kinowar.com

20 найкращих фільмів про юристів

Найкращі фільми про юристів

Усі ми любимо фільми про юристів, не лише юристи. Тому ця добірка буде цікава багатьом глядачам. Адже картини про складні судові процеси, хитрощі адвокатів, наполегливість прокурорів, принциповість суддів, спритність злочинців і відчайдушну останню надію для невинних не можуть залишити байдужими тих, кому подобається хороша драма.

Оскільки справа стосується юристів, нам варто було б бути обережнішими з формулюваннями, адже люди цієї професії можуть поставити резонні питання: на якій підставі ви вирішили, що ці фільми справді найкращі? Хто це визначив? Як саме проводилася процедура відбору? Хто виступив гарантом неупередженості вибору? Чи підписано договори про відсутність претензій з тими, хто не увійшов до списку? Чи сповіщені читачі цієї статті про те, що вибір вашої редакції суб’єктивний?

Втім, ці питання нам періодично ставлять і ті читачі, які не є юристами, а тому на свій страх і ризик, kinowar.com представляє 20 найкращих фільмів про юристів.

Підтримайте нашу редакцію – закиньте пару гривень нам на банку

Час вбивати (A Time to Kill) 1996

топ фільмів про суд і адвокатов

Молодий ще Меттью Макконахі в ролі адвоката, який захищає Семюела Л. Джексона, який також цілком ще молодо виглядає. Його персонаж помстився за зґвалтування своєї малолітньої доньки та розстріляв двох обвинувачених, які отримали не найвищу міру покарання, а термін у 10 років. Розуміючи, що обидва вийдуть на волю навіть раніше, він пішов на такий відчайдушний крок, в процесі важко поранивши одного з поліцейських-конвоїрів. Тепер йому загрожує газова камера.

Складності ситуації додає те, що ґвалтівники – білі, а жертва насильства – темношкіра. При цьому штат, де все відбувається – Міссісіпі. Це південний штат, у якому й досі проблема расової дискримінації не те, щоб пішла у далеке минуле. Тому адвокату у виконанні Макконахі доведеться виявити чимало винахідливості, аби виграти справу.

Фінальний монолог Меттью зробив його зіркою, якою ми знаємо його сьогодні. Напружена драма, що однозначно рекомендується до перегляду. За романом Джона Грішема.

 

Декілька хороших хлопців (A Few Good Men) 1992

топ фільмів про суд і адвокатов

Класика від режисера Роба Райнера за сценарієм одного з найкращих авторів Голлівуду – Аарона Соркіна (цікаво, що це його перша робота). Зірковий акторський склад: Джек Ніколсон, Том Круз, Демі Мур, Кевін Бейкон, Кевін Поллак та Кіфер Сазерленд.

На військово-морській базі США на Кубі відбувається вбивство піхотинця. Вбивають його свої ж солдати тієї ж роти в процесі навчання слабшого молодого товариша укладу важкого життя в морській піхоті. З одного боку, все очевидно, тим більше, що й самі солдати вину свою визнають. З іншого боку, вони виконували наказ командира, що у таких військових частинах не обговорюється. Молодому адвокату у виконанні Круза доводиться зануритись у справу та судовий процес максимально глибоко, щоб отримати шанс врятувати своїх підзахисних.

 

Убити пересмішника (To Kill a Mockingbird) 1962

топ фільмів про суд і адвокатів

Гарпер Лі написала лише одну книгу за свою кар’єру письменниці. Тепер вона вважається однією із найкращих американських письменниць минулого століття, а книга – однією з найкращих в історії. Те саме сталося і з фільмом Роберта Маллігана.

Грегорі Пек (Оскар) грає Аттікуса Фінча, який багато в чому тепер є взірцем чесного адвоката – людини, яка не згинається під громадською думкою та обставинами, і веде захист принципово і за буквою закону. Його підзахисний – темношкірий, неправдиво звинувачений у зґвалтуванні білої жінки. На процесі Фінчу доводиться боротися не лише з обвинувачем та доказами у справі, а й із забобонами південних штатів.

Паралельно він сам виховує двох дітей, які набираються власного досвіду в уявленні про те, що правильно і неправильно, справедливо і несправедливо.

Вісім номінацій на Оскар, три з яких стали переможними.

 

Благодійник (The Rainmaker) 1997

топ фільмів про суд і адвокатів

Не найвідоміший фільм у кар’єрі Метта Деймона, що дуже прикро, враховуючи, наскільки він хороший. Режисер – Френсіс Форд Коппола, один із продюсерів – Майкл Дуглас, літературна основа (як і кілька інших стрічок у цьому списку) – роман Джон Грішема.

Знову молодий адвокат (Деймон), але тепер він не захищає несправедливо звинуваченого, а навпаки, атакує велику страхову компанію, яка відмовила у страховці юному хлопцю. Він приречений на повільну смерть від лейкемії, а його родичам залишилося лише шукати справедливої відплати в суді. Тонка юридична драма від майстрів кіно з розкішним акторським складом: Денні Де Віто, Денні Гловер, Рой Шайдер, Вірджинія Медсен, Клер Дейнс та Джон Войт.

Авторам вдалося не закопатись у тонкощі юриспруденції, а показати процес і те, що його оточує, живим. Крім того, незважаючи на співпереживання адвокату та сім’ї потерпілого, фільм не йде в утопічний бік, зберігаючи контури реального життя у складній судовій боротьбі з великим корпоративним бізнесом.

Читайте також: Найкращі фільми Метта Деймона

 

Мій кузен Вінні (My Cousin Vinny) 1992

топ фільмів про суд і адвокатів

Незважаючи на те, що це комедія, основа сюжету – судовий розгляд. Двоє молодих хлопців за випадковим збігом обставин потрапляють на лаву підсудних за звинуваченням у вбивстві. Хлопці звертаються до рідних у пошуках адвоката, і він приїжджає (відмінна комедійна роль Джо Пеші). От тільки досвіду в судових справах у нього нуль, та й поводиться він досить специфічно (спочатку отримуючи арешт за неповагу до суду).

Чи вдасться горе-адвокату допомогти юнакам у цій справі, спираючись лише на свою запопадливість та бажання довести, що він чогось вартий, своїй дівчині (Маріса Томей)?

До слова, абсолютно незрозуміло, за що Маріса Томей отримала Оскар за роль другого плану. Цю чудову актрису ми дуже любимо та поважаємо, але її перфоманс у цій досить легкій комедії хоч і професійний, але не те щоб тягне на нагороди кіноакадемії.

 

Фірма (The Firm) 1993

топ фільмів про суд і адвокатів

Знову Джон Грішем, а отже – добре продуманий багатошаровий сценарій. І хоча книга завжди краща, екранізація з Томом Крузом та Джином Гекменом питань не викликає.

Випускник юридичного факультету Гарварду нарозхват. За нього борються найавторитетніші компанії, але є одна пропозиція, що надійшла від помітно скромнішої фірми, яка вражає своїми умовами. Вагаючись, але, перебуваючи під враженням від запропонованих доходів та особистої зустрічі з її представниками, молодий адвокат погоджується. Роботи дуже багато (як і матеріальних благ, які обрушуються на юного юриста), що є типовим для великого юридичного бізнесу, проте незабаром персонаж Круза починає помічати, що його роботодавець, швидше за все, зав’язаний у якихось не найчистіших справах…

Режисер – Сідні Поллак.

 

Перелом (Fracture) 2007

топ фільмів про суд і адвокатів

Відмінний судовий детектив з Ентоні Гопкінсом та Раяном Гослінгом у головних ролях. На цей раз (нарешті) молодим героєм виступає не адвокат, а помічник окружного прокурора. Він повинен винести звинувачення у суді злочинцю, який застрелив свою дружину за зраду (Гопкінс). Поліція знаходить його з пістолетом поруч із жертвою і здається, що справа буде завершена миттєво. Але хитро розгорнувши обставини цієї справи, убивця виходить із судової зали вільним. Що тепер робити обвинувачеві, адже двічі за один і той самий злочин судові позови не створюють?

Режисер Ґреґорі Гобліт, поміж іншого, поставив ще один судовий детектив – “Первісний страх”.

Читайте також: Найкращі фільми Ентоні Гопкінса

 

Анатомія вбивства (Anatomy of a Murder) 1959

топ фільмів про суд і адвокатів

Фільм поставлений за однойменним романом Джона Д. Велькера, який був адвокатом верховного суду Мічігану, а тому йому було, що розповісти (під псевдонімом Роберт Тревер). Книжка заснована на реальному випадку з біографії юриста.

Джиммі Стюарт грає адвоката, який втратив позицію прокурора і тепер змушений задовільнятися дрібними справами. Його підзахисний, лейтенант армії, звинувачується у вбивстві на ґрунті ревнощів. Справа практично безнадійна, а тому й способи захисту потрібно знайти нестандартні.

Сім номінацій на Оскар та кубок Вольпі Венеціанського кінофестивалю за найкращу чоловічу роль (Стюарт). Також у фільмі зайняті зірки того часу Бен Газзара та Джордж К. Скотт.

 

Правосуддя для всіх (…And Justice for All) 1979

топ фільмів про суд і адвокатів

Одна з найкращих ролей Аль Пачіно у його зірковий період 70-х років. Фільм, на відміну від більшості в цьому списку, не про конкретну справу, а про долю людини, яка ставить перед собою завдання суворо дотримуватися принципів справедливості та верховенства права. У фільмах та юридичних романах правосуддя зазвичай тріумфує, подолавши всі напади зла та найскладніші процесуальні обставини. Але в реальному житті ти стикаєшся з різними речами, не тільки юридичного штибу. Своєрідність людей, непередбачуваність їхніх вчинків та й просто недбалість та байдужість колег можуть зіграти злий жарт із твоїми праведними устремліннями.

Джек Ворден, Джеффрі Тембор, Лі Страсберг та Джон Форсайт – ансамбль із тепер вже ветеранів американського кіно.

 

Адвокат диявола (The Devil’s Advocate) 1997

топ фільмів про суд і адвокатів

В долю молодого честолюбного адвоката втручається диявольський план, тому це не типовий фільм про юристів. Але один із найулюбленіших у глядачів та фанатів Аль Пачіно та Кіану Рівза. Використовуючи смертний гріх марнославства (а водночас і багато інших), диявол намагається як зруйнувати життя людей, близьких персонажу Рівза, так і заволодіти самою його душею.

У ролі дружини адвоката молода Шарліз Терон.

 

Філадельфія (Philadelphia) 1993

топ фільмів про суд і адвокатів

Перший Оскар Тома Генкса. Один з перших фільмів про гомофобію та СНІД. Один із перших випадків, коли Голлівуд серйозно звернув увагу на проблему ставлення до хворих на СНІД. Засновано на реальній історії адвоката, який подав позов на Baker McKenzie за несправедливе звільнення.

Персонажа Тома Генкса звільняють через некомпетентність. Однак справжня причина в тому, що він хворий на СНІД гомосексуал. Він намагається звернутися до суду, але всі його колеги відмовляються його представляти. Те саме відбувається і із соціальним адвокатом (Дензел Вашингтон). Будучи гомофобом і не особливо розбираючись у природі СНІДу, він боїться навіть потиснути руку хворому, оскільки думає, що заразиться. Однак пізніше він вирішує, що справедливість однаково необхідна всім і заради дотримання закону погоджується допомогти хворому адвокату в цій справі.

Заради ролі Генкс пішов на серйозне схуднення під час зйомок. У фінальній частині картини він виглядає абсолютно виснаженим хворобою. Фільм викликав чимало скандалів (що логічно, адже саме тому знімають фільми про соціальні проблеми – щоб привернути до них увагу суспільства, що далеко не завжди знаходить виключно союзників), проте водночас по-справжньому помітно висвітлив проблематику СНІДу, гомофобії та супутніх страхів та несправедливості.

Ще один Оскар у Брюса Спрінгстіна – за найкращу пісню.

 

Ерін Брокович (Erin Brockovich) 2000

топ фільмів про суд і адвокатів

Джулія Робертс в одній із найпомітніших своїх ролей у ще одному фільмі за реальною історією. Ерін Брокович відрізнялася прямою і часом відверто грубою поведінкою, через що вона мала чимало проблем в особистому та соціальному житті. Однак у підсумку розлучена мати трьох дітей допомагає людям Каліфорнії у боротьбі з великою корпорацією, яка забруднює води канцерогенними речовинами, що викликають онкологічні захворювання у місцевих жителів. Саме вона ініціює позови щодо значних компенсацій.

Режисер – Стівен Содерберг. У ролях також зайняті Альберт Фінні, Аарон Екгарт та Пітер Койоті. У невеликому камео з’являється реальна Ерін Брокович (епізодична роль офіціантки).

 

Вердикт (The Verdict) 1982

топ фільмів про суд і адвокатів

Фільм легендарного Сідні Люмета за однойменним романом. Пол Ньюмен у ролі колись успішного адвоката, що тепер спився і опустився. Йому підкидають справу, яка не виглядає надто перспективною (адже хто ще за неї візьметься, якщо не той, чия кар’єра давно вже на дні). Позов рідних породіллі, що впала в кому, проти лікарів католицького шпиталю. Зазвичай такі справи вирішують у позасудовому порядку, проте адвокат бачить перспективу саме у судовому розгляді, стягненні серйозної суми з відповідача та власному поверненні до вищого суспільства юристів.

П’ять номінацій на Оскар. Шарлотта Ремплінг, Джек Ворден та Джеймс Мейсон в акторському складі.

 

Майкл Клейтон (Michael Clayton) 2007

топ фільмів про суд і адвокатів

На фото ви бачите Сідні Поллака, але він не режисер цього фільму, він лише виконує одну з ролей. Режисером виступив Тоні Гілрой, відомий насамперед як сценарист. Ймовірно, саме тому сюжет так добре прорахований і прописаний. Джордж Клуні грає “чистильника” Клейтона, людину, яка вирішує проблеми для клієнтів своєї адвокатської компанії. Він давно у бізнесі і дуже успішний. Проте цього разу хтось із колег Майкла Клейтона переходить на бік обвинувачів. У справі проти великого хімічного концерну він краде документи і зникає. І тепер перед Клейтоном стоять уже не тільки питання професійні, а й моральні.

Том Вілкінсон і Тільда Свінтон, яка отримала Оскар за найкращу роль другого плану, також зайняті в цій картині, що поєднує в собі риси трилера, детектива та юридичної історії. Ще шість номінацій на Оскар, включно з найкращим фільмом та найкращою режисерською та сценарною роботами для Гілроя.

 

Презумпція невинності (Presumed Innocent) 1990

топ фільмів про суд і адвокатів

Режисер Алан Пакула. Окружному прокурору доручають справу про вбивство своєї підлеглої. Справа ускладнюється тим, що у одруженого прокурора (його грає Гаррісон Форд) із цією підлеглою був роман. Намагаючись заплутати слідство, він сам стає підозрюваним, і доказів проти нього згодом стає все більше. Він звертається до адвоката, з яким раніше стикався як прокурор, щоб той допоміг йому у дедалі сумнішій для нього справі.

Читайте також: Найкращі фільми Гаррісона Форда

 

Вердикт за гроші (Runaway Jury) 2003

топ фільмів про суд і адвокатів

Це ще одна екранізація роману Джона Грішема. Молода жінка подає позов проти великої збройної компанії. На її боці адвокат, який виступає проти вільного продажу зброї. Але проти неї величезні гроші бізнесу зброї та фахівець із тиску на присяжних найрізноманітнішими, включно із не надто законними, методами.

Окрім цікавої справи в суді, фільм тішить абсолютно непередбачуваними поворотами подій, переходячи з жанру трилера до детективу і назад. У головних ролях Рейчел Вайс, Джон Кьюсак, Дастін Гоффман, Джин Гекмен.

 

Нюрнберзький процес (Judgment at Nuremberg) 1961

топ фільмів про суд і адвокатів

Це фільм не про великий Нюрнберзький процес, де судили безпосередньо Гітлера, Гіммлера, Гебельса, Герінга, Бормана та інших ватажків нацистського руху. Це картина про один із так званих малих процесів, де також судили нацистських злочинців, але помітно меншого масштабу.

За реальними подіями навколо суду над суддями, які служили режиму. Для головування на процесі прибуває американець. Він намагається бути неупередженим, незважаючи на весь біль війни та заподіяних нею втрат. З боку обвинувачених на нього також відбувається опосередкований тиск, коли він знайомиться із чарівною вдовою страченого німецького генерала (Марлен Дітріх). Але двома найбільш потужними чинниками виступають адвокат на процесі (блискуча роль Максиміліана Шелла, за яку він отримав Оскар) і один з обвинувачених, який тривалий час відмовлявся розмовляти з судом, і раптом виступив з промовою, яку ніхто від нього не очікував почути.

У процесі розповіді глядач стикається як з моральними дилемами юристів, так і з загальною парадигмою того, як багатомільйонна країна могла не знати про справжні жахіття нацизму і не вірити в них настільки, що довгий час рядові німці продовжували заперечувати існування концтаборів, сотні тисяч жертв, газові камери та багато інших злочинів (звісно, зараз стало цілком зрозуміло, чому саме так відбувається на прикладі вже зовсім іншої країни). Важкий, але захоплюючий тригодинний фільм, номінований на 11 Оскарів.

 

Нестерпна жорстокість (Intolerable Cruelty) 2003

топ фільмів про суд і адвокатів

Коли топ-адвокат з розлучень, що виграє справу за справою, зійдеться у сутичці з жінкою, яка виходить заміж і розлучається заради грошей екс-чоловіків, отриманих як компенсація при розлученні, що може статися? А якщо додати до цього, що адвоката дуже приваблює та сама жінка?

Гримучий коктейль комедії та романтичної лав-сторі, замішаний на шлюбній юриспруденції, підготували сценаристи та режисери брати Коени. І хоча це не найсильніший їхній фільм, задоволення від перегляду, як завжди, гарантоване. Тим більше, що в головних ролях Джордж Клуні та Кетрін Зета-Джонс.

 

Суддя (The Judge) 2014

топ фільмів про суд і адвокатів

Успішний адвокат (Роберт Дауні-молодший) після довгої відсутності повертається до рідного міста на похорон матері. Там він зустрічає батька, старого суддю, з яким давно не спілкується. Батька (Роберт Дюваль) звинувачують у вбивстві, причому він сам заявляє, що не пам’ятає, що сталося. Син пропонує йому, щоб він захищав його на суді, але розлючений батько відмовляється. Натомість він наймає недосвідченого адвоката, який програє на попередньому слуханні – справа передається до суду. Обвинувачем виступає досвідчений прокурор, який персонажа Дюваля не любить після старих судових розглядів, у яких він програв. І тільки після того, як син дізнається про хворобу батька та більше спілкується з друзями та родичами у місті юності, він поступово пробивається на місце його адвоката у суді…

Режисер Девід Добкін. Роберт Дюваль був номінований на Оскар за найкращу роль другого плану.

 

Об’їздник Морант (також варіанти «Жорстокий Морант», «Приборкувач Морант», «Правопорушник Морант») (Breaker Morant) 1980

топ фільмів про суд і адвокатів

Показовий процес над військовими під час англо-бурської війни (1901). Трьох офіцерів звинувачують у вбивстві полонених, незважаючи на те, що наказ “полонених не брати” був наданий безпосередньо командуванням. Службовців хочуть покарати, щоб мати козирі у переговорах щодо миру з німцями. Захищати офіцерів береться майор Томас, який раніше не мав досвіду судових розглядів.

Австралійський фільм, який взяв участь у багатьох помітних фестивалях і зібрав чимало нагород та номінацій (серед іншого, приз найкращому акторові другого плану в Каннах, номінація на Золоту гілку, а також номінації на Оскар за найкращий адаптований сценарій та Золотий глобус за найкращий іноземний фільм).

 

БОНУС

12 розгніваних чоловіків (12 Angry Men) 1956

топ фільмів про суд і адвокатів

Формально фільм не про юристів, оскільки його основні дійові особи – присяжні. Але оскільки ми говоримо про стрічки, зав’язані на судових розглядах, то не згадати культову класику від Сідні Люмета було б щонайменше дивно.

Дванадцять присяжних мають винести одностайне рішення у справі неповнолітнього юнака, якого обвинувачують у вбивстві батька. На перший погляд, він не має шансів – усі докази говорить проти нього. Але позицію “винен” займають лише одинадцять присяжних. Один із чоловіків сумнівається у правильності такого вердикту. Лише один, але саме він і перевертає справу з ніг на голову.

Один з найкращих фільмів в історії за версією багатьох рейтингів, абсолютно обов’язковий до перегляду.

Читайте також:

Найкращі фільми, що побудовані виключно на розмовах

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі