Топ серіалів, перегляд яких варто зупинити після першого сезону
Улюблені серіали хочеться переглядати без зупинки – хочеться, щоб вони не закінчувались. Глядач звикає до добре знайомих вже персонажів, до побудованого авторами всесвіту, а тому кожний новий епізод – ніби зустріч з добрими друзями. Втім, якщо тверезо оцінювати художню цінність серіалів – навіть улюблених, навіть справді хороших – то вона часто знижується з кожним новим сезоном. Часто це відбувається вже після першого сезону, який вистрілює і привертає увагу.
За інерцією ми продовжуємо дивитися ці шоу, хоча суто раціонально варто було б зупинитися раніше. Іноді цю зупинку варто зробити вже після завершення першого сезону. Уявіть, якщо б замість 5-6 посередніх сезонів старого шоу ви б подивились нові проєкті, справді варті уваги – чи це не чудово? Саме тому ми і вирішили написати цю статтю.
Ми зібрали найкращі серіали – дійсно варті уваги, іноді навіть проривні чи революційні – які, тим не менш, суттєво втратили у якості після першого сезону. Це не означає, що вони стали геть поганими. Ба більше: іноді їх “посередні” сезони все одно кращі за деякі інші проєкти на ринку. Але, принаймні у порівнянні з власним першим сезоном вони виглядають помітно слабшими.
Добірка абсолютно суб’єктивна. Та все ж, маємо надію, вона стане корисною для когось з читачів. І якщо це буде так, будемо вдячні за підтримку нашого сайту.
Картковий будинок (House of Cards) 2013—2018
Перший сезон став багато у чому визначальним: тоді нова ера домінації серіалів тільки зароджувалась, Netflix тільки починав виходити на той рівень лідерства, який ми бачимо сьогодні, а тому все було новим, проривним і ледь не революційним. Зірка масштабу Кевіна Спейсі залучена у серіальний продукт – тоді це було дуже незвично (і тоді і рівень популярності Спейсі, дворазового володаря Оскару, був на зовсім іншій, планетарній позначці). Всі епізоди сезони вийшли в один день – зараз це вже звична модель для Netflix, але тоді це також було шоком. Нарешті, сама історія, цинічна і провокаційна, змусила по-новому подивитися на Білий дім і велику політику США (так, зараз, на тлі реального офісу американського президента це вже не виглядає настільки жорстким, але тоді глядач ставив собі питання: що як подібна людина справді потрапить до Овального кабінету?).
Вже перша сцена задавала тон: Френк Андервуд голими руками вбиває собаку, щоб врятувати її від болісної агонії. На цьому етапі здавалося, що це жорстка та цинічна, але раціональна та справедлива людина, яка не боїться ухвалювати важкі рішення і брати на себе відповідальність. Але дуже швидко ми зрозуміли: так, цинічний, жорсткий, не боїться важких рішень, але все це тільки заради влади, абсолютної та неподільної. Свій успіх він може розділити лише з однією людиною – такою ж беземоційною машиною, націленою на успіх за будь-яку ціну, власною дружиною (Робін Райт). На початку сезону йому відмовляють у позиції віце-президента, і Андервуд вирушає звивистим шляхом інтриг і маніпуляцій заради не тільки помсти політичним опонентам, але й заради власних амбіцій опинитися на вершині. Що він тільки не робить, щоб дістатися її – перший сезон вийшов ледь не довершеним, багато в чому завдяки акторській грі Спейсі та загальній подачі, де Андервуд виступає ще й оповідачем, який постійно руйнує четверту стіну.
Куратором проєкту був Девід Фінчер, який детально вивчив досвід однойменного британського серіалу 1990 року, на базі якого і створили шоу для Netflix. Напруга постійно зростала аж до самого фіналу сезону, який став бездоганною крапкою у самодостатньому шоу, яке вже ніби і не вимагало продовження… але ж це так не працює у світі великих грошей та індустрії, яка націлена на постійне зростання. Загалом вийшло шість сезонів, і якщо оцінювати раціонально, то вже починаючи з другого сезону серіал втратив свою початкову потужність. Звісно, це все одно було шоу високого рівня, але з кожним новим сезоном самоповторів ставало все більше, нелюдяність та жорстокість Андервуда автори були змушені викручувати на новий максимум, а свіжих ідей помітно поменшало. На етапі, коли навколо Кевіна Спейсі розпочались репутаційні скандали, і він був змушений залишити проєкт, серіал вже був виснажений. Після того, як Спейсі пішов, здалися навіть найвідданіші фанати “Карткового будинку”, але насправді, фінальну крапку варто було поставити ще після першого сезону – другий і всі наступні не додали цьому шоу нічого.
Світ Дикого Заходу (Westworld) 2016—2022
Перший сезон одного з найкращих фантастичних серіалів останніх двадцяти років базувався на роботі видатного фантаста Майкла Крайтона. Він свого часу написав «Парк Юрського періоду», «Викриття», «Тринадцятий воїн», які потім успішно були екранізовані, а в 1973 році написав сценарій і поставив як режисер історію про парк розваг, де ролі людей грали роботи, яких неможливо вбити чи суттєво пошкодити (ну, майже неможливо). Сорок років по тому технології і можливості серіального телебачення суттєво еволюціонували, а тому до цього задуму повернувся лідер індустрії серіалів – HBO. І все вийшло просто зразково чудово.
Історія, атмосфера, візуальна складова – все було адаптовано на найвищому рівні. При цьому акторський склад був настільки потужним, що шансів на невдачу просто не залишалося. Ветеран Ед Гарріс, юна Еван Рейчел Вуд, досвідчені Джеффрі Райт, Джеймс Марсден, Тенді Ньютон та перспективні Бен Барнс і Джиммі Сімпсон – всі типажі були покриті в режимі кастингу мрії. А очолив цей ансамбль неймовірний Ентоні Гопкінс – і, мабуть, справедливо буде сказати, що він зіграв одну з найкращих своїх ролей у видатній кар’єрі.
Адаптацією історії Крайтона займалися Джонатан Нолан і Ліза Джой, подружня пара, яка раніше була причетна до чималої кількості фантастичних фільмів і серіалів (зокрема Джонатан написав багато сценаріїв для свого брата, Крістофера Нолана). У першому сезоні все вийшло настільки бездоганно, що з парою заключили контракт на ще п’ять сезонів. Але коли цей всесвіт потрібно було розвивати вже без базиса у вигляді історії Майкла Крайтона, стало набагато складніше. Другий сезон вийшов набагато складнішим і перенавантаженим – як наслідок, він хоча і був цікавим до перегляду, все ж, дуже помітно поступався першому. Третій сезон став справжньою катастрофою у сценарному плані – здавалося, що наступні три сезони можуть просто відмінити. Як це не дивно, четвертий, з певним перезапуском сюжетних ліній, став набагато сильнішим і цікавішим, ніж попередній, але, коли світло наприкінці тунелю нарешті стало виблискувати, проєкт таки закрили.
Перший сезон завершився на драматичній і, навіть, трагічній ноті – і завис на ефектному кліфгенгері. Мабуть, йому варто було і залишатися на тому місці.
Читайте також: Найкращі серіали HBO
Мільярди (Billions) 2016–2023
Перший сезон протистояння принципового прокурора і безпринципного мільярдера був винятковим. Свіжий формат, новий тип персонажів для протистояння, купа цікавих фішок для глядача, винятковий кастинг, починаючи від двох центральних постатей – Пол Джаматті і Деміен Льюїс, та продовжуючи HR-мрією всіх офісних директорів – Меггі Сіфф у образі Венді Роадс, саундтрек від Metallica (і поява самих Metallica в кадрі) – все було драйвовим, цікавим, захоплюючим.
А потім сталося прокляття всіх проєктів з успішним першим сезоном: другий сезон. Ефектний твіст у фіналі винагородив глядача за очікування, але це очікування тривало 12 епізодів (так, сезони “Мільярдів” вельми тривалі). Доволі швидко ще на початку сезону стало зрозуміло, що автори просто заповнюють хронометраж, готуючи до чергового кліфгенгеру для переходу на наступний сезон. І хоча роблять вони це майстерно, і персонажі продовжують еволюціонувати (серед іншого, прокурор і його колеги вже помітно менш принципові у досягненні мети), те, що рівень шоу просів було помітно неозброєним оком.
Зрозумійте нас вірно, це не означає, що наступні сезони були погані – просто вони були помітно слабшими. Те, що тримало глядачів – улюблені персонажі і всесвіт їх існування (ми це розуміємо як ніхто, адже ми подивилися всі сім сезонів).
Велика маленька брехня (Big Little Lies) 2017—2019
Якщо у попередніх трьох серіалів в списку перепад між першим і другим сезоном хоча і був помітним, але все ж не драматичним, то у цьому випадку ситуація набагато гірша. Ідеальний мінісеріал про психологію подружнього життя і дружби, який кожен новий епізод обертався навколо однієї і тієї ж ситуації, поступово відкриваючи нові обставини, вирішили позбавити приставки “міні” – і другий сезон не врятувала навіть Меріл Стріп, яку додали до акторського складу.
Чутки про третій сезон циркулюють вже давно (за певними джерелами, він навіть має вийти цього року), але ми однозначно за те, що зупинитися було потрібно відразу після фіналу першого сезону.
Озарк (Ozark) 2017—2022
І знову, перший сезон став ледь не бездоганним: свіжа ідея (нехай за загальною парадигмою і схожа на концепт “Пуститися берега”), винахідливі твісти майже у кожному епізоді, яскраві образи, крутий непередбачуваний фінал (і, зрозуміло ж, кліфгенгер). Все готово для запуску успішного сезону номер два… або, можливо, варто піти на піку?
Навряд чи Netflix міг собі таке дозволити, тому пригоди фінансового спеціаліста, який може відмити пару десятків мільйонів доларів наркомафії за тиждень, щоб врятувати життя своє і власної родини, тривали ще три сезони. Було цікаво і весело, але на рівень першого сезону шоу так і не вийшло (що вже казати про порівняння з “Пуститися берега”, де кожен новий сезон ставав ще кращим, а останній вважається багатьма найкращим в усьому серіалі).
Читайте також: Найкращі кримінальні серіали
Король Талси (Tulsa King) 2022—…
Тейлор Шерідан запускає один крутий серіал за іншим (без іронії), але проблема у тому, що коли він залишає створення сценарію наступникам, а сам опиняється у ролі всього лише виконавчого продюсера, щоб у якості сценариста працювати вже над наступним проєктом, якість сценарію нових сезонів дуже помітно просідає. У випадку з “Королем Талси” це стало помітно ледь не в перші ж 15 хвилин дебютного епізоду другого сезону. Жодної реальної проблеми для головних героїв, жодного натяку на справжню драму – просто набір кліше з першого сезону і круті парубки, які насолоджуються життям мафіозі в Оклахомі.
Перший сезон став справжнім хітом, а для Сильвестра Сталлоне другим (скоріше, десятим) диханням в його дуже тривалій кар’єрі. На жаль, якість продукту постраждала настільки, що варто переключитись на перегляд чогось іншого.
Тед Лассо (Ted Lasso) 2020–2023
Культовий комедійний серіал – ми чекали на щось подібне, мабуть, з моменту завершення “Друзів” і “Теорії великого вибуху”. Але, на відміну від цих двох комедійних колосів, цей проєкт перебував на піку дуже недовго. Якщо у другому сезоні було декілька справді потужних ходів і нових кумедних персонажів, то третій став відвертою халтурою.
Пригоди тренера по американському футболу в британській футбольній лізі готувалися дуже давно – задум виник ще під час створення Джейсоном Судейкісом мініатюр з дивакуватим американцем, що не розбирається навіть в базових правилах гри. Ймовірно, цього запалу вистачило на стартовий сезон, а далі ідеї довелося шукати вже в оперативному режимі, що завжди складно.
Четвертий сезон хочуть (принаймні, на рівні обговорень) таки створити, але вже без участі частини героїв, серед іншого, без… Теда Лассо. Серіал “Тед Лассо” без Теда Лассо… в принципі, теоретичні шанси на успіх завжди є. Але, здається, зупинитися було варто ще після першого сезону, що вже казати про третій.
Читайте також: Найкращі комедійні серіали 21 століття
Вбиваючи Єву (Killing Eve) 2016—2022
Тут відчувати розчарування від падіння зацікавленості після першого сезону ледь не боляче. Геніальна Фібі Воллер-Брідж створила свіжий, оригінальний, яскравий та дуже смішний серіал… а потім передала справу іншим сценаристам. Не те щоб це було жахливо, але різниця відчувалася дуже швидко.
Пригоди елітної кілерки і скромної поліціянтки, яка дуже хотіла б не копирсатися в папірцях, а займатися оперативною роботою, захоплювали з перших епізодів – між жінками був присутній якийсь паранормальний зв’язок, і було зрозуміло, що так просто ця історія не завершиться. Але після всього побаченого, можна сказати, що завершити її після першого ж сезону було б не найгіршою ідеєю.
Банші (Banshee) 2013-2016
Грабіжник виходить з в’язниці після 15 років. Тепер він розшукує людей зі свого минулого життя, паралельно займаючи позицію шерифа в невеличкому містечку Банші (нового шерифа вбивають в день перед тим, як він мав би приступити до власних обов’язків). Видаючи себе за шерифа, він люто розбирається з численними бандюками в місті, використовуючи неортодоксальні методи з максимальною жорстокістю. У флешбеках, які ми бачимо у кожному епізоді, поступово розкривається і передісторія головного героя (Ентоні Старр) і його друзів і ворогів.
Навіть перший сезон має слабкі місця, але далі все обертається по колу, іноді прикриваючи сценарні недопрацювання епізодами надмірної жорстокості, сексу та іншими брутальними візуалами.
Хлопаки (The Boys) 2019
І відразу ще один серіал з Ентоні Старром, набагато більш популярний. Пародія і чорна сатира на супергеройський жанр у першому сезоні заслужено отримала найвищі оцінки і глядачів, і критиків. Але вже починаючи з другого сезону спрацювали найбільші стандартні загрози для продовжень: самоповтори, розтягування хронометражу, накопичення напруги для фіналу сезону, який має стати кліфгенгером, заміна цікавих сюжетних ходів жорстокістю та брутальністю (з якогось моменту звук тіла, що розплющили, стає ледь не більш звичним, ніж голоси персонажів).
На етапі четвертого сезону терпець увірвався навіть у найвідданіших фанів – критичних відгуків було чимало. На щастя, п’ятий сезон стане фінальним (чи може… корову можна ще подоїти?).
Справжній детектив (True Detective) 2014–…
Що тут казати? Відношення до другого, третього і четвертого сезонів серіалу-антології у глядачів може бути різним, комусь не подобається другий, хтось вважає катастрофою третій, а комусь подобаються усі без винятку. Та у чому точно можна погодитись, що на рівень культового першого сезону з Меттью Макконахі і Вуді Гаррельсоном шоуранери так і не вийшли. І, можливо, вже ніколи і не вийдуть (втім, шанси є завжди).
Читайте також:
Топ серіалів, у яких ВСІ сезони класні, а не тільки перший
Маловідомі серіали, варті перегляду
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom