11-й фестиваль «Тиждень австрійського кіно» в Києві відкривала комедія Міхаеля Крайсля «Ризики й побічні ефекти» (Risiken und Nebenwirkungen). В центрі сюжету – подружжя Арнольда та Катрін, чиє кохання вже давно стихло, а дочка виросла. Пара живе, немов двоє друзів. Його пристрасть – архітектура, у планах – побудова 44-поверхової «Кришталевої» вежі у Відні, вона ж займається фізичною реабілітацією людей після травм. Аж раптом шокуюча звістка про необхідність пересадки нирки Катрін стає новою іскрою у їхніх стосунках. Щоправда не такого полум’я вони бажали б.
На перший погляд, ситуація не критична, адже Арнольд, маючи однакову групу крові з Катрін, може стати донором для дружини. От тільки він чомусь вагається. Чоловік починає турбуватися про можливі ускладнення та наслідки для свого здоров’я, а також про те, як це може вплинути на проєкт його життя – фалічну багатоповерхову башту.
Здавалося б, кожен з нас не вагаючись віддав би нирку близькій людині. Це нескладна операція, яких щодня проводять тисячі по всьому світі, смертність донорів становить 0,03%. Та Арнольд ставить під сумнів наявність вибору як такого, питаючи себе та дружину, а чи в нього дійсно є право вибирати, чи це виглядає обов’язковою вимогою з її боку та його обов’язком, як чоловіка? І наскільки чесно віддавати свій орган людині, яка власні нирки знищила необачним споживанням таблеток від мігрені?
От і найкраща подруга Катрін, фармацевт, попереджає про можливі ускладнення та різноманітні побічні ефекти, а також обмеження в подальшому житті донора. Вона теж не певна в тому, як би вчинила в подібній ситуації.
Смотрите легально на MEGOGO
Зате її чоловік, друг Арнольда, беззастережно погоджується віддати Катрін свою нирку, чим завойовує прихильність глядачів, проте ставить у непросте становище як Арнольда, так і свою дружину. Спостерігати за тим, як розкриваються персонажі у непростій ситуації моральної дилеми, дуже цікаво.
Цьому сприяє як хороший гумор, так і вдало підібраний акторський склад. Арнольда зіграв Самуель Фінці («Хід короля»), який за цю роль номінувався на Австрійську кінопремію за Найкращу чоловічу роль першого плану. Катрін зіграла Інка Фрідріх («Фанатки не залишаються на сніданок»), а ролі їхніх друзів виконали Томас Мрац та Піа Хірцеґґер («Земля під моїми ногами»). А ще тут класний антураж сучасного житла, герой все ж таки архітектор, на фоні старого Відня.
Ця історія на чотири дійових особи закручується у веселу та напружену соціальну комедію, яка підіймає питання альтруїзму та егоїзму. Міхаель Крайсль розводить своїх героїв порівну на ці два табори. І хоч до фіналу стрічки точно можна сказати, на чиєму боці виступає автор, та він ставить складніше запитання: як люди стають егоїстами? Чи це в наших генах, чи думати в першу чергу про себе нас вчать з дитинства? І чи можливо змінити світогляд, якщо спробувати поставити себе на місце іншого, в прямому та переносному сенсі?
Дмитро Сидоренко
Ризики й побічні ефекти (Risiken und Nebenwirkungen)
2021 рік, Австрія
Продюсери: Дітер Похлатко, Якоб Похлатко
Режисер: Міхаель Крейхсль
Сценарій: Міхаель Крейхсль
У ролях: Семюел Фінці, Інка Фрідріх, Піа Хірцеггер, Тіжан Марей, Томас Мрац, Харі Прінц, Томас Шуберт
Оператор: Вольфганг Талер
Тривалість: 92 хвилини/ 01:32