kinowar.com

Найкращі мультфільми для дорослих

Топ анімаційних фільмів для дорослих

Анімація не є суто дитячим жанром. Мультфільми створюються для всіх, навіть якщо це легкі розважальні історії. Їх можна дивитися і в родинному колі, і на самоті. Інша справа, що є мультфільми, які дітям точно дивитися не варто. А от дорослим – дуже рекомендовано до перегляду. Саме такі мультфільми, занадто важкі для дітей, але цінні для дорослих, ми і запропонуємо сьогодні вашій увазі.

І це не порно чи еротика, якщо хтось саме так зрозумів заголовок. 18+ не обов’язково про секс (хоча частково у деяких зі стрічок нижче він присутній).

І якщо ви знайдете щось цікаве для себе, підтримайте нашу редакцію, будь ласка.

Вальс із Баширом (Waltz with Bashir) 2008

Вальс із Баширом (Waltz with Bashir) 2008

Анімаційний фільм у форматі документальних спогадів про Ліванську війну 1982 року, заснований на реальних подіях. Що тоді сталося? Ветеран цієї війни з боку Ізраїлю намагається реконструювати це в пам’яті через розмови з іншими ветеранами. Номінація на Оскар за найкращий іноземний фільм (вперше для анімаційного фільму) та чудова музика від Макса Ріхтера.

 

Червона черепаха (La Tortue rouge, レッドタートル ある島の物語) 2016

Червона черепаха (La Tortue rouge, レッドタートル ある島の物語) 2016

Поетична фантазія, трактування якої цілком на боці глядача (чи не найкращий варіант для такого жанру). Чоловік намагається вибратися з безлюдного острова, будує пліт з того, що може знайти навколо, але перед відплиттям всі його зусилля знищує величезна червона черепаха. Ще одна спроба – і вона знов ламає пліт. Що їй потрібно – і як може розвиватися життя на острові, якщо чоловік і черепаха залишаться тут?

Читайте також: Найкращі фільми про самотність

 

З любов’ю, Вінсент (Loving Vincent) 2017

З любов'ю, Вінсент (Loving Vincent) 2017

Справжній шедевр і по задуму, і по виконанню. Сюжети та персонажі картин Ван Гога поєднані в майже детективну історію, яка заглиблюється в біографію художника з неочікуваного ракурсу. А для того, щоб змусити полотна майстра “ожити”, була задіяна неймовірна кількість художників Європи, щоб вони малювали кожен кадр стрічки саме у тій техніці, завдяки якій голландець відомий по всьому світі. Завдяки повноцінному сценарію глядач не зосереджується на суто технічних прийомах, які, безсумнівно, цікаві самі по собі, але споглядати виключно їх півтори години було б нецікаво. Так живопис та кіно знаходять одне одного і створюють щось нове і захоплююче.

 

Команда «Америка»: Світова поліція (Team America: World Police) 2004

Команда «Америка»: Світова поліція (Team America: World Police) 2004

Але анімаційні історії для дорослих бувають не тільки важкими. Це розважальний повнометражний мультфільм від творців “Південного Парку”, а тому ви приблизно розумієте, що тут можна очікувати. Нуль цензури, нуль толерантності, нуль намагань бути коректними та зручними для когось. Натомість тут насміхаються і над системою безпеки США, і над боротьбою з тероризмом у виконанні американських спецслужб, а заразом і над Голлівудом та тим, як він зображує героїчних бійців-спецагентів в своїх бойовиках. Це ляльковий мультфільм, що є окремою дуже смішною фішкою, бо виконання також має значення. Пройшло двадцять років, але жарти все ще актуальні.

Читайте також: Топ безсоромних, але смішних комедій

 

Марс-Експрес (Mars express) 2023

Марс-Експрес (Mars express) 2023

Люди і андроїди: чергове дослідження на тему “чи має штучний інтелект право на самостійне існування” у форматі нуарного космічного бойовика. Приватна детективка та андроїд з особистістю її загиблого напарника отримують різні завдання, які приводять їх в марсіанське містечко, де процвітає хакерство, робо-проституція, торгівля людьми та багато іншого. Паралельно також тут є рух за свободу волі андроїдів, тому нудною місія точно не буде…

 

Могила світлячків (火垂るの墓) 1988

Могила світлячків (火垂るの墓) 1988

Ще одна анімаційна повнометражна стрічка про війну, тепер з ракурсу двох дітей, чиї батьки загинули під час бомбардувань їх рідного міста в період Другої світової. Вони намагаються знайти прихисток у тітки, але зрештою залишаються сам на сам з суворою реальністю. Похмура трагічна історія, що також частково базується на реальних подіях. Один з найвідоміших мультфільмів в історії.

Читайте також: Найкращі фільми про війну

 

Досконала журба (Pâfekuto burû) 1997

Досконала журба (Pâfekuto burû) 1997

І оскільки ми вже торкнулися японської анімаційної школи, неможливо не згадати Сатоші Кона. Його повні метри не те щоб зняті виключно для дорослої аудиторії, але для частини саме дорослі – головна цільова. Популярна співачка закінчує кар’єру, щоб зосередитись на акторстві, але одному з її фанатичних прихильників це не подобається. Настільки, що він починає вбивати людей навколо неї, щоб вона змінила рішення. Чи це не він? Чи не існує цього суперфана? Чи хтось намагається переконати співачку у тому, що вона поступово втрачає зв’язок з реальністю? В роботах Кона часто межа між сном та реальністю, між божевіллям та тверезим розумом дуже тонка, і на цьому режисер вибудовує набагато більше, ніж на сюжетних ходах. Психологічний і частково еротичний трилер, який стане до смаку не тільки затятим прихильникам японської анімації.

 

Піноккіо Ґільєрмо дель Торо (Guillermo del Toro’s Pinocchio) 2022

Піноккіо Ґільєрмо дель Торо (Guillermo del Toro's Pinocchio) 2022

Цю класичну казку вже багато разів екранізували з більшим та меншим ступенем успішності. Втім, коли за справу береться дель Торо, є сенс очікувати чогось більшого, ніж лінійну історію про дерев’яну ляльку з довгим носом. Для старту у майстра більш травматична передісторія втрати і більш складний шлях, яким він прийшов до створення власне Піноккіо. Далі і життя та еволюція цієї істоти також не така проста, як у дитячих казках. Врешті-решт, бекграунд тоталітаризму та фашизму додає дитячій історії зовсім недитячого контексту. Одна з найкращих робіт режисера за останній час, незважаючи на, здавалося б, таку банальну тему для створення фільму.

 

Паприка (Papurika) 2006

Паприка (Papurika) 2006

Знов Сатоші Кон, знову тонка межа між божевіллям і реальністю, реальністю і сновидіннями. Цього разу дівчина, яку всі розшукують, з’являлась у снах пацієнтів, яких намагалися вилікувати від різних психічних розладів. Проникати в сни стало можливим за рахунок експериментального препарату, який розробив доктор Косаку. Але винахід викрали: тепер здоров’ю пацієнтів загрожує небезпека, і винна у цьому саме ця дівчина на ім’я Паприка – принаймні, всі так вважають. Але небезпека значно більш обширна, та й ключі до розв’язання цієї детективно-психологічної загадки ще не знайдено (серед іншого тому, що з певного моменту все, що відбувається, не є тим, чим здається). Це навіть не психологічний, а психоделічний трилер, який суттєво відрізняється від більшості стрічок подібної тематики.

Читайте також: Найкращі трилери всіх часів

 

Токійські хрещені (Tôkyô goddofâzâzu) 2003

Токійські хрещені (Tôkyô goddofâzâzu) 2003

І ще один Сатоші Кон, більш розважальний та легкий, але зважаючи на дійових осіб, все ж не дуже дитячий. Троє у Токіо знаходять дитину і починають шукати її батьків (чи хоча б куди її прилаштувати), і ці троє – безхатько-алкоголік, безхатько-транссексуал та безхатько-втікачка. Тобто навіть якщо дивитись цей фільм з дітьми, то тільки певного віку, коли подібні речі простіше пояснити (або вони вже були пояснені раніше). Далі присутні і якудза, і травесті-клуби, і нещасливе сімейне життя, але все ж цей фільм суттєво м’якіший за інші роботи режисера, а тому до фіналу можете прямувати з більш легким серцем.

 

Мері та Макс (Mary and Max) 2009

Мері та Макс (Mary and Max) 2009

Фільм про листування восьмирічної дівчини з Австралії та 44-річного чоловіка із Нью-Йорку (відразу скажемо, що будь-які думки про збочені відносини цих двох можна прибрати, це історія про дві самотності, але вона не має сексуального підтексту). Адресата дівчина знаходить випадково, але листування буде тривати довгі роки. У дорослого чоловіка чимало проблем, саме тому він не відкидає спілкування з дитиною як нецікаве – у певному сенсі він і сам не знає про багато речей, про які його запитує дівчина. Десь ця історія смішна, десь похмура, десь зворушлива, але точно для дорослого глядача.

 

Акторка тисячоліття (Sennen joyû) 2001

Акторка тисячоліття (Sennen joyû) 2001

Ще раз (останній) повернемося до Сатоші Кона. Все починається як документальний фільм про акторку (ніби-то звичайне інтерв’ю, яке журналіст бере у літньої зірки екрану, нічого надзвичайного). Але по мірі того, як розповідь просувається, межа між реальністю, вигадкою та, власне, кіно, стирається. У нескінченному пошуку, який часом важливіший, ніж його результат, акторка (і глядачі) проводить роки і декади. Чи знайде вона те, що шукає? І чи відбудеться це в реальності, уві сні, в фантазії чи на великому екрані?

 

Вітер дужчає (Kaze tachinu) 2013

Вітер дужчає (Kaze tachinu) 2013

Хаяо Міядзакі підіймає в свої творчості важливі дорослі теми, але розповідає їх настільки доброзичливо і настільки простою мовою, що їх зрозуміє і дитина. Але одна стрічка все ж вирізняється у його творчому доробку – це розповідь про авіаконструктора “Вітер дужчає”. Чи-то атмосфера війни, чи-то паралелі з “Три товариші” Ремарка, чи-то загальна серйозна тональність картини, але немає в ній легкості “Рибки Поньо на кручі” чи “Мого сусіду Тоторо”. Це ніби як мультфільми Міядзакі жили своїм життям і поступово подорослішали. Але при цьому зберегли свій шарм, доброзичливість і прагнення розібратися у складних життєвих питаннях.

 

Аномаліза (Anomalisa) 2015

Аномаліза (Anomalisa) 2015

Чарлі Кауфман – ікона нестандартного сценариста. І цей анімаційний фільм не є виключенням з його дивакуватого, але такого привабливого портфоліо: для дорослого чоловіка всі люди виглядають однаково, як один і той самий чоловік з одним і тим самим голосом. Аж ось він зустрічає дівчину, яка виглядає не так, як всі: вона виглядає як… дівчина. Звісно, він приділяє їй максимальну увагу. Ляльковий мультфільм, який крім цікавої історії має також і серйозне опрацювання технічних деталей (тобто і сценарна, і візуальна складові тут на найвищому рівні).

 

Акіра (Akira) 1988

Акіра (Akira) 1988

Культова японська стрічка про постапокаліпсис після ядерної війни. У “новому” Токіо проблем не менше, ніж у старому: корупція, бандитизм, тероризм та недолугий уряд, який всім не до вподоби. Один з членів вуличної банди мотоциклістів і учасник протестів в результаті аварії здобуває екстрасенсорні спроможності, чим приваблює увагу агентів уряду…

Читайте також: Найкращі фільми про постапокаліпсис

 

Злодій і швець (The Thief and the Cobbler) 1993

Злодій і швець (The Thief and the Cobbler) 1995

Історія створення цього мультфільму ледь не цікавіша за сам мультфільм (про неї однозначно варто почитати – його знімали близько тридцяти років, є три (чи більше) його версії, а багато років потому після його прем’єри створили ще одну відреставровану). Основна канва пов’язана з арабським фольклором (тут багато схожого і з “Аладдіном”, а починав роботу над проєктом Річард Вільямс взагалі як історію про Ходжу Насреддіна). Любов принцеси і бідного чоботаря, султан і візир, Золоте місце під охороною чарівних куль та великий завойовник, який насувається на нього невідворотною загрозою. Незважаючи на складну історію створення фільм став натхненням і предметом наслідування для багатьох режисерів наступних поколінь.

Читайте також:

Найкращі мультфільми всіх часів

Найкращі мультсеріали всіх часів

Маловідомі повнометражні мультфільми, варті перегляду

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі