Єдиний в Україні фестиваль архівного кіно «НІМІ НОЧІ» пройде в Києві та Одесі з 28 по 30 червня.
Цьогоріч фестиваль проходитиме водночас у двох містах країни – в Києві в Довженко-Центрі, фільмофонд котрого зберігає найповнішу в Україні збірку німого кіно, та в Одесі на новій локації – в «Зеленому театрі». До створення музики до німих картин, окрім відомих музикантів, долучаться також композитори-переможці першої в Україні навчальної програми для кінокомпозиторів Envision Sound, яку Довженко-Центр провів з ініціативи та за підтримки Британської Ради в січні 2018 року.
Протягом трьох фестивальних днів музиканти з України та зарубіжжя озвучать вісім німих стрічок із міжнародних та українських кіноархівів. У програмі фестивалю – дві світові репрем’єри українських фільмів, які тривалий час вважались втраченими та дві унікальні стрічки, створені за участі українських кіномитців-емігрантів. Двоє з них – легендарний австрійський, а згодом американський театральний та кіноактор Александр Ґранах та одна з найбільших зірок німецького кіно першої половини 1920-х років Ксенія Десні – стануть титулами сетів цьогорічного фестивалю поруч з Ліліан Ґіш, американською кінодівою з 75-літньою екранною біографією.
Цьогорічна субназва фестивалю «Повернення» символізує водночас неймовірне повернення двох українських німих фільмів, дивом вцілілих в архівах двох найбільш постраждалих в результаті Другої світової війни держав, символічну репатріацію та включення в культурний обіг непересічних постатей європейського та світового кіномистецтва, змушених покинути Україну маже сто років тому внаслідок війн та революцій, та повернення самого фестивалю в Одесу, місто, де він був започаткований 9 років тому.
Один із перших повнометражних українських наукових фільмів «Людина і мавпа» (реж. Андрій Вінницький, 1930) дослідники Довженко-Центру віднайшли в японському Національному кіноархіві під час архівних пошуків і дослідження зв’язків ВУФКУ (Всеукраїнського фото кіноуправління – державної кінематографічної організації, яка діяла в період з 1922 по 1930 роки) із закордонною кінопрокатною системою. Культурфільм, що ілюструє теорію Дарвіна про еволюцію видів, наживо озвучить група Ptakh_Jung – дует електронного продюсера Антона Дегтярьова (Птах) та гітариста-експериментатора Володимира Бабушкіна (Юнг).
Зняту в Одесі учнем Леся Курбаса Хананом Шмаїним сатиричну комедію «Свині завжди свині» (1931), яка вважалася втраченою, в 2015 році в Федеральному архіві Німеччини знайшов російський кінодослідник Пьотр Багров. Роком пізніше зусиллями Посольства України в Німеччині фільм було повернуто в Україну. Одну з небагатьох вцілілих українських німих кінокомедій буде показано із музичним супроводом фронтмена головного панк-гурту країни «Хамерман Знищує Віруси» Альберта Цукренка.
Німецька кінодіва з України Ксенія Десні, уродженка містечка Остер на Київщині зійде на екрани в одній із небагатьох уцілілих романтично-пригодницьких драм свого часу популярного німецького режисера Йоханнеса Ґутера «Вежа мовчання» (1925). Разом з гуртом Sed Contra Ensemble фільм, відреставрований Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung, озвучить фіналіст Envision Sound Сергій Леонтьєв, композитор, член Асоціації електроакустичної музики України.
Своєрідною репрем’єрою стане показ відреставрованої Данським кіноінститутом драми «Ад’ютант царя» (Der Adjutant des Zaren, 1929) франко-німецького режисера з колишнього Катеринослава Володимира Стрижевського. Головну роль у фільмі виконав зірка російського німого кіно, експресивний Іван Мозжухін, а серед акторів другого плану – галичанин Александр Ґранах, що згодом уславився в Голлівуді. Фільм озвучить український композитор, звукорежисер та фіналіст школи Envision Sound Роман Вишневський.
Британське німе кіно буде представлено робітничою лав-сторі класика Ентоні Асквіта «Підземка» (Underground, 1928). Завдяки майстерній реставрації фільму Британським кіноінститутом, його було повернено на великі екрани в 2009 році. Фільм демонструватиметься з оригінальним саундтреком азербайджанського композитора, фіналіста проекту Envision Sound Азера Гаджіаскерлі. Виконавців музики буде оголошено додатково.
Музу Девіда Ґріффіта Ліліан Гіш київські глядачі зможуть побачити в американській стрічці «Вітер» (The Wind, 1928) шведського режисера Віктора Шьострьома, в подальшому – виконавця ролі професора Ісака Борга в Бергманових «Суницях» (1957). Фільм озвучить київський квартет нової музики «Supremus».
В рамках київської програми фестивалю відбудеться ексклюзивний показ відреставрованої Довженко-Центром драми «Вітер з порогів» (1929) режисера Арнольда Кордюма. Головну роль у фільмі зіграв корифей українського театру Микола Садовський (Тобілевич). Змонтована в авангардистській манері стрічка розповідає про будівництво Дніпрогесу та торкається антигуманістичних наслідків індустріальних перетворень. Фільм глядачі побачать у супроводі одеського колективу Artokrats, який працює на стику мінімалізму з академізмом.
У той же час в Одесі вперше покажуть психологічний трилер Віктор Туріна «Ордер на арешт» (1926) в живому музичному прочитанні гурту «Вагоновожатые». Попри дещо розважальну ауру з шпигунськими перевтіленнями, психологічними тортурами та романтикою революційних комітетів, «Ордер на арешт» є в той же час роздумом про роль жінки в історичних процесах громадянських війн.
Програма показів
КИЇВ
Довженко-Центр (вул. Васильківська, 1)
28 червня
Людина і мавпа
УСРР, 1930
реж. Андрій Вінницький
Музика: Ptakh_Jung
Підземка (Underground)
Велика Британія, 1928
реж. Ентоні Асквіт
Музика: to be announced
29 червня
Вітер (The Wind)
США, 1928
реж. Віктор Шострьом
Музика: Supremus
Ад’ютант царя (Der Adjutant des Zaren)
Німеччина, 1929
реж. Володимир Стрижевський
Музика: Роман Вишневський
30 червня
Вежа мовчання (Der Turm des Schweigens)
Німеччина, 1925
реж. Йоханнес Ґутер
Музика: Sed Contra Ensemble
Вітер з порогів
УСРР, 1929
реж. Арнольд Кордюм
Музика: Artokrats
Свині завжди свині
УСРР, 1931
реж. Ханан Шмаїн
Музика: Альберт Цукренко (ХЗВ)
ОДЕСА
Зелений театр (вул. Маразліївська, 34)
28 червня
Ад’ютант царя (Der Adjutant des Zaren)
Німеччина, 1929
реж. Володимир Стрижевський
Музика: Роман Вишневський
Свині завжди свині
УСРР, 1931
реж. Ханан Шмаїн
Музика: Альберт Цукренко (ХЗВ)
29 червня
Вежа мовчання (Der Turm des Schweigens)
Німеччина, 1925
реж. Йоханнес Ґутер
Музика: Sed Contra
Ордер на арешт
УСРР, 1926
реж. Георгій Тасін
Музика: Вагоновожатые
Квитки: karabas.com, ukrticket.com.ua
ОРГАНІЗАТОРИ: Довженко-Центр, Благодійний фонд імені Івана та Юрія Липів, продюсерська компанія «Арсенал».
ПАРТНЕРИ: Державне агентство України з питань кіно, Британська Рада в Україні, Goethe-Institut в Україні, Одеська міська рада.
Проект реалізується за підтримки програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою у партнерстві з EUNIC
Архіви-партнери: DFI | Det Danske Filminstitut (Копенгаген); Friedrich-Wilhelm-Murnau Stiftung (Вісбаден); NFAJ | National Film Archive of Japan (Токіо); BFI | British Film Institute (Лондон).
Додаткова інформація: dovzhenkocentre.org mutenightsfestival.com
Національний центр Олександра Довженка – найбільший український кіноархів, що зберігає понад 5000 найменувань ігрових, документальних, анімаційних українських та закордонних фільмів. Є єдиним членом Міжнародної федерації кіноархівів (FIAF) в Україні. Забезпечує реставрацію, збереження національних фільмів, особистих архівів кіномитців, музейних фондів, здійснює наукові дослідження в галузі кінематографії, дистрибуцію та промоцію українського кіно. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте: www.dovzhenkocentre.org
Британська Рада – міжнародна організація Сполученого Королівства із культурних відносин та освіти. Ми створюємо можливості для розбудови міжнародних зв’язків між Британією та іншими країнами та вибудовуємо довіру між людьми по всьому світу.
Ми є глобальною організацією, що має 190 представництв у 110 країнах, де працює понад 7000 людей. Ми ведемо діяльність у сферах мистецтва, вивчення англійської мови, освіти та розбудови суспільства.
В Україні ми працюємо, щоб підтримати її вибір на Європейську інтеграцію та амбіції країни у розвитку міжнародної співпраці, з метою розбудови кращого, більш безпечного і процвітаючого суспільство. Ми прагнемо зробити Великобританію партнером України у процесі реформування системи освіти і активізації культурної сфери. У наших програмах беруть участь близько 2 млн. українців щорічно.
Ми — британська благодійна організація, яка підпорядковується Королівській Хартії. Державне фінансування складає менше 25% нашого обороту, який у минулому році склав £781 млн. Інші джерела доходів Британської Ради – плата за отримання освітніх послуг від клієнтів по всьому світу, а також розвиток контрактних і партнерських відносин з державними та приватними організаціями. Вся наша робота полягає в реалізації нашої благодійної мети і підтримує процвітання й безпеку у Великій Британії й у всьому світі.
Для отримання додаткової інформації, будь ласка, відвідайте: www.britishcouncil.org. Ви можете також підтримувати зв’язок з Британською Радою через facebook.com/BritishCouncilUkraine та twitter.com/uaBritish
Goethe-Institut e. V. – культурний інститут Федеративної Республіки Німеччина, який діє в усьому світі.
Ми сприяємо знанню німецької мови за кордоном і підтримуємо міжнародну культурну співпрацю. Ми поширюємо розгорнуті уявлення про Німеччину, інформуючи про культурне, суспільне і політичне життя в нашій країні. Наші культурні та освітні програми підтримують міжкультурний діалог та уможливлюють культурну співучасть. Вони підкріплюють розбудову структур громадянського суспільства і сприяють всесвітній мобільності.
З мережею інститутів Goethe-Institut, центрів Goethe, культурних товариств ми вже понад шістдесят років є першим контактом з Німеччиною для багатьох людей. Багаторічна партнерська співпраця з провідними інституціями та особистостями в понад 90 країнах розвиває стійку довіру до нашої країни. Ми є партнерами для всіх, хто активно займається Німеччиною та її культурою, і працюємо з відчуттям власної відповідальності та без партійно-політичної прив’язки.
Goethe-Institut у Києві належить до життєво важливих складових культурного обміну між Німеччиною й Україною. Goethe-Institut у Києві є постійним і часто незамінним партнером для всіх, хто цікавиться Німеччиною.