kinowar.com

50 найкращих мультфільмів всіх часів

Найкращі мультфільми всіх часів

Часто можна почути, що є мультфільми для дітей, а є мультфільми для дорослих. На нашу думку, усі мультфільми для дітей. Тому що коли дорослий дивиться мультфільм, він знов на деякий час стає дитиною – у цьому головна магія анімації.

До списку найкращого увійшло:

  • тільки повнометражні мультфільми (за деякими винятками, які ми будемо належним чином коментувати)
  • всі жанри, країни та режисери – обмежень немає (крім єдиного, яке всім зрозуміле). Також не має значення техніка виконання – мальована, комп’ютерна, пластилінова, лялькова тощо.
  • допускається частина ігрового формату з живими акторами, але якщо вона не домінує (тому не увійшли “Хто підставив кролика Роджера” або “Крутий світ”)
  • порядок у списку значення не має – це просто добірка найкращого у світовій анімації

Отже, kinowar.com презентує 50 найкращих мультфільмів всіх часів.

Душа (Soul) 2020

найкращі мультфільми в історії

Pixar Animation Studios вміють творити дива. У Джо, шкільного вчителя музики, є мрія – грати джаз. Він втрачає шанс за шансом, аж ось доля посміхнулася йому, і його взяли в серйозний бенд. Незабаром виступ, усії потаєнні мрії здійснілись, Джо летить по вулицям, не дивлячись собі під ноги, і падає у відкритий люк, після чого опиняється на небесах. Але це тільки початок картини – тепер йому потрібно повернутися до життя, адже обдарований музикант ніяк не може второпати, як це так, бути настільки близьким до втілення своєї мрії і зупинитися за крок до неї.

Як спромогтися за такою певної міри простенькою сюжетною лінією сховати роздуми про життя і смерть, сенс буття, пріоритети у житті, тягу артиста до мистецтва? Як це зробити за допомогою спрощених анімаційних фігурок, які зображують душі тих, хто потрапив до раю? Це і є диво від Pixar – взяти просту історію і зробити її незабутньою.

Небесна музика від Трента Резнора і Аттікуса Росса.

 

Рибка Поньо на кручі (Ponyo on the Cliff by the Sea) 2008

найкращі мультфільми в історії

У цій статті буде багато Хаяо Міядзакі, адже який це огляд найкращого у анімації без японського гуру. Якщо ви подивилися 2-3 його твори, то навряд чи ви будете на цьому зупинятися. Політ фантазії абсолютно некерований, образи з’являються нізвідки і вражають своєю множинністю та різнобічністю, передбачити розвиток подій дуже складно, нехай ти і розумієш, що анімація Міядзакі дуже душевна та добра, а тому все, найімовірніше, рухається до хепі-енду. Але тут, на відміну від Disney, щасливий фінал можна і не побачити. А навіть якщо хепі-енд присутній, то шлях до нього не такий прямолінійний, як у західних мультфільмах.

Чарівна рибка Поньо хоче стати людиною після зустрічі із хлопчиком Сооске. Хлопчик із мамою живуть на березі (батько Сооске – капітан рибальського судна і майже завжди в морі). Зворушлива історія дружби, яка долає і стихію, і чаклунство, і підступи ворогів, особливо вражаюче виглядає на тлі нестандартної та дуже детально промальованої анімації студії Ghibli.

 

Аномаліза (Anomalisa) 2015

найкращі мультфільми в історії

Коли ми чуємо словосполучення “ляльковий мультфільм”, ми зазвичай уявляємо не надто надихаюче видовище – образотворчу мову цих стрічок глядач не те щоб звеличує. Проте, технології та фантазія художників крокують уперед, і лялькова анімація здатна творити чудеса. Особливо, якщо до неї додається сценарій та режисура Чарлі Кауфмана.

Доросла історія про письменника, який важко знаходить контакти з іншими людьми. Але одного разу він зустрічає її – Лізу. І життя його змінюється…

Цікаво також, що спочатку гроші на мультфільм збирали на Kickstarter. Щоправда, суми трохи більше ніж 400 тисяч доларів на повний метр не вистачало, і компанія Starburns Industries збільшила бюджет до 8 мільйонів, побачивши, як люди відгукнулися на ідею проекту.

 

Незрівнянний містер Фокс (Fantastic Mr. Fox) 2009

найкращі мультфільми в історії

Подібно до іншого режисера великого кіно Тіма Бертона, Вес Андерсон також має слабкість до повного метра у форматі анімації. Причому лялькової. Талановиті люди талановиті в усьому, а талановиті режисери здатні впоратися з будь-яким форматом подачі історії. Казку норвежця Роальда Даля Андерсон підносить глядачеві у своїй неповторній тонкій, душевній, трохи іронічній манері.

Щоб усе вийшло якнайкраще, ролі озвучують такі величини як Меріл Стріп, Джордж Клуні, Білл Мюррей та Віллем Дефо. Історія підприємливого лиса-злодія, якого ловлять, який тікає, який дає обіцянки дружині, але який все одно стає на слизьку доріжку нових авантюр…

 

Життя Кабачка (Ma vie de Courgette) 2016

найкращі мультфільми в історії

Дев’ятирічний хлопчик на прізвисько “Кабачок” випадково вбиває свою матір-алкоголічку і тепер змушений перебувати у притулку для сиріт. Досить безрадісний початок для мультфільму, але не усі мультфільми є суто дитячими, не усі є чимось безтурботним та життєрадісним. Втім, все не так похмуро, як може здаватися. Хлопчик зближується з поліцейським, який доставив його у притулок – він пише йому листи, а той навідує малого. Паралельно “Кабачок” намагається знайти справжніх друзів серед дітей у закладі – і у кожного з них є власна історія.

 

Король Лев (The Lion King) 1994

найкращі мультфільми в історії

Мультфільм, що подобається і дорослим, і дітям. За його мотивами поставлено мюзикл на Бродвеї. Оскари за найкращу пісню (Елтон Джон і Тім Райс) та найкращу музику (Ганс Циммер, його перший Оскар). Входить до списку 250 найкращих фільмів усіх часів за версією IMDb (і взагалі у всі списки найкращого, як, наприклад, у цей наш). Була знята і друга частина (а потім і третя), але незважаючи на їхню непогану якість, з успіхом першого фільму тягатися їм, зрозуміло, було нереально.

Історія Гамлета, викладена в анімаційному форматі у світі африканської фауни (при цьому фінал помітно оптимістичніший). Підступний брат короля вбиває його. Сина короля, левеня Сімбу, рятують, проте йому доводиться вирушити у вигнання, де він знайде справжніх друзів. Але скільки б він та його нова компанія не проповідували філософію хакуна матата, день усвідомлення необхідності помсти все одно настане. І розпочнеться боротьба за те, щоб повернути трон законному власнику.

У 2019 році було знято повнометражний ігровий фільм “Король Лев”. Втім, його у повній мірі можна вважати анімаційним, зважаючи на те, що всі тварини нарисовані, нехай і на помітно більш технічному рівні, ніж це було у класичній стрічці. Розрахунок виявився вдалим: пройшла чверть століття з моменту появи попередньої версії історії, з’явилося ціле покоління, яке надто молоде, щоб її пам’ятати.

Король Лев (The Lion King) 2019

найкращі мультфільми в історії

Деякі глядачі, звісно, відразу після вихіду фільму почали розповідати про “вбите мистецтво”, “вбите дитинство” та інші жахіття, які вчинила бездушна голлівудська машина, посилаюсь на те, що от раніше, оце був “Король Лев”, а тепер, звичайно, намальовано непогано, але це ж зовсім не те. Подібні відгуки у нас викликають нудоту або позіхання. Якщо вилізти із корабля ностальгії та подивитися на речі реально, рівень зображення історії настільки неймовірний, що у 1994 році ми б збожеволіли, якщо б таке на екрані побачили.

Режисурою займався Джон Фавро, який подарував усім фанам Зоряних війн “Мандалорця” та який знається на тому, як витримувати канони та дбайливо ставитися до спадщини минулих поколінь. Отже, і до викладення історії навряд чи могли бути запитання. Підтвердженням цього є також і 1.7 мільярди доларів касових зборів.

 

Франкенвіні (Frankenweenie) 2012

найкращі мультфільми в історії

Якщо Тім Бертон знімає мультфільм, то це буде не про світ з веселкою та єдинорогами. А навіть якщо і буде про нього, то і веселка, і єдинороги все одно не будуть надто променистими. Тому історія про хлопчика Віктора Франкенштейна, який воскресив свого собаку задля участі в конкурсі в школі, знята в монохромі та рясніє персонажами зомбі зі світу тварин.

Але не варто надто переживати – як часто буває у Бертона, навіть найстрашніші істоти можуть бути дуже милими. Нехай і не всі персонажі цієї чудової казки так гадають.

Студія Disney навряд чи може дозволити похмуру розв’язку (та й кульмінацію) навіть такому темному генію як Бертон, а тому сірий мультфільм про собаку, що повернувся зі світу мертвих, викликає лише посмішки та розчулення.

 

У пошуках Немо (Finding Nemo) 2003

найкращі мультфільми в історії

Один з найвідоміших фільмів Pixar Animation. “У пошуках Немо” трохи не дійшов до мільярда у касових зборах лише тому, що на дворі був 2003 рік, і обсяг прокату та рівень інфляції долара ще не досягли поточного рівня.

До речі, трохи про Pixar Animation. Сьогодні її ім’я щільно асоціюється з Walt Disney Pictures (що логічно, оскільки останні її придбали), проте не всі пам’ятають, що заснована вона ще в 1979 році. І не кимось, а самим Джорджем Лукасом. У 1986 році компанію викупив Стів Джобс за сміховинні 5 мільйонів доларів («Історія іграшок», «Пригоди Фліка», «Корпорація монстрів» та «У пошуках Немо» зібрали 2.5 мільярда доларів – це більше, ніж будь-яка інша анімаційна студія за всю історію). Лукас хотів 30 мільйонів, але на той момент він був на стадії розлучення, а в Голлівуді це дуже дорого. У 2006 році Джобс продав Pixar Disney за 7.4 мільярда доларів. Іншими словами, iPhone – не єдина крута штука, яку зробив Стів Джобс.

Але повернемося до рибки Немо. Секрет успіху історії про пошуки зниклої рибки – грамотний розподіл гумору, динаміки, зворушливої, нехай і простої історії та цікавих характерів. Рибка Дорі, що миттєво забуває, що з нею відбувалося щойно, наприклад – чудова ілюстрація такого розподілу.

 

Авріл і підроблений світ (Avril et le monde truqué) 2015

найкращі мультфільми в історії

Уявіть собі, що Франція (і весь світ паралельно) застрягли у 19 столітті з погляду науки, а керує цим усім Наполеон (але не той самий, а його спадкоємець, вже Наполеон V). А все тому, що вчені (включаючи найвідоміших, на кшталт Ейнштейна та Герца) містичним чином зникають. Виною всьому – пошуки “абсолютної сироватки”, що дає солдатам суперсилу, і безмежна фантазія Жака Тарді, за чиїми графічними романами весь цей епічний стимпанк і поставлений.

Співвідношення бюджету та зборів цього французького анімаційного шедевра абсолютно катастрофічне (при витратах більш ніж у 12 мільйонів фільм не зібрав і півмільйона у прокаті), зокрема тому, що одну з ролей озвучує, наприклад, Маріон Котійяр. Але як відомо, гроші – це ще не все (і навіть не найголовніше). Найголовніше – любов і визнання фанатів, яких у пригод дівчинки Авріл, яка розшукує своїх батьків-вчених, тепер достатньо.

 

Кубо і легенда самурая (Kubo and the Two Strings)

найкращі мультфільми в історії

Ще один потужний ляльковий мультфільм, де на озвучуванні неймовірний зірковий ансамбль – Шарліз Терон (до речі, її голосом розмовляє мавпа, що на фото вище), Меттью МакконехіРуні МараРейф Файнс. Кубо має битися з духами минулого, які повернулися, щоб помститися. На його боці лише двоє – вже згадана вище мавпа та бойовий жук. Тому для рівного бою Кубо повинен відшукати обладунки свого батька-самурая. Його батьки з великого роду, а тому і обладунки наділені магічними властивостями.

 

Твоє ім’я (Kimi no na wa) 2016

найкращі мультфільми в історії

Японська анімація – це не лише Хаяо Міядзакі. Макото Сінкай доводив це неодноразово (“П’ять сантиметрів за секунду”, “Діти, що женуться за зорями”, “За хмарами”). На цей момент, мабуть, вершиною його творчості став мультфільм “Твоє ім’я”. Обласканий нагородами (і не тільки японськими), він також зайняв місце у тому ж списку 250 найкращих фільмів усіх часів від IMDb, відносно новий аніме зібрав понад 350 мільйонів доларів у світовому прокаті, обігнавши навіть “Віднесених привидами”.

Двоє японських молодих людей переселяються в тіла один одного після низки дивних подій. Але чому це відбувається і що із цим треба робити? Адже спочатку все здається куди веселіше та цікавіше, ніж у звичній нудній старій оболонці, але потім обов’язково починаються збої у програмі веселощів.

 

Зоотрополіс (Zootopia) 2016

найкращі мультфільми в історії

Одне з творінь студії Disney, яке не залишило шансів на нелюбов. Світ тварин, які живуть в окремому місті та займаються цілком собі легітимними професіями від водія до поліцейського, продуманий і створений не лише з любов’ю, а й з педантичністю документаліста. Враховані були розміри тварин, їхня манера поведінки, характер, те, як вони вписуються у довкілля. І все це з легкістю та чудовим гумором.

Можна скільки завгодно звинувачувати Disney у шаблонності, але вони постійно знаходять щось нове як у анімаційних лекалах, так і в самих концепціях нових історій. Можна говорити про передбачуваність і обов’язковий хепі-енд, але складно ігнорувати сімейну аудиторію, коли вона приносить тобі більше мільярда доларів (шостий за касовими зборами мультфільм в історії). Можна ігнорувати Оскар за найкращий повнометражний анімаційний фільм (і саме поняття Оскар), мотивуючи це тим, що кіноакадемія вже не та, і що вона скотилася в болото політкоректності, і що вона давно вже нічого доброго не давала тим, хто цього по-справжньому заслужив ; і ми навіть не будемо з цим сперечатися. Але поклавши руку на серце: невже ви справді готові сказати, що вам не сподобався цей чудовий мультфільм?

 

Ернест і Селестина (Ernest et Célestine) 2012

найкращі мультфільми в історії

Спільні зусилля бельгійських та французьких аніматорів, що екранізували серію дитячих книг від Габріель Венсан. Габріель і письменниця, і художниця, а тому аніматори мали пряме джерело натхнення, яке потрібно було лише належним чином перенести на екран.

Селестина – це миша, і їй постійно розповідали у дитячому будинку про те, що ведмеді страшні та погані. Але вона не вірила розповідям, а тому згодом не лише зустріла такого ведмедя у зовнішньому світі, а й потоваришувала з ним.

Дуже зворушлива та винахідлива дитяча історія.

 

Суперсімейка (The Incredibles) 2004

найкращі мультфільми в історії

Коли анімаційна стрічка збирає 663 мільйони доларів, її сіквел неминучий. У випадку з “Суперсімейкою”, щоправда, він вийшов аж через 14 років (нині це нереальний проміжок часу, повний перезапуск “Спайдермена” стався через п’ять років).

Супергерої – теж люди. Вони хочуть спокою та сімейного затишку. Раніше вони рятували планету від вселенського зла, а тепер готують обід і читають газету. Думаєте, мультфільм про це буде нудним? Його творці подумали так само і трохи розбавили битвою з суперзлодієм і порятунком світу внадцяте. А головне, не забули додати помітну кількість файних жартів.

 

Червона черепаха (La tortue rouge) 2016

найкращі мультфільми в історії

Чудовий мультфільм від японської студії Ghibli, з якою раніше постійно працював Хаяо Міядзакі. Після того, як легенда залишила світ анімації (але потім повернулася для ще одного фільму), це перший проект студії, для втілення якого був запрошений французький режисер Міхаель Дудок де Віт.

Чоловік опиняється на безлюдному остріві і намагається, ясна річ, його покинути. Але велика червона черепаха робить усе, щоб він не міг це зробити. У відповідь чоловік залишає її лежати перевернутою на березі. Помста може обернутися смертю черепахи, але дія притчі йде зовсім в інший бік.

Чудова повільна розповідь, в якій повністю відсутня людська мова (при цьому звуки та вигуки у фільмі є).

 

Корпорація монстрів (Monsters, Inc.) 2001

найкращі мультфільми в історії

Ще один веселий шедевр від Pixar. Що, якщо монстри існують? Що якщо вони справді ховаються у шафах та лякають дітей? Але якщо вони це роблять не для власної розваги, а для того, щоб виробляти з дитячих криків енергію для свого світу?

Проблема в цьому випадку лише одна: якщо діти знайдть шлях до світу монстрів, вони стануть для нього справжньою проблемою. Тому що їхні крики можуть спричинити збої в роботі енергостанцій. Але виявилося, що і без проникнення ситуація погіршується – все більше дітей перестає боятися страшних монстрів із корпорації. А це означає, що їхньому світові загрожує серйозна енергетична криза.

 

Мандрівний замок (Hauru no ugoku shiro) 2004

найкращі мультфільми в історії

Під час підготовки задуму мультфільму Міядзакі надихався дуже різними речами, проте особливий вплив на нього справила війна в Іраку. Легендарний майстер анімації – переконаний пацифіст, антивоєнні мотиви у його творчості – явище поширене. Солдати в чужому місті, величезні пустки, похмура обстановка подорожі разом із замком – все це навіює тривогу, властиву воєнному часу.

Молода дівчина отримує прокляття від Відьми Пустирищ. Тепер Софі за виглядом і манерою руху більше схожа на бабусю. Щоб звільнитися від чаклунства, вона приходить до замку могутнього, хоч і юного мага Хаула. Проте закляття надто складне, навіть сама чаклунка не може його зняти. Більше того, з часом виявляється, що чаклунські чари лежать не тільки на Софі, а й на інших мешканцях замку.

 

Історія іграшок (Toy Story) 1995

найкращі мультфільми в історії

Можна сказати, що це мультфільм, який змінив все. Вперше повнометражний мультфільм повністю тривимірно змодельований на комп’ютері. Вперше він зібрав таку касу (при бюджеті в 30 мільйонів збори в 373 мільйони доларів – і це далекого 1995 року, не дивно, що він став найкасовішим фільмом року). Вперше мультфільм номінувався на Оскар за найкращий оригінальний сценарій. Сумарно три частини “Історії іграшок” зібрали в прокаті 1 мільярд 933 мільйони доларів (при цьому третина зібрала більше мільярда) і відчинили двері для анімації нового рівня. Якщо ви проаналізуєте касові збори будь-якого року останнього десятиліття до ковіду, ви виявите в топ-10 мінімум 2-3 мультфільми. Успіх “Історії іграшок” тому одна з причин.

Том Хенкс і Тім Аллен озвучили головних персонажів історії живих іграшок звичайного хлопчика, які так переймаються тим, що нові подарунки витіснять старих улюбленців. Режисер Джон Лассетер, один із засновників студії Pixar, отримав почесний Оскар за розробку та впровадження надихаючих нових технологій, які уможливили зйомку повнометражних комп’ютерних мультфільмів (також він причетний до створення “Тачок”, “Корпорації монстрів” та багато іншого). Виконавчий продюсер Стів Джобс.

 

Токійські хресні (Tôkyô goddofâzâzu) 2003

найкращі мультфільми в історії

Це, звичайно, не Міядзакі: більш прямолінійно, не так тонко, немає тієї унікальної атмосфери. З іншого боку, в цьому також величезний плюс: ближче до сучасного життя, менше міфології і більше суворої реальності, а головне – щось новіе і нестандартне, адже яким би Міядзакі не був генієм, він все одно не може хоча б мінімально не повторюватися.

Сатосі Кон виступив і режисером, і сценаристом фільму. На жаль, ми можемо подивитись лише чотири його повнометражні роботи – Сатосі помер у 2010 році він раку підшлункової залози. В “Токійських хресних” розповідається історія трьох бомжів – дорослого чоловіка, який втратив сім’ю, трансвестита, який страждає від неможливості бути матір’ю, і юної дівчини, яка залишила будинок, за її словами, за власним бажанням. Разом вони знаходять немовля на смітнику і стають його тимчасовими батьками. У той час, як чоловік і дівчина наполягають на зверненні до поліції, трансвестит просить дати шанс побути матір’ю хоча б день. Та й повернути дитину справжнім батькам виявляється не так просто, як здавалося б на перший погляд. Місія обертається справжньою пригодою – з мафією, інтригами, розбитими парами і долями, суїцидом, каяттям та нескінченною боротьбою за краще життя.

Дуже свіжа хвиля в анімації, по-справжньому дорослий мультфільм, нехай і з класичним нальотом наївності японського аніме.

 

Вітер дужчає (Kaze tachinu) 2013

найкращі мультфільми в історії

На наш дуже суб’єктивний погляд, це найкращий мультфільм Хаяо Міядзакі. Не найвідоміший, не найулюбленіший армією фанатів японського майстра, він не має найвищих балів на IMDb, Metacritic і Rotten Tomatoes, проте він найдоросліший, тривожний, сумний і багато в чому навіть трагічний.

Історія хлопчика, який мріяв будувати літаки, періодично через роки зустрічався уві сні зі своїм кумиром-конструктором, навчався літакобудування, робив свої перші кроки в професії, а потім і досяг перших успіхів, була б звичною захоплюючою казкою від Міядзакі. Але це не просто історія мрії та важкої наполегливої ​​роботи. Це ще й історія кохання та непростих стосунків. З огляду на те, що дія періодично розгортається на тлі війни та стихійного лиха, почуття тривоги не залишає під час усього перегляду. Світла печаль змінюється тугою, сумом, розчаруванням, і незважаючи на традиційно позитивний посил японського аніматора, щось важке залишається у ваших грудях, горлі, голові та очах.

Як завжди, крім власних графічних новел, автор використав для натхнення та побудови сюжету книги японських та європейських письменників (зокрема, Тацуо Хорі “Вітер дужчає” та Томас Манн “Зачарована гора”). Асоціативно нам також спадає на думку твір ще одного німця – “Три товариші” Еріха Марія Ремарка.

 

Ральф-руйнівник (Wreck-It Ralph) 2012

найкращі мультфільми в історії

Людина, яка знімала “Сімпсонів” та “Футураму” (Річ Мур) просто не може зняти щось несмішне. Історія руйнівника із гри в автоматі, який образився і пішов громити все вже в інших іграх, вийшла настільки смішною та винахідливою, що зібрала майже півмільярда у прокаті та прогнозовано отримала другу частину.

Ще один приклад того, що Disney – це не тільки сльозливі історії без перцю та зі слинявим хепі-ендом (хоча найчастіше це саме так, що там казати – але ми все одно любимо цю студію).

 

Мері та Макс (Mary and Max) 2009

найкращі мультфільми в історії

Якщо згадуючи лялькові мультфільми, ми відчуваємо гримасу болю на власному обличчі, то що вже казати про мультфільми пластилінові? Є, ясна річ, і смішні, і майстерно зроблені технічно, але спочатку мозок підкидає зовсім інші, куди сумніші картини.

Проте, “Мері та Макс” – зовсім не той випадок. За технікою та образами прогрес світової анімації цілком очевидний з перших кадрів. Втім, куди більше захоплює наповнення художнє: історія листування двох людей, дівчинки 8 років із Австралії та дорослого чоловіка (44 роки) із Нью-Йорка. Дівчина живе в невеликому передмісті Мельбурна, чоловік страждає на синдром Аспергера (пов’язане з проблемами у спілкуванні та взагалі соціальній взаємодії) та ожиріння. Листування триває 18 років. Як це часто буває (нехай це іноді здається неймовірним), історія заснована на реальних подіях.

Незалежні постановники (в даному випадку це австралієць Адам Елліот) мають значно більшу свободу самовираження, ніж великі студії, заточені під комерційну складову. А тому такої кількості тем на кшталт дискримінації, гомосексуальності, депресії та страхів, суїциду, комплексів на тлі хвороб та ожиріння, клептоманії та алкоголізму у мейнстримових мультфільмах ви просто не побачите. А тут все це є – і подано цікаво, захоплююче, з неабиякою порцією гумору (зрозуміло, що частіше чорного). Величезна кількість призів та номінацій, а також почесне місце у списку топ-250 IMDb.

 

Акіра (Akira) 1988

найкращі мультфільми в історії

Постапокаліптичне майбутнє від японського режисера Кацухіро Отомо (точніше, майбутнім це було у 1988 році, а тепер це вже минуле для нас). Все починається зі знищення Токіо ядерним ударом, після чого починається Третя світова війна. Через тридцять років, у 2019, війну закінчено, але не проблеми залишаються – корупція, злочинність, тероризм та інше. На тлі цього хаосу японські військові вирішують використовувати психічні надможливості психопата-байкера з банди гангстерів на мотоциклах. Цьому протистоять інші байкери та вчені-фізики.

Мультфільм здобув культовий статус та став проривом у світі анімації, особливо на фоні класичного Діснея, який на той час вкотре переробляв власні застарілі формули. Великі студії, і японські, і західні, зрозуміли, що анімація може бути більш жорсткою, реалістичною та дорослою, що це не тільки дитячий сегмент – і це може приносити прибуток.

 

Темний кристал (The Dark Crystal) 1982

найкращі мультфільми в історії

Добра та світла казка від двох титанів лялькової анімації та кіно – Джим Генсон (творець “Маппетів” та “Вулиці Сезам”) та Френк Оз (колега Генсона по “Маппетам”, режисер багатьох топ-комедій 80-х та 90-х, а також “голос” Йоди в “Зоряних війнах”).

Життя на планеті Тра охороняв магічний кристал. Після того як він розколовся, більшим його уламком заволоділи злі скекси. З його допомогою вони поглинали енергію з інших істот на планеті і забезпечували собі вічне життя. Їм протистояли добрі містики, але поступово лишилася єдина надія на рятівника з гелфінгів, якого визначив обряд містиків. Тепер йому доведеться вирушити у небезпечну подорож, щоб перемогти зло.

Через 37 років, у 2019 році, вийшов серіал-приквел цих подій (“Темний кристал: Доба опору”). Треба відзначити, що якість лялькової анімації дуже висока в обох проектах, і у більш пізньому, що зрозуміло, і у стрічки з 80-х – персонажі, їх рухи та деталі довкілля опрацьовані ретельно, винахідливо і з великою любов’ю.

 

Думками навиворіт (Головоломка) (Inside Out) 2015

найкращі мультфільми в історії

Черговий мультфільм студії Pixar – і черговий шедевр. Оскар за найкращий анімаційний фільм, місце в топ-250 IMDb і 850 мільйонів доларів зборів прокату – залізні підтвердження цьому. Але краще грошей, нагород та статусу каже сама за себе історія. Коли у голові кожної людини одночасно живуть сумніви, страх, радість, гнів та смуток, це цілком нормальна ситуація. Ми з цим щодня. Аніматори Pixar вирішили розкласти всі ці емоції на окремих персонажів у голові маленької дівчинки (і не лише її), щоб показати, як будь-яка життєва ситуація обробляється нашим мозком. І зробили це, як завжди, тонко та весело.

 

Аладдін (Aladdin) 1992

найкращі мультфільми в історії

Disney сильний створенням зворушливої ​​атмосфери навіть навколо простої історії. У студії завжди добре промальовані персонажі та вистачає гумору на весь хронометраж. Але в “Аладдіні” Disney сильний, насамперед, Робіном Вільямсом. Саме його Джин створив таку атмосферу безбашенного гумору та завзяття, так виділив цей мультфільм з низки романтичних історій про боротьбу добра зі злом та перемогу чистого кохання. Ніхто інший не зміг би створити такий образ невгамовної енергії та нескінченного оптимізму.

Два Оскара (за музику та пісню до фільму), Золоті глобуси, включаючи спеціальний для Вільямса за його роботу з голосом, величезні касові збори та, як це часто буває, не надто сильний сиквел. Мультфільм піднімає настрій, навіть якщо переглядаєш його вже далеко не вперше.

 

Ілюзіоніст (L’illusionniste) 2010

найкращі мультфільми в історії

А ось нарешті і ковток незалежного кіно. Спільне виробництво аніматорів різних країн зведене на студії Django Films в Единбурзі. Історія французького фокусника – ілюзіоніста – який опиняється у скрутній ситуації. Колишньої слави вже немає, та й хоча б знайти роботу непросто. Він їде в Шотландію і зустрічає, ясна річ, дівчину. Далі на них чекає маса спільних пригод, наповнених чаклунством (або просто його ілюзією). Зворушлива і нестандартно промальована історія, що зібрала нагороди Сезар, Національної ради кінокритиків США та European Film Awards, а також номінацію на Оскар.

Режисер – Сільвен Шоме.

 

Тачки (Cars) 2006

найкращі мультфільми в історії

Назад у мейнстрім – але який приємний і добрий. Така проста ідея – наділити машини характерами живих істот, але як складно її виконати на належному рівні. У Disney та Pixar це вийшло настільки вдало, що після суперуспішної першої частини ми побачили ще дві. І один бог анімації тільки знає, скільки їх попереду.

 

Острів собак (Isle of Dogs) 2018

найкращі мультфільми в історії

Після успішного досвіду з “Незрівнянним містером Фоксом” Вес Андерсон продовжив експерименти з ляльковою анімацією. У Японії відбувається масове відловювання собак: їх звинувачено у розповсюдженні хвороби, а отже вони мають бути ізольовані на острові. 12-річний хлопець вирушає на цей острів, щоб знайти свого собаку. Йому допомагає банда місцевих псів, і весела і трохи небезпечна подорож цієї компанії може вплинути на долю всього Токіо.

 

Принцеса Мононоке (Mononoke-hime) 1997

найкращі мультфільми в історії

Не будемо перераховувати всі нагороди, зібрані цим мультфільмом Хаяо Міядзакі. Скажімо лише, що коли Disney для американської версії прокату хотів скоротити картину (що частково очікувано, адже її хронометраж 2 години 13 хвилин), Міядзакі надіслав представникам студії самурайський меч із запискою, в якій він просив нічого не вирізати. Можливо, співробітники компанії не знали, що Міядзакі – переконаний пацифіст, а може, подумали, що на захист своєї творчості його принципи не поширюються.

Японський майстер захищав повне викладення історії епохи, коли у Японії з’явилася вогнепальна зброя. Як завжди у Міядзакі, люди, тварини та демони перебувають у щільній взаємодії, тому прямим наслідком деяких вчинків стають накладені прокляття. Частина персонажів захищає ліс та мешканців, інші рятуються у ньому від обставин, а хтось боїться його диких звірів. На відміну від творчості аніматорів Disney, ніколи немає впевненості, що все закінчиться добре, тому напруга під час перегляду значно більша. Як і насолода від фантазії японських авторів.

 

Красуня і чудовисько (Beauty and the Beast) 1991

найкращі мультфільми в історії

Ми навмисно не додавали до списку кожен класичний мультфільм студії Disney: деякі з них занадто шаблонні і вихолощені, деякі мають культовий статус, але по суті вже застаріли. Історія красуні та монстра-звіра своєї актуальності не втратила, що підтверджують, серед іншого, і збори ігрового рімейку 2017 року з Еммою Вотсон (найкасовіший фільм року в США). Зворушлива, тонка, чудово промальована, наївна, але така справжня та чуттєва казка. Те, чого не вистачає суворому цинічному світу дорослих, а тому те, що ми постійно шукаємо. Чудова музика стала невід’ємною частиною подій на екрані. Disney у найкращій формі, що не встигла покритися нафталіном та лубком.

 

Шрек (Shrek) 2001

найкращі мультфільми в історії

“Шрек” – це було круто. Смішні мультфільми були раніше і були після нього, але “Шрек” встановив нову планку гумору в анімації. Ті прийоми, які раніше використовували тільки в ігровому кіно, стали доступні в мультиплікації (не в останню чергу, зрозуміло, завдяки технічному рівню малювання). Особи акторів, що озвучили ролі, вгадувалися у вигляді персонажів (Камерон Діас, Майк Маєрс (починав озвучку Кріс Фарлі, але через його смерть був запрошений Маєрс), Едді Мерфі, Джон Літгоу, Венсан Кассель, Антоніо Бандерас (починаючи з другої частини)). Перший в історії повнометражний мультфільм, який отримав Оскар, і один з небагатьох, три продовження якого були того варті.

Фільм знято студією DreamWorks SKG, а не Disney або Pixar, як, напевно, багато хто думає. Студія ця – справа рук Стівена Спілберга, Джеффрі Катценберга і Девіда Геффена (SKG – перші літери їхніх прізвищ), які вирішили створити незалежну нову компанію в світі Голлівуду. Спілберга вам представляти не потрібно; Катценберг більше десяти років був головою ради директорів Disney, а Девід Геффен, серед іншого, заснував звукозаписну компанію Geffen Records (вона працювала з такими титанами як Пітер Гебріел, Елтон Джон, Guns’n’ Roses, Aerosmith, Ніл Янг). Студія знімає як анімацію, так і ігрові фільми, серед яких “Амістад”, “Впіймай мене, якщо зможеш”, “Врятувати рядового Райана”, “Ігри розуму”, “Дзвінок”, але найкасовішим її успіхом, як і раніше, є саме “Шрек”. Анімаційний підрозділ компанії носить назву DreamWorks Animation SKG.

 

Міньйони (Посіпаки) (Minions) 2015

найкращі мультфільми в історії

Спочатку це був мультфільм “Нікчемний Я”, і маленькі жовті міньйони були лише його персонажами. Потім це була вже трилогія (бо якщо перший фільм зібрав “лише” півмільярда доларів, то друга частина недобрала лише 30 мільйонів до мільярда, а третя взагалі зібрала на 30 мільйонів більше, ніж той самий заповітний мільярд). А потім сольний виступ смішних жовтих чоловічків зібрав 1 мільярд 159 мільйонів доларів. Але не тому ми включаємо в добірку цей мультфільм, а не “Нікчемний Я”. Просто нам здається, що саме в міньйонах справа – саме вони запорука успіху (і ще кілька мільярдів за мерч по всьому світу).

До речі, це не Disney, не Pixar і навіть не DreamWorks. Це студія Illumination Entertainment, підрозділ гіганта Universal.

 

З любов’ю, Вінсент (Loving Vincent) 2017

найкращі мультфільми в історії

Ми ніколи не перестанемо хвалити цей фільм. По-перше, явище є абсолютно унікальним: перший в історії повнометражний мультфільм, повністю намальований олійними фарбами. При цьому не одним художником, а величезною командою однодумців зі 125 рисувальників. 62 450 кадрів маслом на полотні у тій самій техніці, яку використовував великий і шалений Ван Гог. Титанічна робота, яка, на щастя, не зупинилася на одній лише технічній інновації: творці картини змогли зробити цікавою і біографічну розповідь про голландського художника.

Якщо ви хоч трохи знайомі з історією Ван Гога, ви розумієте, що це драма. Але “З любов’ю, Вінсент” побудований практично у форматі детектива. Замість нудної історії життя творця – захоплююча історія-загадка з дедалі більшою напругою. Персонажі змальовані з картин живописця, зіграні живими акторами та оброблені потім олією у техніці голландця. Можна сміливо сказати, що це детективна екранізація картин Вінсента.

Режисером виступив Х’ю Велшман. Цей англієць заснував студію Break Thru Films. З урахуванням того, що за “З любов’ю, Вінсент” він був номінований на Оскар, а раніше він уже отримував статуетку за короткометражний мультфільм, і при цьому йому немає і п’ятдесяти, то наважимося припустити, що Велшман ще не раз здивує нас по-справжньому сміливими та цікавими проектами.

 

Мадагаскар (Madagascar) 2005

найкращі мультфільми в історії

Багато людей недооцінюють комедійний дар, вважаючи, що смішно жартувати може кожен. Але смішний жарт у компанії друзів за пивом – це не те саме, що змусити дві години помирати від сміху сотні тисяч людей у ​​залах кінотеатрів у всьому світі. Зробити смішний повнометражний мультфільм куди складніше, ніж вичавити сльозу трагічною історією про дитину, що вмирає, або про нещасливе кохання. Творцям “Мадагаскару” з DreamWorks вдалося це зробити цілих три рази. Історія про колективну втечу звірів із зоопарку забувається, але жарти від пінгвінів, які посміхаються і махають, або від короля лемурів (на озвучці Саша Барон Коен), засіли в мозку назавжди.

 

Актриса тисячоліття (Sennen joyû) 2001

найкращі мультфільми в історії

“Актриса тисячоліття” не схожа на інші анімаційні картини. “Фільм у фільмі”, історія про акторку, в якій поєднується реальність і саме кіно, в якому акторка грала і жила. Незважаючи на те, що на фільм і персонажів вплинули як історія японського кінематографа, так і цілком конкретні особистості актрис, головні герої, тим не менш, вигадані, і прямих відсилань до фільмів японських режисерів (того ж Акіри Куросави) в “Актрисі” немає.

Режисером і сценаристом виступив Сатосі Кон (автор згаданого вище “Одного разу в Токіо”). Анімація для дорослих, яка нічим не поступається ігровому драматичному кіно від кращих майстрів жанру.

 

Рататуй (Ratatouille) 2006

найкращі мультфільми в історії

Оскар та Золотий глобус, 620 мільйонів каси та багато інших регалій та почестей. А все тому, що аніматори Pixar вміють робити історію одночасно зворушливою, кумедною та цікавою. І при цьому не користуватися лекалами Disney, які всім добряче набридли.

Щурятко, яке завелося на кухні, не здається таким вже милим. Але це якщо на вашій кухні у реальному житті. А якщо в мультфільмі, і він при цьому вміє готувати краще за шеф-кухарів елітних ресторанів, та ще й дружить з милим хлопцем, який мріє про кар’єру такого шефа… Тоді, звичайно, зовсім інша справа.

Режисер Бред Берд відповідав за створення таких хітів як “Суперсімейка” та “Залізний велетень”, а тому не дивно, що і з “Рататуєм” все вийшло першокласно.

 

Паприка (Papurika) 2006

найкращі мультфільми в історії

Смерть Сатосі Кона позбавила світову анімацію найсерйознішої постаті на наступні десятиліття – як не пошкодувати про це, переглянувши “Токійські хресні”, “Актрису тисячоліття”, “Ідеальний смуток”, “Спогади про майбутнє” (у “Спогадах” Сатосі виступив сценаристом).

Японське візуальне мистецтво часто психоделічне (це щоб не писати “божевільне до мозку кісток”). На щастя, окремі майстри анімації вміють вдягнути його в рамки захоплюючого сенсу і форми, що втягує. У “Паприці” жінка-психолог виявляється залученою до проекту створення пристрою, що дозволяє проникати у сни людей. Уявляєте, що із такою основою історії може зробити японська мультиплікація? Ні, ви навіть собі не уявляєте (якщо ви вже не подивилися “Паприку”, звичайно).

Однозначна рекомендація для перегляду.

 

Вперед і вгору (Вверх) (Up) 2009

найкращі мультфільми в історії

Pixar – це якась студія безпомилкових шедеврів. Цілком незрозуміло, як їм вдається витримувати такий високий рівень постійно. Подорож похмурого старого у власному будинку, що піднімається в повітря за допомогою повітряних куль, на Райський водоспад – начебто досить прямолінійна історія про повне неприйняття когось із зовнішнього світу (дев’ятирічний балакучий скаут випадково потрапляє в той самий повітроплавний будинок), яке поступово змінюється на прихильність. Нездійснені мрії юності, які несподівано знайшли втілення вже в глибокій старості. І, як завжди, багато теплого гумору.

Два Оскара – найкращий анімаційний фільм та музика, топ-250 IMDb, 735 мільйонів доларів прокату і це вперше, коли Каннський фестиваль відкривався мультфільмом.

 

Навсікая з Долини Вітрів (Kaze no tani no Naushika) 1984

найкращі мультфільми в історії

Епічна історія про міфічну княжну Долини вітрів Навсікаю, яка жила за принципом неопору злу насильством, нехай і могла при цьому зупинити розлютованого багатотонного монстра гіпнозом. Вона привчала свій народ існувати в гармонії з природою, яка на більшій частині планети була пошкоджена і стала зараженою після глобальної людської війни, що практично знищила цивілізацію машин та важкої індустрії, попутно скоротивши і чисельність населення планети. Заражений ліс, відсутність чистого повітря, монстри, що мутували, і на тлі цього постапокаліпсису людство все одно знаходить сили та мотивацію для ворожнечі та нової війни. Впізнаєте філософію Хаяо Міядзакі?

Японський майстер зняв мультфільм за власною мангою (японський формат коміксів). Незважаючи на досить давній термін виробництва (1984), анімація Міядзакі вражає. Вражає як традиційний для майстра політ фантазії з огляду на атмосферу, образи і персонажів, так і те, як намальовано рух як головних героїв у кадрі, так і другорядних, заднього фону, деталей довкілля. Чарівна музика Хісайсі Дзьо ідеально доповнює те, що відбувається на екрані.

 

Труп нареченої (Corpse Bride) 2005

найкращі мультфільми в історії

І знов Тім Бертон, і знов ляльковий мультфільм, і знов похмурий, але такий по-бертонівському зворушливий і душевний. Віктор і Вікторія збиралися одружитися (точніше, їхні батьки так збиралися зробити зі своїми нащадками), проте натомість наречений потрапляє у світ мертвих через безглузду помилку. І цей “труп нареченої” затягує його в це царство…

 

Коко (Coco) 2017

найкращі мультфільми в історії

Саме тоді, коли всі думають, що Disney і Pixar скотилися в сопливу комерцію і не можуть зробити нічого принципово нового, виходить “Коко” – і всі в захопленні відкривають роти. Мексиканські легенди святкування дня мертвих, хлопчик, який потрапляє у потойбічний світ і намагається знайти дорогу назад, пошуки себе і рідних, несподівані друзі та підступні вороги – абсолютно нова оболонка банальної, здавалося б, історії про справжні цінності в житті, любов та сім’ю.

Покликання, мрії, роздуми про те, на що ти готовий заради своєї мети у зворушливому оповіданні про хлопчика, який хотів грати на гітарі як його кумир. Повірте, навіть найсуворішим глядачам на очі навертатимуться сльози. І якщо після перегляду трейлера здається, що основна дія крутиться довкола скелетів царства мертвих, то вже під час фільму розумієш, що саме обличчя живих людей намальовані так, що неможливо утримати емоції. Мати сімейства, строга і владна, старенька бабуся, яка вже майже нічого не розуміє – їхня міміка написана настільки тонко і зворушливо, що здається, що над ними працювали не пензель художника та комп’ютерні технології, а чисте чаклунство.

Два Оскара та Золотий глобус. 800 мільйонів доларів касових зборів. Позиція у першій сотні топ-250 IMDb.

 

Пастка для котів (Macskafogó) 1986

найкращі мультфільми в історії

Що ви знаєте про угорський кінематограф? А про угорську анімацію? Ні, дещо ви знаєте.

“Пастка для котів” – це Остін Пауерс від анімації. Пародія на всі шпигунські бойовики та голлівудський світ суперагентів загалом. Владу у світі захопили кішки, які тотально пригнічили мишей. Миші створюють секретну зброю відплати, виробництво якої під загрозою – контррозвідка котів не спить. Остання надія мишачого світу – спецагент Нік Гробовський.

Гумор та винахідливість, якого ми не чекали від угорської анімації, але який зайняв своє почесне місце у пам’яті нашого дитинства. “В кабаре, ногами дриґати”, “Шафранек, що у вас з обличчям?”, “Служба підтримки автомобіля Альфа Джульєтта до ваших послуг”, “не бійся, ми зробимо маленьку дірочку і вип’ємо всю твою кров” та інші крилаті фрази, що назавжди викарбовано у мозку. Мало хто знає, але через 20 років було знято продовження історії. Але другий раз вийшов не надто вдалим.

 

Пригоди Тінтіна: Таємниця «Єдинорога» (The Adventures of Tintin) 2011

найкращі мультфільми в історії

Стівен Спілберг уже був присутнім у цій статті як один із співзасновників студії DreamWorks, але він просто не міг не потрапити до нашого списку вже як режисер. Історія Тінтіна – це екранізація дуже відомих коміксів бельгійського художника Ерже. Бельгієць був винахідником техніки “чистої лінії” (коли малюнок промальований чіткими жирними лініями, а тіні та штрихування не використовуються). Спілберг також знімав у дусі новаторства, використовуючи технологію захоплення руху (коли датчики закріплюються на живих акторах і знімають міміку і рухи тіла; потім дані обробляються комп’ютером і домальовуються художниками). У результаті вийшло вельми потужне кіно про журналіста-детектива. Самого Ерже також було знято у невеличкому камео (Тінтін позує вуличному художнику).

Критика по фільму вийшла суперечливою, оскільки аж надто вагомою обставиною при оцінці була любов до першоджерела – коміксів Ерже. Проте, незважаючи на велику кількість негативу, досить багато журналістів і представників кіноіндустрії оцінили фільм високо.

 

Віднесені привидами (Sen to Chihiro no kamikakushi) 2001

найкращі мультфільми в історії

Один з найвідоміших мультфільмів Хаяо Міядзакі. Довгий час був найкасовішим фільмом в історії Японії. Володар Оскара та Золотого ведмедя Берлінського кінофестивалю. Номер один у списку найкращих мультфільмів за версією IMDb (і не тільки їх, ясна річ), входить також у топ-250 фільмів за версією IMDb. Список регалій можна продовжувати нескінченно, але краще просто переглянути цю чудову історію маленької дівчинки, яка разом із сім’єю переїжджала в новий будинок, а потрапила в новий світ, де правлять примари та чаклуни.

В анімації Міядзакі найвражаюче, мабуть, навіть не сама розповідь, а нескінченний і непередбачуваний політ фантазії. Неможливо уявити новий поворот подій, появу нового персонажа, його характер та здібності, його історію та устремління. Навіть якщо історія закінчується хепі-ендом, це так кардинально відрізняється від традиційних щасливих кінцівок Disney.

Класика, що рекомендується до перегляду і дорослим, і дітям.

 

ВОЛЛ·І (WALL-E) 2008

найкращі мультфільми в історії

Таких зворушливих роботів, мабуть, кіноекран ще не бачив. Останній мешканець Землі, скромний робот-смітник на ім’я Волл-І, так само педантично виконує свою роботу і після того, як планета спорожніла. Але і в його спокійне існування приходить любов. Звичайно ж, він закохується також у робота, чудову ЄВУ, що прилетіла у пошуку рослинного життя.

Історія їх непростого кохання розвивається на тлі порятунку знайденої рослини, що неймовірним чином пробила собі шлях до життя. Черговий шедевр від компанії Pixar, яка здатна вичавити емоції навіть із заліза (як на екрані, так і в глядацькому залі).

 

Тріо з Бельвіля (Les triplettes de Belleville) 2003

найкращі мультфільми в історії

І знову Сільвен Шоме. Дивовижна анімація, яка чимось нагадує вірменські мультфільми 80-х років. Тріо дамочок у вельми зрілому віці, які співають і танцюють, знову об’єднуються, щоб знайти викраденого онука однієї з них. Дія відбувається у 60-х роках 20 століття. Звідси і костюми, і мода, і інший антураж епохи. Дуже душевне та атмосферне кіно, яке точно запам’ятається.

Номінації на Оскар, BAFTA, спеціальний приз у Каннах та премія Сезар. Сучасна французька анімація у найкращому вигляді.

 

Команда «Америка»: Світова поліція (Team America: World Police) 2004

Команда «Америка»: Світова поліція (Team America: World Police) 2004

Зовсім не дитяче кіно від творців “Південного парку”. Трей Паркер та Метт Стоун зробили максимально чорну комедію, що одночасно іронізує на тему боротьби американських спецслужб зі світовим тероризмом і є пародією на голівудські бойовики та блокбастери загалом. Дісталося і багатьом зіркам початку 2000-х, і політичним діячам, і взагалі усім, хто опинився у полі зору продюсерів та режисерів стрічки. Оболонка лялькового мультфільму, де персонажі рухаються за допомогою прозорих ниток, які глядач ніби “не бачить”, довершує комічну форму цього пародійного (і дуже непристойного) бойовика.

 

Кораліна у світі кошмарів (Coraline) 2009

найкращі мультфільми в історії

Ми вже говорили, що не всі лялькові мультфільми є чимось огидним. Навпаки, є й досконалі шедеври. “Кораліна в країні кошмарів” знято на незалежній студії Laika Entertainment (ну як, незалежної, її глава є також співзасновником корпорації Nike; тобто це не два ентузіасти в гаражі з одним комп’ютером присіли).

11-річна дівчинка потрапляє в паралельний світ, який нагадує її будинок, лише у набагато похмурішій атмосфері. Мультфільм настільки жорсткий і місцями страшний, що йому присвоєно рейтинг PG. Проте захоплення розділили як глядачі, так і критики. Перші принесли до кінотеатрів понад 120 мільйонів доларів, а другі проставили високі рейтинги на всіх профільних сайтах.

Номінація на Оскар, Золотий глобус та масу інших нагород.

 

Вальс із Баширом (Vals Im Bashir) 2008

найкращі мультфільми в історії

Закінчимо ми список найкращих мультфільмів всіх часів зовсім не дитячим кіно. “Вальс з Баширом” заснований на реальній історії ветерана Ліванської війни 1982 року про різанину в таборі біженців Сабра і Шатіла. Спогади головного героя, який намагається відновити пам’ять про ті жахливі події. Ізраїльський анімаційний фільм вперше був номінований на Оскар у категорії найкращий фільм іноземною мовою.

Читайте також:

Дитячі YouTube-канали з мультиками українською

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі