kinowar.com

25 найкасовіших фільмів 2023 року

Найкасовіші фільми 2023 року

Перший і найголовніший висновок цього року: фільми про супергероїв вже не приносять тих шалених грошей, які приносили останні десять років. Чи означає це втрату позицій і зменшення їх кількості? Подивимось у найближчі два-три роки. Але тренд нарешті досяг тієї позначки, де студії почали втрачати гроші не у випадку одного невдалого проєкту – у DC немає жодного прибуткового проєкту за цілий рік. Це вже не просто сигнал, це криза.

Коппола і Скорсезе навіть заявили про довгоочікуване воскресіння авторського кіно. Патріархи, мабуть, трохи поспішають з висновками (хоча, як завжди, мають на це абсолютно незаперечне право), але збори “Барбі” і “Оппенгеймера” дійсно вселяють надію. Без гуглу швидко навіть і не згадаєш, коли на першому місці за касою був не сиквел, не частина франшизи, не перезапуск, а авторський фільм, нехай і з привабливою рожевою промо-кампанією. Крім того, в топі історичне кіно – такого теж давно не було.

Із нового – фільм-концерт від Тейлор Свіфт (і здається, тепер подібних форматів буде більше, адже, врешті-решт, формат відвідування кіно постійно змінюється, і на перший план виходить можливість отримувати грандіозні візуальні і аудіо враження, які вдома не отримаєш навіть з найкращими технічними системами). Із традиційного – мультфільми, франшизи та горори на американському ринку все ще працюють.

Але головне, дивитись не тільки на збори, але й на затрати. У цьому сенсі майже половина списку викликає у продюсерів і студій сльози. Адже недостатньо зібрати умовні 200-300 мільйонів доларів – це величезна сума, але якщо витрати на виробництво були більше, то такий бізнес нікого не влаштовує. І навпаки, фільм може зібрати скромні 100 мільйонів (чи навіть менше), але принести своїм інвесторам суттєвий прибуток, якщо бюджет його був не надто роздутим. Будемо намагатися коментувати такі речі по ходу статті.

Варто зазначити, що не всі гроші від зборів у кінотеатрах надходять студіям. Приблизний розподіл грошей – 50/50. Отже, коли ви дивитесь на касові збори фільму, то щоб зрозуміти, чи зміг він вийти на точку беззбитковості, потрібно розділити цю суму на два та порівняти з бюджетом фільму. Саме так ми і робимо у цій статті, але це не означає, що ці розрахунки точні. Крім заявленого бюджету у картини можуть бути інші витрати, про які ми не знаємо. Ба більше, розподіл касових зборів також може бути іншим (відсоток можуть отримувати продюсери, режисери, актори; на ринках різних країн можуть бути різні системи розподілу каси; якщо виробництво фільму надто розтяглося у часі, можуть бути додаткові витрати на виробництво і маркетинг і багато інших причин). Тому ті прогнози прибутковості (чи збитковості), які ми робимо у цій статті є орієнтовними і базуються на відкритих даних, які ми можемо відстежити, здебільшого це boxofficemojo.com (на жаль, бухгалтерські документи студій ми не маємо змоги бачити).

Отже, kinowar.com представляє 25 найкасовіших фільмів 2023 року. Підтримайте нас внеском, якщо вам подобається те, про що ми пишемо.

25. Наполеон (Napoleon)

Загальні збори $207,104,089
Збори в США $60,904,089
Збори поза межами США $146,200,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Новий фільм Рідлі Скотта прогнозовано отримав чимало критичних відгуків, адже за останні роки сформувалася ціла армія тих, хто не любить цього видатного режисера (переважно через “Прометея” і “Чужий: Заповіт”, адже коли отримуєш у продовженні франшизи не те, на що розраховував, то це травмує тендітну душу поціновувача перших двох фільмів серії). Тим не менш, касу він зібрав вельми пристойну і навіть потрапив до топ-25 за зборами, що для історичного фільму в наш час є помітним досягненням.

Інша справа, що бюджет фільму також склав близько 200 мільйонів доларів, але навряд чи це розчарувало Apple TV+, які є одними з замовників і виробників картини. Після прокату кінотеатрального “Наполеон” опиниться на цьому стримінгу, що є суттєвим посиленням бібліотеки. Крім того, на Оскарі, Золотому глобусі та інших преміях, сезон яких вже незабаром настане, фільм точно отримає чимало якщо не нагород, то хоча б номінацій, що також привертає увагу публіки до сервісу – а у такому конкурентному середовищі, яке існує на даний момент, за аудиторію треба битися.

Читайте також: Найкращі історичні фільми всіх часів

 

24. Підземелля і дракони: Честь злодіїв (Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves)

Загальні збори $208,177,026
Збори в США $93,277,026
Збори поза межами США $114,900,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Неочікувано класний фільм за всесвітньо відомою грою, який ніби і касу зібрав непогану, але все ж таки, при бюджеті в 150 мільйонів, занурився в мінус мільйонів, щонайменше на п’ятдесят. Звісно, далі є стримінги, продаж прав на ТБ та онлайн покази, сувенирка і ще багато чого. Але поки що сиквел цієї яскравої пригодницької комедії під великим питанням (а хотілося б побачити).

 

23. Звук свободи (Sound of Freedom)

Загальні збори $248,219,375
Збори в США $184,178,046
Збори поза межами США $64,041,329

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Абсолютно нізвідки з’явився фільм, який став уособленням того комерційного успіху, про який ми писали у вступній частині: бюджет 14 мільйонів, збори 248 (!) мільйонів. Тобто фільм приніс своїм творцям приблизно 110 мільйонів чистого прибутку – шалені гроші. І це при тому, що режисера Алехандро Монтеверде навряд чи хтось знає (так, він отримував у Торонто приз глядацьких симпатій, але ж це було аж у 2006 році), а із зіркових акторів тут хіба що Міра Сорвіно. Виконувач головної ролі Джеймс Кевізел колись зіграв Христа у Мела Гібсона, але знов-таки – це не те обличчя на постері, на яке підуть мільйони глядачів.

Бойовик про боротьбу за повернення дітей із сексуального рабства в Колумбії – якщо хтось сказав би, що фільм з такою темою увійде до топ-25 за зборами за рік, повірити було б важко.

 

22. Taylor Swift: The Eras Tour

Загальні збори $250,340,701
Збори в США $179,650,565
Збори поза межами США $70,690,136

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Феноменальна історія успіху з усіх сторін: крім того, що сам по собі концертний тур Тейлор Свіфт користувався шаленою популярністю та приносив дуже великі гроші, було вирішено його зняти і показати у вигляді фільму тим, хто не потрапив на шоу (а для співачки і команди, ясна річ, це суттєвий додатковий дохід). Але і на цьому Свіфт не зупинилася, після того, як переговори з великими студіями закінчилися нічим, вона звернулась напряму до великих мереж кінотеатрів (а це все простіше написати, ніж зробити). Результат ви бачите самі – вище за зборами самі лише гігантські франшизи за певними винятками. У перший день передпродажів квитків у США 37 мільйонів доларів, це божевілля. То ж можна не дивуватися, що Тейлор Свіфт, як і Бейонсе потрапляють у сотню найвпливовіших людей світу від журналу People – це не реверанс епосі фемінізму, це реальність впливу, який такі жінки мають на сучасне життя.

Пара популярних питань з цього приводу:

Я взагалі не знаю, хто це така. – Це цілком нормально.

Я не чув жодної пісні Тейлор Свіфт – Це навряд, ви точно чули цю пісню. Також, скоріше за все, цю пісню. І, скоріше за все, цю пісню. І можливо цю. 

 

21. Аквамен 2 (Aquaman and the Lost Kingdom)

Загальні збори $263,011,279
Збори в США $89,411,279
Збори поза межами США $173,600,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Цього року багато розмов про кризу Марвел (і зрозуміло чому), але по-справжньому погано справи йдуть у DC. Якщо Джеймс Ганн не впорається, то надія залишиться тільки на більш драматичні мінорні стрічки на кшталт “Бетмена” і “Джокера”, адже з розважальним сегментом питання будуть закриті. У чому проблема? У тому, що у DC у 2023 році вийшло чотири фільми, і жоден з них не окупився. Причому, не просто не окупився, а приніс суттєві збитки. “Аквамена” і “Флеша” ви хоча б бачите у цьому списку, але ж є ще й “Синій Жук” і “Шазам! Лють Богів”. “Синій Жук” (хто взагалі подумав, що зняти фільм з такою назвою і таким героєм, запросивши купу невідомих латиноамериканських акторів, буде робочою ідеєю?) при доволі скромному в наш час бюджеті на супергероїку в 104 мільйони спромігся зібрати лише 129 мільйонів (це приблизно мінус 40 мільйонів), “Шазам! Лють Богів” зібрав трохи більше – 133 мільйони, але і витрати були більшими – 125 мільйонів, тобто мінус склав десь 60 мільйонів. Забігаючи наперед, “Флеш” зібрав 270 мільйонів при бюджеті в 200-220 мільйонів (мінус 85 мільйонів). І от, нарешті, вийшов другий “Аквамен”.

Звісно, з тією долею, яка на момент виходу була у фільму, щастя, що він взагалі вийшов. Він міг розсипатись і під час пандемії, і після неї, і після скандалу з Ембер Герд, і після всіх токсичних відносин на майданчику. Якось продюсери, режисер і актори змогли дотягнути цей проєкт до кінця. Але зі зборами все погано: на момент кінця року це 263 мільйони при бюджеті, знов-таки, 205-215 мільйонів. Фільм ще в прокаті, але головні збори зазвичай припадають на перший вікенд, який вже далеко позаду. А отже можна прогнозувати мінус приблизно в 50-60 мільйонів. Що сумується в загальний мінус по цим чотирьом фільмам в шокуючі 245 мільйонів доларів.

“Аквамен 2” став п’ятнадцятим і заключним фільмом розширеного всесвіту DC (також відомого як “ми хочемо, щоб було, як у Марвел”). Перший “Аквамен” був неймовірно успішним (він зібрав 1 мільярд доларів), приблизно паралельно також вийшла дуже успішна і позитивно сприйнята “Диво-жінка” з Галь Гадот – тоді здавалося, що DC нарешті намацали свою стежинку успіху, і є всі шанси на розвиток власного продукту. Але наступні декілька років поставили хрест на цих сподіваннях. Схрестилися два фактори – загальна втома аудиторії від супергероїки і відсутність сильних ідей для розвитку всесвіту від самого DC.

Читайте також: Найкращі фільми Джейсона Момоа

 

20. Черниця II (The Nun II)

Загальні збори $268,067,073
Збори в США $86,267,073
Збори поза межами США $181,800,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

В США (не тільки там, звісно, але в Штатах в першу чергу) горор є одним з найприбутковішим жанрів. Вкладаються відносно невеликі гроші, але якщо проєкт “стріляє” – заробіток буде шаленим (абсолютно неможлива картина в Україні, де горор, здається, один з найбільш непопулярних жанрів). Бюджет сиквелу “Черниці” склав всього лише 38.5 мільйона доларів, а це означає, як ви вже за нехитрою математичною схемою встигли порахувати, що студія заробила приблизно 95 мільйонів доларів.

 

19. Флеш (The Flash)

Загальні збори $270,633,313
Збори в США $108,133,313
Збори поза межами США $162,500,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

І якщо закінчувати про DC і “Флеша”, то тут пекло було на всіх стадіях виробництва. До проблем глобальних додались ще й персональні проблеми Езри Міллера, які у тому числі довелося гасити і студії. Іноді здавалося, що фільм не те що не вийде в прокат, а його просто не дознімуть до якоїсь чорнової версії. Врешті-решт всі перешкоди було подолано, крім однієї – глядацького неприйняття.

 

18. Крід III (Creed III)

Загальні збори $275,248,615
Збори в США $156,248,615
Збори поза межами США $119,000,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

А от приклад франшизи, яка заробляє. 75 мільйонів бюджету – не надто роздута сума, щоб отримати прибуток. Орієнтовно він склав 60-65 мільйонів доларів – здається, Сталлоне не уявляв, до якої титанічної структури розростеться його починання. “Роккі” у 1976 році також зібрав дуже багато грошей, але хто б міг подумати, що майже 50 років по тому, через сім фільмів про Роккі Бальбоа і три фільми про Адоніса Кріда, франшиза все ще буде актуальною і збирати таку суттєву касу.

Читайте також: Найкращі спортивні драми в історії

 

17. П’ять ночей у Фредді (Five Nights at Freddy’s)

Загальні збори $289,361,620
Збори в США $137,275,620
Збори поза межами США $152,086,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

І знов черговий стрибок з нізвідки. Багато хто з критиків навіть проголосували за те, що це найгірший фільм року. Але публіці на такі заяви зазвичай начхати. Тому горор, заснований на серії відеоігор, так активно зайшов. А оскільки бюджет всього лише 25 мільйонів, прибуток склав приблизно 120 мільйонів – наші вітання успішній студії та продюсерам.

Для того, щоб не було відчуття, що такий успіх стався якось сам собою, зазначимо що “студії і продюсери” це один з мейджорів ринку Universal (яка, до речі, цього року за загальними зборами обійшла Disney) та Джейсон Блум, продюсер і засновник Blumhouse Productions, яка створила франшизи горорів «Паранормальне явище» і «Астрал», а також такі фільми як Сіністер, Спліт, Віджа: Походження зла, Пастка, Щасливий день смерті, Апгрейд, Хелловін (2018), Ми, Людина-невидимка, Химери, Чорний телефон, M3GAN – тобто, по-перше, ледь не 80% найкращих горорів поточного століття, а по-друге, саме ті фільми, які ви бачите в наших статтях про найбільші збори року з позначкою “вийшов на великий прибуток”. Іншими словами, цю люди точно знають, що вони роблять. Окремо варто подякувати їм за стрічку Демієна Шазелла “Одержимість” про ударника та його навіженого наставника (навіть не знаємо, як при такому профілі студії ця стрічка потрапила до них у портфоліо, але вдячні їм за допомогу у її створенні).

 

16. Голодні ігри: Балада про співочих пташок і змій (The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes)

Загальні збори $326,434,722
Збори в США $162,001,572
Збори поза межами США $164,433,150

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Коли стало складно знімати продовження до франшизи, підійшли з іншого боку і почали створювати приквели. Пригоди юного Коріолана Сноу зібрали 326 мільйонів по всьому світу. З урахуванням зваженого бюджету в 100 мільйонів прибуток склав приблизно 60 мільйонів доларів. Тому про “Голодні ігри” в кіно ми ще почуємо.

 

15. Індіана Джонс і реліквія долі (Indiana Jones and the Dial of Destiny)

Загальні збори $383,963,057
Збори в США $174,480,468
Збори поза межами США $209,482,589

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Чи варто було знімати п’ятого “Індіану Джонса”? Це питання риторичне. Адже він вийшов зовсім не поганим, але й не настільки крутим, щоб продюсер Стівен Спілберг та режисер Джеймс Менголд витрачали час саме на нього, а не на щось інше. Так само і зі зборами – 383 мільйони це круто, але коли твій бюджет заявлено як приблизно 300 мільйонів доларів, то в прокаті це автоматично стає величезним мінусом. Зрозуміло, що діджитал-реліз та права для ТБ врешті-решт на довгій дистанції це покриють, але знов-таки, чи варто було це все починати?

Читайте також: Найкращі фільми Гаррісона Форда

 

14. Вонка (Wonka)

Загальні збори $394,624,302
Збори в США $150,224,302
Збори поза межами США $244,400,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

“Вонка” ще в прокаті, але вже зрозуміло, що з урахуванням бюджету в 125 мільйонів, скоріше за все, він приніс суттєвий прибуток (70 мільйонів – і продовжує зростати). Критичних відгуків, зокрема в бік Шаламе, вистачає, але коли було інакше? Оскільки позитивних відгуків також чимало, а бюджетна математика працює в плюс, то скоріше за все, сиквели ми ще побачимо.

 

13. Мег 2: Западина (Meg 2: The Trench)

Загальні збори $395,000,317
Збори в США $82,600,317
Збори поза межами США $312,400,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Найкращу характеристику цьому фільму ми побачили на одному з західних кіносайтів: “тупий бойовик про акулу працює, бо іноді хочеться тупого веселого бойовика” (точність цитати відносна, але суть, гадаємо, зрозуміла). Джейсон Стейтем також може і не сягає рівня акторської майстерності Лоуренса Олів’є, але суто професійно, свою справу він робить. Бюджет сиквелу всього лише 129 мільйонів – це означає, що прибуток студії десь 70+ мільйонів.

Читайте також: Найкращі фільми Джейсона Стейтема

 

12. Трансформери: Час Звіроботів (Transformers: Rise of the Beasts)

Загальні збори $438,966,392
Збори в США $157,066,392
Збори поза межами США $281,900,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Тут ми можемо лише використати свою класичну конструкцію з таких статей:

  • Яким чином сиквели “Трансформерів” досі знімають?!
  • Тому що ви все ще ходите на ці фільми і приносите свої гроші.

Так, цього разу прибуток не фантастичних масштабів, але він є: бюджет 195 мільйонів, орієнтовний прибуток десь на рівні 24 мільйонів. Тобто навіть при такому надвеликому бюджеті фінансово це має сенс.

 

11. Джон Уік 4 (John Wick: Chapter 4)

Загальні збори $440,146,694
Збори в США $187,131,806
Збори поза межами США $253,014,888

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Хто не любить фільми про Джона Уіка? Ну, мабуть, хтось таки не любить. Але точно знаємо, хто любить. Це продюсер і засновник студії Thunder Road Films Безіл Іваник (так, вам не здалося, Василь Іваник дійсно українського походження). Він точно у захваті від франшизи, тому що бюджет четвертого фільму всього лише 100 мільйонів доларів, що означає, що він заробив десь 120 мільйонів прибутку.

І це знов не є випадковістю: студія Іваника спеціалізується на цікавих авторських фільмах, які не потребують захмарних бюджетів і при цьому збирають непогану касу, а тому працюють в плюс. Наприклад, “Вітряна ріка” (плюс), “Сікаріо” (плюс) і “Сікаріо 2” (знов плюс), “Місто” Бена Аффлека (плюс). Звісно, це не завжди гарантований успіх, були класні авторські стрічки, які у прокаті по різним причинам провалилися – “К-19”, “Війна струмів”, “Готель Мумбаї” та інші. Але це специфіка кінобізнесу, тут неможливо на кожному проєкті заробляти. Так чи інакше, “Джон Уік” – найбільша франшиза студії та продюсера на сьогоднішній день.

Читайте також: Найкращі бойовики 21 століття

 

10. Людина-мураха та Оса: Квантоманія (Ant-Man and the Wasp: Quantumania)

Загальні збори $476,071,180
Збори в США $214,504,909
Збори поза межами США $261,566,271

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Як би там не було, два фільми Марвел все одно дісталися топ десятки касових зборів, незважаючи на кризу студії. Втім, не все так безхмарно (все зовсім не безхмарно), адже є ще третій фільм цього року – “Марвели”, який зібрав менше, ніж витратив. 205 мільйонів зборів проти 275 мільйонів бюджету це настільки погано, що не хочеться навіть рахувати цей мінус (але ми все одно порахуємо – це приблизно 173 мільйони збитків).

Звісно, у третьої “Людини-мурахи” справи помітно кращі: збори 476 мільйонів, але ж і бюджет склав 200 мільйонів. А отже це всього лише 38 мільйонів прибутку – загалом, це непогані гроші, але ж ви бачите, в який мінус спрацювали “Марвели”, так його не покрити. А тепер згадайте “Звук свободи” та “Черницю 2” зі списку вище, при малих бюджетах на виробництво вони спромоглися принести прибутку на 100 мільйонів кожен – як у цій ситуації повинен відчувати себе бос Марвел Кевін Файгі та боси Діснею?

Є і інші проблеми: цей фільм виводив на перший план головного злодія Марвел на наступні кілька фільмів, Канґа Завойовника. До цього підводили в серіалі “Локі”, підігрівали кадрами після титрів та загальною концепцією Мультивсесвіту, а тепер виконавець ролі Канґа Джонатан Мейджорс визнаний винним за серйозними звинуваченнями в сексуальному насильстві. Контракт розірвано, кар’єра Мейджорса, скоріше за все, завершена, але що Марвел робити далі з концептом? Створювати нового “наступного Таноса”? Запрошувати іншого актора? Чи взагалі почати все спочатку, не створюючи нові історії у старому всесвіті до нескінченності?

 

9. Стихії (Elemental)

Загальні збори $496,326,278
Збори в США $154,426,697
Збори поза межами США $341,899,581

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Новий мультфільм Pixar – це завжди подія, але цього разу чи то студія втомилась, чи ідея була не така яскрава, але відгуки публіки та критиків доволі стримані. Фінансово все не так погано, при бюджеті 200 мільйонів студія виходить десь на 48 мільйонів прибутку, але тепер і Pixar, і боси Disney точно будуть пильніше дивитися на ті ідеї, які подаються на бюджетування.

 

8. Місія нездійсненна 7 (Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One)

Загальні збори $567,535,383
Збори в США $172,135,383
Збори поза межами США $395,400,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Сьому “Місію” спіткало дві серйозні невдачі. Перша – період знімального процесу припав на пандемію, що розтягнуло його на роки і вдарило по бюджету (дуже серйозно). Друга – період прокату збігся з прокатом Барбігеймера, а тому збори “Місії” також просіли. Подвійний удар: витрачайте більше, а отримуйте менше. Збори вельми вдалі – це, все ж таки, майже 600 мільйонів. Але коли твій бюджет складає майже 300 мільйонів, це означає, що ти все ж таки у мінусі на мільйонів 20-30. Знов-таки, діджитальні релізи і продаж прав ТБ-каналам зрештою ситуацію вирівняє, але з точки зору прокату головні сподівання тепер на восьму частину.

 

7. Русалонька (The Little Mermaid)

Загальні збори $569,626,289
Збори в США $298,172,056
Збори поза межами США $271,454,233

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Цей номер у списку нам дуже подобається. Всі ті, хто писали “та вони не знають, що вони роблять – нічого, збори їм все покажуть” або “я, взагалі-то, не расист, але вони ж вкрали мультик мого дитинства!!!”, діставайте хусточки. Адже навіть при величезному бюджеті в 250 мільйонів доларів нова “Русалонька”, схоже, вийшла в плюс. Десь на рівні 30-35 мільйонів доларів.

До речі, знаєте, як легко визначити расиста в коментарях? Він починає із вступної фрази “Я, взагалі-то, не расист”. Якщо людина справді не расист, їй ця частина просто непотрібна. А от коли людина збирається сказати щось расистське, вона починає з цього обороту. Дуже надійний маркер.

З “Русалонькою” расистські коментарі досягли нового піку абсурду, адже тут були і відсилання до того, що “ЦЕ ДАНСЬКА КАЗКА, А ОТЖЕ ВОНА НЕ МОЖЕ БУТИ ТЕМНОШКІРОЮ”, і глибокий аналіз анатомії та походження русалок як таких. Вже тільки заради цього варто було зробити те, що зробила студія. А тепер, коли голосування грошима з боку глядачів пройшло успішно, вкотре було доведено, що головне не колір шкіри, а те, чи гарний створили фільм.

 

6. Людина-павук: Крізь Всесвіт (Spider-Man: Across the Spider-Verse)

Загальні збори $690,516,673
Збори в США $381,311,319
Збори поза межами США $309,205,354

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Друга частина за відгуками багатьох глядачів та критиків стала навіть кращою за першу (що було доволі складно, адже перший фільм був справді потужним). Тому і фінансовий успіх не дивує: при бюджеті в 100 мільйонів доларів це один з найприбутковіших фільмів року – приблизно 245 мільйонів чистого прибутку.

Читайте також: Найкращі мультфільми всіх часів

 

5. Форсаж 10 (Fast X)

Загальні збори $704,875,015
Збори в США $146,126,015
Збори поза межами США $558,749,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Ось ще одна франшиза, яка вже довгий час показує середній палець всім хейтерам. Навіть при безглуздо великому бюджеті в 350 мільйонів доларів десятий фільм спромігся вийти в мізерний, але плюс (ну або умовний нуль). Втім, якщо плани на 11-й і 12-й фільм у Віна Дізеля і компанії ще в силі, їм варто підійти відповідальніше і до історії, і до промотування стрічки. Як мінімум, наявність Двейна Джонсона є обов’язковою.

 

4. Вартові галактики 3 (Guardians of the Galaxy Vol. 3)

Загальні збори $845,555,777
Збори в США $358,995,815
Збори поза межами США $486,559,962

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Якщо повертатися до того, які справи у Марвел, то ось фільм, який врятував все у цьому році. Навіть з величезним бюджетом в 250 мільйонів він приніс приблизно 170 мільйонів (це плюс-мінус покриває ті збитки, які завдали “Марвели”, а гроші третьої “Людини-мурахи” є тим скромним заробітком, який Marvel здобув в прокаті в 2023 році). Це, звісно, не настільки печальна ситуація, як у DC, але це дуже глибока криза, особливо з урахуванням того, що Джеймс Ганн тепер залишив Марвел, тобто одним чарівником стало менше.

Що робити студії? Якби ми знали відповідь, ми б сиділи в правлінні Disney, а не в редакції видання про кіно. Але якщо Марвел просто продовжить знімати наступні заплановані стрічки в очікуванні, що все якось само собою стане добре, то у нас для них погані новини.

 

3. Оппенгеймер (Oppenheimer)

Загальні збори $952,038,355
Збори в США $326,104,355
Збори поза межами США $625,934,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

У фільмів у першій четвірці все добре, адже коли ти збираєш близько мільярду чи навіть більше мільярда і при цьому не витрачаєш на виробництво і маркетинг 500 мільйонів, то математика працює на тебе. Бюджет “Оппенгеймера” всього лише 100 мільйонів – для фільму такого масштабу сума майже смішна. Це означає, що приблизний орієнтовний прибуток – 376 мільйонів доларів. Саме тому Скорсезе і Коппола і кажуть про розквіт авторського кіно і повернення великого Голлівуду. Знов-таки, ми б не поспішали з далекоглядними висновками, але цього року сперечатися з цим немає сенсу.

Багато доводилося чути “на що там взагалі витратили 100 мільйонів, на один нещасний вибух?”. Таке сприйняття виникає через звичку переглядати виключно блокбастери – чим більше вибухів і розбитих тачок, тим більше бюджет (або чим більше графіки, тим більше бюджет). Але насправді графіка часто зменшує бюджет. Що простіше і дешевше, побудувати місто в Нью-Мексико, щоб відтворити табор, у якому працювали над атомною бомбою, чи намалювати його? Вірна відповідь – намалювати. Але якщо поставити питання, що обрав Нолан, відповідь очевидна – він хоча і використовує спецефекти, але дуже багато знімає на натурі. Той самий вибух на випробуванні – навіть його зробили справжнім (не в сенсі використання атомної зброї, звісно, але це і не намальована картинка на моніторі.

Всі ці натурні знімання, деталі, справжні декорації – все це коштує грошей. Додайте гонорари зірок рівня Дауні-молодшого, Метта Деймона та інших, навіть якщо вони погодились скоротити їх заради Нолана і великого драматичного кіно, ви отримаєте суму, яка значно перевищує 100 мільйонів. Якщо додати ще й маркетинг, то це взагалі загадка, як Нолану вдалося втиснути все відзняте в такі гроші (навіть з урахуванням того, що він скоротив графік знімань з 85 до 57 днів (а це теж окреме випробування для знімальної групи)). Крістофер є генієм не лише тоді, коли йдеться про сценарій чи режисуру, він абсолютно геніально організує процес. Тому його фільми і приносять такі величезні гроші (і залишаються з нами на довгий час).

Читайте також: Всі фільми Крістофера Нолана, ранжовані від найслабшого до найкращого

 

2. Брати Супер Маріо в кіно (The Super Mario Bros. Movie)

Загальні збори $1,361,939,570
Збори в США $574,934,330
Збори поза межами США $787,005,240

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Деякі речі складно пояснити. Зрозуміло, що мультфільми великих студій завжди домінували в бокс-офісі. Зрозуміло, що Брати Супер Маріо – культова гра з мільйонною армією фанатів. Але чому саме цей мультфільм збирає ледь на півтора мільярди – гадки не маємо. Тобто, він класний, немає жодних зауважень. Але це не “Душа”, не “Думками навиворіт”, не “Аладдін”, не “Король Лев”, не “Навсікая з Долини Вітрів”, не “Токійські хресні”, не “Твоє ім’я”, не “Острів скарбів”, врешті-решт. Це звичайний хороший мультфільм. Чому на нього пішло подивитись декілька десятків мільйонів людей – чудова загадка світу кіно, який далеко завжди не такий раціональний, як ми його представляємо в статті, сконцентрованій на грошах.

При цьому бюджет цієї анімації – 100 мільйонів доларів. Це означає, що Universal Pictures, Nintendo і Illumination 580 мільйонів чистого прибутку. Знаєте, скільки тепер сиквелів цього мультфільму буде зроблено? Дуже багато.

 

1. Барбі (Barbie)

Загальні збори $1,441,828,022
Збори в США $636,228,022
Збори поза межами США $805,600,000

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Людина, яка перебуває у найбільшому стані шоку через збори цієї картини – це її режисерка Ґрета Ґервіґ. Вона і раніше знімала те саме прибуткове авторське кіно, тобто коли збори картини не виглядають шаленими (іноді вони можуть бути навіть менше 100 мільйонів доларів), але при цьому і бюджет картини складає дуже невелику суму (іноді менше 20 мільйонів). Співвідношення доходів і витрат у такому випадку на користь студії. Але то були невеликі картини, нехай і номіновані на багато престижних нагород і представлені на всіх фестивалях класу А. А “Барбі”…

Більше ніж “Барбі” зібрали лише 13 картин. “Аватар”, “Титаник”, “Месники”, “Зоряні війни”, “Світ Юрського періоду” – це все блокбастери і великі франшизи великих студій, деякі з яких будувалися роками. Менше, ніж “Барбі” зібрали, наприклад, такі картини як заключна частина “Гаррі Поттера”, “Чорна пантера”, “007: Координати «Скайфолл»”, “Темний лицар”, заключна частина “Володаря перснів” та ще багато рекордсменів минулих років. Для Ґервіґ це настільки шалений стрибок, що логічне питання, яке виникає – що далі?

Бюджет “Барбі” – 145 мільйонів, картина зібрала в 10 разів більше. Чистий прибуток (орієнтовно) – 570 мільйонів доларів.  Warner Bros. цього року не те щоб виглядав успішно (чого вартий другий “Аквамен” та інші проєкти DC), але з “Барбі” – влучання в яблучко. Звісно, тепер Warner і DC хочуть зробити цілий всесвіт навколо Барбі, але ми б порадили з цим не поспішати. Можливо, Скорсезе і Коппола все ж праві, і варто пошукати оригінальних сюжетів для авторського кіно.

Наведемо 25 найкасовіших фільмів 2023 року у вигляді таблиці єдиним списком:

топ найкасовіших фільмів 2023 рік

Нарешті ті підсумки, які ми робимо щодо ситуації по касовим зборам за рік, відрізняються від декількох минулих років. Бо раніше головним постулатом висновків була та конструкція, яку ми наводили вище у статті:

  • Яким чином це досі знімають?!
  • Тому що ви все ще ходите на ці фільми і приносите свої гроші.

Ситуація, звісно, не змінилась докорінно – серед 25 найкасовіших фільмів року 13 належать до франшиз  (сиквели, приквели, спінофи або належність до всесвітів на кшталт Марвел і DC). Минулого року було 14, і якщо розглядати “Русалоньку” як перезапуск, то в принципі, можна сказати, що і цього року їх також 14. Але цього року тренд збитковості критично торкнувся щонайменше Марвела і DC. Якщо подивитися ширше (бо в цьому списку найкасовіші стрічки, а є ще багато таких, що зібрали помітно менше), то цей тренд дістався Disney, найбільшого монстра в світі індустрії розваг. Крім вже згаданих мінусових “Індіана Джонс 5” і “Марвели”, варто відзначити також “Маєток з привидами” (бюджет 150 млн, збори 117.5 млн, тобто мінус 92 млн), анімацію “Бажання” (бюджет 200 млн, збори 181 млн, тобто мінус 110 млн) та навіть “Творець” (бюджет 80 млн, збори 104 млн, тобто мінус 26 млн) (бо хоча цей фільм створила студія 20th Century Studios, вона також належить Disney).

Це означає, що тепер головні студії будуть ще обережніше ставитись до матеріалу, який їм пропонують. Тільки якщо раніше це стосувалося саме авторського і нішового кіно, то тепер це торкнеться і будь-яких існуючих франшиз. Гарантованих грошей більше немає, будь-яка успішна серія може обірватися, навіть якщо в прокаті будуть зібрані чималі гроші, якщо не буде витримуватись співвідношення доходу з витратами.

Далі:

  • що по авторському або умовно незалежному кіно? По “Барбі” і “Оппенгеймеру” все зрозуміло – це справжній тріумф авторських проєктів. Але до них можна додати тільки “Звук свободи”, все інше або франшизи, або великі студії, або перезапуски. Минулого року таких стрічок теж було три, але їх збори не були настільки вражаючими. Хочеться сподіватися, що подібним проєктам будуть надавати більше шансів, але в тотальний злам парадигми світового кіно поки що не дуже віриться. Варто лише пам’ятати, що хороше авторське кіно може бути прибутковим і без потрапляння в топ-25 за рік – головне, як ми вже впевнились, співвідношення витрат і доходів. А отже, як і раніше, варто шукати його за межами топ-25.
  • незвично бачити лише три анімації у списку (минулого року було шість, і це була не межа). Зрештою, згадуючи про тотальні провали Діснея на всіх напрямках, це певною мірою логічно.
  • чи закінчиться конкуренція кількістю, а не якістю – покаже час. Це процес довгий, еволюційний. Але принаймні у студій може залишитись острах покладатися виключно на перевірені формули, якщо вони були вже декілька разів застосовані.
  • також цей рік продемонстрував, що навіть у більш складних і камерних жанрах (драма, трилер, сатира, чорна комедія) не обов’язково буде відбуватися тотальний процес переходу на стримінги. В кінотеатральному прокаті і грошей для авторів може бути більше, і нагород та народної любові.

Якщо стаття стала для вас корисною, будь ласка, підтримайте нашу редакцію

Читайте також:

25 найкасовіших фільмів 2022 року

20 найкращих фільмів 2023 року

20 найкращих серіалів 2023 року

20 найкращих фільмів 2022 року

20 найкращих серіалів 2022 року

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі