Історія- це лише сума помилок, питання в тому – чиїх?
Доктор Юрген Воллер
На великі екрани вийшла п’ята і, як заявляють автори, завершальна частина культової саги про пригоди шукача скарбів Індіани Джонса – «Індіана Джонс і реліквія долі» (Indiana Jones and the Dial of Destiny). Вийти вона мала ще у 2019 році, проте дата прем’єри переносилася чотири рази. Останньою для серії картина може і не стане, адже до квітня 2023 року у Дісней були плани на спіноф та приквел, які нині скасували, проте для головного актора – Гаррісона Форда, це напевне фінал.
Франшиза стартувала у 1981 році, коли Форду було 39 років, передостання стрічка вийшла у 2008 році (йому було 66), а у 2021, коли відбувались зйомки даного фільму, діду стукнуло 78. «Коли я піду, він піде. Все просто», – пояснив Форд долю персонажа. Стрибати зі скель і лазити по печерам вже не так легко, про що заявляє сам герой, перепочиваючи під час чергового вертикального підйому: «Що я тут роблю з радикулітом і хворими колінами?».
Режисером та співсценаристом замість Стівена Спілберга, який зняв попередні чотири стрічки, виступив Джеймс Менголд. Він номінувався на Оскар за сценарій стрічки про Росомаху «Логан», а за протистояння Форда та Феррарі в «Аутсайдерах» навіть змагався в номінації «Кращий фільм». Допомагали йому зі сценарієм брати Джез та Джон-Генрі Баттерворти, з якими він працював над «Аутсайдерами». Доклав руку і автор попереднього фільму «Індіана Джонс і Королівство кришталевого черепа» Девід Кепп.
Сюжет стрічки «Індіана Джонс і реліквія долі» вийшов неймовірним та безглуздим, як у кожній непарній стрічці серії головні лиходії тут – нацисти. Спочатку нам показують олдскульне протистояння Інді з цілим гарнізоном німців під кінець Другої світової. Вони шукають вістря списа, яким убили Христа, щоб порадувати свого хворобливого фюрера, та мимохідь, завдяки професору Юргену Воллеру (Мадс Міккельсен), знаходять справжній скарб – магічну реліквію самого Архімеда.
Варто відмітити, що для демонстрації Індіани Джонса розливу 1945-го року автори використали комп’ютерне омолодження. Штучний інтелект проаналізував кадри з Гаррісоном Фордом з усіх матеріалів, наявних у Lucasfilm, потім актор записав свої репліки з датчиками на обличчі, і програма візуалізувала його молодим. У цих сценах персонаж виглядає немов у фільтрах Інстаграму, а все дійство нагадує радше рекламний ролик Unreal Engine 4, де старомодний екшн поєднується із сучасною графікою. Тим паче знімали фільм не на плівку, а в цифрі.
Далі ж дійство переноситься у Нью-Йорк 1969 року, де професор Джонс закінчує свою спокійну кар’єру викладача археології у коледжі. Та насолодитися пенсією не вийде, бо на горизонті з’являється його похресниця, дочка вірного Санчо Панси нашого героя – Безіла Шоу, яку він любляче кличе Вомбат.
Дівчина у виконанні Фібі Воллер-Брідж без батька та хрещеного виросла вродливою, розумною і охочою до пригод. Вона шукає ту саму реліквію Архімеда, яку Джонс з Безілом у 1945-му забрали у нацистів. Німці цього не пробачили, тож за Джонсом та його похресницею ганяється загін під проводом професора Воллера.
Яким чином, спитаєте ви? Все просто, Воллера списали з Вернера фон Брауна, який розвивав німецьку ракетну програму, а після поразки допомагав будувати ракети уже американцям. Фон Браун, як і його альтер-его з фільму, розробив ракету-носій Сатурн 5, яка вивела у космос «Аполлон-11». Цікаво, що він був героєм шоу на Disney TV, як людина, котра допомогла виграти космічні перегони з СРСР.
Як не важко здогадатися, автори пропонують нам стандартний сюжет про те, як Індіана Джонс та Вомбат, а також її юний помічник і ще друзі Джонса, серед яких Антоніо Бандерас, будуть подорожувати світом і розв’язувати головоломки у пошуках реліквії долі. А нацисти будуть весь час наступати їм на п’яти, стріляти, бити, брати в заручники і так далі.
Варто відмітити, що попри старомодний екшн та безнадійно алогічний сюжет враження від фільму згладжують вайб кінця 60-х, набір різнобарвних локацій (Нью-Йорк, Танжир, Сіракузи) та якісна постановка. Так само вдалими виявилися самоіронія підстаркуватого Джонса і сильний образ його похресниці, котра не лише відповідає за модні феміністичні тренди в кіно, але й запалює в ключові моменти не гірше за свого хрещеного. Адже її кредо: «Коли ти загнаний в кут, ти – динаміт».
Фільм «Індіана Джонс і реліквія долі» вийшов теплим та ламповим, як дідусів жакет з минулого століття. Він порадує тих, хто скучив за пригодницькими стрічками, при цьому у масштабі, фантазії та постановці не відстає від сучасних представників жанру на кшталт стрічки «Незвідане: Удача Дрейка». Проте місцями він віддає нафталіном, його трохи побила міль, тому довелося накладати латки і вигадувати аж занадто фантастичні сюжети, які видаються потішними старечими байками і можуть вганяти в сон, враховуючи, що триває це дійство дві з половиною години.
Дмитро Сидоренко
Читайте також:
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom