Українське кіно настільки рідко надає значення формі (навіть тоді, коли непогано працює над змістом), що герметичний клаустрофобний монотрилер «Мишоловка» абсолютно точно варто вважати подією навіть попри його видимі огріхи і надто непереконливі кінематографічні умовності. Ба більше це лише другий випадок після «Медового місяця», коли дуже чітка і виразна форма надається фільмові про сучасну російсько-українську війну (замість того, аби вкотре за всякої відсутності форми та естетики годувати глядачів ура-патріотичною героїкою). До того ж навпаки переконливий Юрій Кулініч (який раніше вразив усю професійну спільноту гіперправдивою гіперекспресією в епізоді «Поганих доріг», зобразивши донбаського сепаратиста-ґвалтівника) напевно що є єдиним українським актором, здатним самотужки витягти на собі монотрилер. І витягнув.
Без будь-якої передмови і передісторії, без жодного бекграунду дія починається з вибуху, від якого бліндаж засипає землею, і під тим ґрунтом фортифікаційна споруда перетворюється на могилу для єдиного уцілілого солдата, котрий на момент ворожої атаки перебував в укритті. Контужений, з пораненою ногою і зламаною рукою він намагається вибратися з цієї хоча й відносно просторої, та все ж труни: пробує копати, безуспішно підриває цупке деревне коріння гранатою, так само безрезультатно намагається зв’язатися з кимось по рації та по мобільному. Зрештою години стають днями, а дні – тижнями… Солдат доїдає анальгетики, запаси печива, допиває воду…, заводить дружбу із щуром, що регулярно приходить під’їсти крихти крекерів… ; позбиравши заряди з усіх залишених у бліндажі мобілок і павербанків, знову і знову передивляється сімейне відео з дружиною і донькою…; кричить, істерить, дрочить на календар від Центру психологічної підтримки, вбачаючи в картинці з тесту Роршаха обриси оголеної дівчини…; від нестачі кисню галюцинує і божеволіє…
Пізніше стає зрозуміло, що надворі літо 2023-го, тривають бої під окупованою Кремінною (Луганська область). Але ключове в цій історії, що вона наважується показати нам… негероя… Так, герой Кулініча – зовсім не герой, і не лише тому, що зізнається і спокутує провину за те, що спершу втік і лише після загибелі на фронті брата долучився до війська; а й тому, що він не надто силиться врятуватися і точно не борсається з усіх сил, наче та жаба з притчі про чан з молоком; він просто вичерпує всі наявні ресурси в очікуванні, доки його хто-небудь врятує…; проте ця слабкість аж ніяк не робить його нікчемним, радше справжнім, живим, схожим не на кіборга, а на реальну недосконалу людину.
Смотрите легально на MEGOGO
Очевидно, що режисер Сергій Касторних схрещує в «Мишоловці» два джерела натхнення і два лекала для наслідування: «Ізгоя» з Томом Генксом і «Похованого живцем» з Раяном Рейнольдсом, нагадуючи українському глядачеві, котрий наразі з усією країною перебуває в глобальній мишоловці, що без свободи й у футлярі неможливості робити власний свідомий вибір краєвиди безлюдного острова нічим не відрізняються від могили… Як у драмі з Генксом, де нещасний протагоніст мав зворушливу емоційну прив’язаність до волейбольного м’яча на ім’я Вілсон, солдат Кулініча прив’язується до гризуна, котрого називає Ремі на честь героя мультфільму «Рататуй» (улюбленого доньчиного мультику). Як у трилері з Рейнольдсом, який зіграв американського контрактного солдата у ворожому Іраку, наближення фіналу обіцяє напружену кульмінаційну дилему: там чи не там копають його потенційні рятівники; або ж свої або ворог розкопує його домовину…
«Де ти, Ремі? Ну ж бо, виходь! А то я тут йобнуся на самоті»… Так, матюки тут звучать щирі і безцензурні, а актор виглядає щирим і безцензурним пацюком у пастці, котрому затиснуло лапу чи хвіст, а духу і волі відгризти кінцівку не стає (до речі, жарт про тупий ламкий ніж made in China запозичений з історії про реальне відгризання лапи «127 годин»). Затиснутий хвіст не заважає поїсти і подрочити. Та рано чи пізно навіть до звичайної недалекої миші має прийти усвідомлення необхідності ухвалити вище за приземлений пошук бодай найменшого комфорту екзистенційне рішення… Інакше йобнеться весь світ.
Анастасія Лях
Мишоловка
2024 рік, Україна
Продюсери: Сергій Касторних, Юрій Король, Тарас Босак
Режисер: Сергій Касторних
Сценарій: Сергій Касторних
У ролях: Юрій Кулініч
Оператор: Юрій Король
Композитор: Хосейн Мірзаголі
Тривалість: 87 хвилин/ 01:27