kinowar.com

Свінгер-вечірка на корті. Рецензія на фільм «Суперники»

 02.05.2024  Новини, Рецензія

Теніс – це як інтим.

Таші Данкан

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від італійського метра Луки Ґуаданьїно («Назви мене своїм ім’ям», «Цілком та повністю») за сценарієм маловідомого американського ютубера Джастіна Куріцкеса.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

Стрічка оповідає про молодих американських тенісистів – Таші Данкан (Зендея), Патріка Цвейга (Джош ОʼКоннор) та Арта Доналдсона (Майк Файст). Двоє хлопців – друзі з дитинства, вони як вогонь та лід. Один – сором’язливий відмінник, інший – запальний порушник, один слухняно виконує настанови тренера, інший курить і грає на таланті, один думає головою й чекає помилки суперника, інший грає на азарті й не здатен думати стратегічно. Звісно, Таші-Зендея, як розумна дівчина, закохується в поганця, але виходить заміж за ботана, з котрим вступає до Стенфорда. Проте вона стає драйвером для обох, як у французькому крилатому вислові: «Cherchez la femme».

За 10 мільйонів доларів гонорару, при бюджеті фільму у 55 мільйонів, Зендея стала і драйвером промо-кампанії, об’їздивши пів світу у екстравагантних сукнях. Задля цього навіть старт стрічки посунули з вересня 2023 року, коли вона мала відкривати 80-й Венеційський кінофестиваль, на березень 2024 з прем’єрою у Сіднеї. Причина тому – голлівудські страйки, що заважали Зендеї сяяти на червоних доріжках. А з’являлася дівчина на них так, що ніхто й не згадає, хто ж там на постері обабіч неї.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

А дарма, бо Джош ОʼКоннор та Майк Файст – хороші актори. Першого ви могли бачити в серіалі «Корона» та головній ролі у «Химері» Аліче Рорвахер. Другий знявся у Спілберга у «Вестсайдській історії» і скоро з’явиться в «Байкерах» Джеффа Ніколса. Звісно, на роль Арта Доналдсона режисер спершу розглядав свого улюбленця Тімоті Шаламе, проте той присвятив себе другій «Дюні». Як і Зендея, яка встигла знятися у «Суперниках», але озвучування діалогів записувала вже на майданчику Дені Вільнева.

Читайте також: Найкращі ролі Тімоті Шаламе

Я б навіть сказав, хлопці зіграли краще за Зендею. Що не дивно, зважаючи на профіль Ґуаданьїно. Він вміє показати близькі стосунки між чоловіками чи не найкраще у сьогоднішньому кіно. Зендея ж у його стрічці – холоднокровна інтриганка, що більшість екранного часу проводить з таким виразом обличчя, неначе вступила у кізяк і не може зрозуміти, чому повсюди тхне.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно Зендея

Саме дует хлопців-тенісистів – головні герої стрічки «Суперники». Це вони здобувають парний кубок на початку, а далі не можуть поділити дівчину. Хоча її не ділити варто, а четвертувати, як мінімум. Бо вона вчепилася в обох юнаків, неначе сукуб, аби здійснити свою мрію – перемогти у всіх Турнірах Великого шлему, якщо не як гравець (завадила травма), то як тренерка. «З чого ти взяв, що мені потрібна любов?», – проговорюється Таші в запалі одному з хлопців, даючи підказку глядачам щодо її мотивації в стосунках з парочкою друзів-суперників.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

Як водиться у Ґуаданьїно, на екрані вирують пристрасті, інтриги та завуальований секс. Недаремно гасло стрічки: «Мистецтво зваблення та інші ігри». І мова не лише про Зендею у коротких спідницях й без ліфу. Режисер «продає» глядачам не відкритий інтим, а життя на межі гарячих хлопців та дівчат, професійних спортсменів, що вміють лише гатити по м’ячу і розмірковують про життя так, неначе після 30-ти років настає смерть.

Теніс як ніщо інше підходить для сексуалізації спорту на екрані і відтворення ідеї «живи швидко, помри молодим». Підкачані гарячі тіла з напруженими м’язами, піт, який сиплеться градом, різкі й глибокі видихи, емоції, що б’ють через край. Актори у стрічці реально викладаються – Зендея, наприклад, три місяці займалась з бронзовим призером Олімпійських ігор 1988 року американцем Гілбертом Бредом. Тому, якщо ви відрізняєте крос від бекхенда і знаєте, що таке тай-брейк, вам буде чим похизуватися перед рештою глядачів.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

Естетику тіл, як і красу гри, стрічка Ґуаданьїно передає по максимуму. Як завдяки постановці сцен, так і операторській роботі тайця Сайомбгу Мукдіпрома. Він відомий роботою з Апічатпонгом Вірасетакулом, а з Ґуаданьїно поставив «Назви мене своїм ім’ям». В «Суперниках» Мукдіпром видає красиві кадри любовного трикутника і ефектні спаринги на корті. Матчі зняті з усіх можливих ракурсів: збоку, згори, з-під корту, з очей гравців та навіть від м’яча, широкими кадрами, великими та навіть вдалим split screen’ом.

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

І все це під ритмічну електронну музику від оскароносних Трента Резнора та Аттікуса Росса з Nine Inch Nails, немов на екрані не спортивне змагання, а клубна вечірка, яка ризикує перерости в оргію. Щоправда стосунки головних героїв нагадують радше погану вечірку свінгерів, коли всі знають, що прийшли отримати задоволення, але не можуть до кінця розслабитись і перестати мірятись членами. І лише неординарний фінал стрічки дає надію на полегшення та довгоочікувану свободу.

Дмитро Сидоренко

«Суперники» (Challengers) – спортивна мелодрама від Луки Ґуаданьїно

Читайте також:

Найкращі спортивні драми всіх часів

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі