kinowar.com

Що подивитися на Одеському кінофестивалі: поради кінокритика

З 12 до 20 липня у Києві проходитиме 15-та едиція Одеського міжнародного кінофестивалю (ОМКФ). Фокус ОМКФ — фільми напрямку «арт-мейнстрім», що включає високохудожні роботи, у тому числі фестивальні хіти, які доступні широкій аудиторії. Серед численних програм фестивалю та десятків стрічок неважко загубитися. Тому ми попросили нашого постійного автора – Дмитра Сидоренка, члена Спілки кінокритиків України, порекомендувати 9 фільмів з програми цьогорічного фестивалю.

Різновиди доброти (Kinds of Kindness) 2024 Емма Стоун

Стрічки розміщено у хронологічному порядку за датами показів.

  1. УВ’ЯЗНЕНА З БОРДО / VISITING HOURS / LA PRISONNIÈRE DE BORDEAUX – стрічка Патриції Мазуї, що була представлена у Двотижневику режисерів цьогорічного Каннського кінофестивалю, тож на ОМКФ увійшла до програми «Фестиваль фестивалів».

Головна героїня Альма (Ізабель Юппер) живе одна у великому будинку в Бордо. Її життя змінюється після знайомства з Міною (Афсія Ерзі), матір’ю-одиначкою з іншого міста, що мешкає в соціальному житлі. Їх пов’язує те, що обидві жінки навідують своїх партнерів у місцевій в’язниці.

Чому варто подивитися? Щоб насолодитися майстерністю Патриції Мазуї з її вдумливим, детальним та візуально довершеним підходом у кіно. У цій стрічці вона досліджує теми самотності, ізоляції та несподіваних зв’язків, які можуть виникнути між незнайомими людьми.

  1. СЕКС / SEX – фільм Даґа Йогана Хауґеруда, представлений у Європейській конкурсній програмі ОМКФ.

Герої фільму – два гетеросексуальних одружених чоловіки, які отримують несподіваний досвід. Один мав стосунки з іншим чоловіком, про що ділиться з дружиною, не вважаючи це ані проявом гомосексуальності, ані подружньою зрадою. Інший уві сні бачить себе в ролі жінки, що змушує його замислитися про власну особистість. Ці досвіди примушують героїв переосмислити своє розуміння сексуальності, ґендеру та ідентичності.

Чому варто подивитися? Це перша частина трилогії Хауґеруда “Секс, Мрії, Кохання”, який пропонує глибоке дослідження сексуальності та ідентичності. Фільм хвалять за чутливий і відвертий підхід, адже режисер у своїй роботі уникає прямої критики токсичної маскулінності.

  1. ГРАФ МОНТЕ-КРІСТО / LE COMTE DE MONTE-CRISTO – нова екранізація роману Александра Дюма, що представлена на фестивалі в програмі «Гала-прем’єри».

Ця відома пригодницька сага розгортається навколо молодого Едмона Дантеса, якого зраджують друзі. Затриманий прямо в день свого весілля та засуджений корумпованим суддею до довічного ув’язнення за злочин, якого він не скоював, Едмон проводить 14 років у жорстокій в’язниці на острові Шато-д’Іф. Втім, йому вдається здійснити зухвалу втечу. Повернувшись до Франції під новим ім’ям і володіючи нечуваним багатством, Дантес починає вишукану гру помсти проти тих, хто зруйнував його життя.

Чому варто подивитися? Матьє Делапорт і Александр де Ла Пательєр створили свіжий і захоплюючий погляд на класичну французьку історію, яку востаннє екранізовували понад 20 років тому. Фільм може похвалитися чудовим акторським складом: П’єр Ніне, Бастьєн Буйон, Патрік Мілль, П’єрфранческо Фавіно та Анаїс Демустьє.

  1. ДІВЧИНА ЗІ СПИЦЕЮ / THE GIRL WITH THE NEEDLE / PIGEN MED NÅLEN – стрічка Маґнуса фон Горна була представлена на цьогорічному Каннському кінофестивалі в основному конкурсі, а на ОМКФ увійшла до програми «Фестиваль фестивалів».

У самому серці повоєнного Копенгагена Кароліне намагається вижити, працюючи на фабриці. Її життя змінюється на гірше, коли вона, вагітна й покинута, втрачає роботу. В цей момент у її житті з’являється Даґмар, харизматична жінка, яка керує підпільним агентством з усиновлення, допомагаючи матерям знайти сім’ї для небажаних дітей. Між двома жінками встановлюється міцний зв’язок, і Кароліне бере на себе роль годувальниці. Але її світ руйнується, коли вона дізнається шокуючу правду про свою роботу.

Чому варто подивитися? Це вже третій фільм шведського режисера та сценариста Маґнуса фон Горна у конкурсній програмі Канн, після «Потойбіччя» та «Поту». Натхненна реальною історією «Дівчина зі спицею» демонструє його подальше зростання як майстерного оповідача та візуального митця, який неодмінно здобуватиме нагороди.

  1. СИНИ / SONS / VOGTER – психологічна тюремна драма Ґустава Меллера за участю номінованої на премію «Еммі» акторки Сідсе Бабетт Кнудсен, відомої за серіалом «Влада».

Ідеалістична тюремна наглядачка Єва стикається з найбільшою дилемою у своєму житті, коли до в’язниці, де вона працює, переводять молодого чоловіка з її минулого. Приховуючи свою таємницю, Єва просить перевести її до найважчого та найжорстокішого відділення, де утримують цього чоловіка.

Чому варто подивитися? Це другий повнометражний фільм Меллера після відомої стрічки “Винний”, що виграла безліч нагород по всьому світу. “Сини” демонструють подальшу еволюцію режисера як умілого оповідача непростих історій, керованих персонажами в обмеженому просторі. Цього разу – тюрми суворого режиму.

  1. КОНОТОПСЬКА ВІДЬМА – ваш шанс побачити очікуваний український горор до старту його офіційного прокату в кінці серпня.

За сюжетом, прадавня відьма з Конотопу завдає мученицької смерті загону рашистських окупантів, які вбили її коханого. Охоплена жагою до помсти, відьма розпочинає свій кривавий шлях розплати. Кожна наступна смерть жорстокіша за попередню – відьма упивається пекельним болем кривдників, але чи вдасться їй протистояти мороку, що поглинає її, та залишитися на боці світла?.

Чому варто подивитися? Актуальність, патріотичний посил, акторське виконання Тетяни Малкової, Тараса Цимбалюка та Олени Хохлаткіної, цікаве чорно-біле візуальне рішення. Врешті-решт український горор – нечастий гість на великих екранах.

  1. ДІМ / THE HOME / LA CASA – стрічка іспанця Алекса Монтої, знята за мотивами графічного роману Пако Роки.

Це історія трьох братів та їхніх сімей, які повертаються до родинного дому після смерті батька. Вони планують продати будинок, втім, удома їх наздоганяють спогади, що не дають позбутися минулого. Можливо, це буде останньою даниною пам’яті їхнього батька, а будинок стане свідком нових історій.

Чому варто подивитися? Режисерський підхід Монтої описують як «спокійний, тонкий і делікатний», що дозволяє фільму вдумливо та інтроспективно досліджувати теми пам’яті, жалю та зв’язків, які пов’язують родину. Стрічка тріумфувала на кінофестивалі у Малазі, здобувши нагороди за найкращий сценарій, музику та приз глядацьких симпатій.

  1. СУБСТАНЦІЯ / THE SUBSTANCE – фільм Коралі Фаржі отримав прем’єру на цьогорічному Каннському кінофестивалі, а на ОМКФ він буде представленмй в програмі «Гала-прем’єри».

Це феміністичний боді-горрор, в якому героїня Демі Мур, суперзірка та володарка премії «Оскар», веде неймовірно популярне фітнес-шоу, аж допоки продюсер не вирішує, що прийшов час відправити зірку на пенсію. Незгодна з цим рішенням ведуча вирішує приймати «Субстанцію» – загадковий препарат для реплікації клітин, що тимчасово створює молодшу, кращу версію героїні.

Чому варто подивитися? Окрім зіркового акторського складу з Демі Мур, Маргарет Квеллі та Деннісом Квейдом стрічка Коралі Фаржі може похвалитися призом за найкращий сценарій Каннського кінофестивалю.

  1. ВИДИ МИЛОСЕРДЯ / KINDS OF KINDNESS – безсумнівно найочікуваніший фільм фестивалю, що буде представлений в рамках програми «Гала-прем’єри».

Це притча-триптих, що складається з трьох новел. Перша історія розповідає про чоловіка, який намагається взяти під контроль власне життя. Друга – про поліцейського. Він непокоїться, що дружина, котра повернулась після зникнення у морі, стала зовсім іншою людиною. А третя історія оповідає про жінку, яка заповзялась знайти особливу людину з унікальними здібностями і єдиним призначенням – бути видатним духовним лідером.

Чому варто подивитися? Це новий фільм грецького маестро Йоргоса Лантімоса, що тріумфував на останньому «Оскарі» зі стрічкою «Бідолашні створіння». Світова прем’єра фільму відбулася в основній програмі на цьогорічному кінофестивалі в Каннах, де Джессі Племонс здобув головну акторську нагороду. Разом з ним ми побачимо вже знайомих по минулій роботі Лантімоса Віллема Дефо та Емму Стоун.

Дмитро Сидоренко

Абонементи або квитки на кожен з фільмів ОМКФ можна придбати заздалегідь, щоб максимально ефективно спланувати власний розклад: ticketsbox.com/xv-odesa-international-film-festival

Читайте також:

Найкращі фільми 2023 року

Підтримайте Україну:

  • фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
  • фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
  • Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
  • дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt

Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:

Коментарі