Фільми, що містять виключно діалоги
В наш час, коли глядач не йде на фільм, якщо йому не пообіцяють ударний обсяг спецефектів, смішно говорити про те, що є фільми, в яких основна дія – це розмови. Проте такі фільми є, і їх чимало. І як це не парадоксально, але навіть якщо на екрані дві години тільки й роблять, що розмовляють, це все одно може бути не лише цікаво, а й справді захоплююче. Знову і знову ми переконуємося, що хоч візуальні ефекти і важливі, але не тільки на них можна збудувати гарне кіно. Основою для нього залишається сценарій та режисерська робота. З ними і за нульового бюджету на комп’ютерні спецефекти, як і раніше, є шанс зробити кіно, від якого у глядачів захоплюватиме дух. Не вірите? Тоді подивіться на нашу добірку фільмів, які складаються виключно із розмов.
12. Ідеальні незнайомці (Perfetti sconosciuti) 2016
Що як за вечерею з друзями викласти власні телефони на стіл та дати усім присутнім можливість знати, що саме тобі пишуть або кажуть? Хіба може щось піти не так? Звісно, що може. Все піде не так. Бо у кожного з друзів є власні секрети, в тому числі від цих самих друзів. І деякі з цих секретів дуже брудні.
Чудова італійська комедія, як одночасно і смішить, і тримає у напрузі, і поступово трансформується у справжню драму – і все це майже повністю у режимі тільки діалогів.
11. Хто боїться Вірджинії Вульф? (Who’s Afraid of Virginia Woolf?) 1966
Перший фільм Майка Ніколса за однойменною п’єсою Едварда Олбі із двома легендами американського кіно – Елізабет Тейлор та Річард Бертон. За двадцять років подружнє життя трансформувалося від любові і злагоди до ненависті і презирства. Професор (Бертон) та його дружина (Тейлор) приходять на вечірку факультета, а потім запрошують одну з молодих пар до себе додому. Вечір швидко перестає бути приємним, адже спочатку дружина професора постійно атакує чоловіка та фліртує з його молодим колегою, а потім потік відвертих (і не завжди м’яких) зізнань та звинувачень перетворює розмову на психологічні тортури для усіх присутніх. Агресивні розмови постійно набирають обертів, повернутися до статусу-кво буде неможливо…
10. Вечірній експрес «Сансет Лімітед» (The Sunset Limited) 2011
Цей фільм візуально відомий багатьом користувачам інтернету через неймовірну кількість мемів, які зроблені з використанням кадрів з нього. Але саму стрічку подивилось не так багато людей, хоча це дійсно варто зробити. Весь фільм – це великий діалог між персонажами Семюеля Л. Джексона та Томмі Лі Джонса. Останній намагався покінчити з життям, але герой Джексона його врятував. Тепер вони у квартирі темношкірого, колишнього ув’язненого, де ведуть нескінченні бесіди про сенс життя та бога. Усіма своїми думками та висловлюваннями Джексон намагається утримати Джонса від скорішого повернення до нової спроби самогубства. Але чи прислухається людина, що знаходиться у стані повного відчаю?
9. Різанина (Carnage) 2011
У цьому фільмі події у вигляді цих самих розмов не виходять навіть за межі однієї кімнати. Думаєте, це нудно дивитись? Анітрохи. Коли справою зайнятий режисер та сценарист Роман Поланскі, то шансів для нудьги не залишається. А коли для того, щоб вивести всі діалоги на екран, запрошується така четвірка акторів – Кейт Вінслет, Крістоф Вальц, Джоді Фостер і Джон Сі Райлі – залишається тільки запастися попкорном і насолоджуватися дійством. Тобто діалогами. Дуже емоційними, недарма фільм називається “Різанина”.
8. Кава та сигарети (Coffee and Cigarettes) 2003
“Кава та сигарети” – це фільм Джима Джармуша. А від цього режисера чекати на стандартну подачу картини безглуздо. Ось і цього разу, одинадцять новел, зняті протягом сімнадцяти років, ніяк не пов’язані між собою, складають вміст фільму. У всіх новелах герої просто сидять, п’ють каву, курять сигарети та розмовляють. Розмови про різне, про філософію та про життєві проблеми, часто смішні та іронічні, не дають відірватися від екрану півтори години. Жодних рухів у фільмі не відбувається, дія не розвивається, просто йде діалог за діалогом, які іноді нічим не закінчуються. Чисте розмовне кіно. Кейт Бланшетт, Іггі Поп, Том Вейтс, Джек Вайт, Альфред Моліна, Білл Мюррей, Стів Бушемі, Роберто Беніньї та ще багато людей зі світу кіно та музики.
7. Вбивство у «Східному експресі» (Murder on the Orient Express) 1974
Так само як усе осмислення задуму та виконання злочину відбувається в голові у великого детектива Еркюля Пуаро, так і вся дія детектива “Вбивство у «Східному експресі»” відбувається всередині розмов між його героями. Тим більше, що тут особливо і нікуди рухатись – все відбувається в межах поїзда. В експресі вбивають людину, там же проходять допити свідків, там же Пуаро висуває свої версії події. Ні тобі погоні, ні тобі бійки, ні тобі перестрілок. Все лише на словах. Але повірте, цього достатньо, щоб вас захопити. Тим більше, що на екрані Шон Коннері, Інгрід Бергман, Жаклін Біссет, Майкл Йорк, Джон Гілгуд, Ванесса Редгрейв, Альберт Фінні… Дві години пролітають непомітно.
6. Звичайна формальність (Una pura formalità) 1994
Персонаж Депардьє потрапляє у кімнату для допитів, де спочатку його запевняють, що все, що відбувається, лише звичайна формальність. Але потім його постійно пресують з приводу того, що відбулося минулої ночі. Проблема ще й у тому, що чоловік геть не пам’ятає, що відбувалося. У голові якісь уривки, зранку він знаходить сліди крові, але він навіть не може усвідомити, хто він – жертва, злочинець чи свідок. І якщо свідок, то чого саме. А тут ще й допитливий детектив (Роман Поланскі) продовжує насідати. Нічого, крім розмов – але напруга величезна. Розкішний трилер та детектив від італійського режисера Джузеппе Торнаторе.
5. Лок (Locke) 2012
У цьому фільмі з Томом Гарді все ще більш обмежено: крім того, що все, що відбувається – це самі лише розмови, дія обмежена кабіною автівки головного персонажу і в кадрі лише він один. Монодрама, побудована на нескінченних монологах та діалогах. Персонаж Гарді керує будівельними роботами у Бірмінгемі, і завтра для нього великий день, оскільки на його об’єкті буде дуже складна операція з заливки бетону. Він їде додому ввечері та отримує телефонний дзвінок від жінки, з якою випадково переспав декілька місяців тому. Виявляється, що вона вагітна та у неї передчасні пологи. Персонаж Гарді вирішує допомогти їй, але це означає, що тепер під загрозою і завтрашня операція на роботі, і нормальні відносини у власній сім’ї…
4. Перед світанком (Before Sunrise) 1995
Трилогія режисера Річарда Лінклейтера починається у Відні, де зустрічаються американець (Ітан Гоук), що повертається до США з Європи, та француженка (Жулі Дельпі), що їде на навчання у Сорбонні в Парижі. Вони вирішують провести вечір і ніч разом. Оскільки вони вважають, що більше ніколи не зустрінуться, вони відверто розповідають про себе, свій світогляд, думки, сподівання. Тому коли настає час розставання, молоді люди не хочуть цього робити…
Перед заходом сонця (Before Sunset) 2004
Друга частина вийшла через 9 років. Обидва герої одружені. Вони знов зустрічаються у Парижі, де письменник промотує свою нову книгу. Виявляється, що почуття не згасли, а буяють з новою силою.
Перед опівніччю (Before Midnight) 2013
І третя зустріч через кілька років, у нових обставинах, але з такою самою формулою фільму – розмови важливіше за усе інше.
3. Скажені пси (Reservoir Dogs) 1992
Так, ми згодні – у цьому фільмі все ж таки є дія, нехай і дуже обмежена. Фрагмент погоні, трохи перестрілок, щось подібне до бійок і навіть сцени крайньої жорстокості. Але погодьтеся, у відсотковому співвідношенні все це займає дуже незначну частку екранного часу. У той час як діалоги та монологи… о так, це ж Квентін Тарантіно. Він просто не міг не потрапити до списку такого типу кіно. Адже монолог хвилин на п’ять-десять – звичайна справа для його фільмів. Навіть у найбільш наповнених екшном картинах Тарантіно завжди знаходиться місце для довгої усної розповіді або дискусії двох і більше учасників.
З чого починаються “Скажені пси”? Зі сцени в кафе, де гангстери точать ляси. І далі, незважаючи на градус напруги, що все більш піднімається, довжина промови не скорочується. Тарантіно – це коли розмовляють багато, розмовляють цікаво, розповідають історії та висловлюють свою докладну думку з будь-якого приводу. І це дуже цікаво. “Скажені пси” – один із найкращих фільмів усіх часів. І розмов у ньому стільки, що вистачить на кілька інших фільмів. Інших, які зняв не Тарантіно.
2. Гленгаррі Глен Росс (Американці)/(Ділки) (Glengarry Glen Ross) 1992
Ось у цьому фільмі точно нічого крім розмов не відбувається. І це просто чудово. Аль Пачіно, Кевін Спейсі, Джек Леммон, Ед Гарріс, Алан Аркін у постановці п’єси Девіда Мемета. І не забуватимемо про дуже значний епізод з Алеком Болдвіном – один із найкращих мотиваційних спічів у сучасному кіно. Десять хвилин на екрані – і це вже одна з ролей актора, що найбільше запам’ятовується. Драматизм фільму зашкалює, такі емоції, що постійно здається, що до бійки залишаються секунди. Персонажі палають ненавистю, жаліються на важке життя, задихаються від заздрощів, брешуть і викручуються, вивертають душу незнайомцям та колегам, а головне, продають, продають, продають – і все це головним чином в межах офісу з продажу земельних ділянок під нерухомість. Будні продавців землі стали основою для захоплюючого кіно, яке повністю побудоване на самих лише розмовах. Чим усе закінчиться – передбачити неможливо. Кіно найвищої проби.
1. 12 розгніваних чоловіків (12 Angry Men) 1957
Класика від Сідні Люмета. Дванадцять присяжних мають винести вердикт. Здається, обставини справи очевидні та всі рішення буде ухвалено одноголосно. Але є один присяжний, який у цьому сумнівається. І він починає розкручувати решту на обговорення справи. Що й відбувається у спекотній кімнаті для засідань, дуже емоційно, дуже драматично. Розкриваються характери героїв, їхні особисті драми. І незважаючи на те, що місце дії – одна кімната, і нічого крім розмов на екрані ми не бачимо, це чарівне захоплююче кіно, яке незмінно знаходиться у верхній десятці найкращих фільмів усіх часів від IMDb.
Якщо наш матеріал був корисним для вас, ви можете підтримати нашу редакцію, перейшовши за посиланням
Читайте також:
25 забутих трилерів 90-х, які варто переглянути
100 найкращих детективів всіх часів
Топ 15 фільмів, замішаних на сексі
Підтримайте Україну:
- фонд Повернись Живим (допомога армії) — savelife.in.ua
- фонд Сергія Притули (допомога армії) — prytulafoundation.org
- Таблеточки (допомога дітям) — tabletochki.org
- дитяча лікарня Охматдит (допомога дітям) — bit.ly/help-ohmatdyt
Приєднуйтесь до наших сторінок у соцмережах:
- facebook — facebook.com/goodkino
- YouTube — youtube.com/c/kinowar
- Instagram — instagram.com/kinowar.com.ua
- twitter — twitter.com/kinowar_com
- Telegram — t.me/kinowarcom