kinowar.com

25 найкращих серіалів BBC

Найкращі серіали BBC

Останнім часом, коли розмірковують про найкращі серіали, на слуху часто проекти Netflix, а тепер і Amazon, Apple TV чи Disney+. Але лідерство Netflix в серіальній індустрії – ілюзія. Складаючи список найкращих серіалів HBO, ми вкотре переконалися, що саме цей канал домінує в галузі (з великим відривом від Netflix). А сьогодні ми покажемо, що і стара англійська школа поки що залишає одного з лідерів сучасних потокових сервісів далеко позаду. При всій повазі до Netflix (а ми нескінченно вдячні їм за ту неймовірну кількість грошей, які вони вкладають і в серіали, і в фільми різних напрямків), BBC поки внесли куди більш відчутний внесок у мистецтво серіалу.

Ми згадаємо лише ті роботи, які є або предметом виробництва каналу, або виробництва за їх безпосереднім замовленням. Простіше кажучи, саме коли ВВС став тим каналом, де вийшла прем’єра серіалу. У деяких випадках це могло бути спільне виробництво (і одночасна прем’єра на різних каналах, як наслідок), іноді з тим самим HBO (коли проект був надто масштабним), а іноді і співпраця трьох і більше країн. Складно з’ясувати, хто саме був головним, а тому якщо BBC були присутніми в переліку виробників або замовників – ми додавали цей серіал до списку (безвідносно того, це був BBC, BBC Two, BBC America або якась інша з їх численних філій). Деякі з серіалів, які ви очікуєте побачити в цьому списку виходили на британському каналі ITV, а тому до статті не включені (наприклад, “Джівс і Вустер”, “Вбивство на пляжі”, “Містер Бін” та багато інших).

Отже, kinowar.com представляє 25 найкращих серіалів BBC. Порядок розташування проєктів у статті значення не має.

Якщо вам подобається те, що ми робимо, підтримайте наш сайт

Табу (Taboo) 2017

топ британських серіалів

Джеймс Делейні (Том Гарді) повертається до Англії початку 19 століття після десяти років, проведених в Африці. Він багатий (привіз із собою кілька алмазів), хитрий, розумний і має містичні навички відчувати думки інших людей і передбачати події. Також він має глибокий емоційний зв’язок зі своєю сестрою, заради якого він готовий ризикувати всім, що в нього є. Сите багате життя Делейні не влаштовує: він не сидить на нажитому багатстві, а провертає масштабні інтриги, зіштовхуючи людей з уряду та могутньої Ост-Індської компанії, щоб у результаті здобути справжню економічну незалежність і самому побудувати торговельну імперію.

Потенційно серіал міг вирости в один із найзначніших проектів на ТБ десятиліття, але плани на другий сезон поки що так і залишаються планами.

 

Шерлок (Sherlock) 2010 – 2017

топ британських серіалів

“Чергове” прочитання історії Артура Конан Дойла стало чимось значно більшим, ніж просто ще одна екранізація. Головним чином не через те, що дія перенесена до сучасної Британії, а тому що образи Холмса та Ватсона переосмислені та осучаснені. Якщо образ доктора Хауса з однойменного серіалу надихався персонажем класичного Шерлока з книги Конан Дойла, то Холмс Бенедикта Камбербетча тепер уже використовував напрацювання обох героїв – зосередженого на деталях справи мозку детектива з книги та цинізму та прямоти доктора з телевізійного серіалу.

Кожен сезон складається всього з трьох серій (щоправда, по півтори години кожна), між сезонами по два-три роки очікування, а доля нового сезону взагалі тотально невідома. Тим не менш, шоу залишається одним із найулюбленіших у всіх любителів іронічного детективу.

 

Гострі картузи (Peaky Blinders) 2013 – 2022

топ британських серіалів

Люди люблять історії про злочинні клани, тому що злочини, до яких ці клани причетні, відбуваються не з ними. На екрані бандити привабливі, а у випадку “Гострих козирків” ще й стильні.

Початок 20-го століття – брати Шелбі повернулися з війни та заправляють кримінальним світом міста. Усім керує середній брат Томас (Кілліан Мерфі) (і це легко визначити, адже він найстильніший). Протистояння з поліцією, державою, італійськими та єврейськими угрупованнями, а паралельно пошуки кохання та самого себе в цьому дивному та жорстокому повоєнному світі. У серіалі також дуже пам’ятно з’явився Том Гарді в ролі Альфі Соломонса (єврейська мафія), а крім нього брали участь і інші чудові актори – Едрієн Броуді, Аня Тейлор-Джой, Сем Нілл.

Читайте також: Найкращі кримінальні серіали

 

Нічний адміністратор (The Night Manager) 2016

топ британських серіалів

Мінісеріал за книгою майстра шпигунського роману Джона Ле Карре. Центральний дует – Том Гіддлстон та Г’ю Лорі. Старший британець грає торговця зброєю, а молодший – колишнього солдата, завербованого розвідкою, який має втертися до нього у довіру. Це складно, адже крім самого торговця є ще і його діловий помічник та дівчина (Елізабет Дебікі). Той випадок, коли глядач мав право розраховувати на потужний рівень серіалу (хороша літературна основа, серйозний режисер (Сюзанна Бір), досвідчені актори), і ці очікування повною мірою виправдалися. Настільки, що серіал було продовжено на другий сезон – щоправда, деталей щодо нього поки що немає.

 

Тюдори (The Tudors) 2007 – 2010

топ британських серіалів

Спільне виробництво Британії, Ірландії та Канади. Чотири сезони про правління британського короля Генріха VIII: 1 сезон – молодий король Генріх VIII стурбований питанням спадкоємця; він вирішує розлучитися з Катериною Арагонською і одружитися з Ганною Болейн; 2 сезон – ситуація зі спадкоємцем ще більше ускладнюється, Генріху доводиться стати дуже спритним у вирішенні сімейних справ; 3 сезон – у країні велике повстання, викликане невдоволенням церковними реформами, важливим персонажем у справах сімейних та політичних стає також міністр Кромвель (багато хто може пам’ятати зі шкільного курсу історії, чим для нього закінчилася його активність); 4 сезон – крім сварок зі своїми дружинами, король також зайнятий війною Англії та Франції. Події відбуваються у першій половині 16 століття. У ролях Джонатан Ріс-Маєрс, Наталі ДормерАннабелль Волліс, Джоелі Річардсон і зовсім ще молодий Генрі Кавілл.

 

Доктор Хто (Doctor Who) 1963—1989, 2005 – …

топ британських серіалів

Унікальний серіал, де виконавець головної ролі постійно змінюється. Не тому, що новий контракт його не влаштовує, а тому, що в цьому сам концепт історії: доктор, найрозумніший інопланетний мандрівник у часі та просторі, періодично регенерує і при цьому змінює зовнішність. Саме тому серіал триває вже кілька декад без проблемної зміни виконавця головної ролі (на даний момент є чотирнадцять лікарів). Найтриваліший науково-фантастичний серіал в історії розповідає про постійну боротьбу зі злом та несправедливістю. Проєкт має п’ять серіалів-відгалужень, про один з яких ми розповімо нижче.

 

Лютер (Luther) 2010 – 2019

топ британських серіалів

Є різні підходи до побудови детективної історії: іноді злочинець невідомий і детектив розшукує його разом із глядачами; іноді глядачі знають, хто злочинець, і дивляться, як саме детектив намагається знайти його. У цьому шоу детектив Джон Лютер шукає злочинця, який вже відомий для аудиторії. Але те, що дозволяє окремим детективним проєктам виділитися на тлі багатьох інших, це підхід до зображення центрального персонажа. У “Лютері” це опрацьовано з особливою ретельністю – головний герой на варті закону, проте через масу проблем в особистому житті він перебуває в стані постійної спокуси перевищити допустимий поріг. Борець із злочинністю, який сам ходить по краю – цей типаж вже припав до душі глядачам у “Декстері” та “Шерлоку”, про який згадували вище, а талант Ідріса Ельби допоміг розкрити персонажа у всій повноті палітри.

Читайте також: Рецензія на фільм, який став фіналом серіалу “Лютер”

 

Порожня корона (The Hollow Crown) 2012 – 2016

Цикл екранізацій п’єс Шекспіра, які умовно можна назвати історичними. Суворої відповідності історії в них немає, але основою стали події епохи середньовіччя, XV століття, коли битва за владу включала не лише придворні інтриги, а й кровопролитні битви. У серіал входять фільми «Річард II», «Генріх IV. Частина 1», «Генріх IV. Частина 2» та «Генріх V» у головних ролях у яких виступив увесь колір британського кіно: Том Гіддлстон, Бенедикт Камбербетч, Бен Вішоу та Джеремі Айронс.

 

Да, господин министр (Yes, Minister) 1981 – 1984

Да, господин премьер-министр (Yes, Prime Minister) 1986 – 1988

топ британських серіалів

Британська політична сатира, кожна серія якої завершується покірною фразою помічника: “Так, пане міністре” (а пізніше і “Так, пане прем’єр-міністре”). Знятий у чотирьох стінах студії без значної кількості персонажів, проєкт смішно показує імітацію бурхливої діяльності від вищих чинів в уряді. Як не потрапити під шквал критики, але водночас нічого істотного і не робити? Як залишатися м’якотілим і нерішучим, але не позбутися місця та кар’єри? З того часу було знято чимало фільмів та серіалів на цю тему, проте цей серіал BBC досі виглядає актуальним та смішним.

 

Шоу Фрая і Лорі (A Bit of Fry & Laurie) 1989 – 1995

топ британських серіалів

Ще одна класика британського гумору – набагато відоміша за рахунок двох персоналій у її центрі. Набір скетчів, часто абсурдних та ірраціональних, не завжди кумедних, та чого вже там, не завжди зрозумілих. Деякі мініатюри змушують сміятися в голос, після деяких глядач лише м’яко усміхнеться, намагаючись зрозуміти задум авторів. Але відірватися від перегляду неможливо і через 30 років після виходу серіалу на екрани.

 

Торчвуд (Torchwood) 2006 – 2011

топ британських серіалів

Одне з відгалужень “Доктора Хто”, яке також набуло значного сольного успіху. Дія перегукується з тим, що відбувається в основному серіалі, але центральна лінія своя. Торчвуд – назва інституту (вигаданого), який займається дослідженням надприродного та інопланетного. Заснований він з ініціативи королеви Вікторії для того, щоб боротися з ворогами з космосу та освоювати нові території (адже колонізувати можна не тільки те, що знаходиться на Землі). Доктор Хто у цій парадигмі також є ворогом Корони.

 

Година (The Hour) 2011 – 2012

топ британських серіалів

“Година” – це новинне шоу, яке покриває гострі політичні питання. Час важкий для висвітлення – 50-ті роки, Суецька криза, при цьому на журналістів іде тиск з приводу того, які події можна обговорювати в прямому ефірі і якою має бути подача інформації. Крім того, Mi-6 не спить і підозрює, що на програмі працює радянський шпигун. Серіал BBC сучасного про BBC минулого – драматичний, захоплюючий, відвертий.

 

Вбиваючи Єву (Killing Eve) 2018 – 2022

топ британських серіалів

Творець серіалу Фібі Воллер-Брідж явила світові чергове диво після “Флібег”. Взявши за основу серію романів Люка Дженнінгса, вона створила один із найкращих жіночих дуетів на екрані останнього часу. Психопатична вбивця-найманка, яка працює на загадкову організацію, мети якої поки що незрозумілі, зустрічає скромну робітницю секретної служби, зайняту рутинною роботою аналітика. І ця зустріч стала каталізатором до того, щоб обидві жінки відкрили в собі щось раніше невідоме. Щоправда, принагідно це збільшило кількість жертв серед мирного населення та агентів спецслужб до максимуму.

Іронічний, гострий, свіжий, непередбачуваний серіал тримав ідеальний темп два сезони, але у третьому відверто ослаб, перетворившись на самопародію та відверто комедійне шоу. Перші два сезони, зрозуміло, також не були зразком документальної точності, проте за стилем більш тяжіли до шпигунського трилера, добре присмаченого чорним гумором. У третьому сезоні залишився лише гумор, решта тепер лише у наших спогадах (над кожним сезоном працює новий сценарист). Четвертий сезон став для шоу фінальним.

Читайте також: Найкращі серіали про маніяків та серійних убивць

 

Гуща подій (The Thick of It) 2005 – 2012

топ британських серіалів

Після виходу фільму “Смерть Сталіна” режисера Армандо Яннуччі активно критикували в рф за те, як він обійшовся з політичними та військовими персонажами часів 50-х років у СРСР, говорячи про те, що з політичною елітою США та Британії він би так не вчинив. Але це просто тому, що ці “критики” не бачили, як Яннуччі знищив британських політиків у серіалі “Гуща подій”. Якщо в “Так, пане міністре” діяльність уряду представлена окозамилюванням і пасивним ухиленням від відповідальності, то в цьому шоу політики займаються відвертим абсурдом, смачно присмаченим добірним матом.

Чотири сезони, зняті у псевдодокументальному стилі (мок’юментарі), вилилися також у повнометражний спіноф “У петлі”.

 

Гордість і упередження (Pride and Prejudice) 1995

топ британських серіалів

Драматичний мінісеріал за однойменним романом Джейн Остін. Кохання та соціальна нерівність: у старшу з п’ятьох сестер Беннет закохується багата молода людина. Але його сестри та його друг, також молодий і багатий, не схвалюють захоплення містера Бінглі. Між ним і місіс Беннет, на їхню думку, лежить прірва, адже сімейство Беннет бідне. Друг, містер Дарсі, багатий джентльмен, підтримує цю логіку, проте раптово сам закохується в одну із сестер. Що переможе, дворянські амбіції чи справжнє почуття?

У сьомій за рахунком екранізації роману одну з ролей (містер Дарсі) виконує Колін Ферт.

 

Рим (Rome) 2005 – 2007

топ британських серіалів

Масштабний (і дуже дорогий) історичний серіал, який розповідає про політичні інтриги часів Стародавнього Риму. Цезар здобуває славу переможного воєначальника та підтримку народу Риму, а сенату це не подобається. Давній друг Цезаря Помпей поступово відходить від підтримки і починає по-справжньому ненавидіти його. У шаленій боротьбі за владу найвитриманіші та найраціональніші люди можуть почати говорити на чорне біле, а тому дуже скоро Цезаря оголошено поза законом, йому оголошують ультиматум, а там уже й до бойових дій близько.

Серіал успішно поєднує лінії розповіді про великих історичних постатей та звичайних солдатів і жителів Риму, показуючи стародавній світ у всій його складності та різноманітності. Дорослий рейтинг проекту дозволив йому використовувати сцени сексу та насильства, що також значно посилило реалізм того, що відбувається на екрані.

 

Суто англійський скандал (A Very English Scandal) 2018

топ британських серіалів

Мінісеріал, що базується на книзі про кар’єру політика Джеремі Торпа (Г’ю Грант), якого звинуватили у змові з метою вбивства свого колишнього коханця (Бен Вішоу). Зважаючи на те, що на дворі стояли не настільки розкуті 70-ті, подібний скандал легко міг коштувати політичної кар’єри.

Серіал був тепло зустрінутий і глядачами, і критиками, а Бен Вішоу за свою роль зібрав непоганий урожай нагород («Еммі», «Золотий глобус», «Вибір телевізійних критиків» та BAFTA).

 

Міс Марпл Агати Крісті (Miss Marple) 1984 – 1992

топ британських серіалів

Максимальна концентрація всього класичного та британського: Агата Крісті, англійський детектив, міс Марпл та BBC. Навряд чи могло так вийти, що ви не бачили жодного епізоду цього серіалу. Втім, детективи Агати Крісті настільки часто екранізують у різних форматах, що сюжети з цього серіалу ви цілком могли бачити в екранізаціях інших країн і режисерів.

Дванадцять серій відтворили всі дванадцять романів письменниці про міс Марпл. Виконавиця її ролі Джоан Гіксон за свою визначну роботу була нагороджена Орденом Британської імперії.

 

Довгі роки (Years and Years) 2019

топ британських серіалів

Послідовники “Чорного дзеркала” перевершили своїх натхненників. Якщо “Дзеркало” розповідало про те, до чого людство довели технології, то “Довгі роки” показали до чого в принципі докотився цей світ. І хоча футуристичні сценарії вигадані, реальні передумови для них (перемога Трампа, окупація України Росією, популізм у політиці та екологічні катастрофи) настільки тривожні, що вигадане майбутнє не сприймається як щось нереальне.

 

Чорна гадюка (Blackadder) 1983 – 1989

топ британських серіалів

Історична комедія з неповторним Роуеном Аткінсоном в головній ролі (він же виступав і співавтором сценарію). Цей актор найбільш відомий за роллю містера Біна в однойменному серіалі, проте в “Чорній гадюці” він показав свою аристократичну сторону, яка так вміло приховується в серіалі для недалекого розтяпу Біна.

Едмунд Блекеддер (його прізвище і перекладається як чорна гадюка) виступає антигероєм у різних історичних епохах (середньовіччя, XIX століття, Перша світова), а його помічник Болдрік невідступно слідує за ним. Використовуючи реальні історичні особистості, творці серіалу вигадували альтернативні відгалуження історії. Не забуваючи, щоб це було дуже смішно.

 

Офіс (The Office) 2001 – 2003

топ британських серіалів

Куди більш відомою версією цього проекту є американська за участю Стіва Карелла та Джона Кразінські, про що нескінченно жартує Рікі Джервейс на церемоніях вручення Золотого глобуса, Еммі та багатьох інших телевізійних нагород. Робить він це тому, що автором оригінального проекту, що передував американському, є він сам. Британський “Офіс” від BBC значно коротший (“якість, а не кількість, ось що має значення”, як каже сам Джервейс), але не менш смішний. Крім того, він був першим.

Офісне життя з усіма його безглуздими подіями та переборами: самозакоханий тупий начальник, службові романи, інтриги колег, корпоративи, п’янки та протирання штанів до шести нуль нуль. Джервейс виконує головну роль, а серед знайомих осіб тут також можна побачити молодого Мартіна Фрімена.

Читайте також: Найкращі комедійні серіали 21 століття

 

Темні матерії (His Dark Materials) 2019 – 2022

мтоп британських серіалів

Екранізація трилогії Філіпа Пулмана про паралельні світи, чарівників, циганів, відьом і броньованого ведмедя. Дитяча історія поставлена на високому технічному рівні та з ретельним опрацюванням деталей. Дівчинка живе зі своїм дядьком в Оксфорді, але її життя змінюється, коли вона зустрічає Марісу Колтер. Тепер вона подорожує до Лондона та на Північний полюс, зустрічаючи на шляху найнесподіваніших істот.

У серіалі знялися Рут Вілсон, Джеймс Макевой, Ендрю Скотт, а головну роль виконала юна Дафні Кін.

 

Вершина озера (Top of the Lake) 2013 – 2017

топ британських серіалів

Два сезони були розділені значною дистанцією в чотири роки. Детектив (Елізабет Мосс) повертається з Австралії до рідного міста в Новій Зеландії, щоб відвідати хвору матір. У цей час зникає маленька вагітна дівчинка (12 років), і Робін Гріффін береться за розслідування. Воно не тільки важке саме по собі, але ще й висмоктує сили з детектива за рахунок важких спогадів з тих часів, коли вона жила тут ще підлітком.

У другому сезоні додається напарник детективу, а з помітних постатей акторів до серіалу додається Ніколь Кідман.

 

Картковий будинок (House of Cards) 1990

топ британських серіалів

До виходу першого власного серіалу Netflix з Кевіном Спейсі та Робін Райт у головних ролях, у 1990 році вийшов британський його прототип з Ієном Річардсоном у головній ролі. Чотирьохсерійний мінісеріал за книгою Майкла Доббса розповів про боротьбу за владу в консервативній партії Великобританії (дія відбувається після відходу Маргарет Тетчер). Френсіс Уркхарт очікує на підвищення, але не отримує його. У відповідь він починає плести інтриги, гідні Макіавеллі.

 

Планета Земля (Planet Earth) 2007

топ британських серіалів

Завершуємо добірку ми не художнім серіалом, але шоу виключно високої якості. Найдорожчий документальний серіал в історії ВВС також є другим у рейтингу топових телевізійних серіалів від IMDb. 11 серій проекту покриває всі природні зони планети – гори, моря, дощові ліси, пустелі, печери, джунглі та обидва полюси. Навіть якщо ви не любителm зйомок дикої природи, повірте, ви все одно будете в захваті.

Серіал озвучив Девід Аттенборо, найвідоміший ведучий і натураліст, а колись і головний менеджер ВВС.

Читайте також:

Найкращі серіали всіх часів за версією IMDb

Найкращі серіали HBO

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі