Покинути рідне місто, щоб врятуватися? Чи залишитися, щоб врятувати рідний дім? “Лишатися (не) можна” – документальний фільм про Херсонський театр ім.Куліша після російського повномасштабного вторгнення. Хто погодився виходити на сцену під прапором окупантів, а хто, ризикуючи життям, вивозив український прапор через десятки блокпостів.
У фільмі художній керівник театру Олександр Книга розповідає що вимагали від нього росіяни в перші дні окупації, як він намагався убезпечити свій колектив та як рятував сім’ю з міста Олешки, яке і досі в окупації.
Головний режисер театру Сергій Павлюк, який став обличчям херсонського спротиву і якому окупанти приписували організацію мітингів, згадує допити та переслідування російськими воєнними, ділиться історією свого виїзду разом з родиною, а в Сергія п’ятеро дітей.
Серед колективу театру є також херсонці, які жодного дня окупації не покидали місто. У фільмі вони діляться своїми історіями життя “під дулом” та мотивацією вибору. Але чи зможуть виходити на одну сцену як раніше ті, хто поїхали, і ті, хто залишився?
«Відверто, фільм мав на меті розказати історії виїзду та відновлення роботи під обстрілами. Але в процесі роботи над ним з’явилося надзавдання – дати виговоритися тим, хто поїхали і тим, хто залишився, почути аргументи одне одного, щоб прийняти вибір кожного», – розповідає режисер документального фільму Сергій Зейналов.
Єдина актриса, яка бере участь у фільмі, але розповідає не свою особисту історію, – Римма Зюбіна. Вона грає в однойменній виставі роль заступниці директора театру ім. Куліша, до якої з обшуками вриваються російські військові. “Іде розділення: ви – зрадники, бо поїхали, а ви зрадники – бо залишилися. І нам не треба чекати перемоги, що до нас прийдуть психологи і будуть з нами працювати. Ми маємо пройти ці болісні обговорювання. Якщо ми не почнемо зараз діалог, то він ніколи не відбудеться”, – наголошує Римма Зюбіна.
Режисер фільму Сергій Зейналов родом з Олешок. На момент зйомок, там – в затопленому домі, в окупації – залишалися його бабуся та дідусь, мама з братом змогли виїхати в квітні 2022-го. Найдраматичнішим моментом в роботі була сцена біля Антонівського мосту – коли по прямій через Дніпро до дому Сергія залишалося 5 км, але допомогти рідним він не міг.
Зйомки фільму відбувалися у травні-червні 2023 року – безпосередньо у Херсоні після його затоплення внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС, у Кропивницькому, де в місцевому театрі працює наразі Сергій Павлюк, та в Києві під час підготовки прем’єри однойменної вистави “Лишатися (не) можна”(реж. Євгеній Резніченко) про справжні історії виїзду трупи театру з окупації.
Режисер фільму Сергій Зейналов, сценаристи Сергій Зейналов, Еліна Вольська, продюсер Сергій Зейналов, менторський супровід Світлана Рудюк.
Цей фільм було створено за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст фільму є одноосібною відповідальністю DW Akademie/ Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Сторінка проєкту у Facebook: facebook.com/khersondrama
Посилання для перегляду фільму megogo.net/ua/view/22626826-lishatisya-ne-mozhna.html
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom