kinowar.com

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Найкращі фільми України, зняті за часів Незалежності

Кожного року ми пишемо статті про найкращі українські фільми року, десятиліття, а також усього періоду Незалежності. І кожного разу ми додаємо нові стрічки. Це зрозуміло, адже український кінематограф розвивається, нові режисери та сценаристи створюють цікаві роботи, а тому вибір стає дедалі ширшим.

До 30-ї річниці Незалежності України така стаття не тільки доречна, а й майже обов’язкова. Ми намагалися зібрати усе саме цікаве з того, що знято за тридцять років існування нашої незалежної країни та нашого незалежного кіно. Це не завжди кіно, яке глядач ладний буде переглянути у будь-який час – інколи фільми потрапляли до цієї підбірки через свою історичну або культурну цінність. Адже до моменту, коли українська кіноіндустрія стала спроможна випускати декілька десятків якісних художніх фільмів щороку пройшло дуже багато часу. Спочатку, так само як і країні, кінематографу знадобився час, щоб повністю відокремити себе від російського впливу, а потім настав етап болісного перехіду від кількості до якості.

Тим не менш, еволюція була невідворотня. Сьогодні український кінопром створює фільми разних жанрів та напрямків, працює для масового глядача та пропонує авторське та фестивальне кіно.

Фільми розташовані у хронологічному порядку. Ми навмисно не порівнюємо їх між собою, адже представлені різні часові відрізки, напрямки, формати та жанри.

Отже, до 30-ї річниці Незалежності країни kinowar.com презентує найкращі фільми, які зняті у незалежній Україні з 1991 року до сьогодні.

 

Погані дороги (2020)

Режисерка Наталія Ворожбит
Авторка сценарію Наталія Ворожбит
Оператор Володимир Іванов
У головних ролях: Ігор Колтовський, Андрій Лелюх, Оксана Черкашина

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Наталія Ворожбит, на нашу глибоко суб’єктивну думку, є найкращою сценаристкою Україні сьогодення. Власну п’єсу, яка складається з п’яти зв’язаних та не дуже епізодів, вона вирішила використати для свого режисерського дебюту. Історії воєнного Сходу країни, які не містять безпосередньо батальних сцен, виглядають майже як документальне кіно. Головна сила Ворожбит як сценаристки – діалоги, які максимально справжні. Не відчувається постановчої роботи, адже час від часу здається, що споглядаєш реалії важкого життя тих, хто залишився у зоні АТО та біля неї, та тих, хто з різних причин вирушив туди.

 

Віктор_Робот (2020)

Режисер Анатолій Лавренішин
Авторка сценарію Анастасія Лавренішина

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Поступово своє місце зайняла і українська анімація. Напевне, найбільшим здобутком для режисера є намагання створити власний стиль, а не намагатися копіювати недосяжні Дісней та Піксар. І справа не тільки у технічних аспектах, калька класичних схем західної анімації не буде виглядати справжньою та цікавою для українських мультфільмів.

Історія робота, який спромігся зрозуміти, що він насправді є машиною, водночас легка та захоплююча. Робота знаходиться дівчинка, батьки якої вчені, що прилетіли врятувати планету, де ці роботи функціонують. Але у дівчини власна мета: вони з роботом втікають, і тоді починаються їх надзвичайні дружба і пригоди.

 

Черкаси (2019)

Режисер Тимур Ященко
Автори сценарію Тимур Ященко, Роберт Квільман
Оператор Юрій Дунай
У головних ролях: Євген Ламах, Дмитро Сова, Роман Семисал, Вадим Лялько, Руслан Коваль, Євген Авдєєнко, Олег Щербина, Михайло Воскобойник, Дмитро Зайченко

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Після сумних подій 2014-го року зрозумілим чином з’явилося багато фільмів воєнної тематики. Ще більш зрозуміло, що принаймні частина з них були досить помітно перевантажені тезами пропаганди, що переважали над власне художньою цінністю стрічки. Але це не випадок “Черкас”. Сценаристу та режисеру вдалося зробити по-справжньому патріотичне кіно, але без лозунгів та нав’язливої агітації.

Реальна історія тральщика “Черкаси”, який потрапив у блокаду в бухті Донузлав – це воєнна драма, яка побудована в першу чергу на діалогах, а не на військових діях. Психологія, різне сприйняття, різні святогляди, різні обставини людей, які опинилися в повністю зміненій реальності через анексію Криму, стали основою розповіді.

 

Мої думки тихі (2019)

Режисер Антоніо Лукіч
Автори сценарію Антоніо Лукіч, Валерія Кальченко
Оператор Ілля Єгоров
У головних ролях: Ірма Вітовська, Андрій Лідаговський

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Мабуть, найкраща українська комедія. Антоніо Лукіч показав, що для того, щоб смішити людей, не обов’язково бути примітивним та діставати з полиці перевірені жарти про тещу та поганих начальників. Українська комедія також може бути тонкою, актуальною, десь навіть трагічною, але при цьому все рівно розважати людей.

Головний герой працює звукооператором. Він намагається змінити власне життя та отримує шанс поїхати за кордон. Але на шляху до здійснення цього плану опиняється його мати, у якої також власне представлення про те, яким повинен бути шлях щастя.

 

Додому (2019)

Режисер Наріман Алієв
Автори сценарію Наріман Алієв, Марися Нікітюк
Оператор Антон Фурса
У головних ролях: Ахтем Сеітаблаєв, Ремзі Білялов

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Фільм молодого режисера-дебютанта кримсько-татарського походження Нарімана Алієва за сценарієм у співавторстві з Марисею Нікітюк. Батько дізнається про смерть сина у АТО і вирішує доставити тіло на рідну землю, щоб поховати, не дивлячись на всі перешкоди. Разом із молодшим сином він вирушає у дорогу, і ця подорож стане ключовою у житті обох. Українська глибинка, реалії сільского та міського життя, важкість переключення зі звичного вже нового життєвого укладу на забуті звичаї рідного краю – все це на довгому шляху додому.

 

Атлантида (2019)

Режисер Валентин Васянович
Автор сценарію Валентин Васянович
Оператор Валентин Васянович
У головних ролях: Андрій Римарук, Людмила Білека, Василь Антоняк, Айхан Гаджибейли, Вагіф Огли, Катерина Поправка

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Цей фільм серед іншого визначний ще й тим, що отримав головний приз програми “Горизонти” 76-го Венеційського фестивалю, тобто українська історія зацікавила не лише нашу публіку, а й європейського глядача. Валентин Васянович давно й наполегливо йшов шляхом авторського кіно (його ім’я ви ще побачите у цій статті), але футуристична драма про те, як розвивався Донбас після закінчення війни на Сході нарешті вийшла за межі кіно суто фестивального і була побачена більш помітним колом глядачів.

Через рік після перемоги України в війні з Росією ті, хто залишилися на зруйнованному Донбасі, намагаються якось вичавити з себе життя і почати спочатку. У фільмі майже немає професійних акторів, зайняті волонтери, медики та військові з АТО.

 

Співає Івано-Франківськтеплокомуненерго (2019)

Режисерка Надія Парфан
Авторка сценарію Надія Парфан
Оператори Дмитро Бурко, Василь Гошовський

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Документальний фільм, який розповідає історію. Не дивлячись на те, що постановочних кадрів у стрічці немає, вона нагадує ігровий фільм з розвитком та трансформацією персонажей. Головні герої фільму – робітники теплокомуненерго, які кожного дня йдуть на свою важку роботу, хоча визнання їх зусиль надходить дуже рідко. А коли є вільна хвилина, вони співають у хорі.

У фільмі багато гумору (або просто смішних ситуацій), проте скоріше він є трагікомедією, як і саме життя та побут у багатьох регіонах країни. Режисерці Надії Парфан та продюсеру Іллі Гладштейну вдалося не тільки знайти кошти на зйомки, але й досягти чималого успіху у прокаті – стрічку побачило понад півмільйона глядачів, що для нішевого документального кіно абсолютно приголомшливий успіх.

 

Коли падають дерева (2018)

Режисерка Марися Нікітюк
Авторка сценарію Марися Нікітюк
Оператор Міхал Енглерт
У головних ролях: Соня Халаїмова, Максим Самчик, Настя Пустовіт

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Дебютна робота режисерки та сценаристки Марисі Нікітюк, прем’єра якої відбулася на Берлінському кінофестивалі. Лариса живе у невеличкому містечку, з якого вона мріє вирватися. Кохання її життя, як їй здається, юний бандит Шрам. Вона мріє утікти з ним від матері та бабусі кудись на море, але йому потрібно вирушати на завдання від боса. І далі це може бути або історія втрачених надій, або гангстерська лав-сторі української глибинки.

 

Дике поле (2018)

Режисер Ярослав Лодигін
Автор сценарію Сергій Жадан, Наталія Ворожбит, Ярослав Лодигін
Оператор Сергій Михальчук
У головних ролях: Олег Москаленко, Володимир Ямненко, Олексій Горбунов, Руслана Хазіпова, Георгій Поволоцький, Євгенія Муц, Ігор Портянко

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Екранізація роману “Ворошиловград” Сергія Жадана, яка стала дебютною роботою для Ярослава Лодигіна. Молодий хлопець з великого міста дізнається, що його старший брат пропав, а тому сімейний бізнес тепер на ньому. Стара бензоколонка не виглядає надто привабливим активом, а тому він швидко вирішує її продати та забути про цю справу. Проте поступово край десь на Сході країни стає йому ріднішим, а бізнес вже не хочеться продавати – до того ж покупці видаються не надто приємними людьми для спілкування…

 

Герой мого часу (2018)

Режисерка Тоня Ноябрьова
Авторка сценарію Тоня Ноябрьова
Оператор Тато Котетішвілі
У головних ролях: Євген Бушмакін, Олег Шевцов, Олександр Ярема, Людмила Пахолок, Мері Орел, Наталка Яковлева, Марина Шевченко, Валентина Медова, Соня Забуга

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Ще один приклад того, що українська комедія може бути тонкою та не шаблонною. Дебютний повний метр для Тоні Ноябрьової став сміливим експериментом – акторів шукали через конкурс, учасником якого міг стати будь-який бажаючий, навіть не професійний актор, бюджет також потрібно було знайти понад те, що було виділено державою. Герої фільму розмовляють здебільшого на суржику, до того ж немає класичної схеми “зав’язка – кульмінація – розв’язка”. Тим не менш, у результаті глядач побачив свіжу та цікаву комедію, що не вибиває з нього сміх щохвилинними гегами, проте залишає приємний присмак, не дивлячись на деяку безвихідь у тому, як рухається центральний персонаж до омріяного успіху у столиці.

 

Вулкан (2018)

Режисер Роман Бондарчук
Автори сценарію Роман Бондарчук, Дарина Аверченко, Алла Тютюнник
Оператор Вадим Ільков
У головних ролях: Віктор Жданов, Сергій Степанський, Христина Дейлик

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Ще один дебютний повний метр – режисером став Роман Бондарчук. Перекладач, що працює у ОБСЄ, потрапляє на південь України у невеличке місто. Він шокований місцевим укладом речей та тим, як влаштовано побут у господаря, до якого він потрапив у гості. Тим не менш, не дивлячись на важке прийняття нової реальності, він поступово захоплюється нею, а пізніше і переглядає власні установки…

 

Стрімголов (2017)

Режисерка Марина Степанська
Авторка сценарію Марина Степанська
Оператор Себастьян Талер
У головних ролях: Дар’я Плахтій, Андрій Сілецький, Олег Мосійчук

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Нетривіальна лав-сторі (і за сюжетом, і за побудовою фільму). Молоді люди зустрілися тоді, коли вже мали плани на подальше життя. Музикант, що пройшов випробування великими сподіваннями на нього та диспансер, у якому лікувався від алкогольної залежності, та дівчина, яка збирається поїхати до Берліна з німецьким фотожурналістом, з яким познайомилася під час подій на Майдані. Їх зустріч могла пройти непоміченою, але вона глибоко змінює обох…

 

Припутні (2017)

Режисер Аркадій Непиталюк
Автори сценарію Аркадій Непиталюк, Роман Горбик
Оператор Олександр Рощин
У головних ролях: Дмитро Хом’як, Ніна Набока, Альона Узлюк, Юлія Врублевська

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

І ще раз про українську комедію, яку знято без кліше та відпрацьованих схем. У звичайного таксиста Юри драма: схоже, що його дівчина не бачить спільного майбутнього з ним. Він кидає її та у відчаї починає шукати нове кохання. Коли його пасажирами стають юна дівчина та її мати, що їдуть до бабусі у Припутні, він ще не уявляє, наскільки ця подорож змінить його життя…

 

П’ята терапія (2017)

Режисер Аліса Павловська
Автор сценарію Стас Домбровський
Оператор Аліса Павловська
У головних ролях: Стас Домбровський, Віктор Бревіс, Аліна Путішіна, Соня Кулагіна

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Важкий фільм за реальною історією наркомана зі стажем Стаса Домбровського, який став автором сценарію та зіграв себе самого. Незважаючи на те, що стрічок про те, як глибоко може опуститися людина, коли вона має справу з наркотиками, ми бачили вже декілька десятків, щось у цій розповіді зацікавлює.

Зйомки стали надважкими через брак фінансування, а навколо викладеної копії фільму онлайн відбувся скандал між Домбровським та режисеркою і продюсерами. Так чи інакше, результат переглянути варто.

 

Брама (2017)

Режисер Володимир Тихий
Автори сценарію Павло Ар’є, Володимир Тихий
Оператор В’ячеслав Цвєтков
У головних ролях: Ірма Вітовська, Віталіна Біблів, Ярослав Федорчук

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Таку Ірму Вітовську ми ще не бачили. Та й фільмів жахів в Україні знімається не надто багато, а отже глядач отримав два у одному.

Незвична родина проживає у Чорнобильскій зоні. Головою є баба Пріся (її грає Вітовська). Вона отримує попередження про катастрофу, якій тепер має запобігти…

 

Рівень чорного (2017)

Режисер Валентин Васянович
Автор сценарію Валентин Васянович
Оператор Валентин Васянович
У головних ролях: Костянтин Мохнач, Катерина Молчанова

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Васянович тут виступає режисером, сценаристом, оператором та со-продюсером. Стрічка розповідає про чорну полосу у житті фотографа, якому виповнюється 50 років. Не дивлячись на втрату близьких (паралізований батько, дівчина-модель), він все ж таки намагається боротися та не занурюватися у депресію, паралельно продовжуючи знімати чуже щастя на камеру…

 

Гніздо горлиці (2016)

Режисер Тарас Ткаченко
Автор сценарію Тарас Ткаченко
Оператор Олександр Земляний
У головних ролях: Римма Зюбіна, Віталій Лінецький, Мауро Чіпріані

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Життя українських заробітчан у Італії: на чужині важка праця та приємний син старої синьйори, а дома чекають чоловік і дочка, які, щоправда, чекають і на ті гроші, яка вона привезе. Важкий вибір між реальністю Батьківщини та родинних стосунків та мрією, яку головна героїня привезла з собою з Італії…

 

Плем’я (2014)

Режисер Мирослав Слабошпицький
Автор сценарію Мирослав Слабошпицький
Оператор Валентин Васянович
У головних ролях: Григорій Фесенко, Яна Новикова, Роза Бабій, Олександр Дзядевич, Олександр Осадчий, Іван Тишко, Олександр Сидельников, Олександр Паніван, Кирило Кошик

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Мабуть, один з найвідоміших українських фільмів нового часу (і найбільш титулований – серед іншого три нагороди Тижня критики Канського кінофестивалю з чотирьох можливих). Впродовж усього фільму герої не говорять жодного слова – події відбуваються у інтернаті для дітей з вадами слуху, а тому за виключенням фонових звуків тут використовується лише мова жестів. У центрі розповіді відносини та перша любов Сергія та дівчини Анни, які відбуваються на тлі жорстокості з боку їх однокласників.

 

Настроювач (2003)

Режисер Кіра Муратова
Автор сценарію Сергій Четвертков, Кіра Муратова
Оператор Геннадій Карюк
У головних ролях: Георгій Делієв, Алла Демидова, Рената Литвинова, Ніна Русланова, Сергій Бехтерєв, Наталія Бузько

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Фільм видатної української режисерки Кіри Муратової. Незвичний Георгій Делієв з комік-трупи “Маски” у головній ролі. Він грає настроювача роялів, який закоханий у прекрасну даму. Вона відповідає йому взаємністю, проте є значна проблема: він бідний, а жінка звикла до роскішного життя. Нестача грошей штовхає його на нетипові вчинки, коли доводиться переступити грань…

 

Мамай (2003)

Режисер Олесь Санін
Автор сценарію Олесь Санін
Оператор Сергій Михальчук
У головних ролях: Ельдар Акімов, Андрій Білоус, Еміль Фатімаєв, Сергій Романюк, Олесь Санін, Ахтем Сейтаблаєв, Назл Сейтаблаєва, Вікторія Спесивцева

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Дебют у ігровому повному метрі для режисера Олеся Саніна та актора Ахтема Сеїтаблаєва. У часи, коли українська індустрія випускала по 1-2 повнометражних фільми за рік, стрічка такого масштабу стала справжньою подією. Проте, більшість глядачів змогла побачити її лише згодом, адже ситуація з прокатом у ті часи також була досить складною.

Троє братів, що служать найманцями у трьох різних арміях, кидають службу, коли чують плач Золотої Пісенної Колибелі. За татарською легендою, коли ця Колибель потрапляє до чужинців, народ татрів втрачає свою силу…

 

Молитва за гетьмана Мазепу (2001)

Режисер Юрій Іллєнко
Автор сценарію Юрій Іллєнко
Оператор Юрій Іллєнко
У головних ролях: Богдан Ступка, Людмила Єфименко, В’ячеслав Довженко, Лесь Сердюк, Остап Ступка, Раїса Недашківська

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Дуже складне для перегляду і сприйняття кіно про протистояння гетьмана Мазепи та Петра І. Не варто розцінювати його як історичний епос – це рефлексія на тему вчинків Мазепи під час війни за Швецією та причин, які до цих вчинків призвели.

Кіно здебільшого сюреалістичне, а сцени еротичного характеру присутні в такій кількості та ступеню відвертості, що свого часу велика кількість критиків, особливо з російського боку, були шоковані та дезорієнтовані тим, що відбувалось на екрані.

 

Три історії (1997)

Режисерка Кіра Муратова
Автори сценарію Сергій Четвертков, Рената Литвинова, Віра Сторожева
Оператор Геннадій Карюк
У головних ролях: Євген Голубенко, Жан Даніель, Леонід Кушнір, Лілія Мурликіна, Наталя Бузько, Олег Табаков, Олексій Шевченков, Рената Литвинова, Сергій Маковецький, Олександра Свенська

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Три новели від Кіри Муратової, які розповідають про алогічні вбивства. Ці злочини скоїли ті, хто не виглядає здатним це зробити. Труп у котельні, працівниця архіву лікарні, яка не любить ні чоловіків, ні жінок, а також гра в шахи дідуся та маленької дівчини – мотивація у всіх героїв різна, проте фінал історії завжди смерть.

 

Цвітіння кульбаби (1992)

Режисер Олександр Ігнатуша
Автори сценарію Сергій Четвертков, Рената Литвинова, Віра Сторожева
Оператор Олег Мартіян
У головних ролях: Олександр Миронов, Ліга Гарнака, Анатолій Дяченко, Олексій Горбунов

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Соціальна драма про те, як молодий хлопець, який вийшов з тюрми, ніяк не може знайти собі місця на волі. Тому поступово його затягує у конфлікти з міліцією на шляху саморуйнування.

 

Чутливий міліціонер (1992)

Режисер Кіра Муратова
Автори сценарію Кіра Муратова, Євген Голубенко
Оператор Геннадій Карюк
У головних ролях: Микола Шатохін, Ірина Коваленко, Наталя Раллева, Дарія Коваль, Юрій Шликов, Леонід, Кушнір, Андрій Касьянов, Катерина Лобанова, Вікторія Кільтер, Ігор Шарапов, Володимир Дятлов, Олександра Свенська

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Міліціонер знаходить маленьку дитину у саду та хоче її удочерити. Напрочуд позитивне кіно, у якому за право отримати опіку доводиться сперечатися з багатьма суперниками. Життя стражу порядку змінюється кардинальним чином.

 

Кисневий голод (1991)

Режисер Андрій Дончик
Автори сценарію Юрій Андрухович, Андрій Дончик
Оператор Ігор Крупнов
У головних ролях: Тарас Денисенко, Олег Масленников, Віктор Степанов

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Кіно про дідівщину у радянській армії кінця 80-х. Жорстоке ставлення до новобранців стало квінтесенцією агонії режиму. Стара система була неспроможною вижити, але поступово руйнуючись продовжувала затягувати за собою життя молодих хлопців.

“Діди” знущаються над новобранцями, ті терплять, але нікому нічого не розповідають. Про порушення дізнається старшина дівізіону, але і йому воїни не називають тих, хто знущався над ними… Приз кінокритики Венеційського кінофестивалю 1992 року.

 

Голод 33 (1991)

Режисер Олесь Янчук
Автори сценарію Василь Барка, Сергій Дяченко, Лесь Танюк
Оператори Василь Бородін, Михайло Кретов
У головних ролях: Галина Сулима, Георгій Морозюк, Олексій Горбунов, Максимко Коваль

Найкращі українські фільми за 30 років Незалежності

Жорстке кіно про Голодомор та репресії радянської влади на його тлі. Перше зіткнення з цією темою для багатьох з тих українців, кого ця трагедія не торкнулася особисто. Смерть від виснаження, канібалізм, тортури, червоний терор за збирання колосків на полі – фільм дуже важкий для перегляду, але вкрай необхідний. Перша режисерська робота Олеся Янчука, яку він зміг зняти у дуже вдалий момент – цензури вже не було, пострадянський простір була на піку неприйняття фігури Сталіна та його злочинів, а тому Янчук міг знімати, незважаючи на опір влади.

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі