kinowar.com

«Я дуже боровся, щоб залишити сцени про любов», – режисер Олесь Санін про фільм «Довбуш»

За півтора місяця, 24 серпня, в український прокат вийде історичний екшн-довгобуд «Довбуш», виготовлений Pronto Film за державної підтримки, дистрибуцією якого займаються FILM.UA Distribution та Кіноманія.

Kinowar побував на презентації фінального трейлера фільму і поговорили з його творцями про те, які смисли та надії закладено у стрічку, а також про особливості її виготовлення.

Режисером фільму виступив Олесь Санін, чия остання повнометражна робота – драма «Поводир» – побачила світ десятиліття тому. «Я займався і сценарієм, а також продюсуванням, як це заведено у вітчизняному кінопроцесі, хоч це і не моя улюблена частина роботи», – пояснив Санін.

Зйомки фільму стартували ще у 2018 році, проте процес постійно переривався, спочатку через технічні причини, потім – через пандемію та локдауни, а пост-продакшн закінчували вже під час повномасштабного вторгнення у 2022 році. Для цього команді довелося не лише евакуювати студію з Києва до Львова, але й наново вносити монтажні правки, додаючи сцени, які до цього у фінальній версії не планувалися.

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

«Ми зняли 2 години 40 хвилин сценарного хронометражу, але на вимогу дистрибуторів та продюсерів мені довелося скоротили фільм до стандартних 2 годин», – пояснює режисер, додаючи, що матеріалу вистачило б на дві стрічки по півтори години.

Події картини відбуваються у 1732 році, після смерті польського короля росіяни намагаються посадити на престол вигідного їм наступника. Починається кровопролитна війна між ними та польською шляхтою, аж раптом в Карпатах з’являється третя сила – народні повстанці опришки під проводом Олекси Довбуша.

постер українського фільму Довбуш 2023 Санін

«Я сподіваюсь, що це кіно буде надихати тих, хто захищає нашу Батьківщину», – розповідає Санін. Стрічка, заснована на давній історії, чудово резонуватиме з подіями сьогоднішніми. Довбуш, який відмовився здаватися загарбникам, або здавати власну землю, зостався і дав бій. Як дали його захисники України в 2014 та 2022 роках, і боронять Україну досі.

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

Проте, це не лише історія про опір загарбникам і не легенда про карпатського Робін Гуда. Санін обіцяє, що його версія Довбуша відрізнятиметься від показаної Віктором Івановим з кіностудії імені Олександра Довженка у 1959 році. Зокрема, буде більше драми і повноцінна історія кохання.

«Я дуже боровся, щоб залишити сцени про любов. Адже це те, заради чогось живуть мої герої. Тому це історія, як далеко можуть зайти люди за тим, де лежить їхнє серце», – пояснює режисер.

Любов до рідної землі та кохання до дівчини – ось головна мотивація вчинків Довбуша за Олесем Саніним. «Як у народній пісні «Гаєм гаєм зелененьким», любов, за яку гине легендарний герой», – пояснює режисер. Лише після своєї загибелі 24 серпня 1745 року Довбуш стає легендою. До цієї дати і приурочена прем’єра фільму.

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

Втім автори не забувають, що лише романтикою нині глядачів в кіно не заманиш. Тому обіцяють масштабний історичний екшн з баталіями, піротехнікою та фехтуванням. До зйомок масових сцен творці стрічки залучали не тільки акторів та каскадерів, але й сотні реконструкторів, які мали досвід поводження зі зброєю і відтворили на екрані польських солдат.

«Мені сказали, що всі каскадери, які є в Україні, були в той чи інший час задіяні на наших зйомках», – розповів режисер про масштаб постановки.

Бюджет фільму склав близько 120 мільйонів гривень (державна частка — 65 мільйонів), і з показаних на презентації бекстейджів можна було пересвідчитись, що до постановки підійшли серйозно. Для акторів виготовили більше 200 одиниць зброї початку XVIII століття, сцени боїв знімали багатьма камерами та дронами з різних кутів, намагаючись робити довгі кадри без склейок. Такий підхід вимагає координації людей на майданчику та серйозну підготовку тих, хто знаходиться в центрі кадру і тримає увагу глядача.

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

Виконавець головної ролі Сергій Стрельников не вперше бере участь в подібному шоу, адже знімався в «Безславних кріпаках», що відрізняються чи не найкращою постановкою екшн сцен в українському кіно. Та навіть йому довелося 2 роки регулярно тренуватися фехтуванню барткою – гострою вузьконосою сокирою, популярною серед жителів Карпат. Поляк Матеуш Косьцюкевіч, що зіграв антагоніста Довбуша, теж рік займався фехтуванням заради трьох бойових сцен у фільмі.

«Ми конкуруємо на екрані не з українським кіно, а з голлівудськими блокбастерами, як раніше конкурували з російськими. Це теж наше поле боротьби, це наша територія, окупована іноземним продуктом», – пояснює свою мотивацію зняти видовищне кіно Санін.

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

Наскільки вдалим воно вийде, чи вистачить масштабу та якості постановки, чи зачепить любовна лінія глядача, ми зможемо дізнатися на День Незалежності України.

Дмитро Сидоренко

Довбуш 2023 фільм Олесь Санін

Читайте також:

Найкращі українські фільми часів Незалежності

Найкращі українські фільми про війну з росією

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі