Обман і підступність – знаряддя великого короля.
Король Обасі
«Муфаса: Король Лев» (Mufasa: The Lion King) – анімаційний музичний приквел до класики Disney “Король Лев”, від режисера Баррі Дженкінса, що зняв оскароносну стрічку «Місячне сяйво», за сценарієм Джеффа Натансона, який написав для студії римейк «Короля Лева» 2019 року, а також «Піратів Карибського моря: На краю світу». Disney знову демонструє свою технічну досконалість, створюючи фотореалістичну анімацію, при цьому намагаючись втримати емоційну насиченість історії.
Візуально мультфільм є тріумфом. CGI-анімація – захоплююча, якби леви не говорили, можна було б повірити, що ви дивитеся документальний фільм National Geographic, 73% акцій якого, до речі, належать Disney. Якість зображення води, снігу, освітлення, рухів тварин, кожного вуса та шерстинки вражає, що свідчить про величезні зусилля і талант команди аніматорів. Бюджет у 200 мільйонів здається навіть замалим для стрічки такої складності ще й тривалістю дві години.
А от оповідь, попри свою амбітність, значною мірою спирається на знайомі тропи. Подібно до оригінального «Короля Лева» новий мультфільм розповідає про класичну подорож героя. Малого Муфасу, осиротілого внаслідок трагедії, приймає новий прайд, в якому попри нелюбов до чужинців і чітку ієрархію, юний лев набуває навичок та поглядів, які і зроблять з нього благородного короля. Але це в майбутньому, а спершу Муфасі доведеться пізнати конфлікт поколінь, кохання, зраду і самопізнання, які вплетені в традиційно епічну подорож-переродження.
На жаль, спроба сюжету збалансувати таку кількість тем часто-густо дає збої, створюючи відчуття заплутаності й алогічності. Наприклад, невпинне переслідування левами-вигнанцями названих братів Муфаси і Таки виглядає дивним – навіщо гнатися за левенятами ген-ген за обрій після того, як вони захопили бажану територію, а новий ватажок сам пропонував батькові Таки – Обасі – просто піти світ за очі, щоб зберегти життя? Шрам раз-по-раз то рятує, то зраджує Муфасу, переживаючи внутрішню боротьбу між почуттям провини та заздрості до брата, так що історія оригінального мультфільму з його зрадою виглядає тепер зайвою. Хоча, звісно, все це ніщо у зрівнянні з підводним боєм левів у підземному морі. Я вже мовчу про включення перефразованої цитати Мартіна Німьоллера про байдужість до несправедливості, якою головний герой об’єднує тварин на боротьбу вигнанцям-загарбникам.
У фільмі використано банальну структуру флешбеку, коли Рафікі розповідає доньці Сімби – Кіарі – історію її діда. Єдиний плюс у тому, що цей прийом дозволив інтегрувати улюблених персонажів Тімона і Пумбу (озвучені Сетом Рогеном і Біллі Айхнером) в історію, де їх не могло бути. Хоча їхні комедійні інтермедії програють мавпофілософу Рафікі, який підкорює публіку своєю неперевершеною спокійною проникливістю.
Центральним же мотивом мультфільму є життєве коло, що наскрізною ниткою проходить через історію втрат і відродження. Примітно, що сама смерть частіше лишається поза кадром, але постійні втрати виглядають неочікуваним тягарем в доволі дитячому продукті. Варто відмітити й ідею про те, що справжній ватажок має бути благородним і об’єднуючим, а не інтриганом-маніпулятором. Тема не вперше проговорюється у франшизі «Король Лев», але цей коментар про справжнє лідерство сьогодні резонує у світі як ніколи.
Українська локалізація заслуговує на визнання за її масштабність та амбітність, адже перекладені не лише діалоги, а й адаптовані пісні. Важко не оцінити зусилля акторів озвучення, яким доводилося одночасно співати й підрикувати. Проте віриш їм не завжди, особливо бракує переконливості голосам левенят. Може виникнути спокуса порівняти їхню роботу з оригінальним акторським складом на чолі з Аароном П’єром («Ребел-Ридж» від Netflix) у ролі Муфаси та Келвіном Гаррісоном-молодшим («Шевальє») у ролі Таки.
«Муфаса: Король Лев» вийшов візуально приголомшливим, але наративно похідним доповненням до культової франшизи через опору на знайомі тропи, хаотичний сюжет та відсутність нових ідей, які могли б зробити історію більш самобутньою. Проте творці мультфільму сповна наситили його захопливими екшн-сценами, які в купі з захмарного рівня графікою та прекрасним рухом камери дарують неперевершене видовище, особливо, якщо ви обираєте IMAX.
Дмитро Сидоренко
Читайте також:
Найкращі мультфільми всіх часів
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom