kinowar.com

Тліюча лють. Рецензія на фільм «Капітан Америка: Чудесний новий світ»

 13.02.2025  Рецензія

Я був генералом воєнного часу, тепер я президент воєнного часу.
Тадеус «Громовержець» Росс

«Капітан Америка: Чудесний новий світ» (Captain America: Brave New World) – 35-й фільм кіновсесвіту Marvel та четверта частина пригод Капітана Америки, роль якого перейняв на себе «Сокіл» у виконанні Ентоні Макі. З бюджетом у понад 180 мільйонів доларів нове дітище керівника Marvel Studios Кевіна Файгі має повернути супергероїку у прибуткове русло, адже останні стрічки серії – «Марвели» та «Людина-мураха та Оса: Квантоманія» – були не лише поганим кіно, що не дивно, але й касовими провалами, що трапляється з Marvel нечасто.

«Капітан Америка Чудесний новий світ» (Captain America Brave New World)

Режисувати нового «Кепа» Файгі запросив Джуліуса Вона, американського режисера нігерійського походження, що зняв «Парадокс Кловерфілда», непряме продовження «Вулиці Монстро, 10». Допомагати Вону зі сценарієм відрядили Роба Едвардса, який у двотисячних написав для Disney два номінованих на «Оскар» мультфільми. За сценарій до «Принцеси та жаби» Едвардс отримав нагороду від Асоціації афроамериканських кінокритиків. Так що пригоди темношкірого Капітана Америки, можна сказати, були в правильних руках. Також за історію відповідав Малкольм Спеллман, автор серіалу «Сокіл та Зимовий солдат», прямим продовженням якого і виступає «Капітан Америка: Чудесний новий світ».

Якщо ви бачили серіал, то маєте знати, що Сем Вілсон, попри расистські забобони та намагання знайти еталонного Кепа, таки втримав довірені йому Стівом Роджерсом вібранієвий щит і почесне звання. Як герой країни він зустрічається з новообраним президентом США Таддеусом Россом. Виконавця ролі Росса з минулих фільмів франшизи – Вільяма Герта, що помер від раку у 2022-му – замінили Гаррісоном Фордом. Його дочку зіграла Лів Тайлер.

Росс, колишній армійський генерал, недолюблює Месників, особливо Брюса Беннера, бо не воліє мати зброю, яку не може контролювати. Він виступав за Соковійські угоди з метою регулювання діяльності суперлюдей. А проте на посту президента бере себе в руки і погоджується працювати з Семом. Іронічно, що Сем – єдиний, хто не має суперсил, покладаючись виключно на інтелект та технологічні ґаджети. Вдвічі іронічніше, що сам Росс стає червоним Халком.

Проте співпрацю вони починають одразу з конфлікту, адже під час виступу на президента скоює замах найперший «тестувальник» супер-сироватки – Ісайя Бредлі. Тож тепер Сему належить врятувати свого друга та стосунки з президентом, розплутавши невидимі нитки, що тягнуться від маріонеток-виконавців замаху до таємничого ляльковода. І зробити це треба до того, як оскаженілий Росс зруйнує світовий порядок.

«Капітан Америка Чудесний новий світ» (Captain America Brave New World)

Вже з трейлера було зрозуміло, що автори тяжіють до форми політичного трилера. Та на ділі виявилося, що супергеройська естетика, як і в часи «Першого месника: Протистояння», погано поєднується з дорослою політикою. Не маючи в достатку супергероїв, «Капітан Америка: Чудесний новий світ» намагається виїхати на тропах тотальної недовіри та геополітичних розбірок за контроль над новим елементом – адамантієм, що навіть крутіший за вібраніум.

Якщо відкинути двобій Сема та Росса-Халка, то лишиться тільки суперсолдат Карл Ламблі у короткій сцені замаху на президента. Є ще непоганий епізод морського протистояння американців та японців, яке Сему з напарником довелося зупиняти, виступаючи у ролі ППО, аби не почалася повномасштабна війна. І на тому екшн закінчується. З таким набором можна зняти серіал, але на блокбастер явно не вистачить. Тестові покази засвідчили цю проблему, тому фільм допрацьовували, зокрема, було додано персонажа Сайдвіндера (Джанкарло Еспозіто) для додаткової дуелі з Кепом.

«Капітан Америка Чудесний новий світ» (Captain America Brave New World)

Першочергово ж автори стрічки зробили ставку на боротьбу інтелектів, адже головний негідник, ім’я якого я вам спойлерити не буду, за силою інтелекту може зрівнятися з фізичною міццю Халка. От тільки його як відкопали з самого першого фільму про зеленого велетня 2008 року, так і злили посеред фільму, особливо не зацікавивши глядачів.

«Капітан Америка Чудесний новий світ» (Captain America Brave New World)

Звісно, можна сказати, що сценаристи, які розробляли стрічку з 2021 року, запропонували нам непогану алюзію на сучасну Америку. Слоган «Reset Ross, Reset America» дуже нагадує MAGA Дональда Трампа, а втрата самоконтролю і загроза війни з союзниками – приклад гарячковості політики президента. Ба більше, антагоніст прямо проголошує своїм наміром помсту Россу за роки експлуатації його талантів без належної винагороди. Але історії про те, як ми самі вигодовуємо власних монстрів краще виглядають у фільмах на кшталт «Учень. Історія Трампа», аніж в супергеройському кіно, де головний темношкірий герой все ніяк не може вирватися з тіні свого колишнього білого лідера.

Дмитро Сидоренко

«Капітан Америка Чудесний новий світ» (Captain America Brave New World)

Читайте також:

Найгірші фільми 2024 року

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі