kinowar.com

Думка про тебе (The Idea of You)

Зачекайте, будь ласка...

Енн Гетевей у свої «за сорок» повертається до жанру романтичної комедії, з якого розпочалася і квітнула впродовж щонайменше десятиліття її акторська кар’єра. І очевидно, що романтика все ще пасує і вдається актрисі, не дивлячись на поважний драматичний (зокрема оскароносний) досвід і зрілі роки. Особливо коли романтична мрійливість так майстерно поєднана з гірким реалізмом, як у «Думці про тебе». Так само очевидно, що режисер Майкл Шоуолтер (знаний за небанальним і до того ж заснованим на реальній історії ромкомом «Любов – хвороба» і за байопіком «Очі Теммі Фей», який приніс «Оскар» Джессіці Честейн) знається на тому, як робити історії про кохання приємними та легкими і водночас не відірваними від тверезої прози життя.

За сюжетом сорокарічна власниця арт-галереї в Лос-Анджелесі на незвичне ім’я Солін (Гетевей, яка і в реальному житті має частково французьке походження) навпіл із колишнім чоловіком виховує доньку-старшокласницю і все ще переживає не стільки факт розлучення, скільки факт зради, про яку знали всі друзі та знайомі, і факт того, що суперниця виявилася ледь не вдвічі молодшою. Аби відпочити, вона збирається у загадковий (і явно не надто веселий) самотній похід, поки колишній повезе їхню доньку на весь вікенд на музичний фестиваль, де виступатиме популярний бойзбенд August Moon, від якого божеволіють усі дівчата-підлітки.

В останню мить колишній зривається на роботу, тож на концерт доводиться їхати Солін, адже дбайлива матуся дає дочці рівно стільки свободи, аби в тієї не було простору втрапити в халепу, тож саму на фестиваль не відпустить. Проте в халепу втрапляє не донька, а мама. Переплутавши туалет з трейлером юної поп-зірки, Солін випадково знайомиться із симпатичним фронтменом гурту (британський актор Ніколас Голіцин, який не має жодного стосунку до династії московитських князів і загалом не має російського походження), і зав’язується дивний флірт між нібито цілком раціональною і тверезою розлученою галеристкою, розумною і дещо навіть скептичною жінкою, котра з висоти свого віку поблажливо ставиться до юнацьких дурощів і сентиментальних пісень про кохання, та двадцятирічним з гаком співаком, який оточений фанатками-школярками, особистими водіями та охоронцями, мавпує на сцені з чотирнадцяти років, бо колись пройшов кастинг гарненьким обличчям, не знаючи нот і не граючи на жодному з музичних інструментів, та насправді так само тверезо оцінює свою тимчасову фортуну і відірвану від реалій модель існування.

Якби це був молодіжний ромком (а «Думка про тебе» – геть не молодіжна у звичному сенсі історія, радше навпаки, вона адресована жінкам старшого віку і цілком може роздратувати двадцятирічних глядачок), ми отримали б чергову варіацію Попелюшки, котра із задимленої печі потрапляє на королівський бал і танцює з красенем-принцом, тобто мали б історію про звичайну юну дівчину, котра, як всі дівчата, мріє про свого кумира і вважає його недосяжним, але несподівано знайомиться з ним ближче, ніж могла собі уявити, і казка стає реальністю. Звісно, стосунки натрапляють на перешкоди і в якийсь момент кохання спотикається об майже нездоланну перепону, та наприкінці все вирішується і звучить пісня.

Смотрите легально на MEGOGO

Натомість героїня Енн Гетевей (кар’єра котрої якраз розпочалася з посібника «Як стати принцесою») в казку не вірить і до казки не прагне, бо вже має суворий досвід розчарування, і власне, казку і не отримує. Себто спочатку вона, стомлена самотністю й емансипацією, звісно, дозволяє собі пірнути у проюнацьку безтурботність і наївність, і легкодумність, і ілюзію казки, проте дуже швидко оговтується, приходить до тями і зрештою починає соромитись і себе (і свого сорокарічного тіла поряд з тілами двадцятирічних, і дитячого рішення поїхати з поп-зіркою в турне, наче вона дурнувата ґруппі), і свого коханця, котрий ще не доріс до чоловіка і чоловічої поведінки і може ніколи, як більшість поп-музикантів, дорослим не стати.

Цей фільм ще й про несправедливість. Не про властиві юнацькому максималізму марні намагання з нею боротися, а про констатацію і прийняття. Звісно, несправедливо, що тіло сорокарічної жінки виглядає не так, як тіло двадцятирічної дівчини, але це факт. І звісно, несправедливо, що на Солін звалюється громадський хейт лише через те, що її вік зламав систему мрій та очікувань юних недопринцес. І так само несправедливо, що соціум упевнений, що має право вголос проставляти оцінки особистим стосункам публічних людей, але це також факт. І стрічка з фактами не бореться, бо, повторюся, достатньо і нетипово як для ромкомів твереза, тому хепі-енд тут не зовсім хепі (проте і не зовсім енд).

Є в картині одна сцена і діалог, які розкривають ще й іншу несправедливість: несправедливість сприйняття одне одного за лекалами і за першими вчинками. Коли персонаж Голіцина відвідує арт-галерею Солін, то скуповує в ній геть усе (і нібито очевидно, що на мистецтві хлопець не знається і через вік, і через характер своїх поп-інтересів, але має гроші і хоче вразити жінку, що йому сподобалась). Це ображає Солін, бо на її думку, митці варті того, аби їхні роботи, ідеї та вкладені сили були гідно оцінені. «А ти прийшов і повівся так, наче купуєш на ринку яблука», – обурилася галеристка. На що співак, ховаючи впізнаване обличчя під козирком бейсболки від зацікавлених поглядів біля вітрини, справедливо відповідає: «Ти не знаєш, як саме я купую яблука». І вони справді геть нічого одне про одного не знають, окрім очевидних стереотипів: він – тимчасовий ідол покоління (не її покоління), а вона – одинока жінка за сорок.

Тому, власне, в оригіналі фільм буквально називається «Ідея тебе». Тобто не «ти реальний» і не «ти реальна», а лише «ідея про тебе», «образ», «можливість», «думка», «погляд», «уявлення»… І це також про те, що закоханість то не зовсім щось справжнє, то тільки ідея, нереалізований задум потенційно реального почуття.

Анастасія Лях

Думка про тебе (The Idea of You)

2024 рік, США

Продюсер: Габріель Юніон

Режисер: Майкл Шоуолтер

Сценарій: Майкл Шоуолтер, Дженніфер Вестфелд, Робінн Лі

У ролях: Енн Гетевей, Ніколас Голіцин, Елла Рубін, Енні Мумоло, Рейд Скотт, Перрі Метфелд

Оператор: Джим Фрона

Композитор: Goldspot

Тривалість: 115 хвилин/ 01:55

Зачекайте, будь ласка...

Коментарі