Найкращий український документальний фільм DOCUDAYS UA виходить в український прокат
9 січня 2025 в Україні розпочнеться прокат документального фільму «Фрагменти льоду» Марії Стоянової. Фільм отримав одні з головних нагород на 21-му Міжнародному фестивалю документального кіно про права людини DOCUDAYS UA — Головну нагороду в конкурсі DOCU/УКРАЇНА, Спеціальну відзнаку конкурсу DOCU/СВІТ, Головну нагороду студентського журі та відзнаку від журі Спілки кінокритиків України.
Прокат стрічки обмежений — подивитися її можна буде в обраних кінотеатрах з 9 січня. Розклад незабаром з’явиться на сторінці фільму.
Фільм є делікатною гіпнотичною подорожжю відеоархівом фігуриста українського ансамблю «Балет на льоду», який гастролював за кордоном у 80-х і 90-х роках. За цими касетними записами його донька відтворює непересічну історію дорослішання: свого, своєї сім’ї та всього суспільства в Україні.
Стрічку змонтовано з домашніх архівів родини режисерки Марії Стоянової, для якої «Фрагменти льоду» став повнометражним дебютом після короткометражних архівних фільмів. Оператором фільму вважається батько режисерки – Михайло Стоянов.
Марія Стоянова — випускниця кінопрограми відомого українського документаліста Сергія Буковського. Її попередній короткий метр («Ліс, Ліс») брав участь у національних короткометражних конкурсах кінофестивалів Молодість, DOCUDAYS UA та Миколайчук OPEN. Роботи режисерки також показували закордоном — на міжнародних кінофестивалях «Їглава», DOK Leipzig, FIDMarseille тощо.
До продюсерської команди з української сторони долучилися режисер і продюсер Максим Наконечний («Бачення метелика») та режисерка-документалістка Аліна Горлова («Цей дощ ніколи не скінчиться»). Копродюсер(-к)ами стали норвежці – Каріанне Берґе та Карстен Аанонсен.
Над звуком працював український звукорежисер Василь Явтушенко («Бачення метелика», «Євродонбас», «Назовні»). Режисером монтажу фільму був Віктор Онисько, який загинув, захищаючи Україну, в грудні 2022 року. Фільм розпочали у 2019 році, а закінчували вже без Віктора, якому присвятили стрічку. За його справу взялась режисерка монтажу Марина Майковська («Ми не згаснемо»). Світова премʼєра фільму відбулась в межах міжнародного конкурсу повнометражних фільмів на Visions du Réel 2024-го року у Швейцарії.
Українське видання Лірум описує фільм як «дуже якісне культорологічне дослідження ідентичності на зламі тоталітарного суспільства, яке розповідає про спільну історію ревізуючи особисту пам’ять». Screendaily наголошує, що «домашнє відео 1980-х років в Україні стикається з сьогоденням режисерки в її сімейній історії», тоді як Cineuropa підкреслює: «Тема національної ідентичності – ніжна, часто гумористична».
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom