kinowar.com

Як змінився книжковий ринок в Україні під час війни

 27.06.2024  Новини

Повномасштабне російське вторгнення не могло не вплинути на таку сферу підприємницької діяльності, як ринок книжок. Однак сучасна українська книгарня, попри не надто сприятливе становище, продовжує розвиватися. Про зміни, що відбулися на книжковому ринку за останні роки, варто поговорити детальніше.

AD_4nXeZu0V7ASndDgpH7UJDSXmszeXsQpB24Pmd9Gr_Khgf9A3Ci-vweYkYlAKqmUEAJyFMv9hp3lkCg5l7gUI5Pq85_sW9zssV_oOFXoDPmHMGYbwp7VF3gQ50EM3pU6-bdZAoWnVUst7MNUZvdAAoG_IT5A4?key=59A7m-voiYj8uS8q0aftAw

Вплив війни на становище українського літературного ринку

Оскільки Росія веде жорстоку та загарбницьку війну проти України на екзистенційному рівні, це стосується, зокрема, й культурної площини. 23 травня 2024 року російська ракета С-300 вразила друкарню «Фактор Друк». Атака призвела до загибелі 7 працівників, знищила 50 000 книжок та зруйнувала друкарське обладнання. Збитки видавництва Vivat, що входить в одну групу з друкарнею, склали 5 мільйонів євро, а загальні спроможності української видавничої індустрії скоротяться на 40%.

Однак повномасштабна війна вплинула на ринок літератури й іншим чином. Цьогорічний чотириденний фестиваль «Книжковий Арсенал» зібрав 35 тисяч відвідувачів, що проти 28 тисяч у 2023 році справді вражає. За заявами директорки фестивалю, сучасний український читач дедалі більше цікавиться становищем індустрії, що створює попит. Це стосується як книжок українських авторів, так і перекладної літератури. Здається, що українська культура остаточно звільнилась від комплексу меншовартості, що панував в індустрії навіть після 2014 року.

AD_4nXfAtY_Ljm8EI_2-jBOrpk7ZO3xhP5MMWILNsynKrJK2mH_SWekgwsz8rwZIPD_CfBOeDv2Iw3fvxE329PnNq7o5snH3MAsvB3p74vvs41ylDGewDuzOU9Nh0_xQg8vglnQMPNlCjQ6XGstP-LJ2B9dXbNPR?key=59A7m-voiYj8uS8q0aftAw

Що таке сучасна українська книгарня

Концепція книжкового магазину в Україні зазнає суттєвих змін. Тепер книгарня — це не просто торговельна точка, де можна придбати кілька книжок. Магазини переростають в атмосферні мистецькі простори, де можна випити кави та гарно провести час на літературному заході. Зростає попит на книгарні з характером, які можна відвідувати не лише в контексті купівлі книжок. Такий підхід уособлює книгарня ReadEat. У ній можна не лише ознайомитися з літературними новинками, а й провести час у кав’ярні, придбати мерч, сувеніри. Ставлення до походу в книжковий магазин як до події в найближчі роки точно матиме вплив на середньостатистичного поціновувача літератури.

Найпопулярніші книги українських авторів

Серед книжок письменників з України з найбільшим попитом варто відзначити такі:

  • Макс Кідрук, «Нові Темні Віки. Колонія»;
  • Андрій Сем’янків, «Танці з кістками»;
  • Євгенія Кузнєцова, «Драбина»;
  • Іларіон Павлюк, «Я бачу, вас цікавить пітьма».

Є всі причини вірити, що, попри несприятливі умови, спричинені повномасштабною війною, український ринок літератури продовжить розвиватися. Як мінімум, вітчизняний читач демонструє щиру зацікавленість у цьому.

Коментарі