kinowar.com

Єдиний спосіб – це жити далі: як створювався фільм-казка “Ерік Камʼяне Серце”

Ерік Кам'яне Серце фільм

Камінь замість серця як спосіб дослідження правдивої природи незвичного світу – у рамках XV Одеського міжнародного кінофестивалю, що відбувається в Києві з 12 по 20 серпня, покажуть фільм “Ерік Камʼяне Серце”. Стрічка естонського режисера Ільмара Рааґа створена у копродукції Естонії, Литви, Латвії, Люксембургу, Фінляндії та України – команда втілила у життя багату на глибокі сенси візуальну казку. Премʼєра стрічки відбудеться в рамках спеціальної дитячої програми – “Ерік Камʼяне Серце” сміливо можна назвати сімейним фільмом, головні ідеї якого будуть близькими людям будь-якого віку.

“Я чув чимало історій про те, як роботи над фільмами у ко-продукції провалились – але це не наш випадок”, – ділиться Ільмар Рааґ. Сценарист та режисер, у 2018-му році Ільмар презентував світу стрічку “Клас” – робота стала найпопулярнішою в історії естонського кіно. Маючи за спиною досвід роботи на телебаченні та будучи лектором і автором текстових матеріалів, Рааґ явно добре відчуває, яким чином варто співпрацювати та має чимало звʼязків у кіносфері: “Я особисто знав усіх моїх ко-продюсерів ще до початку зйомок. Багато з них я вважаю своїми друзями. Завдяки ко-продукції я отримав можливість працювати з найкращими професіоналами Європи. Гадаю, багато що також залежить від відкритості режисера та його готовності дослухатись до думок колег”. Тим не менш, у роботі в рамках ко-продукції є й не надто позитивні моменти – процеси рухаються довше й часто коштують дорожче, ніж зазвичай: “Наприклад, аби отримати 1 мільйон євро від Люксембургу, ми мали погодити, аби 51% наших знімальних днів відбувався там. Тобто, також потрібно було організувати витрати на подорож у одну з найдорожчих країн Європи. Водночас, ніхто не був готовий давати нам такий обʼєм коштів – це парадокс”.

Ільмар Рааґ естонський режисер

Попри труднощі, багатогранна команда успішно акумулювала в роботі різнохарактерний кінематографічний досвід – “Ерік Камʼяне Серце” поєднує в собі естетику анімаційних та стим-панкових стрічок, сміливість “Піратів Карибського моря” та сенсовість творів Хаяо Міядзакі. “Я монтував фільм разом із Феліксом Сорджером – це німецько-французький режисер монтажу з Люксембурга. Він був готовий додати ще більше матеріалу в стрічку, але – з мого професійного досвіду – не варто робити дитячий фільм довшим, ніж 2 години”. Українська сторона відповідала за створення візуальних ефектів VFX, яких у роботі чимало – тому запитую режисера, чи спіткали його труднощі в час роботи над цією частиною фільму. “Першим хочу виокремити моє невігластво – до цього я ніколи не додавав у свої доробки такого роду ефекти. Хоча, логіка створення VFX неважка – тобі просто потрібно найняти компетентних спеціалістів і довіритись їм. Друге правило: залучення авторів візуальних ефектів ще на етапі планування фільму – вони швидко скажуть, що можливо зробити, а що ні. З нами також працював естонський супервайзер, що перекладав моє мистецьке бачення на мову техніки й передавав це бельгійській та українській VFX компаніям (Snowdog). Ми довго йшли до ідеального результату, корегуючи деталь за деталлю – аж допоки не залишились цілком задоволеними”.

Ерік Кам'яне Серце

Оповідь “Ерік Камʼяне Серце” будується навколо таємниць – у першій частині фільму головний герой фільму Ерік зустрічається з привидами, а у другій діти стикаються з надприродною філософією на борту Білого Круїзного Корабля, який населяють не зовсім звичайні пасажири. Небезпечні й грайливі, пірати їдуть з нізвідки у нікуди – команда прямує на Інший Бік. Вбрані у одяг різних часів та народів, пірати насправді є уособленням мертвих людей, які не можуть спокійно покинути цей світ та перейти у інший, неземний простір. “Вони не здатні досягнути вічного спокою – наш підхід в цьому випадку просякнутий міфологією”, – пояснює Ільмар Рааґ.

Ерік Кам'яне Серце

І це далеко не єдиний складний для сприйняття момент – просякнутий фантазіями всесвіт може бути непростим для акторського існування: особливо, коли головні ролі виконують діти. “Ми репетирували близько двох місяців, перш ніж почати зйомки, – описує режисер специфіку підходу, що дозволив створити успішне існування акторів у кадрі, – Я заохочував дітей імпровізувати та закликав їх забути те, що написано в сценарії”. Ільмар додає: він наслідує метод, у якому кожна сцена має свою ціль, а персонажі, в свою чергу, мусять її досягти будь-що-будь. Також важливим фактором Рааґ вважає одночасну репетицію дорослих та дітей, аби молодші спостерігали за роботою старших та запозичували від них майстерність.

Ерік Кам'яне Серце

Складна природа світу “Ерік Камʼяне Серце” має чітку філософію. Один з її базисів: ти можеш покинути територію лише тоді, коли засвоїв її урок. Чи не найголовніша ідея стрічки – прийняття факту смерті. В умовах повномасштабного вторгнення росії на територію України такого роду тема є більш ніж актуальною. Момент, в котрому головна героїня Марія усвідомлює, що її мама померла – складний та емоційний. Запитую Ільмара, чому він взагалі вирішив говорити з дітьми про смерть. “У Гаррі Поттері, наприклад, ми також спостерігаємо за мотивом втрати батьків. Ми знову зустрічаємось з одним із найважливіших запитань – як знайти в собі сили продовжувати жити після того, як стикнувся з величезною трагедією? Ми з командою дуже хвилювались щодо фінальної сцени – навіть уявити важко, яким чином дитина може востаннє прощатися зі своєю мамою”, – пояснює режисер. Тим не менш, після кількох тестових зйомок дитяча реакція була дуже природною – це Ільмар пояснює для себе тим, що діти-актори живуть у світі фільмів та казок, де все вказує на те, що рішення, яке прийняла Марія – йти далі та продовжувати жити – є єдино правильним. “Коли ми стаємо дорослими, у нас виникає тенденція забагато думати, – додає Рааґ, – Врешті-решт, велика кількість моїх фільмів намагається справитись із запитанням: як продовжувати? Я завжди в пошуку надії”.

Анастасія Тимусь

Ерік Кам'яне Серце

Ерік Кам'яне Серце

Ерік Кам'яне Серце

Ільмар Рааґ естонський режисер

Читайте також:

Найкращі українські фільми 2023 року

Підтримайте Україну:

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі