В ролях (озвучування): Келлі Мері Трен, Аквафіна
Композитор: Джеймс Ньютон Ховард
Тривалість: 114 хвилин / 1:54