Рідлі Скотт зняв емансиповану версію «Гладіатора»
В усіх справах буває дружба вірною, за винятком любовних справ.
«Багато галасу з нічого», Шекспір
Остання юридично санкціонована дуель відбулась у Франції у 1386 році. У ті часи дуель вважалася не просто смертельною бійкою двох ображених мужів, а вищим судом Божим, який мав розсудити там, де звичайний суд спасував.
Так сталося взимку 1386 року, коли перед молодим королем Карлом VI постали двоє: лицар Жан де Карруж та сквайр Жак Ле Ґрі. Перший звинуватив другого у зґвалтуванні своєї дружини Марґеріт, котра теж була присутня на суді. Та слово жінки в ті часи важило так мало, що, по суті, суд почув лиш слово одного чоловіка проти слова іншого.
Саме цю історію описав у своїй книзі «Остання дуель: правдива історія випробування битвою в середньовічній Франції» Ерік Джагер. А на основі книги Метт Деймон, Бен Аффлек та Ніколь Холофсенер створили сценарій, за яким Рідлі Скотт зробив те, що вміє найкраще – поставив історичний епос.
Картину розділили на три акти, які відображають три правди.
Правда перша – воїна без страху й сумніву Жана де Карружа, що проливає кров за короля у Столітній війні, й вважає чесність та хоробрість найбільшими чеснотами. Зростаючи у тіні уславленого на війні батька, він стрімголов кидається у кожний, навіть завідомо програшний бій, аби вислужитися й отримати належні почесті. Удача любить хоробрих, і Карруж, в кінці кінців, навіть дослужується до титулу лицаря.
Правда друга – нормандського сквайра Жака Ле Ґрі, котрий теж мастак воювати і на полі бою потоваришував з Карружем. Та з дитинства живучи у бідності, Ле Ґрі зрозумів, що у Франції, яка втонула в бюрократії й інтригах, дорога до безбідної старості прокладається не мечем, а язиком.
Хвала Господу, красномовством і гострим розумом Жак не обділений, тож він став вірним слугою не далекого короля, за якого можна лиш чесно померти, а місцевого сюзерена графа Аленсонського, при якому можна багатіти та грішити.
Правда третя – леді Марґеріт, чию точку зору прописувала Ніколь Холофсенер, відмінно продемонструвавши складність життя жінки у середньовічній Європі. Коли вербалізувати власні бажання – це ризикнути розгнівати чоловіка, коли тебе розглядають лише як лоно для майбутнього нащадка, коли придане твоє ділять на твоїх очах, торгуючись із батьком, немов він продає кобилу, а не видає заміж дочку.
Головні шлюбні питання тих часів – не любов та взаємна повага, а як швидко ти завагітнієш, чи в змозі виносити здорову дитину, і скільки земель йде на додачу до твоєї руки. А найгірше те, що наруга над жінкою – це не насилля над нею, а майновий злочин проти її опікуна, у даному випадку – чоловіка.
Кожна з цих історій, розказана зі своїми акцентами, у кожній оповідач так чи інакше вигороджує себе. Спочатку планувалося, що автори сценарію Метт Деймон і Бен Аффлек будуть виконавцями двох головних ролей. Але в результаті Аффлек через завантажений графік на зйомках «Глибоких вод» зіграв в «Останній дуелі» другорядну роль графа Аленсонського.
Метт Деймон зі смішною приклеєною бородою перетворився на суворого й прямолінійного мужлана де Карружа. А красномовного, звабливого й статного Ле Ґрі зіграв Адам Драйвер. І в ролі розумного й хтивого сквайра він виглядає напрочуд органічно.
Фільм «Остання дуель» вийшов хорошою драмою навіть не про право жінки бути рівною чоловікові, а хоча б розпоряджатися собою. І перенесення подій в середньовіччя покликане лиш підсилити образи й показати крайню ступінь сексизму.
Адже і сьогодні жінці не легше зізнатися в нарузі над нею, бо перша реакція навіть найближчих людей – звинувачення жертви. Чому дозволила, можливо сама спровокувала, чому просто не змовчала? Такі страшні, але такі буденні запитання стають муром, за яким скніє жіноча свобода волі.
Ідея тричі переказати одні й ті ж події дозволила авторам розставити акценти, але одночасно зіграла з фільмом і злий жарт. Бо відчувається це так, неначе нам просто продають запис кожної сцени з трьох різних камер. Від цього сюжет «Останньої дуелі» провисає, фільм сповільнюється, а публіка засинає.
Ще більше це впадає в око тому, що початок й кінець фільму – це ідеальне обрамлення у вигляді першокласної постановки Рідлі Скотта середньовічного життя та війни, знятих у Франції та Ірландії. 83-річний режисер таланту не розгубив, тож точно варто чекати на його байопік про Наполеона з Хоакіном Феніксом, а опісля він обіцяв взятися й за другого «Гладіатора». Найближчим фільмом режисера є «Дім Ґуччі», що вийде в кінці листопада.
Окрім провисання в середині стрічки, «Остання дуель», насправді, недалеко пішла від середньовічного суду, який передбачає вибір лише умовно. Здавалося б, глядачам, зважаючи на їхній життєвий досвід та переконання, належить самим вирішити, кому вірити, й за кого вболівати у фінальній дуелі.
Проте автори такої честі нам не дають, як не дають французькі судді права жінці довести свою правоту. Бо в ті часи вирішували все чоловіки, прикриваючись волею Господа. А у сценарії все вирішили Деймон та Аффлек. Нам відразу вказують, що правдива версія – саме жінки. А щоб не було сумнівів, історію, розказану кривдником, показують максимально незграбно, так що весь зал заливається сміхом, коли він заявляє, що коїтус відбувся через пристрасть обох, а не фізичну перевагу одного.
Тож як би сумно не було противникам активної згоди і тим, хто сумує за часами, коли жіноче грайливе «ні», означало «можливо й так», та наратив сьогоднішнього дня не лишає права на кокетство й двозначні залицяння, щоб не лишити шансу на насилля.
Дмитро Сидоренко
«Остання дуель»
Дата старту в Україні: 21 жовтня 2021
Країна: США
Студії: Twentieth Century Studios
Тривалість: 153 хвилини
Жанр: історичний фільм, драма
Режисер: Рідлі Скотт («Гладіатор», «Марсіянин»)
Актори: Метт Деймон («Одинадцять друзів Оушена», «Ідентифікація Борна»), Адам Драйвер («Зоряні війни: Пробудження Сили», «Удача Лохана»), Бен Аффлек («Загублена»), Джоді Комер («Зоряні війни: Скайвокер. Сходження») та інші
Читайте також:
Усі фільми Рідлі Скотта від найгіршого до найкращого
Найкращі історичні фільми усіх часів
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom