kinowar.com

Документальний фільм “Звідки куди” про евакуацію українців здобув нагороди на чотирьох європейських кінофестивалях

За останній тиждень документальний фільм“Звідки куди” отримав численні нагороди на кінофестивалях у Швейцарії, Франції та Німеччині. У стрічці польського режисера Мачека Хамели зафільмовано евакуацію українців з прифронтових територій на початку повномасштабного вторгнення. До виробництва фільму долучилась українська кінокомпанія 435 FILMS, заснована кінопродюсеркою Анною Паленчук.

Звідки куди (Skąd dokąd In the Rearview) режисер Мачек Хамела

Документальний фільм “Звідки куди” здобув перемогу у номінації “Кращий документальний фільм” на Кінофестивалі у Цюріху (Zurich Film Festival). У програму документальних фільмів щороку відбирається 14 “просвітницьких” (eye-opening) стрічок, які змагаються за нагороду “Золоте око”. Цей швейцарський кінофестиваль є другим найбільшим у німецькомовному світі фестивалем. 

А на кінофестивалі FilmFest Hamburg фільм “Звідки куди” отримав Політичну кінопремію від фонду Фрідріха Еберта (Friedrich Ebert Foundation’s Political Film Award), який нагороджує стрічки із соціально важливим контекстом. Цей німецький кінофестиваль проходить з 1992 року у Гамбурзі,  де щороку представлено близько 130 фільмів, що збирають більше 45 тисяч поціновувачів кіно.

Журі, даючи нагороду фільму, сказали таке:“Один фільм вирізнявся із претендентів. Він знятий в найскладніших умовах, однією камерою, в одному вузькому просторі. Вид через вікно показує кадри, подібні до тих, які ми всі бачили по телевізору, кадри руйнувань. Та тепер ми бачимо їх поглядом тих, чий світ щойно було зруйновано. Ми вдивляємось в їх обличчя, слухаємо, що вони говорять, часто вони здаються дивовижно байдужими, іноді відверто травмованими, завжди лаконічними і завжди зворушливими. […] У жанрі антивоєнних фільмів переважають стрічки, де чоловіки ведуть війну. А цей фільм є справді антивоєнним, адже він розказаний потерпілими. Він є засобом проти звикання до війни, він робить видимими тих, чиї життя перевернулись із початком війни в Україні. Цей великий фільм заслуговує на велику аудиторію”.

Звідки куди (Skąd dokąd In the Rearview) режисер Мачек Хамела

Ще одна відзнака здобута фільмом “Звідки куди” на французькому міжнародному кінофестивалі “Війна на екрані” (War on Screen International Film Festival) – це “Головна нагорода міжнародного журі”. На ще одному французькому кінофестивалі Festival 2 Cinema de Valenciennese фільм отримав три нагороди: Гран-прі, Нагороду від критиків та Нагороду від студентів. Вони були вручені документальній героїні стрічки Ларисі Сосновцевій, біженці з Маріуполя, що живе у Франції.

Світова прем’єра документального фільму “Звідки куди” відбулася на Каннському кінофестивалі у травні 2023 року, стрічка вже отримала низку нагород, зокрема: “Кращий польський фільм” та “Нагороду асоціації артхаусного кіно” на польському кінофестивалі Millennium Docs Against Gravity; “Головну нагороду журі” на британському кінофестивалі Sheffield DocFest; “Спеціальну відзнаку” на ісландському кінофестивалі IceDocs; “Кращий документальний фільм” на Одеському міжнародному кінофестивалі; Північноамериканська прем’єра фільму відбулась на канадському кінофестивалі TIFF (Toronto International Film Festival). Фільм перебуває у селекційному списку премії European Film Awards від Європейської Кіноакадемії.

Опис фільму:

Перші дні вторгнення Росії в Україну. Люди стикаються з невизначеністю, тут і зараз вони вирішують відмовитися від того, що мають і втекти від війни. Коли вони сідають у запилений автобус на іноземних номерах, то тримають у руках найцінніше, що залишилось. Автівка долає десятки тисяч кілометрів, виконуючи різні функції для біженців: кімнати очікування, лікарні, притулку, зони довіри та свідчень, які є спільними для людей, що зустрілись випадково. “Звідки куди” — це колективний портрет, складений із переживань тих, хто має єдину мету: знайти безпечне місце у вирі війни. В автобусі, їх тимчасовому притулку, зникають важливість статі, віку, кольору шкіри, фізичного стану, походження, ідентичності, світогляду та віри. У польській та українській версіях назви фільму – Skąd dokąd та Звідки куди, “звідки” (Skąd) та “куди” (dokąd) – це звичайні питання, які ставляться при спробі пройти через безліч контрольно-пропускних пунктів, що розташовані на території України.

Звідки куди (Skąd dokąd In the Rearview) режисер Мачек Хамела

Оригінальна назва: Skąd dokąd

Міжнародна назва: In the Rearview

Режисер: Maciek Hamela

Оператори: Юрій Дунай, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski, Piotr Grawender

Монтаж: Piotr Ogiński

Саунд-дизайн: Marcin Lenarczyk

Корекція кольору: Aleksandra Kraus PSFC

Продюсер: Piotr Grawender, Maciek Hamela

Копродюсер: Jean-Marie Gigon, Анна Паленчук

Асоціативна продюсерка: Ксенія Марченко

Виробництво: Affinity Cine (Польща)

Копродюсери: SaNoSi Poductions (Франція), 435 FILMS (Україна)

Співфінансування: Polish Film Institute (PISF)

Жанр: повнометражний документальний фільм

Тривалість: 85’

Мова: українська, російська, польська, французька, англійська

Країни виробництва: Польща, Франція, Україна

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі