Найкращі спортивні фільми в історії
Спортивні фільми – це здебільшого не про матчі, очки та тактико-технічні дії. Це про боротьбу, переживання та драму. Спорт у цих стрічках – підсилювач, каталізатор. На тлі спортивної атмосфери душі людей проще розібрати на складові. Спорт прибирає усе зайве та залишає найголовніше.
У цій добірці зібрані фільми, різні за жанрами та настроєм. Тут є і стрічки за реальними подіями, і суто художні вигадані історії, і драми з елементами комедії, і суворі трагедії. Саме тому розташування фільмів у статті не має значення – настільки різні стрічки неможливо порівнювати. Ми просто намагалися зібрати найкраще у цьому сегменті.
Отже, kinowar.com представляє 15 найкращих спортивних драм. Якщо стаття буде корисною для вас, ви можете також підтримати наш сайт.
Алі (Ali) 2001
Біографічна стрічка про найкращого боксера в історії. Алі зіграв Вілл Сміт (і це чи не найкраща його роль), також це одна з перших яскравих появ Джеймі Фокса у великому кіно. Режисер “Сутички” та “Співучасника” Майкл Манн відійшов від звичного для себе кримінального жанру, щоб показати, що насправді мотивувало та тривожило Алі. Крім великих поєдинків фільм доволі детально демонструє приватне життя боксера, його відносини з мусульманством та помітними постатями свого часу, а також, звичайно, з жінками. Жінок, слави та грошей для Алі ставало все більше, однак навряд чи можна сказати, що це знизило рівень проблем в його житті.
Роккі (Rocky) 1976
Мабуть, найбільш відомий фільм про бокс. Унікальний за історією створення і рівнем успіху, якого досяг (Сталлоне відмовився від великого гонорару за сценарій, щоб натомість отримати процент від прокату, а також відстояв право зіграти головну роль; при бюджеті всього-навсього в 1 мільйон було зібрано 225 мільйонів (і це у середині 70-х); нарешті, фільм отримав 3 Оскари – за режисуру, монтаж та найкращий фільм року, а також увійшов до топ-250 найкращих стрічок усіх часів за версією IMDb).
Чому перший фільм цієї франшизи настільки потужний? Тому що, знов-таки, це не про раунди, удари та перемоги. Це про драму людини, яка отримала другий шанс. Великий потужний непереможний чемпіон (Карл Везерс) обирає наступного суперника із нікому невідомих локальних боксерів, адже усі топ-бійці відмовляються з ним битися, а запланований суперник пошкодив руку. Шанс отримує колись перспективний Роккі, у якого життя має шанси налагодитись – він познайомився з дівчиною та може за рахунок цього бою вилізти з боргів. Але для того, щоб битися з чемпіоном, перш за все потрібна віра у себе…
Нокдаун (Cinderella Man) 2005
І ще одна боксерська драма (але не остання у списку). І знов про другий шанс. В часи Великої депресії в США колишній боєць (Рассел Кроу) намагається прогодувати родину, наймаючись на будь-яку роботу, що з’являється (та навіть на ці місця є конкуренція). Майже як в “Роккі”, через збіг обставин він має шанс повернутись на ринг на ще один бій – це не питання кар’єри та слави, це виключно питання грошей. Але після першого успіху такі шанси з’являються знову і знову, проблема лише у тому, що тепер можливість заробити грошей для сім’ї пов’язана з ризиком серйозно травмуватись або навіть померти у рингу, адже клас суперників з кожним поєдинком стає все вищим… Роль менеджера бійця грає неймовірний Пол Джаматті. Режисер – Рон Говард (“Гонка”, “Ігри розуму”, “Аполлон-13”).
Мисливець на лисиць (Foxcatcher) 2014
Трагічна драма за реальними подіями. Ексцентричний мільярдер Джон Дюпон, який є фанатом вільної боротьби, вирішує довести собі та іншим, що він може щось за межами виключно світу бізнесу. Він створює команду борців, що готується до Олімпійських ігор та запрошує братів, олімпійських чемпіонів, тренувати атлетів. Відносини між братами напружені, але найбільшою проблемою стає саме постать Дюпона, адже його амбіції та складний характер, до того ж підсилені вживанням алкоголю та наркотиків, постійно штовхають на неприйнятні вчинки.
Роль старшого брата Шульца грає Марк Руффало. Також цей фільм дав можливість двом акторам показати свої драматичні таланти: майже невпізнанний у гримі Стів Карелл вийшов за межі амплуа коміка (він зіграв Дюпона), а Ченнінг Татум, який здебільшого брав участь у розважальному кіно, також отримав шанс показати себе у драмі.
Крихітка на мільйон доларів (Million Dollar Baby) 2004
Ще одна боксерська драма, один з найкращих фільмів Клінта Іствуда. Колись досвідчений тренер мав справу з майбутніми чемпіонами, а тепер він погодився тренувати дівчину-аматора, яка настирливо пробивалася саме до нього. Вона швидко рухається до свого чемпіонського бою, але якщо ви хоч трохи знайомі з творчістю Іствуда, то, мабуть, розумієте, що він дуже рідко знімає історії успіху. Частіше в нього виходять історії болю, який не припиняється, навіть коли стає вже дуже погано. Життя може обернутися неприємною стороною за кілька секунд, і все буде проти тебе – ринг, вдача, родичі та найближчі друзі.
Гонка (Rush) 2013
Ще один фільм режисера Рона Говарда, за реальними подіями світу Формули-1. Протистояння двох претендентів на титул, суворого та методичного Нікі Лауда (Даніель Брюль), для якого чемпіонські амбіції є головним драйвером, та Джеймс Грант (Кріс Гемсворт), який є талановитим гонщиком, але при цьому розбишакою та любителем жінок, алкоголю та яскравого життя (до того ж він зізнається Лауді, що після чемпіонства, скоріше за все, припинить участь у гонках). Лауда є фаворитом, але потрапляє у аварію – за півтора місяці його відсутності Грант стає лідером. Незважаючи на протести лікарів, Лауда повертається на трасу, і тепер суперництво стає максимально напруженим, адже крім спортивної складової є персональна, яка драйвить гонщиків чи не більше, ніж жага чемпіонства.
Аутсайдери (Форд проти Феррарі) (Ford v. Ferrari) 2019
І знов світ гонок, але це вже не Формула-1 – це дуже специфічні гонки на витривалість “24 години Ле-Мана” (і так, вони мають таку назву саме тому, що перегони тривають цілу добу). Команда Феррарі постійно перемагає та ще й глузує з дизайну Форду. Боси Форду жадають перемоги, а тому збирають команду з інженерів і конструкторів з революційним баченням на чолі з Керроллом Шелбі (Метт Деймон). Але однієї лише машини замало, повинен бути хтось, хто буде вести авто до перемоги. І тому Шелбі запрошує норовистого та трохи божевільного Кена Майлза (Крістіан Бейл), британського гонщика.
Дуже вдале поєднання видовищної технічної демонстрації гонки та спортивної драми з добрячою порцією гарного гумору.
Воїн (Warrior) 2011
Світ змішаних єдиноборств або змішаних бойових мистецтв (MMA – mixed martial arts), які часто помилково називають “боями без правил”. Насправді, правила тут є – і чим далі еволюціонує цей спорт, тим вони суворіше. Але те, що відрізняє ММА від інших бійцівських видів спорту – це різноманіття. Різноманіття шкіл, технік, комбінацій навичок, прийомів та походження бійців. Тут є і борці, і кікбоксери, і майстри джиу-джитсу, і вихідці із дзюдо, карате, тхеквондо. Так само і у фільмі, на турнір з великими призовими збираються найкращі бійці з усього світу – хтось борець з професійним стажем, а хтось морський котик, який вміє битися. Хтось олімпієць, а хтось взагалі шкільний вчитель, який підробляє нелегальними боями по ночах.
Крізь все це спортивне бойове дійство проходить історія двох братів, які посварилися назавжди, та їх батька (Нік Нолті), який в дитинстві пив та паскудив їх життя, а тепер намагається спокутувати провину. Обом братам потрібні гроші, але отримає призові тільки переможець турніру. А отже, є великий шанс, що брати (Том Гарді та Джоел Еджертон) зустрінуться у поєдинку…
Боєць (The Fighter) 2010
Це теж фільм про двох братів – за реальною історією. Вони обидва боксери, обидва мають потенціал, але один опустився через наркотики, а іншому потрібен наставник. Чи зможуть вони допомогти одне одному? Особливо коли рідна сім’я зовсім не допомагає, а скоріше навпаки, робить все, щоб твоє життя стало нестерпним.
Фантастична робота з постановкою боксерських поєдинків, увага до деталей та чудові акторські роботи – Марк Волберг, Емі Адамс, Крістіан Бейл та Мелісса Лео були висунуті на Оскар за свої ролі, і останні двоє їх отримали. Номінація за найкращу режисуру для Девіда О. Рассела.
Їх власна ліга (A League of Their Own) 1992
Коли чоловіки пішли на фронт, бейсбольну лігу вирішено було зробити із наявних жінок, які могли показувати яскраву гру. Ніхто не навчався цьому, ніхто не мріяв про таку кар’єру, а тому лігу та команди будували з нуля. На тлі поступового зростання інтересу до жіночого бейсболу прогресує конфлікт між двома сестрами. Молодша (Лорі Петті) намагається позбутися впливу старшої, вродливої та успішної (Джина Девіс).
Чудове поєднання драми та комедії – до комедійної складової багато додав Том Генкс, який грає відомого в минулому гравця, який через власну необачність та пияцтво завершив кар’єру і тепер змушений працювати тренером жіночої команди, до чого він просто не може ставитись серйозно.
Проклятий Юнайтед (The Damned United) 2009
В історії кіно дуже мало вдалих фільмів про футбол. “Проклятий Юнайтед” – виключення з правил. І знов-таки, через те, що автори не намагалися відтворити події безпосередньо на полі. Вони зосередилися на драмі поза футбольним майданчиком. Тренер Браян Клаф (Майкл Шин) виграв чемпіонат Англії зі скромним Дербі Каунті, а потім дістався полуфіналу Ліги Чемпіонів (це феноменальне досягнення для такого клубу). Через свій непростий характер він посварився з керівництвом та був звільнений. Несподівано він очолив клуб Лідс Юнайтед, про який він казав багато чого поганого у попередні роки. Гравці та вболівальники ненавиділи його, а тому його кар’єра у клубі склала лише 44 дні. І ось феномен цього фільму: це спортивна драма не про переможний шлях на Олімп, а про прикру тренерську невдачу. Але дивитися його цікавіше, ніж 99% фільмів про золоті медалі та чемпіонські звання.
Це історія не тільки головного тренера, але й його тандему з помічником, який має пройти не тільки через хвилини успіху, але й через жорсткі невдачі. До речі, після звільнення з Лідсу Клаф досяг ще більш неймовірних результатів: з таким само скромним клубом Ноттінгем Форест він не тільки став чемпіоном Англії, але й два рази виграв Кубок чемпіонів.
Скажений бик (Raging Bull) 1980
Один з найкращих фільмів Скорсезе, біографічна стрічка про життя чемпіона світу з боксу Джейка Ламотти. Фантастичний боєць у рингу, у стосунках з рідними та друзями Джейк був нестерпним та агресивним. Він мав все, але поступово втратив і успіх, і гроші, і прихильність всіх тих, хто любив його.
Ще задовго до трансформацій тіла Крістіана Бейла Роберт Де Ніро набрав 20 кілограм зайвої ваги для того, щоб зобразити чемпіона після завершення його кар’єри.
Я, Тоня (I, Tonya) 2017
Найкраща роль Марго Роббі у біографічній стрічці про конфлікт між двома американськими фігуристками Тоні Гардінг та Ненсі Керріган. Через непросте дитинство та юність у компанії своєї жорстокої матері (фантастичний перформанс від Еллісон Дженні) жага до перемоги перетворилась для юної фігуристки у справжню одержимість. Тому тепер, щоб довести щось матері та собі, вона може вдатися крайніх заходів.
Реслер (The Wrestler) 2008
Міккі Рурк повернувся у вищу лігу, зігравши у фільмі Даррена Аронофскі про реслера-ветерана, який намагається знов віднайти себе у житті після того, як він пережив інфаркт після одного з поєдинків. Його фінансове положення і так було поганим, а тепер йому потрібно з нуля шукати роботу, до якої він не був готовим. Крім того, його відносини з рідною дочкою жахливі, та навіть з давньою подругою стриптизеркою (Маріса Томей) у нього не надто вдається щось побудувати. Але якщо прикласти достатньо зусиль, завжди можна змінити все на краще, вірно? Можливо, якщо б режисером фільму був не Даррен Аронофскі, а хтось інший.
Людина, яка змінила все (Moneyball) 2011
Бред Пітт у ролі американського аналога Валерія Васильовича Лобановського. Генеральний менеджер бейсбольної команди має на меті створити команду-чемпіона, але при цьому має серйозні обмеження по бюджету. Тоді він повністю змінює підхід до формування команди: він дивиться не на зірковий статус та регалії гравця, а на статистику його ТТД (техніко-тактичних дій). Тому замість одного дорогого бейсболіста клуб купує трьох дешевих, які влаштовують за показниками. Науковий (математичний) бейсбол – багато у чому схожу схему використовував Лобановський в Динамо, щоб побудувати не команду зірок, а команду-зірку.
Читайте також:
Найкращі музичні фільми всіх часів
Найкращі фільми про самотність
Фільми, що побудовано виключно на розмовах
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom