kinowar.com

Найбільш прибуткові фільми 2024 року

 03.06.2025  Добірки

Фільми, які принесли найбільший прибуток у 2024 році

Кожного року ми пишемо про найбільш касові фільми року. Ці дані відкриті, а тому проаналізувати їх не важко. В процесі аналізу ми також оцінюємо, наскільки прибутковим чи збитковим став фільм у прокаті. Робимо ми це, використовуючи просту модель: 50% зборів забирають кінотеатри, а отже ті 50% зборів, що залишаються, ми порівнюємо з витратами на виробництво та маркетинг стрічки (знову-таки, якщо ці дані є у відкритому доступі). Звісно, це дуже приблизна оцінка, адже у нас немає бухгалтерських відомостей кіностудій і стрімінгових сервісів.

А от у західних колег, Deadline, Variety та інших, ці дані є у наявності (іноді). Тепер можна оцінити і інші складові більш точно – принаймні, на базі тих цифр, які у розпорядженні цих великих медіа. Це все одно приблизна оцінка, але вона дає вельми цікаве представлення щодо поточного стану індустрії сьогодні.

Отже, kinowar.com аналізує найприбутковіші фільми 2024 року. Підтримайте нас, якщо вам подобається те, про що ми пишемо:

https://send.monobank.ua/jar/92UMWPdbsd

Почнемо з лідерів індустрії – те, що називається блокбастерами.

Найбільш прибуткові блокбастери 2024 року:

1. Думками навиворіт 2 (Inside Out 2) — $650M чистого прибутку
2. Ваяна 2 (Moana 2) — $415M чистого прибутку
3. Дедпул і Росомаха (Deadpool & Wolverine) — $400M чистого прибутку
4. Нікчемний Я 4 (Despicable Me 4) — $370M чистого прибутку
5. Wicked: Чародійка (Wicked) — $230M чистого прибутку
6. Покинь, якщо кохаєш (It Ends With Us) — $207M чистого прибутку
7. Дюна: Частина друга (Dune: Part Two) — $184.3M чистого прибутку
8. Панда Кунг-Фу 4 (Kung Fu Panda 4) — $178M чистого прибутку
9. Муфаса: Король Лев (Mufasa: The Lion King) — $175M чистого прибутку
10. Їжак Сонік 3 (Sonic The Hedgehog 3) — $123.6M чистого прибутку

Джерело: deadline.com

Звісно ж, список багато у чому корелює зі списком найкасовіших фільмів року. Нагадаємо, як він виглядав:

Найбільш касові фільми 2024 року

Втім, як бачите, три місця у десятці не співпадають: замість “Ґодзілли”, “Венома” і “Бітлджюса” (топ 10 найкасовіших) у топ 10 найприбутковіших маємо “Покинь, якщо кохаєш”, “Їжак Сонік 3” і Муфаса: Король Лев“. Чому так вийшло? Частково ми про це писали в нашій статті про топ 25 найкасовіших фільмів року. Серед іншого, про стрічку “Покинь, якщо кохаєш” ми писали таке:

Покинь, якщо кохаєш

Як бачите, ми майже не помилились – результати фільму навіть кращі. Розберемо складові витрати і прибутку лідера списку, щоб зрозуміти механізм.

Думками навиворіт 2 (Inside Out 2)

Крім даних суто кінотеатрального прокату колеги з Deadline також оцінювали і інші складові доходу – тверді копії, телебачення і стрімінгові сервіси (те ж стосується і витрат, тут не тільки виробництво, але й інші складові). Що ми бачимо на прикладі “Думками навиворіт 2”?

Загальний кінотеатральний прокат склав 1 мільярд 698 мільйонів доларів. Доля студії, за припущеннями Deadline, склала трохи менше половини – 770 мільйонів. Стаття Home Entertainment (DVD та Blu-ray, Ultra HD Blu-ray та цифрові носії) принесла 170 мільйонів (і якщо комусь здається, що це мало, то це 22% від суми кінопрокату). Продаж прав на трансляцію на ТБ і стрімінгах також не варто недооцінювати: додаткових 210 мільйонів. Тобто продажі ТБ-каналам по всьому світу (умовним amc та ITV в США та Європі та Новому чи 1+1 в Україні), а також онлайн-кінотеатрам (глобальним на кшталт Netflix, Hulu, Peacock тощо, або українським – Megogo, Sweet.TV, Київстар ТБ) сумарно збирає суми, співставні з прокатом деяких вельми немаленьких стрічок в кінотеатрах.

З доходами розібралися. Що по витратах? Виробництво склало 200 мільйонів доларів, маркетинг і реклама – ще 170 мільйонів. Виплати відсотків за домовленостями (авторам, акторам, виконавцям і авторам пісень та іншим власникам прав на окремі частини твору за їх використання поза межами кінотеатрального прокату) – 45 мільйонів доларів. Оверхеди (загальна сукупність накладних витрат по веденню бізнесу) – 40 мільйонів. Нарешті, participations – винагорода авторам, продюсерам та виконавцям у вигляді відсотку з прибутку від прокату (про це також домовляються заздалегідь – Роберт Дауні-молодший на цій частині, схоже, поступово наздоганяє Рокфелера завдяки співпраці з Марвел) – ще 45 мільйонів. Сумарні витрати склали шалені 500 мільйонів (щоправда, помітна частина виплачується безпосередньо з прибутків).

Але хороша частина – сумарні доходи склали 1 мільярд і 150 мільйонів доларів. Тому і чистий прибуток склав 650 мільйонів – неймовірний результат навіть для такого потужного мультфільму як “Думками навиворіт 2”.

Повернемось до  “Покинь, якщо кохаєш”.

Покинь, якщо кохаєш (It Ends With Us) прибутковість і витрати

Касові збори фільму не настільки вражаючі (хоча і все одно велетенські, як для картини, що не є частиною великої франшизи і не є масштабним фантастичним проєктом чи частиною всесвіту Марвел, DC, Володар перснів, Гаррі Поттер, Форсаж тощо) – майже 350 мільйонів доларів. Але головна перевага цього проєкту – його маленькі витрати. Дивіться самі: всього лише 25 мільйонів на виробництво (навіть на маркетинг і рекламу пішло вдвічі більше, 60 мільйонів), оверхеди і винагороди правовласникам 5 і 13 мільйонів відповідно. Це майже несуттєві суми по міркам сучасного Голлівуду. Відсотки від прибутку відчутно більші за вартість продакшну – 50 мільйонів (власне, це пояснює низький бюджет виробництва, адже всі зіркові учасники проєкту – актори, режисер, продюсери – явно погодились на те, щоб основні гроші приходили їм саме як відсотки від прибутку). У підсумку, чистий прибуток студії склав 207 доларів – шалені гроші як для такого авторського проєкту (не будемо казати “незалежного”, адже це студія Sony Pictures Releasing у якості дистриб’ютора і Columbia Pictures у якості виробника, тому і є такий помітний бюджет на рекламу).

Зверніть увагу також на статті Home Entertainment (фізичні носії – DVD та Blu-ray, Ultra HD Blu-ray та цифрові носії) та телебачення і стрімінг – сумарно вони принесли 185 мільйонів доларів, це більше половини суми кінотеатрального прокату і більше, ніж чистий дохід студії від цього прокату. Це означає, що є розрахунок саме на виробництво хорошого кіно, про яке будуть хороші відгуки, адже тоді після кінотеатрального життя у картини буде і життя на малому екрані.

У топ 10 чотири анімаційні стрічки і одна ігрова за мотивами анімації, додайте ще третього Їжака Соніка, напів ігрове, напів анімаційне кіно за мотивами культової гри – шість фільмів для сімейного перегляду, який як залишається найбільш потужним сегментом для касових зборів, так і вчергове виступає найбільш прибутковою категорією кіноіндустрії загалом. Фантастичних блокбастера тут три – “Дюна 2”, “Wicked: Чародійка” і “Дедпул і Росомаха”. Драматичне кіно для дорослих представлено одним фільмом, який ми розібрали вище. Дев’ять фільмів працюють, в першу чергу, для великого екрану, а останній добирає надходження з прокату домашнього (хоча і суто кінопрокатом він забезпечив вихід на прибуток).

Перейдемо до сегменту з меншими бюджетами, але все одно цікавого для аналізу. Адже тут треба зважувати витрати на виробництво і рекламу, що врешті-решт вирішує, чи реально в принципі повернути гроші студії після кінопрокату.

Найбільш прибуткові фільми з бюджетами від малих до середніх (з точки зору голлівудської індустрії):

1. Тихе місце: День перший (A Quiet Place: Day One) ($83.6M)
2. Носферату (Nosferatu) ($70M)
3. Усміхайся 2 (Smile 2) ($55.4M)
4. Не говори зі злом (Speak No Evil) ($50M)
5. Довгоніг (Longlegs) ($48M)

Джерело: deadline.com

Розглянемо витрати і доходи по фільму “Тихе місце: День перший“.

Тихе місце День перший (A Quiet Place Day One) прибутковість і витрати

Зверніть увагу, дохід від кінотеатрального прокату менше, ніж витрати на виробництво і маркетинг фільму (120 мільйонів доходу з прокату, які надійшли студії проти 143 мільйонів за продакшн і рекламу). Але проєкт комплексний і якісний – відгуки хороші, система дистриб’юції контенту далі налагоджена (ще б пак, Paramount Pictures), у перших двох частин франшизи позитивне сприйняття від аудиторії, а тому DVD та Blu-ray приносять ще 55 мільйонів, а подальший продаж прав на ТБ і стрімінги взагалі шалені 100 мільйонів. У підсумку, чистий прибуток проєкту – оціночні 84 мільйони доларів, і це дуже хороший бізнес.

При цьому, хоча це вже і повноцінна франшиза, це все ж не продукт від монстрів типу Disney чи Warner: компанія Platinum Dunes заснована Майклом Беєм з колегами, і вони заточені під прості бойовики та ремейки фільмів жахів (це також доволі прибуткова ніша, але для малого та середнього сегменту індустрії, не для титанів, які запускають Гаррі Поттера чи всесвіт Марвел); Sunday Night Productions – це, власне, студія Джона Кразінські, автора ідеї, сценарію та режисера перших двох “Тихих місць” (і у нього теж все полетіло не відразу – перші три фільми зі скромними бюджетами збирали ще більш скромну касу, і, нарешті, саме ідея фільму про сліпих жорстоких монстрів із космосу з тонким слухом стала проривом і художнім, і фінансовим).

Іншими словами, малим гравцям з хорошими ідеями все ще є місце на ринку, причому не десь там у куточку з дрібними бюджетами і доходами, а і на помітних позиціях, де фільми можуть побачити по всьому світу, що, врешті-решт, забезпечить і результат комерційний.

Це підтверджують і інші чотири фільми з п’ятірки. “Носферату” – авторське незалежне кіно від Роберта Еґґерса (так, тема стара, як світ, але і всі драматичні сюжети давно придумані) (умовно незалежне, але все ж Focus Features не Disney). “Усміхайся 2” вже формально франшиза, але створена “власними руками” на базі оригінальної ідеї. “Не говори зі злом” – звісно, ремейк скандинавського фільму, але, все ж, це Blumhouse Productions, які створили себе самі через незалежні і талановито зроблені трилери і горори, які тепер теж стали франшизами. Нарешті, “Довгоніг” – дитя студії Saturn Films від Ніколаса Кейджа (і ця студія також спеціалізується на горорах, трилерах та, власне, фільмах з Ніколасом Кейджем, частина з яких, скільки б хто не сміявся, виходить останнім часом дуже непоганою (“Свиня”, “Нестерпний тягар величезного таланту”, “Менді” тощо). Тобто, в цій п’ятірці прибутковими стають не тільки фільми з оригінальними (чи хоча б небанальними) ідеями, а й картини від вельми невеликих студій, у яких немає ресурсів Disney, Warner, Netflix, Amazon. Це означає, що можна не зважати на ниття про хороше кіно, яке зникає – ніхто нікуди не зникає, просто варто дивитись щось крім мейнстримних франшиз та ромкомів.

Для порівняння і загальної оцінки ситуації подивимось також в бік театральної індустрії США. Розгорнутого звіту про найкасовіші спектаклі у нас немає, але наведемо дані по одній з гучних прем’єр сезону. «Отелло» з Дензелом Вашингтоном (Отелло) та Джейком Джилленголом (Яго) у головних ролях тепер є найкасовішим театральним спектаклем в історії. Оцінений у 9 мільйонів доларів, спектакль окупив усі свої інвестиції після дев’яти тижнів на Бродвеї. Його лімітований показ був розрахований на 15 тижнів, тобто можна сподіватись, що автори і продюсери зароблять приблизно 5-6 доларів чистого прибутку, що для театру виглядає доволі серйозною сумою.

«Отелло» з Дензелом Вашингтоном (Отелло) та Джейком Джилленголом (Яго)

«Отелло» з Дензелом Вашингтоном (Отелло) та Джейком Джилленголом (Яго)

Джерело: variety.com

Звісно ж, це дві великі зірки кіно, але факт незаперечний: глядачі готові платити (а квитки на цей спектакль називали найдорожчими за великий проміжок часу) за хороші історії, які якісно поставлені та зіграні хорошими акторами. Марвел і DC все ще існують, але це не завадило людям знайти час для класичної шекспірівської трагедії. Хороше кіно помирає? Театр помирає? Не слухайте маячню. Для того, хто шукає щось цікаве та глибоке, завжди знайдеться щось варте перегляду.

Якщо стаття стала для вас корисною, будь ласка, підтримайте нашу редакцію

Читайте також:

25 найкасовіших фільмів 2024 року

25 найкасовіших фільмів 2023 року

25 найкасовіших фільмів 2022 року

20 найкращих фільмів 2024 року

20 найкращих серіалів 2024 року

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі