Люди завжди розчаровують мене.
Марія Каллас
«Марія» (Maria) – біографічна драма Пабло Ларраїна, що завершує його трилогію про видатних жінок ХХ століття. Стрічка «Джекі» була присвячена дружині президента США Джона Кеннеді, «Спенсер» – леді Ді, а «Марія» розповідає про відому грецьку оперну співачку Марію Каллас.
Фільми трилогії, очевидно, мають багато спільного. Вони зняті за невеликий бюджет («Джекі» – 9 мільйонів доларів, «Спенсер» – 18 мільйонів, «Марія» – трохи більше 20-ти), всі картини Ларраїн представляв в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю, де вони нічого не вигравали. Зате кожна стала бенефісом акторки головної ролі. Як і належить хорошому біографічному кіно – роботи Ларраїна дали змогу актору розкрити свій потенціал через персонажа на чільному місці в сюжеті.
Наталі Портман та Крістен Стюарт отримали свої номінації на «Оскар», і виконавиця ролі Каллас – Анджеліна Джолі – без сумніву також змагатиметься за нагороду Американської кіноакадемії.
Сценарій для «Марії», як і для минулого фільму Ларраїна, написав Стівен Найт, відомий за серіалом «Гострі картузи» та фільмом «Порок на експорт». Тож маємо чилійського режисера, котрий за сценарієм британця знімає кіно про гречанку, що підкорила Париж.
На відміну від класичних байопіків, які зазвичай проводять глядача історією персонажа від невідомості до успіху і падіння, фільми Ларраїна зосереджуються на найбільш драматичних епізодах життя героїнь. Джекі показували після вбивства її чоловіка, Діану – коли їхні стосунки з принцом Чарльзом почали тріщати по швах, а «Марія» переносить глядачів у 1970-ті, останні роки життя відомої оперної примадонни, яка вже давно не виступає, втративши голос.
Ларраїн вибудовує свій фільм на флешбеках, в яких показує кар’єрні успіхи Каллас, а також її роман з Аристотелем Онассісом, та сучасності, в якій Каллас живе з кухаркою та дворецьким у своїх паризьких хоромах, не їсть нічого, окрім жмень ліків від стресу та безсоння, курить, уникає лікарів та ходить на репетиції, щоб віднайти втрачений голос.
Анджеліна Джолі ідеально зображує як прекрасну молоду Каллас (явно красивішу, ніж та була в реальності), так і змучену 53-річну Марію. Вона не одразу погодилася на роль, зважаючи на масштаб особистості й талант до співу Каллас, проте Ларраїн переконав акторку, показавши готову версію «Спенсер».
Джолі готувалася до цієї ролі понад півроку, щоб не лише відтворити в кадрі поставу, коронні рухи й акцент Каллас, але й навчитися співати. Коли в кадрі ви бачите, як Джолі виконує оперні арії, ви чуєте саме голос акторки. А от у флешбеках, які Ларраїн подає у чорно-білій гаммі, лунає голос справжньої Каллас.
Оператором фільму став Едвард Лекмен, який дві номінації на «Оскар» здобув за вміння передати переживання героїнь у кадрі – фільми «Далеко від раю» та «Керол». Хоча Ларраїн і сам нерідко ставав за камеру, адже фільм рясніє близькими кадрами з Джолі, які режисер називає «інтимними». Зйомки проходили у Будапешті, Парижі та Мілані, зокрема і у відомому оперному театрі Ла Скала.
Фільм Ларраїна зображує Каллас глибоко нещасною жінкою, яка віддала всю себе глядачам та Онассісу. Для публіки вона співала, а коли не могла через недугу, то розчарування глядачів для неї було, як ніж під ребро. Для Онассіса, навпаки, відмовилась від кар’єри, буквально перетворившись на трофейну коханку, пташку в золотій клітці.
«Мати примушувала мене співати, Онасіс – забороняв», – скаржиться Марія у фільмі. Причому мати примушувала її співом задовольняти німецьких військових у Другу світову. Тобто з юності спів для Марії став способом виживання. «Музика народжується зі страждань, з нещастя. Щастя ніколи не народжувало великої музики», – пояснює Каллас своє бачення натхнення для творчості. Коли героїня Джолі ходить Парижем, вона буквально бачить музику навколо. Це відчуття мелодії та ритму було настільки сильним у співачки, що «музика огортала її до стану агонії».
Є у стрічці «Марія» і звичний наратив про те, що слава – найбільший наркотик. Коли Каллас була у гуморі, вона просила дворецького забронювати їй столик у кафе, де «знають, хто вона», щоб сидіти на терасі і приймати лестощі від перехожих.
Та частіше настрій героїні фільму перебуває в мінорі. Вона сумна лежить у ліжку, ковтає пігулки і дістає прислугу постійними наказами пересунути важкий рояль. Цим фільм Ларраїна відлякує широкого глядача, як і хронометражем у дві години з повільно-тягучим меланхолійним темпом.
Хоч у картині й присутні оперні арії, пересічний глядач не зрозуміє, чому Каллас називає їх невдалими, порівнюючи з ідеальним звучанням власного сопрано з платівок. Бо для непрофесійного вуха все це звучить однаково потужно. Є і дуже влучні діалоги, як от зустріч Каллас з президентом Кеннеді.
Проте загальний сюжет все ж не назвеш захопливим. Це складна й неспішна історія про непросте життя відомої жінки, яка все життя підкорялася іншим, хоч і запевняла, що не бажає бути експонатом ні в чиїй шафі. Коли ж співачка нарешті дозволила собі зробити те, чого хотілося саме їй, а не публіці чи чоловікам, її серце не витримало. Каллас у фільмі Ларраїна та Найта ніби реально переживає трагедії, які вона виконувала на сцені.
Такий підхід до оповіді не дозволяє фільмам Ларраїна збирати гарну касу. Це явно не розважальне кіно і не типовий байопік. Якщо «Джекі» окупився, зважаючи на мінімальний бюджет, то «Спенсер» – провалився у прокаті, і «Марія» в результаті не отримає багато показів. У США її взагалі крутитимуть на Netflix. Тож, якщо ви хочете побачити це кіно на великому екрані, раджу не затягувати з купівлею квитка, тим паче, що в Україні фільм стартував раніше за США, Італію, Німеччину. Зробити це варто хоча б заради прекрасної гри Анджеліни Джолі. Адже, коли «Ходіть за мною!» каже діва, ви не питаєте: «Куди саме»?
Дмитро Сидоренко
Читайте також:
Найкращі музичні фільми всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom