Премія Європейського Союзу з літератури (EUPL) відзначає молодих письменників-фантастів з Європейського Союзу та за його межами. Залучаючи 41 країну-учасницю програми Європейського Союзу “Креативна Європа”, Премія відзначає 41 нового талановитого письменника кожні три роки.
У 2022 році номіновано чотирнадцять авторів із чотирнадцяти країн. Переможець EUPL 2022 буде оголошений 21 квітня під час церемонії відкриття Паризького книжкового ярмарку. Цей рік є особливим для EUPL, оскільки вносить зміни в організацію премії: замість того, щоб присуджувати по одному лауреату в кожній із країн-учасниць, європейське журі з семи членів вперше нагородить одного загального переможця, а також визначить переможців п’яти спеціальних номінацій. Незважаючи на обрання основного переможця, усі номіновані автори будуть постійно промотуватися у європейському літературному просторі, аби охопити ширшу та міжнародну аудиторію, а також залучити читачів за межами їхніх національних та мовних кордонів.
Авторів та їхні романи висунули національні організації, які знаються на літературній сцені своїх країн і популяризують національну літературу за кордоном.
Зокрема, 14 номінантами стали:
-
- Австрія: Пітер Кароші, Zu den Elefanten (Слони), Видавець: Leykam Verlag;
- Боснія і Герцеговина: Slađana Nina Perković, U Jarku (У канаві), Видавець: Imprimatur;
- Бельгія: Геа Шотерс, Trofee (Трофей), Видавець: Uitgeverij Querido;
- Грузія: Іва Пезуашвілі, ბუნკერი (Сміттєпровід), Видавець: ინტელექტი (Інтелект);
- Греція: Τάκης Καμπύλης (Такіс Кампіліс), Γενικά Συμπτώματα (Симптоми Дженерла), Видавець: ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗΣ (Кастаніотіс);
- Ірландія: Tadhg Mac Dhonnagain, Madame Lazare (Мадам Лазар), Видавець: Futa Fata;
- Італія: Даніеле Менкареллі, Semper tornare (Завжди повертатися), Видавець: Mondadori;
- Литва: Томаш Вайсета, Ch., Видавець: Baltos lankos;
- Північна Македонія: Владимир Янковски (Vladimir Jankovski), Скриени желби, немирни патувања (Приховані бажання, Неспокійні подорожі), Видавництво: Антолог (Антологія);
- Норвегія: Kjersti Anfinnsen, Øyeblikk for evigheten (Моменти для вічності), Видавець: Kolon forlag;
- Румунія: Raluca Nagy, Teo de la 16 la 18 (Cléo from 5 to 7), Видавець: Nemira;
- Словаччина: Richard Pupala, Ženy aj muži, zvieratá (Жінки та чоловіки, тварини), Видавець: Lindeni;
- Іспанія: Jacobo Bergareche, Los días perfectos (Ідеальні дні), Видавець: Libros del Asteroide;
- Україна: Євгенія Кузнєцова, Спитайте Мієчку, Видавництво: Видавництво Старого Лева.
EUPL залишається відданою різноманіттю літератури та культур, що особливо важливо в ці невизначені часи. Консорціум EUPL має честь включити кандидатуру від України до списку 2022 року. Крім того, висловити свою солідарність з Україною і, зокрема, з українськими письменниками, перекладачами, видавцями та бібліотекарями. Чотири роки тому Премія мала першу українську лауреатку Гаську Шиян, а в 2022 році Український інститут книги номінував Євгенію Кузнєцову як найкращу молоду письменницю в країні. Разом із книжковою спільнотою всього світу консорціум EUPL засуджує напади Росії та закликає до відновлення миру в Україні.
Євгенія Кузнєцова — українська письменниця, перекладачка, дослідниця. Народилася та провела дитинство в селі Хомутинці в центральній Україні. Після закінчення Київського національного університету здобула ступінь доктора філософії з літературного аналізу в Іспанії. Зараз Євгенія працює в галузі медіа-досліджень, зосереджуючи увагу на репортажах, які стосуються конфліктів і протидії дезінформації, а також перекладає художню та науково-популярну літературу. Наразі Євгенія видала дві книги. Її перша книга “Кухар у скорботі” опублікована у 2020 році. Її друга книга “Спитайте Мієчку” увійшла до шорт-листа “Книги року BBC News Україна” у 2021 році. Зараз вона працює над монографією про радянську лінгвістичну політику та політику ідентичності та ще одним романом. Обидві книги мають вийти у 2022 році.
European Union Prize for Literature – європейська премія з літератури, організована Консорціумом асоціацій, до складу якого входять Федерація європейських видавців (FEP) та Європейська та міжнародна федерація книготорговців (EIBF), за підтримки Європейської комісії (через програму “Креативна Європа”).
Креативна Європа – це рамкова програма Європейського Союзу, спрямована на підтримку культурного, креативного та аудіовізуального секторів. Метою програми є захист, розвиток та промоція європейського культурного та мовного розмаїття та спадщини, а також підвищення конкурентоспроможності та економічного потенціалу сектору культурних та креативних індустрій, зокрема аудіовізуального. Україна стала учасницею програми у 2016-му році. З того ж часу українські заявники можуть отримувати грантову підтримку у понад 20 різних конкурсах. В Україні постійно працює Національне бюро програми, яке надає консультаційну підтримку українським заявникам та поширює знання про програму.
Читайте також:
12 надихаючих українських фільмів, щоб відволіктись від постійної напруги часу війни
Найкращі фільми України за 30 років Незалежності
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom