kinowar.com

Пол В. С. Андерсон – режисер, якого люблять глядачі, хоча й зневажають критики

 21.02.2025  Режисери

Його фільми не виграють премій, але майже завжди збирають хорошу касу та іноді навіть стають справжнім феноменом поп-культури – як «Оселя зла». А зараз Пол В. С. Андерсон випускає темне постапокаліптичне фентезі «У Загублених землях» за однойменною новелою Джорджа Мартіна.

«У Загублених землях» стартує в кінотеатрах України 13 березня. В основу фільму лягла однойменна новела Джорджа Мартіна, яку він написав ще 1982 року – задовго до циклу «Пісня льоду й полум’я», за яким був знятий серіал «Гра престолів». В книжковому оригіналі події розгорталися у типовому фентезі-Середньовіччі, що дуже нагадує світ «Гри престолів». Але коли Пол В. С. Андерсон взявся за розробку проєкту, то вирішив перенести сюжет у світ постапокаліпсису. 

У Загублених землях

Отже, Загублені землі – це сповнена небезпек пустка, що лежить навколо Міста під Горою: єдиного місця, де люди можуть почуватися хоча б у відносній безпеці у цьому світі, випаленому колись давно невідомою катастрофою. Королева цього міста (Амара Окереке) звертається до відьми Грей Еліс (Мілла Йовович), аби та виконала її бажання – отримати силу перевертня. Щоб це зробити, відьма, котра не може відмовити прохачам, змушена відправитися у Загублені землі. Її провідником стає суворий стрілець Бойз (Дейв Батіста), разом із яким вони вирушають у руйнівний світ, де мають здійснити бажання Королеви, а ще – просто вижити…

Пол В. С. Андерсон доволі давно не випускав нових фільмів – від 2020 року, коли вийшов «Мисливець на монстрів». Тож нова прем’єра – хороший привід розповісти про кар’єру майстра фентезійного екшену.

 

Жорстокий «Шопінг» з Джудом Лоу

Пол Вільям Скотт Андерсон народився 4 березня 1965 року в Ньюкаслі, Велика Британія. Він захоплювався кіно з дитинства і ще у віці дев’яти років почав знімати на аматорську камеру Super 8. Андерсон закінчив Університет Ворика в Ковентрі, де отримав ступінь бакалавра з літератури та кіномистецтва, ставши, до речі, наймолодшим випускником за всю історію цього вишу. 

Коли він розпочинав професійну кар’єру, то вирішив додати ініціали – аби його не плутали з американським режисером Полом Томасом Андерсоном. 

Свій перший фільм Пол В. С. Андерсон випустив 1994 року. Це була кримінальна екшен-драма «Шопінг» за його власним сценарієм, де свою першу головну роль молодого злочинця Біллі зіграв маловідомий тоді Джуд Лоу. За сюжетом Біллі виходить з в’язниці, але майже одразу береться за старе: разом зі своєю дівчиною викрадає BMW, що призводить до тривалої погоні, в якій Біллі знущається з поліції.

Джуд Лоу в фільмі Шопінг

«Шопінг» став впевненим, хоч і малобюджетним дебютом. Жанрово це фільм про шалені гонки, але «під капотом» – гостра сатира на споживацтво. Прем’єра фільму відбулася на престижному фестивалі незалежного кіно Sundance, де стрічка отримала схвальні відгуки та навіть знайшла американського дистриб’ютора, що було великим успіхом. Утім вдома, у Великій Британії, критики «Шопінг» розгромили: фільм засуджували за романтизацію підліткового насильства, і в деяких регіонах країни навіть заборонили прокат стрічки, побоюючись, що вона спонукатиме підлітків до кримінальних дій. 

 

Знайшов свою музу в «Оселі зла»

Фактично, «Шопінг» і Sundance були першою й останньою спробою Андерсона увійти на територію фестивалів і «серйозного» кіно, адже вже зі своїм наступним фільмом – «Смертельна битва» (1995) на основі гри Mortal Kombat – він знайшов себе як режисера крутого глядацького екшен-кіно. Стрічка мала великий успіх: за бюджету у $20 млн зібрала понад $122 млн і стала початком франшизи. 

«Смертельна битва» (1995) на основі гри Mortal Kombat

Далі режисер продовжив рухатися в тому ж напрямку. І його справжнім проривом 2002-го року стала «Оселя зла» – кіноадаптація гри про зомбі-апокаліпсис Resident Evil, у якій Андерсон виступив як режисер, сценарист і продюсер. Головну роль у стрічці зіграла Мілла Йовович, і саме на знімальному майданчику першої «Оселі зла» між британським режисером і американською акторкою з українським корінням зав’язалися стосунки, котрі зрештою призвели до щасливого шлюбу і появи на світ трьох дітей. Ну і, звісно, Мілла ще й стала справжньою музою режисера. 

Resident Evil 2002

А стрічка, що звела їх разом, стала, до речі, початком найприбутковішої горор-франшизи, всі фільми якої, котрих станом на 2025 рік налічується сім, загалом зібрали понад $1.2 мільярди. 

 

Від «Чужого…» до «Мушкетерів»

2004-го Пол В. С. Андерсон випустив кросовер «Чужий проти Хижака», до якого також написав сценарій. І знову успіх, хоча й не такий вражаючий: $172,5 мільйони за бюджету у $60 мільйонів. 

Чужий проти Хижака Alien vs. Predator або AVP) 2004

Андерсон зізнається, що є великим шанувальником авторів оригінальних франшиз – Рідлі Скотта і Джеймса Кемерона. Невідомо, чи ці почуття взаємні у випадку Скотта, а ось з боку Кемерона – так. 

Спочатку Джеймс був надзвичайно скептично налаштований щодо кросовера «Чужий проти Хижака», заявивши в одному з інтерв’ю, що такий фільм «вб’є франшизу». Однак розповів, що змінив свою думку після перегляду фільму. Ба більше: зізнався, що «Оселя зла» – його улюблений фільм з категорії guilty pleasure.

Після «Чужого проти Хижака» Андерсон і далі знімав переважно фантастичні жорстокі екшени, аж поки 2011 року раптово не зайшов на територію пригодницького псевдоісторичного кіно із фільмом «Мушкетери» – звісно ж, із Міллою в ролі Міледі.  

Мушкетери (The Three Musketeers) 2011

І цей проєкт насправді був навіть ще більш сімейним, ніж здається. Андерсон і Йовович переживали, що роблять аж надто криваві та жорстокі фільми, тож їхня старша і тоді ще єдина дитина, дочка Евер, якій було лише чотири рочки, не може подивитися їхню роботу. Тож вони вирішили зробити кіно, котре можна було б спокійно дивитися разом з дітьми – і після не записувати їх до психолога. 

 

«У Загублених землях» – це правильний фільм для кінотеатрального експірієнсу»

Андерсон прекрасно розуміє, що іноді мав серйозні проблеми в написанні сценаріїв. Він пояснює це тим, що сам так захоплюється історією, що забуває подумати, чи розуміє аудиторія суть того, що відбувається. Тож мати сильне літературне першоджерело – таке, як новела Джорджа Мартіна – один із способів дати цьому раду. 

У Загублених землях

Сценарій фільму «У Загублених землях» Андерсону показала Йовович. Ще 2015 року вона була затверджена на роль Грей Еліс, але – іншим режисером, німцем Костянтином Вернером. Свого часу, ще до «Гри престолів», він купив права на екранізацію трьох новел Мартіна. 2015 року написав сценарій і почав розробляти проєкт, але тоді щось пішло не так.

І ось 2021-го проєкт відновився: із Йовович, Андерсоном, Вернером (у ролі сценариста) та продюсером Джеремі Болтом. Джеремі – давній партнер Андерсона, з яким вони ще у 1992 році заснували спільну продакшен-компанію, і зробили разом багато фільмів (зокрема й «Оселю зла»). 

«Коли Пол показав мені проєкт «У Загублених землях», я одразу зрозумів, що це буде щось особливе, щось таке, чого він ніколи раніше не робив, – згадує Болт. – Адже тут в основі – текст самого Джорджа Мартіна! Я був абсолютно впевнений, що ми зможемо зняти цей фільм і зібрати бюджет». 

Так і вийшло: проєктом багато хто зацікавився, і зрештою «У Загублених землях» став копродукцією США, Канади та Німеччини, а зняли його на студії Alvernia Studios у Польщі. Світ Загублених земель є повністю цифровим, без натурних знімань: Андерсон дуже захопився ідеєю візуалізувати це темне постапокаліптичне фентезі повністю цифровим шляхом і дати глядачам те, чого вони ніколи раніше не бачили.

У Загублених землях

«Я думаю, цей фільм є неймовірно кінотеатральним, – каже режисер. – У ньому є все, чого ви можете очікувати від великого екрану: нічого подібного на телебаченні ви не побачите! Тут приголомшливий звук, великі екшен-сцени, великі емоції, великі візуальні ефекти. Я думаю, що саме цього зараз потребує кіно. Ми повинні створювати фільми, які спонукатимуть людей виходити з дому і йти в кіно. Я не маю нічого проти стримінг-сервісів, але є щось особливе у перегляді фільму на великому екрані, – коли, звісно, з’являється правильний фільм. І я вважаю, що «У Загублених землях» – це саме такий правильний фільм для чудового кінотеатрального експірієнсу».

І цей експірієнс у кіно – вже з 13 березня. 

Читайте також:

Найкращі (і найгірші) фільми в жанрі фентезі

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі