kinowar.com

Апокаліпсис завтра. Рецензія на фільм “Творець”

 27.09.2023  Новини, Рецензія

Now my girl you’re so young and pretty
And one thing I know is true, yeah
You’ll be dead before your time is due.
The Animals, «We Gotta Get out of This Place»

2065 рік, земля поділена на дві ворогуючі фракції – Захід та Схід, як у часи В’єтнамської війни. Конфлікт розгорівся через штучний інтелект (ШІ). Захід розвинув його до рівня, коли він міг повністю імітувати людину. Після цього почалося масштабне виробництво реплікантів – біонічних тіл за людською подобою, в які «зашивали» ШІ. Звичайно, вони використовувалися там, де людям загрожувала небезпека – на полі бою, в поліції, замість рятувальників.

Все було б добре, якби ШІ не віддали також керування військовими об’єктами, і одного разу він просто скинув ядерну бомбу на центр Лос-Анджелеса. Після цього Захід повністю заборонив використання ШІ та почав знищення реплікантів, а Схід не підтримав цю ідею і став прихистком для ШІ. Тепер США веде війну в Азії, розшукуючи і знищуючи бази ШІ, як колись випалював табори в’єтконгівців.

Такий синопсис нового фантастичного блокбастера «Творець» (The Creator), створеного для 20th Century Studios режисером та сценаристом Ґаретом Едвардсом («Зоряні війни: Бунтар Один») та його співсценаристом Крісом Вейтсом (діснеєвські «Попелюшка», «Піноккіо»).

Сюжет не назвати оригінальним. Повстанці розробляють таємну зброю, здатну знищити головну перевагу США на полі бою – космічну станцію «Номад», що ширяє у небі й випускає по ворогах демократії ядерні боєголовки. Для знешкодження розробки відправляють загін спецназівців під проводом агента Джошуа (Джон Девід Вашинґтон). Він, як водиться, колись працював під прикриттям в рядах повстанців, але надто зблизився з однією з їхніх лідерок і не витримав її смерть під час штурму США, звільнився з армії. А ще він має інвалідність, під час атаки ШІ на Лос-Анджелес Джошуа втратив не лише сім’ю, але й руку та ногу. Класичний понівечений війною герой, що страждає від фізичних та ментальних ран, живе з ПТСР та без мети.

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

Новітня зброя раптом виявляється не тим, на що всі очікували. Це в прямому сенсі кібернетичне дитя, яке у Джошуа не піднімається рука пристрелити. Тож він стає ворогом і для своїх, і для чужих. Натомість, рятуючи дитину, має пройти складний шлях самопізнання, переосмислення свого ставлення до світу та політичних розкладів, навчитися сприймати ШІ як рівню собі, змиритися з утратою близьких в кінці кінців.

За формою «Творець» знаходиться десь між «Тим, що біжить по лезу» та «Зоряними війнами». Ґарет Едвардс надихався також «Акірою», «Апокаліпсисом сьогодні» та «Іншопланетянином». Як sci-fi автори вибрали шлях не правдоподібності, а візуальної виразності. Тому технології у 2065 році виглядають дещо старомодними, як у ретрофутуризмі. Наприклад, зброя тут – це все ті ж великі гвинтівки, тільки стріляють як бластери. Військові ґаджети велетенські, як перші безпровідні телефони. Екіпірування силовиків нагадує костюми космічних голодранців, які ще й світяться на всі сторони ліхтарями. А «Номад», що заявляється космічною станцією, насправді літає у стратосфері і сканує землю промінем світла, як сканер у вас в офісі.

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

Та якщо не звертати уваги на логічні прогалини, перед глядачем постає красивий і видовищний футуристичний екшн, на кшталт «Тенету», в якому грав все той же Джон Девід Вашинґтон. Історія його переродження відбувається на тлі постійних баталій сил США та повстанців. Причому все виглядає доволі камерним, без масштабу тих же «Зоряних війн». Можливо, причиною тому скромний, як для блокбастера, бюджет у 80 мільйонів доларів. А може автори не хотіли надто затьмарювати танками та вибухами сюжетні перипетії.

Втримати баланс між бойовиком та драмою Едвардсу та Вейтсу вдалося повною мірою. Стрічка порадує і фанатів sci-fi екшнів, і поціновувачів фільмів з сюжетом. До того ж, вона майже не провисає, тримаючи напругу протягом усіх 130 хвилин.

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

«Творець» вийшов якісним фантастичним екшном з вивіреною голлівудською драматургією. Історія протистояння людей без ШІ проти людей з ШІ відсилає до культових стрічок про В’єтнамську війну, коли через політичні суперечки мільйони гинули посеред зелених джунглів від куль та напалму. Зйомки проходили в Тайланді, тому візуальна спорідненість «Творця» з «Апокаліпсисом сьогодні» та подібними стрічками очевидна. Так само підсилює атмосферу стрічки саундтрек від титулованого Ганса Циммера, який, зокрема, писав музику для «Падіння Чорного яструба», «Перл-Гарбору» та нової франшизи «Дюна».

Сюжет «Творця» пропонує буквально буддистську історію переродження головного героя, який на шляху просвітлення завдяки дитині має змінити світосприйняття, навчитися приймати утрати й без упереджень ставитися до інших, бо ж людина – не вінець божого творіння, а лише одна з форм переродження на шляху до пробудження. Тільки тоді жертовність, яку Джошуа звик проявляти як солдат, не задумуючись йдучи на зустріч смерті, стає по-справжньому осмисленою, а відтак набуває гуманістичної, а не політичної цінності і веде до просвітлення.

Творець фільм 2023

Стрічка Едвардса та Вейтса сподобалась критикам і має всі шанси отримати продовження, якщо на неї підуть глядачі. Зважаючи на те, що конкуренти в цьому сезоні відсутні, бо «Дюну 2» перенесли на 2024 рік, а продовження «Аватара» чекаємо лише у 2025-му, шанси «Творця» на фінансовий успіх виглядають доволі оптимістично.

Дмитро Сидоренко

Творець фільм 2023

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

фантастичний блокбастер «Творець» (The Creator)

Читайте також:

Найкращі фантастичні фільми 21 століття

Найкращі фантастичні серіали всіх часів

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі