Топ фільмів з Ірмою Вітовською
Ірма Вітовська – одна з найпопулярніших акторок України, якщо не найпопулярніша. Крім очевидного таланту варто також відзначити її шалену працездатність: за рік вона може взяти участь у 3-4 проєктах, і це не враховуючи її роботи в театрі, громадську діяльність та зусилля про просуванню фільмів (а це численні інтерв’ю, творчі зустрічі тощо).
Одного разу Ірма написала у своїх соцмережах такий пост:
В кожному місті, на гастролях чи на творчих зустрічах, лунають чисельні і традиційні прохання скинути список кінострічок, що були і ще будуть в прокаті за моєї участі в період з 1999-2025.
Тож скидаю.
Повний список від акторки ми наведемо нижче, а поки згадаємо найкращі її роботи в кіно (звісно, на нашу глибоко суб’єктивну думку). Розташування не має значення, ми просто хочемо відзначити найбільш цікаві картини Ірми Вітовської. Якщо знайдете щось цікаве для себе на вечір, підтримайте нашу редакцію.
Мої думки тихі (2019)
режисер Антоніо Лукіч
комедія, драма
Можливо ця драматична комедія стала у підсумку найвідомішим фільмом в кар’єрі Ірми Вітовської, принаймні, поки що. Акторка грає мати головного героя, який зайнятий пошуками себе, але проявляється це в його робочому контракті на пошук дивовижного рідкісного птаха рахівського крижня. Він працює звукооператором, записує “голоси” тварин, що потім можна використовувати в кіно, на телебаченні чи в ігровій індустрії. Канадський бізнесмен українського походження наймає його для запису для нової гри “Ноєв ковчег”, і Вадим вирушає у довгу подорож, як потім з’ясовується, щоб краще пізнати самого себе.
Дорогою він зустрічає свою маму – її грає Вітовська. Вона активна, впевнена в собі і не впевнена у майбутньому сина. Вона вважає його поїздку безглуздою і відмовляє від подальшої подорожі. Звісно, за всіма її вмовляннями і капризами щось ховається, але зрозуміти, що саме, Вадиму важко. Тому вони просто їдуть далі разом назустріч пригодам.
Веселе, душевне і трохи сумне кіно, яке багатьох змусило подзвонити батькам. І одна з перших тонких комедій новітньої української кіноіндустрії від режисера-дебютанта Антоніо Лукіча.
Брама (2017)
режисер Володимир Тихийк
містика, драма, горор
Це дуже нетиповий фільм для українського кіно – і дуже неочікуваний образ для Ірми Вітовської. Вона грає бабу Прісю, що живе в селі в Чорнобильській зоні з дочкою та дорослим онуком (і акторка абсолютно невпізнанна в гримі). Пріся не вірить в радіацію і вбачає в аварії зовсім інший зміст: це було зроблено, щоб примусити людей виїхати зі своїх будинків, а місце, що звільнилось, використати для контактів з інопланетянами.
На цьому дивні речі тільки починаються, участь в процесі беруть і бандити, і міліція, і русалки. Баба Пріся отримує якесь попередження про трагедію, і з цього моменту спокійне життя закінчується.
Екранізація п’єси Павла Ар’є не привернула великої уваги під час прокату у кінотеатрах, але з часом зібрала більше фанатів після релізу на онлайн-платформах.
Королі репу (2021)
режисер Мирослав Латик
кримінальна драма, комедія
Ірма може показати пам’ятну гру, навіть якщо її роль у фільмі не головна. В центрі розповіді юний хлопець, який хоче стати відомим репером, щоб вразити дівчину своєї мрії і завоювати її серце. Тривіальна історія? Можливо, але це не Нью-Йорк і не Лос-Анджелес, події відбуваються у провінційному селі, а тому і мрії хлопців ще далі від реальності, ніж їм хотілося б думати.
Вітовська грає повію, але не впевнену в собі бувалу потаскану діваху, а доволі скромну й охайну жінку, яка, втім, має якось жити з реаліями поточного життя. Як і майбутній репер та його друг, які змушені підкорюватись обставинам і слідувати зовсім іншому шляху, ніж той, що вони уявляли.
Спочатку фільм виглядає як комедія, але у другій частині поступово це стає кримінальною драмою. Цікаве і глибоке кіно з яскравими персонажами, якому, втім, іне пощастило з моментом виходу – спочатку пандемія, а потім повномасштабне вторгнення. Будемо сподіватись, завдяки онлайн-платформам глядачі поступово оцінять цю роботу належним чином.
Між нами (2021)
режисерка Соломія Тимощук
трилер, кримінальна драма, психологічна драма
Цей фільм отримав недостатньо уваги глядачів, незважаючи на те, що знятий він у жанрі трилеру, і знятий захопливо й майстерно. Ірма Вітовська грає тут класичну сильну жінку, яка опинилася у складних обставинах. Її партнерка на майданчику, талановита молода акторка Анастасія Пустовіт, навпаки, у образі тотальної катастрофи. Дівчина приходить до лікарки-гінеколога, щоб зробити аборт, адже вона навіть не знає, від кого ця дитина (при цьому вона постійно живе з чоловіком). Поступово старша і молодша жінки відчувають взаємну симпатію, зближуються, і тепер у певний момент вже молодша допомагає старшій, коли та випадково скоює злочин. Хеппі енд? Ні, до цього дуже далеко – проблеми тільки починаються.
Спочатку поліція доволі чітко визначає, що саме відбулося. А потім детективи настільки щільно оточують увагою, обох жінок, що стає зрозуміло – хтось має постраждати. Далі події розвиваються непередбачуваним шляхом аж до шокуючого фіналу.
В українському кіно трилерів не так багато, це додатково виокремлює ці стрічку і додає плюсів, щоб переглянути її.
Дім за склом (2023)
режисер Тарас Дронь
драма, детектив, кримінальна драма
Тут у Ірми Вітовської всього лише один епізод, але це просто майстер-клас акторської гри. Головна героїня (Ірина Островська) – успішна архітекторка, давно розлучена, виховує дочку. Після вечірки випускників та зникає, мати звертається до поліції, але у ході розслідування також з’ясовується, що дівчина, скоріше за все, дотична до розповсюдження наркотиків, разом з її хлопцем. Тепер у матері ще одне завдання, паралельно з пошуком дитини зберегти її (і свою репутацію). Та що її бентежить у першу чергу?
Відносини дітей і батьків, неповні родини, проблеми виховання – все це виходить на перший план у цьому, на перший погляд, детективному трилері. Поступово це перетворюється саме на драму стосунків і світосприйняття, хоча складова детективу (і навіть, трилеру) також залишається. Роль Вітовської хоча епізодична, але дуже важлива (і, як завжди, яскрава).
Тепер, власне, перелік всіх фільмів, у яких Ірма Вітовська взяла участь в період з 1999 року по 2025 рік.
1. Нескорений, режисер Олесь Янчук, 2000
2. Залізна сотня, режисер Олесь Янчук, 2004
3. Владика Андрей, режисер Олесь Янчук, 2008
4. Трубач, режисер Анатолій Матешко, 2014
5. Казка старого мельника, режисер Олександр Ітигілов, 2020
6. Таємний щоденник Симона Петлюри, режисер Олесь Янчук, 2018
7. Брама, режисер Володимир Тихий, 2017
8. Віддана, режисер Христина Сиволап, 2020
9. Мої думки тихі, режисер Антоніо Лукіч, 2019
10. Все буде Ок!, режисер Тарас Бенюк, 2021
11. Між нами, режисер Соломія Тимощук, 2021
12. Королі репу, режисер Мирослав Латик, 2023
13. Коза Ностра. Мама їде, режисер Джованні Дота, 2022
14. Найкращі вихідні, режисер Владислав Климчук, 2022
15. БожеВільні, режисер Денис Тарасов, 2024
16. Смак свободи, режисер Олександр Березань, 2023
17. Дім за склом, режисер Тарас Дронь, 2023
18. Дві сестри, режисер Лукаш Карвовський, 2025
19. Малевич, режисер Дарія Онищенко, 2024
Короткий метр:
20. По дорозі, Альманах «Мудаки. Арабески», режисер Володимир Тихий, 2011
21. Майже святий Сєня, режисер Владислав Робський, 2020
Також акторка зазначила премії та відзнаки за роки у кіно:
- Дворазова лавреатка національних кінопремій «Золота дзиґа» (2019, 2020) і «Кіноколо» (2018, 2019) за роль баби Прісі у фільмі «Брама» (2017) та роль Галини Ротт у стрічці «Мої думки тихі» (2019)
- Володарка премії «Телетріумф» (2012)
- Лавреатка театральної премії «Київська пектораль» (2016)
- Володарка «Золотого Дюку» на Одеському міжнародному кінофестивалі за найкращу акторську роботу у фільмі «Мої думки тихі» (2019)
- Також акторка отримала премію «Київ» їм. І. Миколайчука за вагомий внесок у розвиток українського кіномистецтва (2020)
- Лавреатка премії «Woman in Art» у категорії «театр та кіно» від ООН та Українського інституту МЗС
- Є активною громадською діячкою, відстоює реформи у сфері культури
- Учасниця та лавреатка міжнародних театральних і кінофестивалів, кілька років поспіль входить у список відомих митців і громадських діячів за версіями видань «НВ» і «Фокус»
І їдкий, але точний коментар наприкінці:
Фастаюсь, але не для себе “любімой”(
Це для тих, хто окрім серіалів нічого не дивився. Ходіть в кіно і не питайте мене, куди я пропала після “Леся+Рома”(((
Тут важко не погодитись. Українське кіно крокує вперед велетенськими кроками, з кожним роком збільшується кількість талановитих режисерів, акторів, операторів, сценаристів та, власне, чудових стрічок, які глядачі можуть побачити на великих екранах та вдома на онлайн-сервісах. Тим не менш, завжди знаходяться люди, які кажуть щось про відсутність цікавих українських фільмів чи професійних акторських робіт. Що тут сказати, просто дивіться українське кіно. Його багато, воно дуже різне і кожному знайдеться щось цікаве з урахуванням особистих вподобань. Єдина опція не знайти гідне українське кіно – принципово не дивитись його. І це означає багато втратити, адже українське кіно чудове.
Підтримати редакцію kinowar.com
Читайте також:
Найкращі українські фільми 2024 року
Найкращі українські фільми 2023 року
Найкращі українські фільми 2022 року
Найкращі українські фільми 2021 року
Найкращі українські фільми 2020 року
Найкращі українські фільми 2019 року
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom