kinowar.com

Українським документалістам вдалося зафільмувати сучасний окупований Донецьк

Ексклюзивні кадри покажуть у стрічці «ЄвроДонбас». На них – будинок Джона Юза, засновника Донецька. Особняк має велику історичну значущість, проте зараз стоїть занедбаний та майже повністю зруйнований. Документальний фільм «ЄвроДонбас» Корнія Грицюка націлений розвінчати радянські міфи та розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки. 

Дім Юза Архів фото Донецьк

Дім Юза

Американська та бельгійська спадщина Маріуполя, бельгійська Лисичанську, німецьке коріння Нью-Йорку (донедавна смт. Новгородське), французька історія Дружківки та британська Донецьку – аби показати засекречену радянськими істориками, європейську історію Донбасу, команда фільму «ЄвроДонбас» по крупицях збирала інформацію, яка здебільшого була знищена в часи УРСР. Автори спілкувалися з істориками та експертами, з нащадками європейців, що брали участь у розбудові Донбасу, а також здобула унікальні архівні матеріали від кількох європейських країн: рідкісні фотокартки та документи, які підтверджують потужні європейське коріння регіону. Знімальній групі вдалося дістати такі матеріали з Британії та Бельгії, які раніше не бачив жоден українець.

Продюсерка та співсценаристка фільму Анна Паленчук родом з Києва та до початку війни ніколи не була в Донецьку. Але під час роботи над «ЄвроДонбасом» Анна наново відкрила для себе історію цього краю та цілковито нею захопилася.

«Донбас – найбільш досліджений регіон нашої країни, де сьомий рік триває війна. Як у громадянки України, в мене є особиста потреба робити проєкти на меті яких повернення непідконтрольних територій Україні. У цьому сенсі дуже важливо викрити радянську брехню, що так сильно вплинула на самоідентифікацію мешканців Донбасу, та оприлюднити справжню історію цих місць не лише їм, а й усій Україні. Настав час, коли ми маємо серйозно проаналізувати минуле, аби збудувати спільне майбутнє», — продюсерка Анна Паленчук.

Дім Юза 2021 архів фото

Дім Юза у 2021 році

Економічним та духовним центром Донбасу завжди був Донецьк. Місто було засновано британцем Джоном Юзом у 1869 році разом із металургійним комбінатом, що невдовзі став одним із найбільших центрів кам’яновугільного та залізного видобування в Європі. Наприкінці 19 сторіччя саме європеєць Джон Юз визначив долю регіону попри загальноприйняті міфи про російську та радянську ідентичність сучасного Донбасу.

На думку творців стрічки показовою в цьому випадку є ситуація довкола будинку Юзів – особняку родини засновника міста, що розташована на вулиці Клінічна в Донецьку. Двоповерховий будинок у стилі ренесанс має неабияке історичне значення та цінність, але наразі перебуває в жалюгідному стані – від колись величної будівлі лишилися тільки стіни. Зафільмувати будинок Юзів та буття сучасного Донецьку вдалося завдяки зусиллям знімальної групи «ЄвроДонбасу».

«За період зйомок фільму особняк Юзів вразив мене найбільше. Це відправна точка усієї історії Донбасу, яка сьогодні майже повністю зруйнована та захована за великим парканом. Символічно, чи не так? Тому для нас було принциповим зняти ці кадрі, якби складно це не було. А працювати в Донецьку дуже складно – операторів постійно перевіряють, дуже багато заборон, як-от не можна знімати камерами зі штативів. Ми знайшли операторів на місці, які допомогли отримати дійсно унікальні кадри на яких є не лише будинок Юзів, а й інші види Донецьку. Ми побачили величезну кількість російських прапорів рівну кількості занедбаних вулиць. Знаєте, від цього бере такий смуток, бо ми не знаємо, коли Донецьк знову стане українським. Але ми, як творчі люди, робимо все можливе, аби це здійснилося якомога швидше», — Анна Паленчук, продюсерка та співсценаристка фільму.

Окрім Донецьку «головними героями» документального фільму стали Маріуполь, Лисичанськ, Нью-Йорк, Дружківка, Костянтинівка та їхні околиці. Робота над фільмом триває з початку 2021 року, коли були відзняті перші інтерв’ю з експертами, які допомогли в подальшому підготовчому процесі зйомок фільму та формуванні його лейтмотиву. У травні команда вирушила на зйомки безпосередньо в містах та їхніх околицях на Сході України.

«Я родом із Донбасу, але лише під час зйомок цього фільму я дізнався про безліч важливих історичних та архітектурних артефактів, що залишили по собі європейці. Цей фільм – спроба повернути дуже важливу частину історії Донбасу. Показати іншу ідентичність цього регіону та зруйнувати міф про «Дике Поле», яке було тут до радянських часів. На мою думку, цей фільм має подивитися кожен українець, бо щодо Донбасу є багато стереотипів, як у мешканців регіону, так і за його межами. Стереотипів, які, на жаль, виявилися надто небезпечними для єдності нашої держави», — режисер Корній Грицюк.

Робота над фільмом триватиме до кінця осені 2021 року.  Виробництво фільму відбувається за підтримки Держкіно. Вихід у широкий прокат заплановано на 2022 рік. 

Facebook

Instagram

Режисер Корній Грицюк народився та виріс на сході України, і у своїй творчості він приділяє увагу подіям, які зараз відбуваються на його Малій Батьківщині. Працюючи над стрічкою «Поїзд: Київ-Війна» він усвідомив, що витоки цього збройного конфлікту – в минулому. Історія Донбасу була неодноразово переписана і цим користувались як в радянські часи, так і сьогодні. Місія фільму «ЄвроДонбас» – розповісти справжню історію регіону: у ХІХ ст. територію населяли переселенці та підприємці з Бельгії, Британії, Німеччини, Франції, США, Швейцарії, Нідерландів та Польщі, які посеред степу побудували заводи й металургійні комбінати, зробивши регіон одним з економічно потужних у Європі.

Стрічка базується на історіях реальних людей: як нащадків іноземців на Донбасі, так і академічних дослідників, які вивчають його історичне підґрунтя.

Донецьк 2021 фото

Донецьк у 2021 році

Фільм отримав фінансування у розмірі 1,98 млн гривень на 14-ому пітчингу Держкіно. 

Про фільм

Остгейм, Лібенталь, Нью-Йорк, Блюменфельд, Бунге, Марієнталь – чи чули ви про такі міста та села… Донбасу? Майже всі вони у радянські часи отримали типові комуністичні та «антибуржуазні» назви, такі як Новгородське або Юнокомунарівськ, разом з вигаданою проросійською історією, яку, на жаль, отримав і весь Донбас, перетворившись на найбільш міфологізовану радянську територію, унікальну та недоторкану фортецю «русского мира». Насправді ж на Донбасі знаходяться десятки міст, містечок та сіл, заснованих європейськими переселенцями та місцевими українцями ще на наприкінці ХІХ ст., а його розквіт розпочався задовго до приходу більшовиків до влади. Його батьки-засновники: німці, бельгійці, британці, французи та американці.

Саме завдяки європейським інвестиціям у промисловість та великій праці місцевих та заробітчан з інших частин України, Донбас вже на початку ХХ століття з «дикого поля» перетворився на передовий регіон навіть у порівнянні з Європою. Пряме залізничне сполучення з Брюсселем, філіали французьких та німецьких банків, динамічні міста з сучасною на той час архітектурою, вихід на європейські ринки, економічне зростання, транснаціональні підприємства, серед яких, наприклад, відділення компанії Siemens, справжній космополітизм, високий рівень життя робітників та великі перспективи – таким був Донбас до приходу радянської влади. Відтак, саме про такий Донбас та його історичне минуле й розкаже фільм.

Режисер: Корній Грицюк

Оператор: Богдан Кінащук

Автори сценарію: Корній Грицюк, Анна Паленчук

Продюсер: Анна Паленчук

Жанр: документальний фільм

Виробництво: 435 FILMS за підтримки Державного агентства України з питань кіно

Тривалість: 70 хв

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі