Цікаві факти про фільм Стівена Спілберга “Список Шиндлера”
Один із найважчих фільмів усіх часів та народів. Справжній шедевр, який став знаковим не лише для поколінь людей, а й найважливішим у житті головного режисера та продюсера Стівена Спілберга. Ми розповімо 25 фактів, які ви, можливо, не знали про цей фільм.
1. Стівен Спілберг не взяв грошей за фільм. Він відмовився, сказавши, що це будуть «криваві гроші».
2. Сцена з ліквідацією в Краківському гетто в оригіналі займала лише одну сторінку. Стівен Спілберг перетворив її на 20 сторінок та 20 хвилин екранної дії «на підставі живих свідчень». Наприклад, сцена, в якій молодик уникає покарання німецькими солдатами, кажучи їм, що він повинен прибрати багаж з вулиці, була взята безпосередньо з історії очевидця, що вижив.
3. Стівен Спілберг запропонував працювати режисеру Роману Поланські. Поланські відмовився, бо для нього це було надто особистим, тоді він просто був ще морально не готовий. Він жив у краківському гетто до досягнення восьмирічного віку, і йому також вдалося втекти у день ліквідації. Його переховували у себе польські сім’ї до закінчення війни. Мати Поланські померла в концентраційному таборі Освенцім. Сам Поланські пізніше зніме свій власний фільм про Голокост у 2002 році – «Піаніст».
4. При першій зустрічі на зйомках Міла Пфефферберг, одна з «євреїв Шиндлера», що вижили на той час, була шокована тим, наскільки Рейф Файнс (в ролі Амона Ґета) схожий на свого реального прототипа. У неї тремтіли руки, і вона навіть почала заїкатися.
5. Стівен Спілберг міг отримати дозвіл на зйомки прямо всередині Аушвіца, але вирішив цього не робити з поваги до жертв. Усі сцени знімалися у спеціально побудованій локації-копії, яка знаходилася поруч із табором.
6. За кілька місяців до отримання головної ролі Ліам Нісон прослуховувався на роль Шиндлера. Йому здалося, що роль йому не отримати, і він прийняв пропозицію зіграти в ремейку бродвейської постановки Юджіна О’Ніла “Анна Крісті”. Після одного з таких виступів до Нісона прийшов Стівен Спілберг, його дружина Кейт Кепшоу та її мати. Спілберг представив свою дружину та тещу. Нісон обійняв жінку похилого віку, і те, як він це зробив, дуже запам’яталося Кепшоу. Пізніше вона сказала своєму чоловікові: «Він зробив це так, як це зробив би Оскар Шиндлер». За тиждень Нісон отримав пропозицію від Спілберга.
7. Оригінальний список «євреїв Шиндлера» було знайдено у валізі разом із його документами на мансарді Шиндлера у квартирі у Хільдесхаймі у 1999 році. Оскар Шиндлер залишався там протягом останніх років свого життя, аж до його смерті у 1974 році.
8. Рішучість Стівена Спілберга зробити фільм стала остаточною, коли керівники студії запитали його, чому б йому, якщо він так переживає, просто не зробити якусь пожертву, замість витрачати час та гроші на депресивний фільм.
9. Рейф Файнс набрав 13 кілограмів, вживаючи пиво Гіннесс, для своєї ролі Амона Ґета. Стівен Спілберг взяв його на роль, вважаючи, що він «злодійськи сексуальний».
10. Стівен Спілберг дивився епізоди серіалу “Сайнфелд” щоночі після роботи, щоб якось покращити свій настрій.
11. Коли Стівен Спілберг повернувся до Каліфорнійського державного університету у Лонг-Біч, щоб отримати ступінь бакалавра через 34 роки після того, як він покинув університет, його науковий керівник прийняв цей фільм як студентську роботу, необхідну для зарахування. До того моменту «Список Шиндлера» вже завоював для Спілберга «Золотий глобус» та «Оскар» за найкращу режисуру та найкращий фільм.
12. У реальній історії не тільки Іцхак Штерн допомагав Оскару Шиндлеру скласти список. Також там був і Марсель Голдберг. Багато з тих, хто вижив, говорили про нього з презирством, оскільки він брав хабарі, виключаючи або додаючи людей до списку.
13. Спілберг змушений був створити «Парк Юрського періоду» (1993) до «Списку Шиндлера». Це було навіть зазначено у його контракті. Зроблено це було студією спеціально, бо якби режисер зняв «Список Шиндлера» першим, він був би надто вичавленим, щоб робити потім ще й «Парк Юрського періоду».
14. Стівен Спілберг відмовляється підписувати будь-які автографи, пов’язані з цим фільмом.
15. Кажуть, що під час зйомок атмосфера була така похмура і важка, що Стівен Спілберг навіть попросив свого друга Робіна Вільямса зняти якісь комедійні замальовки спеціально, щоб хоч трохи повеселитися.
16. Досить іронічно, але після зйомок цього фільму, Ліам Нісон (Шиндлер) та Рейф Файнс (Ґет) стали дуже добрими друзями.
17. Існує єврейська традиція, що коли хтось відвідує могилу, залишає невеликий камінь на знак поваги. Це пояснює епілог, де актори та «євреї Шиндлера» вкривають могилу Оскара Шіндлера камінням.
18. Людина, яка кладе квітку на вершині каменів у фінальних титрах – Ліам Нісон, а не Стівен Спілберг, як деякі думають.
19. Коли фільм був показаний на Філіппінах, цензори вирішили вирізати деякі сцени наготи та насильства. Коли Стівен Спілберг дізнався про це, він вимагав, щоб фільм не показували зовсім або залишили таким, як є. Президент Філіппін Фідель Рамос втрутився та скасував цензуру. Фільм був показаний без будь-яких змін.
20. Близько 40% фільму було знято із використанням ручної камери.
21. На роль Шиндлера себе пропонували Кевін Костнер і Мел Гібсон, але Стівен Спілберг вирішив взяти менш відомого актора як головну зірку. Також він вирішив відмовитись від європейських акторів для цієї ролі.
22. Коли Стівен Спілберг вперше показав Джону Вільямсу фінальну версію фільму, Вільямс був так зворушений, що йому необхідно було вийти прогулятися, щоб взяти себе в руки. Після повернення Вільямс сказав Спілбергу, що він заслуговує на кращого композитора. Спілберг відповів: “Я знаю, але всі вони вже мертві”.
23. Щоб зібрати костюми для 20 000 статистів, художник по костюмах розмістив рекламу. Оскільки в Польщі на той час була економічна криза, більшість речей було придбано саме тут, оскільки багато людей готові були продати одяг, який у них залишався з 1930-х і 40-х років.
24. Як продюсер Стівен Спілберг спочатку хотів, щоб зйомками керував хтось інший, побоюючись, що він не зможе зробити історію правдивою. Йому відмовив Мартін Скорсезе, бо вважав, що цей фільм має зробити єврейський режисер. Роман Поланські був не готовий, бо сам пережив ці події. Біллі Вайлдер теж не підійшов, бо якби він і взявся, то це був би його останній фільм. Скоріше за все, саме Вайлдер і переконав Спілберга зробити його самому.
25. В епілозі всі актори супроводжують реальних «євреїв Шиндлера», яких вони грають у фільмі.
Читайте також:
Найбільш відомі фільми про Голокост
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom
Коментарі закрито.