kinowar.com

LINOLEUM 2021: гід по фестивалю актуальної анімації та медіамистецтв

У 2021 році Фестиваль актуальної анімації та медіамистецтв LINOLEUM відбудеться з  1 по 5 вересня. 

Конкурсні й позаконкурсні програми та спеціальні покази: експериментальна анімація, українська ретроспектива, польська анімація від партнера фестивалю O!PLA, еротична анімація, підбірка #killmeplease, VR-анімація та ретроспективи класичної та сучасної естонської анімації. 

30 годин анімації, 250 фільмів, 15 освітніх подій. Ми запитали режисера та аніматора Микиту Лиськова поради, як не розгубитись та на що подивитись на цьогорічному LINOLEUM. Микита охоче нам все розповів.

Раджу звернути увагу на естонську анімацію – цього року на фестивалі буде дві програми — «Пекельні ігри розуму» та «Історії кохання». «Жар-птиця» режисера Рейна Раамата. Фільм зроблений в далекому 1972 році на тоді радянській, державній студії в Таллінні. У Раамата дуже різні фільми, але у всіх багато уваги режисер приділяє візуальному рішенню. Це стилістично вишукані фільми-притчі. 

Прійт Пярн – ще один класик, цілих два його фільми будуть показані – це соціальна драма «Трикутник» та сюрреалістична гротескова пекельна історія «Готель Е». Не зважаючи на те, що фільму виповнилося 30 років, він виглядає дуже сучасним на тлі українського сьогодення. Стиль Пярна – чорний гумор, соціальна критика та абсурд. Його вплив на розвиток анімації у всьому світі переоцінити неможливо. Побачити його кіно на великому екрані – незабутнє враження. Також у програмах естонської анімації і є фільми молодих режисерів (учнів того самого Пярна) – Сандер Йоон, Чінтіс Лундґрен, Каспар Янціс, які висміюють людську дурість, іронізують над сучасними проблемами та роблять це з властивою тільки естонцям винахідливістю.

Готель Е

Крім цього хочу привернути вашу увагу до повнометражного польському фільму «Вбий це і виїдь з цього міста». Маріуш Вільчинський закінчив роботу над ним у 2020 році, а почав працювати ще десять років тому. Фільм зроблений в неймовірно складній техніці, він повністю намальований на папері. Сюжет висвітлює радянське минуле Польщі й тим самим стає зрозумілим і нам, тому що, судячи з фільму, українці переживали (а може і досі переживають) схожі соціальні процеси.

У міжнародній програмі багато нових імен, але водночас є і призери великих фестивалів, наприклад, фільм «Великодні яйця» Ніколаса Кеппенса (прем’єра на Берлінале, учасник конкурсного показу в Санденс). Через історію двох братів, режисер розкриває тему булінгу в родині. 

«Великодні яйця» Ніколаса Кеппенса

Я сам ще не бачив, але дуже хочу подивитися фільм «Спогад» Баст’єна Дюбуа. Попередній фільм Баст’єна «Мадагаскар» став суперхітом, дійшов до «Оскара» та створив моду на документальну анімацію.  

«Нічний автобус» Джо СЄ – містична, соціальна драма, яка отримала гран-прі в Загребі в цьому році. 

«Мистецькі справи» – свіжий фільм Джоанни Квінн. Джоанна визнаний класик анімації, її експресивні, намальовані на папері фільми насичені чорним британським гумором. 

Ще одні молоді естонці Мортен Тшінаков ТВ Люсія Мрзляк в цьому році презентували свій новий фільм «Лелека». Історія про самотність людської долі показана через призму абсурду та чорному гумору. Подивитися його можна в блоці «Природний відбір» міжнародного конкурсу.

Круто, що фестиваль не забуває показувати старі й маловідомі українські фільми. Цього року їх об’єднали під темою «Ерос». Мій дивний анімаційний експеримент «Її ім’я на моїх яйцях» теж потрапив в цю добірку, приходьте і залишайтеся після показу, буде Q&A зі мною та, маю надію, і з іншими авторами.

Щоб бути в курсі сучасної польської анімації не пропустіть покази O! PLA: Фокус на Польщі 2021. Фестивалем керує мій друг Пьотр Кардас. Ця людина володіє феноменальними знаннями з історії кіно, він анімаційний активіст, який самовіддано пропагує в усьому світі польську анімацію.

4 вересня в просторі «Кооператив» я проведу Artist Talk з суперзіркою сучасної 3D анімації Томеком Попакулом. Він автор нашумілого Acid Rain. Поговоримо з ним про сучасні технології та 3D стилістики, розберемо сюжети його фільмів. Вхід безкоштовний за умови попередньої реєстрації.

І, звичайно ж, не пропустіть національну конкурсну програму. Не дивлячись на те, що в Україні майже відсутня анімаційна освіта, щороку знаходяться божевільні фанатики, які вкладають душу і серце в це мистецтво. Конкретних фільмів виділяти не стану, всім учасникам респект та найкращі побажання.

 До зустрічі на LINOLEUM 2021 з 1 по 5 вересня!

Гід по фестивалю створив Микита Лиськов

Коментарі