kinowar.com

12 найкращих українських фільмів 2024 року

Найкращі українські фільми 2024 року

Українське кіно продовжує розвиватись, незважаючи на те, що йому не допомагають зовнішні та внутрішні обставини. Спочатку був ковід, потім повномасштабне вторгнення поставило під загрозу існування самої держави, не тільки її культури, а паралельно ті, хто має цією культурою опікуватись на боці відповідних міністерств та відомств, робили що завгодно, тільки не підтримували митців, продюсерів, кінотеатри та глядачів.

І що ми побачили? Нові роботи у повному метрі, у короткому метрі, в анімації і кіно ігровому, а також розквіт документального кіно. Саме тому ми відзначимо відразу декілька напрямків, адже не помічати ці роботи просто неможливо. Порядок розташування фільмів у статті значення не має, а те, що має значення – ваша постійна підтримка українського кіно (а заразом і нашої редакції – ось посилання на монобанку).

Отже, kinowar.com представляє 12 найкращих українських фільмів 2024 року (деякі з них могли виходити трохи раніше – ми додамо контексту при описі, а також позначимо, де ці стрічки можна переглянути).

Медовий місяць

Режисерка: Жанна Озірна
У ролях: Роман Луцький, Іра Нірша

Медовий місяць

Камерний фільм про молоде подружжя, яке прокинулось одного ранку в своїй новій квартирі в той момент, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Шок, вагання, страх, апатія та багато роздумів, що робити далі. Виїхати швидко не вдалося, а тому тепер доводиться бути німим свідком злочинів чистого зла, яке ніби навіть не показує свого обличчя – молоді люди чують, що відбувається за стінкою, під вікном, у місті. Вибухи, вбивства, зґвалтування, постріли – а ці двоє наодинці зі своїми думками про миттєво зруйноване життя.

Дебютний повний метр режисерки Жанни Озірної показав одне з багатьох облич війни, адже крім воїнів на фронті є ще й величезний пласт різних людей в тилу. І далеко не всі здатні на героїчні вчинки – і це нормально. Так само, як нормально мати страх перед лихом, що насувається з усією нещадністю. У підсумку вийшов психологічний трилер – та майже психологічний горор – про боротьбу зі страхом, сумнівами і невідомістю на тлі загальної трагедії.

Де можна подивитися: чекаємо на онлайн-реліз

 

Назавжди-назавжди

Режисерка: Анна Бурячкова
У ролях: Аліна Чебан, Захар Шадрін, Артур Алієв, Єлизавета Цілик

Назавжди-назавжди 2024

Ще один дебютний повний метр – від режисерки Анни Бурячкової. Чергове для нашого кінематографу занурення у 90-ті і ще одна драма дорослішання. На перетині цих двох великих тем бачимо історію школярів старших класів, які, як це прийнято казати, шукають себе і своє місце в цьому житті, але занадто схильні до саморуйнування та ухвалення хибних рішень, щоб це руйнування прискорити. Але такий вже цей вік, розважливості та стриманості тут майже немає.

Це жорсткіше за ще одну класну драму дорослішання – “Стоп-Земля” Катерини Горностай, можна навіть у певному сенсі розцінювати це як “наша відповідь “Ейфорії””.

Де можна подивитися: чекаємо на онлайн-реліз

 

Сірі бджоли

Режисер: Дмитро Мойсеєв
У ролях: Віктор Жданов, Володимир Ямненко

Сірі бджоли 2024

В сірій прифронтовій зоні, в маленькому містечку, майже нікого не залишилось – або загинули, або поїхали. Залишились лише двоє дорослих чоловіків кардинально різних поглядів на життя, політику і війну. Один спілкується з солдатами так званої ЛНР, інший тримає контакт із ЗСУ. Спочатку знайти спільну мову важко (як і в роки, що передували цим подіям), але згодом наявність лише однієї живої людини поруч змінює сприйняття ситуації. Стає більше розуміння і прийняття, нехай загалом свої позиції чоловіки і не змінюють.

Їх грають двоє досвідчених українських акторів – Віктор Жданов і Володимир Ямненко, на яких ця неспішна драма здебільшого і тримається.

Де можна подивитися: чекаємо на онлайн-реліз

Читайте також: Найкращі українські фільми про війну з росією

 

Як там Катя?

Режисерка: Крістіна Тинькевич
У ролях: Анастасія Карпенко, Катерина Козлова, Тетяна Круліковська, Ірина Островська, Олексій Череватенко

Як там Катя?

І знову дебют – для режисерки Крістіни Тинькевич це перша робота  у повному метрі після кількох короткометражок. Мати-одиначка Анна – лікарка, яка піклується про свою маленьку дочку і літню матір, яку вона не хоче здавати в будинок для людей похилого віку. Дочка потрапляє в аварію і впадає в кому – трагічні події повністю змінюють життя жінки, яка намагається не здаватися і продовжувати боротьбу за дівчинку, незважаючи на всі складнощі з грошима, ставленням лікарні до її проблем та відсутності моральних принципів у оточуючого суспільства. Зокрема, винуватиця аварії не цурається вдаватися до будь-яких заходів, щоб уникнути відповідальності.

Один з найпомітніших фільмів останнього часу з доволі успішною фестивальною історією.

Де можна подивитися: Takflix | Київстар ТБ 

 

Уроки толерантності

Режисер: Аркадій Непиталюк
У ролях: Олена Узлюк, Олександр Ярема

Уроки толерантності

Зважаючи на назву, синопсис і трейлер, були побоювання, що на глядача чекає невибагливий, щонайменше, гумор та прямолінійна історія з очевидним фіналом. Втім, Аркадій Непиталюк вже вкотре не розчарував (після “Кров’янки”, “ГКЧП” та “Припутнів”) та продемонстрував, що українська комедія може бути не тільки форматом з набором шаблонних жартів та селебріті, запрошених на головні ролі.

Це й справді курс уроків толерантності для звичайної української родини, яка виграла участь в європейській програмі. Викладати їх має відкритий гей, який буде жити певний час у них вдома, але головні питання стрічки обертаються навіть не навколо ЛГБТ-спільноти та її сприйняття – це більше роздуми про ставлення до себе і рідних, до власної родини, до мрій і бажань близьких людей, а також про те, як відрізнити себе справжнього від себе звичного.

Де можна подивитися: Sweet.TV 

Читайте також: Найкращі українські комедії

 

Мирні люди

Режисерка: Оксана Карпович

Мирні люди 2024

“Мирні люди” – сумна іронія в назві документальної стрічки Оксани Карпович. Записи перехоплення телефонних розмов російських окупантів зі своїми рідними і близькими накладено на кадри розтрощених домівок, мостів, доріг. Здебільшого загарбники вихваляються трофеями, які вони “здобули” в Україні – хто що вкрав, хто куди що відправив. Діляться думками з приводу “імперських” планів росії, викладають своє бачення їх великої “перемоги”. І що ми чуємо у відповідь від матерів, сестер, дружин – звичайних, як в певний момент любили повторювати пропагандісти рф, мирних людей?

Жодного засудження, жодних сумнівів. Ентузіазм та підтримка. Причетність кожного росіянина до злочинів російської армії в Україні у повному обсязі. Звісно, в першу чергу, це кіно треба побачити західному глядачу – Європі і США (у цьому сенсі премії Берлінського кінофестивалю, а також нагороди і номінації фестивалів Гонконгу, Кракова, Монреалю, Аргентини і Ірландії дуже допомагають для популяризації стрічки).

Де можна подивитися: MEGOGO | Київстар ТБ | Sweet.TV 

 

Редакція

Режисер: Роман Бондарчук
У ролях: Дмитро Багненко, Римма Зюбіна, Жанна Озірна, Сергій Іванов

Редакція фільм 2024

Режисер Роман Бондарчук випустив до цього дуже схвально прийнятий публікою фільм “Вулкан”. Цього разу його історія куди більш прямолінійна і менш алегорична, але так само цікава – і весела (ну, подекуди з сумом на обличчі, бо, як кажуть у відомому мемі, “я живу тут”, та менше з тим).

Співробітник краєзнавчого музею стає випадковим свідком підпалу лісу. Він приходить до редакції місцевої газети зі своїми матеріалами та згодом стає її кореспондентом. В процесі роботи він розуміє, що правда (або реальність) і те, що написано в газеті – це дві різні речі, іноді абсолютно несумісні. Здається, видання це також влаштовує. Та не влаштовує нового журналіста, тому він починає власне розслідування…

Де можна подивитися: Netflix | MEGOGO

 

Будинок «Слово»: Нескінчений роман

Режисер: Тарас Томенко
У ролях: В’ячеслав Довженко, Геннадій Попенко, Юрій Одинокий, Ніна Набока, Марина Кошкіна, Роман Ясіновський, Євген Ламах, Андрій Ісаєнко, Станіслава Красовська, Андрій Май

Будинок «Слово»: Нескінчений роман

У цьому фільмі чимало огріхів, нестиковок, не доведених до кінця сюжетних ліній та нерозкритих персонажів. Серед іншого тому, що картина надто масштабна – тут намагаються показати портрет ледь не всього покоління розстріляного відродження. Але для того, щоб вважати фільм найкращих (чи просто хорошим), не потрібно, щоб він був ідеальним. Зрештою, якщо подивитись на наш загальний список найкращих фільмів за рік, то там також чимало стрічок, які, м’яко кажучи, недосконалі. Але це не робить їх гіршими.

Автори фільму максимально занурились в тему харківського будинку, де зібрали найкращих письменників і поетів того часу: спочатку вони створили документальний фільм, потім – художній повний метр. Ми бачимо перед собою dream team української культури – Хвильового, Сосюру, Багряний, Вишня, Тичина, Курбас, Ужвій. Всіх їх заселили в новітній будинок з максимальним комфортом, щоб вони творили… щоправда, задля цілей комуністичної партії та великої червоної батьківщини. Проходить зовсім трохи часу, всі розуміють, що пастка занадто очевидна, але що можна протиставити НКВД з його апаратом, ресурсом та зброєю? Лише своє бажання не підкорятися. Хтось опирається, хтось співпрацює, хтось гине. Яскравий і трагічний епізод боротьби з росією, яка триває вже декілька століть.

Де можна подивитися: чекаємо на онлайн-реліз

Читайте також: Топ недооцінених українських фільмів, вартих перегляду

 

Я померла в Ірпені

Режисерка: Анастасія Фалілеєва

Я померла в Ірпені

Анімація може бути не менш трагічною та психологічно потужною, ніж ігрове кіно (доведено “Могилою світлячків”, “Вальсом із Баширом” та іншими шедеврами). Анастасія Фалілеєва перебувала в Ірпені в момент початку повномасштабного вторгнення, і цей мультфільм став, за її власними коментарями, певною терапією після всього, що сталося. Стрічка зовсім коротка (11 хвилин), але варта перегляду.

На щастя, крім ігрових стрічок з’являється також все більше якісної анімації різних жанрів, у тому числі і глибоко персональної. Цього року робота режисерки отримала максимальну кількість нагород на українських фестивалях і кінопреміях – чекаємо на нові надходження від авторки.

Де можна подивитися: чекаємо на онлайн-реліз

 

Яремчук: Незрівнянний світ краси

Режисер: Артем Григорян

Яремчук: Незрівнянний світ краси

Артем Григорян з командою зробили декілька епізодів проєкту “Спалах” для YouTube про українську музику, кіно, кліпмейкерство, моду, ресторанну індустрію та культуру загалом. Усвідомлюючи схвальне сприйняття і вельми непогані медійні показники, вирішено було рухатись далі. Новий проєкт вийшов більш масштабним та був присвяченим одному виконавцю: Назарію Яремчуку.

Документальне кіно може бути не тільки серйозним (і, як часто воно сприймається, нудним), але й легким для перегляду – і цікавим для широкої аудиторії. Кінотеатри відвідала рекордна кількість глядачів для української документальної стрічки, і ми маємо надію, що для авторів це не межа.

Де можна подивитися: Київстар ТБ | Netflix

 

Там, де закінчується росія

Режисер: Олексій Радинський

Там, де закінчується Росія

Олексій Радинський в документальному кіно вже більше десяти років, а його група “Кінотрон” також займається оцифруванням документальних стрічок. Ви точно могли чути (а також читати на нашому сайті) про його роботу “Нескінченність за Флоріаном” про боротьбу архітектора Флоріана Юр’єва за свій знаменитий будинок у Києві – “Літаючу тарілку” біля метро Либідської.

“Там, де закінчується росія” – спроба відправитись туди, де вона фізично і алегорично закінчується. У 80-х роках група українських документалістів відправилась вивчати віддалені регіони Сибіру. Матеріали експедиції було знайдено і відновлено у 2023 році – і це стало базою для створення цього відеоесе про знищення корінних народів імперською росією. На жаль, російська федерація встигла завдати шкоди не тільки Україні, а й багатьом сусіднім державам та етносам (і продовжує це робити).

25 хвилин, які варто переглянути – стрічка є на Такфліксі.

Де можна подивитися: Takflix

 

20 днів у Маріуполі

Режисер: Мстислав Чернов

20 днів у Маріуполі

Цей, тепер вже оскароносний документальний фільм, вийшов раніше, ніж у 2024 році, але саме в ньому він отримав максимальний розголос та визнання (та й побачити його стало можливим не лише на фестивалях). Зазвичай, розповідаючи про значущі фільми, особливо українські, ми завжди кажемо щось на кшталт “обов’язково перегляньте” або “наполеглива рекомендація до перегляду”. Але не цього разу. Звісно, не тому, що фільм поганий – навпаки, він майстерно зроблений і вміщує унікальні свідоцтва російських військових злочинів. Але дивитися його, особливо зараз, на поточному моменті розвитку війни, коли всі ті події ще надто свіжі в пам’яті (та й поточні події не те щоб набагато легші), дуже важко.

Ми маємо на увазі, ДУЖЕ важко. У редакції доволі високий больовий поріг для перегляду, тому дослухайтесь нашої поради – краще це не дивитися, принаймні зараз. Можливо, через кілька років.

Але якщо у вас є іноземні друзі в Європі і США – порадьте обов’язково переглянути. Це скаже набагато більше, ніж сотні аргументів про те, чому росія і її громадяни – потвори, які не заслуговують на гідне життя.

Де можна подивитися: Takflix | MEGOGO | Київстар ТБ | Sweet.TV | Netflix

Підтримуйте українське кіно – і підтримайте нашу редакцію, якщо цей матеріал був корисним для вас.

Читайте також:

Найкращі українські фільми 2023 року

Найкращі українські фільми 2022 року

Найкращі українські фільми 2021 року

Найкращі українські фільми 2020 року

Найкращі українські фільми 2019 року

Найкращі українські фільми

Найкращі українські фільми про війну з росією

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі