kinowar.com

13 найкращих мелодій Вангеліса

 20.05.2022  Музика, Новини, ТОП

17 травня на 80-му році життя помер один з найкращих композиторів світу – Вангеліс. Справжнє імя артиста – Евангеліс Одіссеас Папатанасіу. Ми не перебільшуємо, коли кажемо, що це один з найкращих композиторів в усьому світі. Його вплив на сучасну музику і сучасне кіно складно переоцінити. Вангеліс – один з тих, хто почав експериментувати з електронною музикою. При цьому у нього вистачило мудрості та сил не застигнути в стані експерименту та не займатися електронщиною заради самої електронщини.

Він взагалі був нетиповим митцем і нетиповим греком. Разом з Демісом Русосом у 60-тих вони створили гурт «Aphrodite’s Child» та грали арт-рок (скільки ще грецьких арт-рокових гуртів ви зможете назвати?). Пізніше вони переїхали до Франції, а потім їх шляхи розійшлися. Русос став найсолодшим тенором естради, а Вангеліс поступово через інструментальну музику відкрив для себе кіно – як художнє, так і документальне. Він постійно експериментував, але завжди залишався вірним гармонії та естетиці.

У наш жорстокий час, коли росія веде криваву війну проти народу України, і кожен день гинуть сотні людей, у тому числі цивільних, смерть стає чимось майже буденним – на жаль. Серед сотень особистих трагедій смерть Вангеліса не сприймається настільки ж болісно, як це було б у мирний час. Проте гіркота втрати все одно відчувається. Вже ніколи маестро не напише нових вражаючих творів. Нам залишаються лише приємні спогади у вигляді його безсмертної музики.

Сьогодні ми згадаємо 13 найкращих його композицій.

Tears In Rain

саундтрек до фільму “Той, що біжить по лезу” 1982

Музика Вангеліса формувала успіх новаторського фантастичного фільма Рідлі Скотта “Той, що біжить по лезу” не менше, ніж футуристичне бачення режисера. Це той випадок, коли саундтрек є невід’ємною частиною стрічки – саме тому на усіх виданнях та перевиданнях цього альбому поруч з музикою завжди звучать монологи та діалоги з картини (так само як і у випадку Tears In Rain ми чуємо голос Рутгера Гауера). Мабуть, найкраще роль музики Вангеліса у цьому фільмі розібрав Nerdwriter у своєму відеоаналізі, радимо його переглянути.

 

Blade Runner Blues

саундтрек до фільму “Той, що біжить по лезу” 1982

Тому, не вагаючись, відразу додаємо ще одну композицію з того ж фільму. У самій стрічці використано невеликий фрагмент композиції (і не в надто відповідальному моменті), але цей блюз – один з найулюбленіших музичних творів композитора. Медитативність та тривожність в магічній комбінації звуку Лос-Анджелеса майбутнього, таким, як його бачив Вангеліс у 1982 році.

 

Chariots Of Fire

саундтрек до фільму “Вогняні колісниці” 1981

А це – той випадок, коли музика запам’яталася набагато краще, ніж фільм (і це при тому, що фільм отримав 4 Оскари, в тому числі за найкращий фільм та сценарій). Вангеліс тоді теж отримав свій Оскар (не строго фізично, він не був присутній на церемонії), а разом з ним номінації на Греммі, Золотий глобус, BAFTA та безліч інших нагород.

А ще ми завжди тішимось з кадру, коли Вангеліс робить перший аккорд, а потім у паузі розслаблено продовжує палити сигарету.

Antarctica

саундтрек до фільму “Антарктика” 1983

Цей фільм було знято японським режисером Корейосі Курагара (і, до речі, він був найкасовішим японським фільмом аж до 1997 року, коли з’явилася “Принцеса Мононоке” від Хаяо Міядзаки). А ще є чи то красива легенда, чи то справжня історія про те, що ця музика була написана для документального фільму Кусто про Антарктику, але коли Жак-Ів послухав її, то відмовився використовувати у своїй стрічці, обгрунтувавши це так: “Глядачі будуть слухати вашу чудову музику, а не дивитися на мій фільм”.

 

La petite fille de la mer

саундтрек до документального фільму “Апокаліпсис тварин” з однойменного альбому “L’Apocalypse des animaux” 1970

Втім, мелодії (та цілі альбоми) Вангеліса все ж потрапляли до документальних фільмів про природу. Прямий переклад назви мелодії – “Маленька дівчинка біля моря”. І це одна з найвідоміших мелодій Вангеліса, авторство якої частіше за все слухачі не знають, навіть якщо знають та люблять саму мелодію.

 

Conquest of Paradise

саундтрек до фільму “1492: Завоювання раю” 1992

Ще одна співпраця з режисером Рідлі Скоттом – і ще одна культова мелодія. Щоправда, фільм про подорожі Христофора Колумба з Жераром Депардьє у головній ролі став не надто помітним у фільмографії сера Рідлі.

 

Spiral

з альбому “Spiral” 1977 року

Не всі свої мелодії композитор писав виключно для кіно – деякі з найкращих виходили в рамках сольних інструментальних альбомів.

 

Création du monde

саундтрек до документального фільму “Апокаліпсис тварин” з однойменного альбому “L’Apocalypse des animaux” 1970

Ще одна мелодія з французького документального фільму про тварин. Прямий перевод назви – “Створення світу”.

 

Ask the Mountains

з альбому “Voices” 1995

Вражає неймовірна плодючість Вангеліса – його альбоми виходили безперебійно у 70-х, 80-х, 90-х, майже кожного року, а іноді і двічі на рік – лише у 2000-х він трохи збавив темп роботи. Цей трек був використаний у документальному фільмі Deep Sea, Deep Secrets (1998) спільного виробництва The Learning Channel and Discovery Channel (туди ж увійшли треки з його наступного альбому “Oceanic” 1996 року). Вокальну партію виконує шведська співачка Стіна Нурденстам.

 

Titans

саундтрек до фільму “Олександр” 2004

Епічний саундтрек для фільму Олівера Стоуна про Олександра Македонського – “Олександр” з Коліном Фарреллом, Велом Кілмером, Ентоні Гопкінсом та Анджеліною Джолі (до речі, дуже недооцінений фільм, вартий перегляду).

 

Alpha

з альбому “Albedo 0.39” 1976

Окрім чарівної мелодії кожного разу вражає той факт, що це звучання Вангеліс винайшов у далекому 1976 році.

 

Fields of Coral

з альбому “Oceanic” 1996

“Oceanic” – той альбом, з якого багато композицій могли б потрапити до переліку найкращого, але ми обмежилися улюбленою.

 

Blade Runner (End Titles)

саундтрек до фільму “Той, що біжить по лезу” 1982

Завершуємо тим, з чого почали. Музика з кінцевих титрів фільму “Той, що біжить по лезу”, яка одночасно є дуже динамічною та цілком влучає у футуристичний настрій фільму, але при цьому максимально наповнює тривогою перед майбутнім, яке чекає на головних героїв.

Здається, потрібно буде зробити більш розгонутий матеріал по творчості Вангеліса, як ми давно і збиралися. Далі буде. Спочивайте з миром, маестро.

Читайте також:

Найкращі композитори кіно

Найкращі мелодії кіно

Найкращі мелодії Енніо Морріконе

Найкращі фільми Рідлі Скотта

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі